Studia za granicą
| Austria | Belgia | Bułgaria | Chorwacja | Cypr | Czechy | Dania | Estonia | Finlandia | Francja | Grecja | Hiszpania | Holandia | Irlandia | Islandia | Liechtenstein | Litwa | Luksemburg | Łotwa | Malta | Niemcy | Norwegia | Portugalia | Rumunia | Słowacja | Słowenia | Szwajcaria | Szwecja | Węgry | Wielka Brytania | Włochy |
Studia na Malcie
Według światowych rankingów ta wyspa na Morzu Śródziemnym to jedno z najlepszych miejsc do życia na świecie. Do czołówki – co najmniej europejskiej – stara się też dołączyć największy miejscowy uniwersytet, który już teraz może się pochwalić bogatym zapleczem naukowym i dużą liczbą zagranicznych studentów.
System nauki i szkolnictwa wyższego
Uczelnie. Na Malcie studiować można na Uniwersytecie Maltańskim lub Maltańskim Kolegium Sztuki, Nauki i Technologii (MCAST). Pierwsza z tych szkół ma 14 wydziałów, należy do niej również wiele interdyscyplinarnych instytutów i centrów naukowych. Na Uniwersytecie Maltańskim studiuje ok. 11,5 tys. osób, w tym 1000 stanowią obcokrajowcy z 92 krajów. MCAST ma 6 wydziałów i oferuje ok. 180 kierunków.
Stopnie akademickie. Studia I stopnia na Uniwersytecie Maltańskim trwają od roku lub dwóch (po których uzyskuje się różnego rodzaju dyplomy i certyfikaty) do trzech lub czterech lat – w tym przypadku naukę kończy się zdobyciem tytułu licencjata (bachelor, o profilu akademickim lub zawodowym). Studia II stopnia – magisterskie – trwają zwykle rok lub dwa lata (dyplom postgraduate certificate, postgraduate diploma lub master), po nich można kontynuować naukę na studiach doktoranckich. Wyszukiwarkę kierunków na Uniwersytecie Maltańskim znajdziesz tutaj. Informacje o ofercie Maltańskiego Kolegium Sztuki, Nauki i Technologii można znaleźć w broszurze wydanej przez tę uczelnię.
Rekrutacja - wymagania i formalności
Tryb rekrutacji i dokumenty. Warunki przyjęcia na studia zależą od wybranego kierunku – generalnie jednak wystarczy zdana matura (na Malcie nazywana MATSEC – Matriculation Certificate Examination). Starania o miejsce na studiach I stopnia należy zacząć od przesłania uwierzytelnionej kopii świadectwa dojrzałości do Malta Qualification Recognition Information Centre (MQRIC). Jeśli dokument zostanie zaakceptowany, można wypełniać formularze aplikacyjne – zwykle dostępne on-line (na Uniwersytecie Maltańskim tutaj) – oraz kompletować pozostałe dokumenty. Niezbędne będą: odpowiedni certyfikat znajomości jęz. angielskiego, kopia dowodu tożsamości, zaświadczenie z MQRIC oraz kopie świadectw. W wyjątkowych przypadkach możesz zostać poproszony o zadeklarowanie posiadania odpowiednich środków na utrzymanie oraz przedstawienie zaświadczeń lekarskich.
Terminy. Jeśli zamierzasz rozpocząć studia od semestru zimowego, dokumenty musisz złożyć do końca czerwca.
Egzaminy. Nie obowiązują.
Znajomość języka, certyfikaty
Uniwersytet Maltański nie wymaga od zagranicznych studentów znajomości maltańskiego, bo oferuje im kierunki z wykładowym angielskim. Uczelnia akceptuje certyfikaty IELTS, TOEFL i Cambridge. Dokładne wymagania w tym zakresie znaleźć można na stronie uczelni.
Pozwolenie na pobyt
By móc studiować na Malcie, musisz uzyskać pozwolenie na pobyt (bez niego możesz mieszkać na wyspie maksymalnie 3 miesiące). Dokument jest ważny przez rok lub cały okres trwania studiów. Formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie Identity Malta.
Koszty studiów i zakwaterowania
Czesne. Studia I stopnia na Uniwersytecie Maltańskim są dla obywateli UE bezpłatne. Inaczej jest w przypadku studiów II stopnia – tu obowiązuje czesne, ale stosunkowo niewysokie, za semestr płaci się zwykle 400 euro. Więcej informacji na temat czesnego znaleźć można na stronie uczelni.
Utrzymanie i zakwaterowanie. Uniwersytet Malty oferuje miejsca w swoim akademiku – położonym zaledwie 2 km od uczelni kompleksie The Malta University Residence. Warunki są dobre, w każdym pokoju jest darmowy internet. Do użytku wspólnego jest też basen i boisko do koszykówki. Ceny nie są jednak niskie – za semestr zapłacić trzeba od 1,5 do 4 tysięcy euro, w zależności od standardu pokoju i rodzaju studiów. Warto rezerwować z wyprzedzeniem – wtedy ceny są niższe. Generalnie życie na Malcie nie jest drogie – za utrzymanie i zakwaterowanie będziesz musiał zapłacić ok. 1000 euro miesięcznie. Uczelnie szacują, że ok. 500 euro pochłonie opłata za pokój (na wolnym rynku), 250 – jedzenie, 80 euro zapłacisz za książki i pomoce naukowe, kolejnych kilkadziesiąt za telefon i transport, oraz ok. 200 za przyjemności w wolnym czasie.
Życie studenckie
Na Malcie działa najstarsza europejska organizacja studencka – University Students’ Council (KSU – Il-Kunsill ta’l-Istudenti Universitarji). Ciekawe inicjatywy oferują również inne stowarzyszenia, jak na przykład The MCAST Students’ Council. Studenci mogą uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, politycznych i religijnych, a wszystko to przy pięknej pogodzie i uroczych krajobrazach. O organizacjach studenckich na Uniwersytecie Maltańskim możesz przeczytać tutaj.
Stypendia
Studenci z krajów UE mogą liczyć na grant w wysokości od 1478 do 3937 euro, który obowiązuje na studiach licencjackich. W roku akademickim 2019/2020 korzystało z niego aż 95% studentów. Na wsparcie mogą także liczyć osoby w trudnej sytuacji materialnej. Więcej szczegółów tutaj.
Praca dla studenta
By podjąć pracę nie potrzebujesz pozwolenia. Ofert szukaj w biurach karier – najłatwiej dorobić w branży gastronomicznej i hotelarskiej, szczególnie w trakcie sezonu turystycznego. Zwykle jednak pracodawcy wymagają znajomości nie tylko angielskiego, ale i maltańskiego.
Pomocne strony
Biuro ds. Współpracy Międzynarodowej
Biuro działające na Uniwersytecie Maltańskim odpowiedzialne jest za zarządzanie stosunkami międzynarodowymi uczelni oraz dbaniem o dobro studentów zagranicznych studiujących na uniwersytecie. Strona jest w języku angielskim.
Erasmus+ Malta
Agencja zajmująca się koordynacją i promocją europejskiego programu Erasmus+ oraz projektów edukacyjnych i szkoleniowych. Znajdziesz tu m.in. informacje o wymianach prowadzonych w ramach programu Erasmus+. Strona jest w języku angielskim.
Europass
Jeśli planujesz szukać pracy lub zdobywać doświadczenie za granicą, ważne jest przedstawienie swoich umiejętności i kompetencji w jasny i uniwersalny sposób, rozpoznawalny w całej Europie. Europass to zestaw pięciu dokumentów, które ci to umożliwią. Strona dostępna jest w języku polskim.
FELTOM – kursy językowe
Federacja zrzeszająca wszystkie akredytowane szkoły języka angielskiego na Malcie. Wejdź na stronę, aby przejrzeć listę szkół i zapoznać się z ich ofertą edukacyjną. Strona jest w języku angielskim.
Kursy językowe
Na stronie znajdziesz wykaz różnych kursów językowych prowadzonych w centrach edukacji dorosłych. Możesz zapisać się na kursy z języka angielskiego i maltańskiego, ale nie tylko. Część informacji dostępna jest w języku angielskim.
Rejestracja pobytu
By móc studiować na Malcie musisz uzyskać pozwolenie na pobyt dla obywatela UE. Dokument jest ważny przez rok lub cały okres trwania studiów. Szczegóły oraz formularz znajdziesz na tej stronie, w języku angielskim.
Tanie kwatery na Malcie
Jeśli szukasz przyjaznej i niedrogiej kwatery na Malcie, to trafiłeś/łaś we właściwe miejsce. Rezydencja położona jest w odległości 5 - 10 minut piechotą od Uniwersytetu Maltańskiego. Strona jest w języku angielskim.
Uniwersytet Maltański - akademik
Akademik położony jest zaledwie 3 km od kampusu uniwersyteckiego. Warunki są dobre, a w każdym pokoju jest darmowy internet. Strona jest w języku angielskim.
Uznawanie kwalifikacji zagranicznych
Centrum uznawania kwalifikacji akademickich i zawodowych na Malcie należące do europejskiej sieci ENIC-NARIC. Wydaje zaświadczenia o zgodności zagranicznych kwalifikacji z maltańskimi standardami. Strona jest w języku angielskim.
Związek Studentów na Malcie
Wspólny głos studentów na Malcie i zarazem najstarsza organizacja studencka w Europie. Zadaniem związku jest reprezentowanie i promowanie interesów i praw studenckich na arenie krajowej i międzynarodowej. Strona jest w języku angielskim.
Euraxess Malta
Europejska sieć informacji i doradztwa dla naukowców szukających pracy za granicą. Znajdziesz tu m.in. ogłoszenia o wolnych miejscach na studiach doktoranckich, informacje o źródłach finansowania, a także o tym jak wygląda praca naukowa w danym kraju. Strona jest w języku angielskim.
Międzynarodowy Instytut Prawa Morskiego
Zajrzyj na tę stronę jeżeli chcesz się kształcić w kierunku prawa morskiego. W ofercie znajdują się m.in. krótkie kursy, program studiów zaawansowanych i doktoranckich. Strona jest w języku angielskim.
Ministerstwo Edukacji
W zakładce „Education” znajdziesz wszelkie ważne informacje dotyczące organizacji studiów na Malcie, uczelni, kwestii finansowych, stypendiów i biura spraw studenckich. Strona dostępna jest w języku angielskim.
PLOTEUS
Portal stworzony przez Dyrekcję Generalną ds. Edukacji i Kultury w Komisji Europejskiej dotyczący możliwości podjęcia nauki w Unii Europejskiej. PLOTEUS zawiera informacje na temat krajowych systemów edukacji i kształcenia, europejskich programów wymiany oraz dane kontaktowe jednostek odpowiedzialnych za udzielanie szczegółowych informacji.
Uniwersytet Maltański
Jedna z trzech uczelni państwowych na Malcie. Wejdź na stronę, aby zapoznać się z ofertą edukacyjna uniwersytetu. Strona jest w języku angielskim.
Związek Nauczycieli
Krótkie wprowadzenie do maltańskiego systemu edukacji. W zakładce „Information” znajdziesz też linki do maltańskich uczelni oraz instytucji związanych z edukacją. Strona jest w języku angielskim.
Instytut turystyki
Instytucja szkolnictwa wyższego mająca na celu kształcenie studentów w branży turystycznej. Wejdź na stronę, aby zapoznać się z ofertą edukacyjną uczelni. Strona jest w języku angielskim.
Maltański Koledż Sztuki, Nauki i Technologii
The Malta College of Arts, Science and Technology (MCAST) to uczelnia odpowiedzialna za wszelkie formy wyższego kształcenia zawodowego na Malcie. Składa się z sześciu połączonych ze sobą instytutów. Strona jest w języku angielskim.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych - stypendia
Zbiór informacji dotyczących programów stypendialnych na Malcie, łącznie z tym jak się o nie ubiegać i jak wygląda proces selekcji. Strona jest w języku angielskim.
Ministerstwo Edukacji
Zbiór informacji dotyczących rządowych programów wsparcia finansowego na Malcie. Uprawnieni studenci mogą ubiegać się m.in. o stypendia w ramach Malta Government Scholarship Scheme (MGSS), Malta Arts Scholarship (MAS) oraz Malta Sports Scholarship (MSS). Strona jest w języku angielskim.
Students Maintenance Grant
Uprawnieni studenci znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej otrzymują rządowe granty na pokrycie kosztów utrzymania (Maintenance Grants). Wysokość stypendium różni się w zależności od wybranego kierunku studiów. Szczegółowe informacje w języku angielskim znajdziesz na tej stronie.
Departament Zatrudnienia i Szkoleń
Studiujesz lub właśnie kończysz? Zajrzyj na stronę Departamentu Zatrudnienia. Możesz tu przeglądać oferty praktyk i staży zawodowych na Malcie. Znajdziesz tu również dużo informacji o pracy, szkoleniach i programach zatrudnienia dla młodzieży. Strona jest w języku angielskim.
Vacancy Centre
Niezwykle prosta wyszukiwarka pracy. Wpisujesz rodzaj stanowiska jaki cię interesuje i już – możesz przeglądać setki aktualnych ofert. Strona jest w języku angielskim.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |