Studia za granicą
| Austria | Belgia | Bułgaria | Chorwacja | Cypr | Czechy | Dania | Estonia | Finlandia | Francja | Grecja | Hiszpania | Holandia | Irlandia | Islandia | Liechtenstein | Litwa | Luksemburg | Łotwa | Malta | Niemcy | Norwegia | Portugalia | Rumunia | Słowacja | Słowenia | Szwajcaria | Szwecja | Węgry | Wielka Brytania | Włochy |
Studia w Estonii
„90 proc. zagranicznych studentów twierdzi, że Estonia to doskonałe miejsce do życia” – takim sloganem reklamują się estońskie uczelnie wyższe. Faktycznie, ten niewielki kraj na północnym wschodzie Europy nie ociąga się z reformami – ani w gospodarce, ani w szkolnictwie wyższym.
System nauki i szkolnictwa wyższego
Uczelnie. Studiować w Estonii można na 20 uczelniach wyższych, wśród których znajduje się 6 uniwersytetów publicznych i 1 prywatny. W języku angielskim można studiować na ponad 270 kierunkach. Pełen wykaz uczelni oraz wyszukiwarkę kierunków znajdziesz na stronie Study in Estonia i DreamApply.
Stopnie akademickie. Tak jak w większości krajów Europy, studia podzielone są na 3 etapy. Studia I stopnia (licencjackie) na uczelniach akademickich trwają zwykle trzy lata i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata (bakalaureusekraad). Na uczelniach specjalistycznych nauka trwa trzy lub cztery lata, a studenci na koniec uzyskują dyplom ukończenia szkoły wyższej (rakenduskõrgharidusõppe diplom). Studia II stopnia (magistriõpe) na większości kierunków trwają dwa lata, po których zdobywa się tytuł magistra (magistrikraad). Wyjątkiem są kierunki medyczne i niektóre inżynieryjne (medycyna, stomatologia, farmacja, architektura, inżynieria lądowa), oferowane w cyklu zintegrowanym, 5- lub 6-letnim, zaraz po maturze. Najambitniejsi mogą wybrać się na studia III stopnia (doktoranckie, doktoriõpe), trwające minimum trzy lub cztery lata, po których uzyskuje się tytuł doktorikraad. Rok akademicki trwa podzielony jest na dwa semestry – zimowy (od ostatniego tygodnia sierpnia do stycznia) i letni (od stycznia do maja). Każdy kończy się czterotygodniową sesją egzaminacyjną, podobną do polskiej. Egzaminy są zarówno ustne, jak i pisemne. Obowiązuje sześciostopniowa skala oceniania: 0 lub F to ocena najsłabsza (puudulik, opanowane mniej niż 50 proc. materiału), A lub 5 to stopień najwyższy (suurepärane, student udowodnił znajomość ponad 91 proc. materiału).
Rekrutacja - wymagania i formalności
Tryb rekrutacji i dokumenty. Generalne warunki przyjęcia na studia są podobne do obowiązujących w innych krajach Europy: kandydat musi posiadać dyplom potwierdzający ukończenie wcześniejszego etapu nauki (w przypadku chętnych na studia I stopnia – dyplom maturalny) oraz certyfikat znajomości języka angielskiego (gdy stara się o przyjęcie na kierunek wykładany w tym języku). Aplikuje się przez internet, przez portal DreamApply. Po wypełnieniu internetowego formularza należy go wydrukować i wysłać na uczelnię pierwszego wyboru wraz z potwierdzonymi notarialnie kopiami wymaganych dokumentów (np. świadectwem dojrzałości i wykazem zaliczeń). W zależności od uczelni rekrutacja wiąże się z uiszczeniem opłaty wpisowej (od 0 do 120 euro). Proces aplikowania został przystępnie opisany na stronie Study in Estonia.
Terminy. Rekrutacja zwykle rozpoczyna się już na początku roku, a kończy latem.
Egzaminy. Uczelnie często wymagają zdania egzaminów wstępnych. Uniwersytet w Tallinie od lutego do lipca na większości kierunków organizuje je kilka razy w miesiącu (w większości przez Skype). Na niektórych uczelniach można się też spodziewać obowiązkowych testów, konieczności przejścia rozmowy kwalifikacyjnej, napisania eseju lub przedstawienia portfolio.
Znajomość języka, certyfikaty
Estońskie uczelnie honorują wszystkie najważniejsze certyfikaty znajomości języka angielskiego (IELTS, TOEFL, CAE, CPE), może się jednak zdarzyć, że będą wymagały zdania dodatkowego egzaminu. Certyfikaty Cambridge zdobyć można w Tallinie – przy miejscowym uniwersytecie działa Centrum Językowe.
Pozwolenie na pobyt
By móc mieszkać w Estonii dłużej niż 90 dni, należy przed upływem tego okresu zgłosić się do Biura Ewidencji Ludności w lokalnym magistracie. Urzędnikom należy przedstawić m.in. oświadczenie o miejscu pobytu (notice of residence). W efekcie w ciągu dziesięciu dni otrzymuje się osobisty numer identyfikacyjny (personal identification number) – niezbędny np. do tego, by korzystać z darmowego transportu publicznego w Tallinie lub uczelnianych systemów informatycznych.
Po uzyskaniu numeru masz 30 dni, żeby zgłosić się do lokalnej placówki estońskiej Policji i Straży Granicznej (Police and Border Guard) i złożyć wniosek o wydanie estońskiego dowodu tożsamości (ID-Card). Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie estońskiej policji i straży granicznej.
Koszty studiów i zakwaterowania
Czesne. Studia w Estonii dla tych, którzy nie mówią po estońsku, są płatne, ale wysokość czesnego jest mocno zróżnicowana – zależy od uczelni, kierunku i stopnia studiów. Za rok nauki zapłacisz od 1660 do 7500 euro (nie dotyczy np. prawa czy medycyny – 11000 euro za rok). Uwaga – jeśli dobrze poszukasz, znajdziesz także bezpłatne kierunki. Za to studia doktoranckie są darmowe dla wszystkich.
Utrzymanie i zakwaterowanie. Jeśli szukasz miejsca do zamieszkania, zacznij od uczelni – niektóre z nich oferują miejsca w akademikach. Miesięcznie za pokój zapłacisz od 75 do 150 euro. Najtańsze mieszkania „na mieście” to wydatek co najmniej 200 euro, ale jeśli zależy Ci na dobrym standardzie i dogodnej lokalizacji – przygotuj się raczej na wydanie 400 euro miesięcznie. Szukając ofert na wolnym rynku, zajrzyj na portale: www.kv.ee czy www.city24.ee. W sumie by przeżyć miesiąc w Estonii będziesz potrzebował ok. 600 euro. Za obiad w restauracji studenckiej zapłacisz od 3 do 5 euro, za kino 5 euro, za bilet autobusowy od 0,5 euro (uwaga: transport miejski jest w Tallinie darmowy dla mieszkańców!). Więcej informacji tutaj.
Życie studenckie
Estonia już dawno nie przypomina dawnej republiki sowieckiej. Od lat stara się naśladować sąsiadów ze Skandynawii, inwestując w nowoczesne technologie. Pod względem liczby spraw, które na uczelniach można załatwić przez internet, Estonia jest z pewnością w światowej czołówce. Konsekwentnie rozwijana oferta studiów w języku angielskim nie tylko przyciąga przybyszów z innych krajów, ale także buduje prestiż miejscowych uniwersytetów. Estończycy nie są narodem specjalnie rozrywkowym, nie znaczy to jednak, że w Tallinie czy innych ośrodkach uniwersyteckich nie ma dobrych miejsc do zabawy.
Stypendia
Studenci mogą starać się zarówno o stypendia socjalne, jak i naukowe. W tym pierwszym przypadku wsparcie wynosi (w zależności od dochodów) od 75 do 220 euro miesięcznie, a zasiłki wypłacane są przez 10 miesięcy w roku. Stypendia naukowe sięgają 100 euro miesięcznie (dane z roku akademickiego 2020/2021).
Obywatele Estonii oraz osoby z prawem stałego pobytu, studiujące na studiach stacjonarnych od co najmniej 9 miesięcy mogą też skorzystać z systemu kredytów studenckich (więcej w broszurze Eurydice). Warto także przyjrzeć się ofercie Centrum Edukacji Wyższej przy Fundacji Archimedesa, zajrzeć na stronę Study in Estonia, a także odwiedzić Ambasadę Estonii w Warszawie.
Praca dla studenta
By podjąć pracę nie potrzebujesz żadnych pozwoleń. Nie obowiązują też żadne ograniczenia, jeśli chodzi o tygodniową liczbę godzin, które możesz przepracować. Średnia pensja w Estonii w 2019 r. wynosiła 1407 euro i była o 100 euro wyższa niż rok wcześniej. Płaca minimalna sięgała natomiast 540 euro (lipiec 2019)
Ofert pracy szukaj w uczelnianych biurach karier, w internecie i bezpośrednio w firmach. Pisz maile zamiast dzwonić – ta druga metoda raczej nie jest tu mile widziana.
Pomocne strony
Estońska Agencja Młodzieży
Strona Agencji odpowiedzialnej za budowanie potencjału młodzieży, ze szczególnym naciskiem na współpracę międzynarodową. Na stronie znajdziesz przydatne linki i artykuły, dowiesz się jak aplikować na szkolenie i wziąć udział w projektach.
Ministerstwo Edukacji i Nauki
Strona ministerstwa odpowiedzialnego za edukację, młodzież, naukę i język. Tutaj znajdziesz oficjalne informacje dotyczące każdej z tych dziedzin, linki do regulacji prawnych oraz partnerów ministerstwa.
Estoński portal szkolny
Strona dla uczniów i nauczycieli. Informacja o szkołach, zajęciach, wolnym czasie plus najświeższe wiadomości. Znajdziesz tu również materiały edukacyjne, informacje o programach i przepisy dotyczące życia szkolnego.
Estoński serwer szkolny
Baza wszystkich szkół podstawowych, ogólnokształcących i zawodowych zawierająca adresy kontaktowe.
EURYDICE
Pełna informacja dotycząca systemu szkolnictwa i jego historii. Informacja jest uporządkowana pod względem poziomu i typów szkół. Każdy dział dostarczy ci pełnej informacji na interesujący cię temat.
Estoński System Edukacyjny
Znajdziesz tu podstawowe informacje na temat szkolnictwa wyższego w Republice Estońskiej, ofertę edukacyjną szkół wyższych i przydatne linki.
Estońska Akademia Nauk
Portal instytucji zajmującej się rozwiązywaniem problemów dotyczących nauki w Estonii oraz rozwoju gospodarczego i społecznego. Znajdziesz tam opis dotychczasowych działań akademii i ciekawe publikacje jej członków.
Archimedes
Estoński oddział sieci europejskiej, która zajmuje się oceną kwalifikacji wyższego wykształcenia, rozwój systemu transferu i gromadzenia informacji na temat krajowych i międzynarodowych opcji szkolnictwa wyższego.
Międzynarodowa Legitymacja Studencka (ISIC)
Na stronie znajdziesz informacje, opis procedur i niezbędne formularze, dotyczące otrzymania międzynarodowej legitymacji studenckiej w Estonii.
Estońska Rada Studentów
Strona poświęcona organizacji, zrzeszającej rady studenckie w Estonii. Znajdziesz tu ciekawe materiały, aktualności i informacje na temat seminariów i kursów, zmierzających do aktywizacji młodzieży.
Studia w Estonii
Strona poświęcona studiowaniu w Estonii, zawierająca praktyczne szczegóły dotyczące programu studiów, uczelni, uczestnictwa w różnych programach, źródła informacji itp.
Estońska Akademia Muzyki i Teatru
Chcesz rozwijać się muzycznie? Myślisz o karierze aktora lub dramaturga? Tutaj będziesz szkolony przez najwybitniejszych kompozytorów i muzykologów. Uczelnia ma bogaty program zajęć i oferuje ciekawe kursy.
Bractwa studenckie
Chcesz być bardziej zaangażowanym w aktywne działanie studentem? Oto lista interesujących organizacji studenckich na Uniwersytecie w Tartu.
Uniwersytet w Talinie
Główny uniwersytet w Estonii. Bogata oferta edukacyjna, możliwość rozwoju w różnych kierunkach. Na stronie znajdziesz przydatne informacje na temat rekrutacji i poszczególnych wydziałów.
Uniwersytet w Tartu
Największy i najstarszy uniwersytet w Estonii. Oferuje wyższą edukację na wszystkich stopniach studiów akademickich. Na stronie znajdziesz więcej informacji o wydziałach i ofercie programowej.
Gazety szkolne
Lista ciekawych gazetek szkolnych wydawanych w estońskich szkołach. Dowiesz się, co robię uczniowie, poza odrabianiem lekcji.
Estońska sieć bibliotek
Sieć obejmuje główne biblioteki w Estonii. Dzięki wyszukiwarce on-line możesz bez trudu znaleźć książkę jakiej potrzebujesz. Szukaj poprzez autora, tytuł, temat...
Youth for Understanding
Chcesz spędzić rok szkolny za granicą? Ta organizacja młodzieżowa oferuje programy szkół średnich za granicą, na całym świecie. Przeczytaj opis programu oraz procedury aplikacyjne.
Rajaleidja
Portal dla młodych ludzi, poświęcony planowaniu kariery i edukacji. Znajdziesz tu informacje na temat różnych testów i egzaminów, jak napisać CV, gdzie studiować i jak znaleźć pracę. Dobra baza linków do poszukiwania pracy, doradców zawodowych i możliwości edukacyjnych.
Baza szkół zawodowych
Na stronie znajdziesz bazę szkół zawodowych w Estonii. Wyszukiwarka daje możliwość szybkiego i komfortowego znalezienia interesujących instytucji na podstawie różnych kryteriów.
Kutsekoda
Strona instytucja, której celem jest wypracowanie wysokich kwalifikacji w celu zwiększenia kompatybilności pracowników w krajowym i międzynarodowym rynku pracy. Dowiesz się tutaj więcej o standardach kwalifikacji i opisach zadań poszczególnych zawodów.
Innove
Strona agencji, której celem jest stworzenie warunków i możliwości dla rozwoju kształcenia zawodowego. Znajdziesz tu informacje na temat programów, materiały instruktażowe, projekty wydarzenia i aktualności.
Gazeta nauczycieli
Tygodnik dla nauczycieli i wszystkich zainteresowanych życiem szkoły.
Konkurs dla młodych naukowców
Strona konkursu dla młodych naukowców. W konkursie mogą uczestniczyć młodzi ludzie w wieku od 15 do 19 lat oraz studenci pierwszego roku studiów. Zajrzyj tu, jeśli chcesz się dowiedzieć o zasadach uczestnictwa i niezbędnych dokumentach. Na stronie znajdziesz również informacje o poprzednich edycjach i zwycięzcach.
Portal dla uczniów
Ciekawa strona przeznaczona dla młodzieży w wieku szkolnym. Znajdziesz tu interaktywne zabawy i ćwiczenia edukacyjne (e-learning) oraz e-arkusze na różne tematy. Witryna oferuje również możliwość nauki języków.
Pożyczki studenckie i stypendia
Strona poświęcona usługom finansowym, świadczonym przez największy bank w Estonii. Usługi te obejmują pożyczki studenckie, stypendia i inne.
Stypendium na studia za granicą
Strona internetowa krajowego funduszu, który wspiera projekty studyjne za granicą. Znajdziesz tam więcej informacji o możliwości ubiegania się o stypendium, terminy i linki.
Estońska Fundacja na rzecz natury
Martwisz się o naturę? Chciałbyś przyczynić się do jej ochrony? Fundacja organizuje workcampy w małych miejscowościach Estonii. Zostań aktywnym uczestnikiem i sprawdź, co możesz zrobić dla środowiska.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |