Studia za granicą
| Austria | Belgia | Bułgaria | Chorwacja | Cypr | Czechy | Dania | Estonia | Finlandia | Francja | Grecja | Hiszpania | Holandia | Irlandia | Islandia | Liechtenstein | Litwa | Luksemburg | Łotwa | Malta | Niemcy | Norwegia | Portugalia | Rumunia | Słowacja | Słowenia | Szwajcaria | Szwecja | Węgry | Wielka Brytania | Włochy |
Studia w Wielkiej Brytanii
Brytyjskie uczelnie to absolutna światowa czołówka. Nazwy takie jak Oxford czy Cambridge znają nawet gimnazjaliści, choć w rankingach najlepszych uczelni globu szkół z Wielkiej Brytanii jest dużo, dużo więcej. Nic dziwnego, że uczyć się tu chcą młodzi ludzie ze wszystkich zakątków świata.
Brexit w skrócie (dot. osób aplikujących na studia w roku akademickim 2021/2022):
- pożyczki rządu brytyjskiego przestają być dostępne dla studentów z Unii Europejskiej,
- studia w Szkocji stają się płatne dla obywateli UE,
- obowiązkowa staje się wiza studencka (jej koszt wynosi 348 funtów).
System nauki i szkolnictwa wyższego
Uczelnie. Wielka Brytania zaprasza na studia na uniwersytetach, kolegiach uniwersyteckich (university colleges), szkołach wyższych prowadzących studia zawodowe (higher education colleges) oraz uczelniach artystycznych i rolniczych. Do wyboru jest, bagatela, 50 tysięcy kierunków! Wśród nich znajdziesz wiele o charakterze modułowym, co oznacza, że łączą w sobie dwa przedmioty, w dodatku w różnych proporcjach: joint (50/50) oraz major/minor (zazwyczaj 75/25). Listę szkół znaleźć można na stronach instytucji zajmującej się rekrutacją studentów: Universities & Colleges Admissions Service (UCAS). Porównać wybrane uczelnie można też na stronie Discover Uni, a szczegółowe informacje na temat niezależnych uczelni zamieszczone są na stronie Independent Higher Education. Największą bazą wiedzy o szkolnictwie wyższym w Wielkiej Brytanii jest jednak portal Study UK.
Stopnie akademickie. Studia I stopnia (zwykle trzyletnie, w Szkocji – czteroletnie) kończą się zdobyciem tytułu licencjata (bachelor). Po studiach II stopnia (rok lub dwa lata nauki) zostaje się magistrem (master). Komu jeszcze mało, może wybrać się na studia doktoranckie. Po ich skończeniu uzyskuje się tytuł doktora (PhD).
Rekrutacja - wymagania i formalności
Tryb rekrutacji i dokumenty. Podstawą jest zdana matura. Rekrutację na zdecydowaną większość kierunków na studiach I stopnia prowadzi UCAS, który przyznaje kandydatom punkty, biorąc pod uwagę wcześniejsze dokonania. Uczelnie wyższe są jednak instytucjami autonomicznymi i każda z nich samodzielnie określa swoją politykę i warunki przyjęć na studia. Są nawet takie, które nie korzystają z przelicznika UCAS i wymagają podania konkretnych ocen ze świadectwa szkoły średniej. W trakcie rekrutacji kandydaci na studia licencjackie mogą wybrać maksymalnie pięć kierunków, na które chcieliby się dostać (to ograniczenie nie dotyczy osób aplikujących na studia magisterskie). Uwaga, aplikacja online jest płatna! Informacje nt. uznawalności wykształcenia zdobytego za granicą znajdziesz na stronie brytyjskiego biura sieci ENIC/NARIC.
Terminy. Wnioski na studia licencjackie przyjmowane są zwykle w trzech turach: w październiku, styczniu i marcu. Pierwszy termin dotyczy aplikacji na medycynę, stomatologię, weterynarię oraz na wszystkie kierunku na Oxfodzie i w Cambridge. Trzeci termin dotyczy niektórych kierunków artystycznych i związanych z projektowaniem, drugi – wszystkich pozostałych. W przypadku studiów magisterskich warto aplikować jak najwcześniej, w okolicach marca.
Egzaminy. Są rzadkością. O przyjęciu decydują zwykle oceny na świadectwie maturalnym i ewentualnie rozmowa kwalifikacyjna.
Znajomość języka, certyfikaty
Bez dobrego angielskiego ani rusz. Stosowne certyfikaty potwierdzające znajomość mowy Szekspira można bez problemu zdobyć w Polsce: uczelnie honorują m.in. dokumenty IELTS, TOEFL i certyfikaty Cambridge. Dokładne wymagania – m.in. liczba punktów zdobytych w trakcie egzaminów certyfikujących – znaleźć można na stronach internetowych szkół.
Pozwolenie na pobyt
„Jako obywatel Unii Europejskiej potrzebujesz jedynie dowodu osobistego lub paszportu, by wjechać na terytorium Wielkiej Brytanii” – tak kolorowo było przed brexitem. Jeśli planujesz pozostać w Wielkiej Brytanii dłużej niż do 1 stycznia 2021 r. (na przykład, żeby dokończyć studia), musisz złożyć wniosek online o EU Settlement Scheme (to bezpłatna procedura). Pamiętaj, żeby złożyć wniosek jak najszybciej po przyjeździe do Wielkiej Brytanii, koniecznie przed 30 czerwca 2021 r.
Jeśli planujesz przyjechać do Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021 r., będziesz potrzebować wizy studenckiej (w przypadku jeśli twoje studia trwają dłużej niż pół roku). Więcej na stronie Study UK.
Koszty studiów i zakwaterowania
Czesne. Niestety, po brexicie nauka w Wielkiej Brytanii to luksus. Studia na Oxfordzie dla obywateli UE to koszt rzędu od 27 do 38 tys. funtów. Licencjat z ekonomii na Middlesex University (Anglia) kosztuje 14 tys. funtów rocznie.
Płaci się również za studia II stopnia (we wszystkich częściach Zjednoczonego Królestwa) oraz studia doktoranckie.
Studentów z UE, którzy zaczną studia przed lipcem 2021, przez cały okres nauki będą obowiązywać takie same stawki jak miejscowych – kto zapisze się na studia po tym terminie, będzie płacił więcej.
Utrzymanie i zakwaterowanie. Najtaniej jest oczywiście poszukać miejsca do spania w domach akademickich – tygodniowo za pokój w Londynie o stosunkowo wysokim standardzie zapłacisz od 130 do 200 funtów. Jeśli uczelnia nie dysponuje akademikiem, to często pomaga znaleźć pokój u angielskiej rodziny (koszt od ok. 120 funtów tygodniowo). Możesz tez szukać mieszkania na własną rękę, m.in. przez uczelniane biuro zakwaterowania – Housing Office lub Accomodation Office oraz strony internetowe www.accommodationforstudents.com i uk.easyroomate.com. Miesięczne koszty wyżywienia w Wielkiej Brytanii bardzo się różnią w zależności od miejsca zamieszkania. W mniejszych miejscowościach wystarczy ci 350 funtów, w Londynie i innych większych miastach musisz mieć co najmniej 500 funtów. Oferta tanich barów jest bardzo szeroka, warto też korzystać z uczelnianych stołówek. Kalkulator studenckich wydatków znajdziesz na stronie Which, King's College London szacuje z kolei, że miesięczne wydatki studenta oscylują wokół kwoty 1250 funtów (ponad 6 tys. zł).
Życie studenckie
Studia w Wielkiej Brytanii wymagają systematycznej, samodzielnej pracy i umiejętności krytycznego myślenia. Studenci mają jednak wszystko, czego potrzeba, by sprostać tym wyzwaniom – m.in. doskonałą infrastrukturę i najlepsze pomoce naukowe. Wpływ na wysoką satysfakcję studentów ma również doskonale rozwinięte otoczenie instytucjonalne i sprawnie działające organizacje studenckie.
Stypendia
Najbardziej dotkliwą konsekwencją brexitu dla obywatelu UE jest brak rządowych pożyczek dla studentów. Warto trzymać jednak rękę na pulsie – pojawiają się plotki, że w przyszłości stypendia dla studentów z UE ufunduje brytyjski albo polski rząd.
Praca dla studenta
Na razie, by podjąć pracę (o ile posiadasz status studenta na brytyjskiej uczelni), nie potrzebujesz żadnych specjalnych zezwoleń, pamiętaj jedynie, że nie możesz przekroczyć tygodniowej normy – pracować więcej niż 20 godzin. Ograniczenia te nie obowiązują w trakcie wakacji – wtedy możesz pracować na pełen etat. Szczegółowe informacje nt. warunków pracy na Wyspach znajdziesz na stronie UK Border Agency i na portalu Studying in UK. Pamiętaj także, żeby monitorować ustalenia związane z brexitem.
O pracę w Wielkiej Brytanii na razie jest stosunkowo łatwo – wystarczy znać podstawy angielskiego. Średnia pensja na Wyspach wynosi 585 funtów tygodniowo – czyli ok. 2900 zł (2020 r.), a płaca minimalna – 1524 euro, czyli jakieś 6700 zł miesięcznie (Eurostat, 2019 r.). Stopa bezrobocia w 2019 r. wynosiła 3,8 proc.
Pomocne strony
Erasmus+ Wielka Brytania
Brytyjska Narodowa Agencja zajmująca się koordynacją i promocją europejskiego programu Erasmus+ oraz projektów edukacyjnych i szkoleniowych. Znajdziesz tu m.in informacje o wymianach prowadzonych w ramach programu Erasmus+.
Europass
Jeśli planujesz szukać pracy lub zdobywać doświadczenie za granicą, ważne jest przedstawienie swoich umiejętności i kompetencji w jasny i uniwersalny sposób, rozpoznawalny w całej Europie. Europass to zestaw pięciu dokumentów, które ci to umożliwią. Strona dostępna jest w języku polskim.
Krajowy komitet studiów magisterskich i doktoranckich
National Postgraduate Committee to organizacja charytatywna, której misją jest promowanie studiów magisterskich i doktoranckich wśród młodzieży, a także wspieranie i reprezentowanie interesów studentów.
Narodowy Związek Studentów
Masz jakiś problem? Czujesz się dyskryminowany/a lub wykluczony/a? Zgłoś się do Narodowego Związku Studentów (National Union of Students). Zajmuje się on promowaniem i obroną praw studenckich.
Nauka języka angielskiego w Wielkiej Brytanii
English UK to stowarzyszenie zrzeszające ponad 470 akredytowanych instytutów nauki języka angielskiego. Organizacjami członkowskimi są zarówno małe prywatne szkoły, jak i centra uniwersyteckie.
UK NARIC- uznawanie kwalifikacji zagranicznych
Krajowa agencja ds. uznawania i porównania międzynarodowych kwalifikacji i umiejętności. Chcesz wiedzieć jak przełożyć swoje kwalifikacje na standardy brytyjskie? Potrzebujesz oficjalnego dokumentu potwierdzającego twoją znajomość języka angielskiego? Ta organizacja ci w tym pomoże.
Education UK
Oficjalna strona British Council skierowana do studentów zagranicznych zainteresowanych podjęciem studiów w Wielkiej Brytanii. Portal zawiera praktyczne informacje dotyczące wszystkich aspektów studiowania w Zjednoczonym Królestwie. Obejmują one m.in. dostępne kierunki studiów, informacje o stypendiach oraz opcjach zakwaterowania.
Euraxess Wielka Brytania
Europejska sieć informacji i doradztwa dla naukowców szukających pracy za granicą. Znajdziesz tu m.in. ogłoszenia o wolnych miejscach na studiach doktoranckich, informacje o źródłach finansowania, a także o tym jak wygląda praca naukowa w danym kraju.
Find a PhD
Myślisz o kontynuowaniu nauki na studiach doktoranckich? Przejrzyj tę bazę i znajdź coś dla siebie. Na wiele z ogłaszanych pozycji przysługują stypendia naukowe.
Hotcourses
Wybierasz się na studia? Stacjonarne? Niestacjonarne? A może szukasz krótkich kursów uzupełniających lub interesuje cię kształcenie na odległość? Korzystając z tej wyszukiwarki znajdziesz to czego szukasz.
Open University
Uniwersytet Otwarty oferuje studia na odległość. Wybór kierunków jest naprawdę bogaty.
PLOTEUS
Portal stworzony przez Dyrekcję Generalną ds. Edukacji i Kultury w Komisji Europejskiej dotyczący możliwości podjęcia nauki w Unii Europejskiej. PLOTEUS zawiera informacje na temat krajowych systemów edukacji i kształcenia, europejskich programów wymiany oraz dane kontaktowe jednostek odpowiedzialnych za udzielanie szczegółowych informacji.
Prospects
Strona ciesząca się ogromną popularnością wśród brytyjskich studentów i absolwentów, jako pierwsze źródło informacji o studiach magisterskich i doktoranckich w Wielkiej Brytanii. Są tu również porady ułatwiające podjęcie decyzji o kierunku studiów pod kątem przyszłej kariery zawodowej.
Przewodnik po studiowaniu BBC
Informacje o studiach w Anglii przedstawione w bardzo młodzieżowy sposób przez popularną stację radiową BBC Radio 1. Znajdziesz tu m.in. jak wygląda procedura zdawania na studia, jakich kosztów się spodziewać i gdzie szukać wsparcia finansowego.
Push
Nadszedł czas na podjęcie decyzji, która uczelnia jest właśnie dla Ciebie? Zapoznaj się z tym niezależnym przewodnikiem po uniwersytetach w Wielkiej Brytanii. Poczytaj opinie, odkryj prawdę o życiu studenckim i kosztach studiów, a także o tym jak aplikować i gdzie szukać zakwaterowania.
Student UK
Porady w zakresie wszystkich dziedzin życia studenckiego: na jaką uczelnię się zdecydować, jak radzić sobie z problemami na studiach, a nawet co zrobić kiedy grozi ci niewręczenie pracy zaliczeniowej na czas!
Study UK
Krajowy organ reprezentujący i zrzeszający niezależne uczelnie wyższe w Wielkiej Brytanii. Członkowie tworzą różnorodną społeczność składającą się z ponad 130 jednostek oferujących kształcenie zawodowe i studia wyższe. Study UK działa w ścisłej współpracy z uniwersytetami brytyjskimi.
Study in UK
Uzyskaj wszystkie najnowsze informacje o szkolnictwie wyższym, wiadomości dotyczące studentów zagranicznych w UK, a także dużą liczbę pomocnych treści i ekskluzywnych badań na temat studentów zagranicznych w Wielkiej Brytanii.
The Complete University Guide
Przejrzyj rankingi najlepszych uczelni i kierunków. Zapoznaj się z profilami uniwersytetów, szkół wyższych i koledży oraz dowiedz się więcej o miastach w jakich się znajdują. Poczytaj o obowiązujących opłatach, a także o tym, co należy brać pod uwagę decydując się na studia w Wielkiej Brytanii.
The Guardian - edukacja
Internetowa wersja gazet The Guardian i The Observer. Artykuły i aktualności dotyczące edukacji na wszystkich etapach, w tym na studiach. Znajdziesz tu porady jak składać aplikacje na studia, ciekawostki i nowinki o systemie kształcenia, wyszukiwarkę kierunków studiów oraz rankingi uczelni wyższych.
Times Higher Education
Które uczelnie w Wielkiej Brytanii są najlepsze? Sprawdź w rankingu Times Higher Education World Universities Ranking. Na stronie również wiele ciekawych artykułów i nowinek dotyczących studiowania.
UCAS
Jeżeli chcesz zdawać na studia licencjackie w Wielkiej Brytanii, to właśnie przez system UCAS - Universities and Colleges Central Application System. Tu znajdziesz wszystkie istotne informacje dotyczące zasad aplikowania, systemu szkolnictwa wyższego w Wielkiej Brytanii, czy przekładania kwalifikacji zdobytych za granicą na system brytyjski. Znajdziesz tu również kalkulator wydatków, a także informacje o kosztach i możliwościach uzyskania wsparcia finansowego.
UKCISA
Praktyczny przewodnik dla obcokrajowców pragnących rozpocząć studia w Wielkiej Brytanii. Jest tu wszystko co warto wiedzieć o systemie szkolnictwa wyższego, kosztach nauki, otwieraniu konta w banku, czy podejmowania pracy w trakcie studiów.
Unistats
Dane dotyczące studiów licencjackich w Wielkiej Brytanii. Możesz użyć narzędzia do porównania kilku kierunków pod kątem jakości kształcenia, wsparcia udzielanego przez uczelnię, zasobów bibliotecznych i IT, a także poziomu zadowolenia studentów.
Uniwersytety i szkolnictwo wyższe
Strony rządowe poświęcone informacjom o uczelniach, procesach aplikacyjnych, stypendiach i kredytach studenckich.
Irlandia Północna: szkolnictwo wyższe
Jaki kierunek studiów wybrać? Jaką uczelnię? Jak złożyć dokumenty aplikacyjne? Jak ubiegać się o stypendium? Na stronie rządu Irlandii Północnej znajdziesz wiele przydatnych informacji o studiach nie tylko w Irlandii Północnej, ale też w całym Zjednoczonym Królestwie.
Szkocja: My World of Work – nauka i szkolenia
Studia w Szkocji? Przeczytaj jak się do tego przygotować. Tu znajdziesz wszelkie porady, zaczynając od tego jak wysłać aplikację na studia, do tego jak przetrwać egzaminy końcowe. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki kierunków.
Szkocja: Planit
Zanim zdecydujesz się na studia, przejrzyj ofertę szkockich uniwersytetów. Osoby wahające się przy wyborze odpowiedniego kierunku studiów mogą wykonać test, który zaproponuje kierunki zgodne z ich zainteresowaniami.
Szkocja: Studia w Szkocji
Praktyczne informacji o studiowaniu i ważnych instytucjach związanych z edukacją i szkolnictwem wyższym w Szkocji. Znajdziesz tu linki odnoszące do stron zawierających informacje o szkockich uczelniach, nauce angielskiego, pracy, czy kulturze Szkocji.
Walia: Studia w Walii
Studia w Walii? Tu znajdziesz praktyczne porady dotyczące tego jaki kierunek studiów wybrać, gdzie studiować, jak ubiegać się o stypendia i wsparcie finansowe oraz wiele innych przydatnych informacji.
Apprenticeships – kształcenie zawodowe
Jeśli masz od 16 do 24 lat możesz zarabiać na życie, jednocześnie zdobywając formalne kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. Tego typu kształcenie dostępne jest w wielu różnych dziedzinach, np. w zdrowiu i urodzie, mediach, inżynierii, turystyce, czy rolnictwie.
City and Guilds
Znane i szeroko uznawane centrum szkoleń i kształcenia zawodowego. Możesz tu znaleźć kursy na wszystkich poziomach wiedzy i umiejętności.
Learndirect
Jeśli chcesz zdobyć nowe umiejętności lub uzyskać nowe kwalifikacje, ale nie wiesz od czego zacząć, przeszukaj tę bazę kursów szkoleniowych i opcji kształcenia zawodowego. Znajdziesz tu kursy o różnej tematyce i na różnych poziomach kształcenia.
NHS Careers
Marzy ci się kariera w służbie zdrowia? Tu znajdziesz wszystkie informacje o kwalifikacjach jakich potrzebujesz oraz o tym jak je zdobyć. Dowiedz się m.in. o studiach medycznych, stomatologicznych, kształceniu w praktyce pielęgniarskiej, położnictwie oraz wielu innych.
NVQ
Jeśli chcesz uzyskać kwalifikacje zawodowe odnoszące się do konkretnej branży lub sektora, National Vocational Qualification lub NVQ, może być dla Ciebie. Kursy prowadzone są w koledżach oraz łączą się z odbyciem stażu zawodowego, a nawet z podjęciem pracy zarobkowej.
Rok w przemyśle
Wybierasz się na studia ścisłe, techniczne, inżynierskie lub matematyczne (tzw. STEM), ale najpierw chcesz zdobyć doświadczenie zawodowe? Program EDT jest właśnie dla ciebie! Możesz przez rok pracować w firmie działającej w obszarze zgodnym z twoim przyszłym kierunkiem studiów. Przejrzyj profile pracodawców i wybierz interesującą cię ofertę. EDT działa w ścisłej współpracy z brytyjskimi uniwersytetami.
British Council - stypendia i finanse
Decydujesz się na studia w Wielkiej Brytanii, ale brakuje ci funduszy? Skorzystaj z tego niezbędnika finansowego. Znajdziesz tu wszelkie informacje dotyczące m.in. kosztu studiów, źródeł wsparcia finansowego, a także porady o tym jak otworzyć konto w banku i jak skutecznie oszczędzać.
Finanse studenckie
Strona rządowa poświęcona kwestiom finansowym. Tutaj możesz złożyć podanie o udzielenie grantu lub pożyczki studenckiej. Aby oszacować wydatki i zaplanować swój budżet skorzystaj z kalkulatora finansów studenckich.
Kalkulator studenta
Stworzony specjalnie dla studentów zagranicznych. Narzędzie pomoże Ci dowiedzieć się jak zarządzać swoimi finansami, jak zaplanować swój budżet oraz jak najlepiej oszczędzać mieszkając i studiując w Wielkiej Brytanii.
Scholarship-search
Wyszukiwarka dostępnych stypendiów i grantów. Szukaj dofinansowania na studia I, II i III stopnia na interesującej cię uczelni lub kierunku.
Student Loans Company – kredyty studenckie
Potrzebujesz kredytu studenckiego? Student Loans Company to organizacja rządowa zajmująca się udzielaniem pożyczek i grantów na studia w Wielkiej Brytanii.
UCAS – finanse i wsparcie
Sprawdź ile będą kosztować wybrane przez ciebie studia. Dowiedz się jak ubiegać się o pożyczkę studencką na pokrycie czesnego i kosztów zakwaterowania oraz gdzie znajdują się inne źródła dofinansowania.
Szkocja: Student Awards Agency for Scotland
Jeżeli chcesz studiować w Szkocji odwiedź stronę szkockiej agencji rządowej odpowiedzialnej za udzielanie pomocy finansowej. Znajdziesz tu informacje dotyczące wysokości czesnego i przysługującego ci wsparcia.
Employment 4 students
Szukasz pracy sezonowej lub tymczasowej? Tu znajdziesz tysiące ofert pracy zaadresowanych właśnie do studentów.
Fruitfuljobs
Studiujesz i szukasz pracy wakacyjnej? Ta organizacja pomoże ci uzyskać szczegółowe informacje dotyczące pracy sezonowej i krótkoterminowej. Istnieją różne opcje zatrudnienia, od pracy w marketingu, po pracę w pubie, czy przy zbieraniu owoców. Idealna opcja dla studentów!
Gumtree
Szukasz pracy tymczasowej? Zajrzyj na tę powszechnie znaną internetową tablicę ogłoszeń. Znajdziesz tu najróżniejsze oferty pracy umieszczane bezpośrednio przez pracodawców.
StudentJob – praca dla studenta
StudentJob to internetowa agencja pracy dla studentów. Możesz tu szukać pracy tymczasowej, na pół etatu lub w pełnym wymiarze godzin.
Summer-jobs
Studiujesz? Szukasz ciekawej pracy tymczasowej w Wielkiej Brytanii? Tu znajdziesz wiele różnych ofert m.in. w przemyśle turystycznym, hotelarstwie, opiece nad dziećmi, pracy na farmie, w usługach czy nawet w biurze.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |