Studia za granicą
| Austria | Belgia | Bułgaria | Chorwacja | Cypr | Czechy | Dania | Estonia | Finlandia | Francja | Grecja | Hiszpania | Holandia | Irlandia | Islandia | Liechtenstein | Litwa | Luksemburg | Łotwa | Malta | Niemcy | Norwegia | Portugalia | Rumunia | Słowacja | Słowenia | Szwajcaria | Szwecja | Węgry | Wielka Brytania | Włochy |
Studia w Szwajcarii
Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, ale uczestniczy w Procesie bolońskim. To oznacza, że organizacja studiów wygląda podobnie jak w innych krajach Europy. Nauka na uniwersytetach jest płatna, ale nie tak droga, jak można by się było spodziewać – najniższe czesne wynosi 1000 euro.
System nauki i szkolnictwa wyższego
Uczelnie. Działa tu 12 uniwersytetów badawczych – 10 prowadzonych przez kantony i 2 federalne: w Lozannie (EPFL) i Zurichu (ETHZ), są dwie szkoły wyższe (w Genewie i Brig) oraz wiele innych uczelni,
m.in. 9 szkół zawodowych (niem. Fachhochschulen, fr. Hautes écoles specialisées), a także 20 pedagogicznych i teologicznych.
Liczba miejsc na niektórych kierunkach jest odgórnie ograniczana. Listę szkół wyższych wraz z danymi kontaktowymi znajdziesz na stronie swissuniversities.ch, prowadzonej przez Szwajcarską Konferencję Instytucji Szkolnictwa Wyższego (ang. Swiss Conference of Higher Education Institutions, niem. Geschäften der Schweizerischen Hochschulkonferenz, SHK). Wykaz oferowanych kierunków dostępny jest na stronie studyprogrammes.ch.
Rok akademicki w Szwajcarii podzielony jest na semestr jesienny (zaczyna się w 38. tygodniu roku, kończy w 51.) oraz wiosenny (start w 8. tygodniu, koniec w 22.).
Stopnie akademickie. Pierwszy etap to studia licencjackie (bachelor studies), trwające 3 lata. Po nich można kontynuować naukę na studiach magisterskich (zwykle 2 lata), które kończą się uzyskaniem tytułu magistra w danej dziedzinie (master of theology, law, medicine, dental medicine, veterinary medicine, arts, science, engineering). Najwyższy poziom to studia doktoranckie, trwające minimum od 3 do 5 lat. Te ostatnie odbyć można wyłącznie na publicznych uniwersytetach i w instytutach federalnych. Na niektórych kierunkach uczelnie oferują też zintegrowaną ścieżkę nauczania, łączącą I i II etap studiów. Nauka trwa od 4 do 6 lat i kończy się uzyskaniem Lizenziat Dyplom – wbrew nazwie odpowiada on polskiemu magistrowi. Absolwenci studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich mają do wyboru wiele dalszych kursów: Master of Advanced Studies (co najmniej roczne), Diploma of Advanced Studies (co najmniej półroczne), Certificate of Advanced Studies (co najmniej 2-3 miesięczne) i Teaching Diploma for Academic Upper Secondary Schools (roczne). Więcej informacji na stronie swissuniversities.ch.
Rekrutacja - wymagania i formalności
Tryb rekrutacji i dokumenty. Szczegółowe zasady rekrutacji określają same uczelnie. Warunkiem podjęcia studiów I stopnia w Szwajcarii jest zdanie matury (zwanej tu Berufsmaturität). Umożliwia ona naukę na uniwersytetach naukowo-badawczych i nauczycielskich oraz instytutach technologicznych. Trzeba jednak pamiętać, że przepisy dotyczące uznawalności wykształcenia zdobytego zagranicą są w Szwajcarii zróżnicowane – każdy kraj związkowy ma prawo zdefiniować je inaczej.
Dokumenty składa się przez internet, rekrutacja jest zwykle dwuetapowa. W pierwszej fazie kandydaci przesyłają wyłącznie zgłoszenie, w drugiej (jeśli okaże się, że jest dla nich miejsce) – pozostałe dokumenty: m.in. dyplom ukończenia szkoły średniej (przetłumaczony i potwierdzony), kopię dowodu tożsamości, zdjęcie i potwierdzenie znajomości języka wykładowego (certyfikat).
Zagraniczni studenci zainteresowani studiowaniem medycyny, stomatologii i weterynarii muszą składać dokumenty elektronicznie – poprzez portal swissuniversities.ch (w 2020 r. termin przyjmowania zgłoszeń mijał 15 lutego). Szanse na podjęcie nauki na tych kierunkach są jednak małe – przyjmowane są wyłącznie te osoby, które uzyskały w Szwajcarii prawo wykonywania pracy (Erwerbstätigkeit). Szczegóły na stronie swissuniversities.ch (w języku niemieckim).
Terminy. Dokumenty przyjmowane są zwykle od stycznia do kwietnia. Szczegółowy harmonogram (w jęz. niemieckim) znajdziesz na stronie swissuniversities.ch.
Egzaminy. Egzaminy wstępne organizuje tylko jedna szkoła wyższa – Uniwersytet w St. Gallen, który postanowił ograniczyć liczbę zagranicznych studentów do 25 proc. Inne uczelnie zastrzegają sobie wyłącznie prawo do sprawdzenia umiejętności językowych kandydata. Więcej o egzaminach w St. Gallen na stronie uniwersytetu.
Znajomość języka, certyfikaty
Wszystkie uczelnie wymagają dobrej znajomości języka wykładowego. Pierwsze, co trzeba zrobić, to zorientować się, czy na danej uczelni używa się języka francuskiego (m.in. w Genewie, Neuchâtel i Lozannie), niemieckiego (m.in. Zurich, Lucerna, St. Gallen) czy włoskiego (Uniwersytet w Lugano). Każda uczelnia na swojej stronie informuje, jakich certyfikatów wymaga. Pomocną ściągę znajdziesz na stronie Studying in Switzerland. Z roku na rok przybywa też kierunków nauczanych w języku angielskim.
Pobyt i ubezpieczenie
Rozpoczynając studia w Szwajcarii, musisz dopełnić formalności pobytowych. Po przyjeździe masz 14 dni na złożenie w lokalnym urzędzie (niem. Einwohnerkontrolle, ang. Residents' Registration Office) podania o rejestrację pobytu. Urzędnicy poproszą cię o przedstawienie wypełnionego wniosku, okazanie dowodu tożsamości, zaświadczenia o przyjęciu na studia i miejscu zakwaterowania oraz złożenie dwóch fotografii. Najtrudniejsze może być spełnienie ostatniego warunku: trzeba udowodnić, że posiada się odpowiednie środki na przeżycie, przedstawiając np. wyciąg z rachunku bankowego. Więcej informacji na stronie Szwajcarskiego Departamentu Spraw Zagranicznych.
Koszty studiów i zakwaterowania
Czesne. Nauka jest płatna, ale stosunkowo niedroga. Według Eurydice studenci płacą od 930 do 3718 euro za rok nauki, przy czym zazwyczaj czesne dla zagranicznych studentów jest wyższe – wynosi od tysiąca euro za rok (w Genewie) do 8 tys. (w Lugano). Szczegółowy wykaz na rok 2019/2020 (w jęz. niemieckim) na stronie www.swissuniversities.ch.
Utrzymanie i zakwaterowanie. Szwajcaria to jeden z najdroższych krajów świata. Zakwaterowania szukaj w internecie oraz w uczelnianych biurach ds. studentów i biurach organizacji studenckich. Ich listę znajdziesz tutaj lub tutaj. Wynajęcie pokoju w akademiku będzie cię kosztować ok. 400 franków miesięcznie, stancja „na mieście” to wydatek rzędu 500-900 franków. Za wyżywienie zapłacisz miesięcznie ok. 550 franków. Jeśli twój budżet nie jest z gumy, będziesz się musiał ograniczyć do barów studenckich. Restauracje, szczególnie w centrach miast, są tak drogie, że limit przekroczyłbyś w jedno popołudnie – zwykły obiad kosztuje w przeliczeniu ok. 150 złotych. Więcej na blogu Studying in Switzerland. W sumie roczny pobyt w kraju Helwetów może kosztować od 21 do 31 tys. franków szwajcarskich (90-130 tys. zł).
Życie studenckie
Małe grupy, kameralne kampusy, przyjazna atmosfera, doskonale wyposażone instytuty badawcze i laboratoria oraz zaangażowani w swoją pracę wykładowcy. To nie cytat z broszury reklamowej – to streszczenie wpisów na forach internetowych, których autorami są studiujący w Szwajcarii. Dużo trudniej wśród tych wpisów znaleźć opisy balang w akademikach czy wielodniowych wypraw na narty. Studia w Szwajcarii to poważne wyzwanie – egzaminy są trudne, lektur sporo, a sposób prowadzenia zajęć zmusza do aktywnego myślenia.
Stypendia
Wsparcia finansowego dla zagranicznych studentów udziela m.in. rząd Szwajcarii poprzez miejscowe ministerstwo edukacji, badań i innowacji (ang. The State Secretariat for Education, Research and Innovation, fr. Secrétariat d’Etat à la formation, à la recherche et à l'innovation – SEFRI). Koordynuje ono m.in. przyznawanie stypendiów naukowych dla najzdolniejszych absolwentów, którzy nie ukończyli 35. roku życia i którzy znają język, w którym studia przebiegają (niemiecki, francuski, włoski lub angielski). Stypendia te są udzielane na pobyty badawcze oraz studia doktoranckie (wyjątkowo w przypadku stypendiów artystycznych możliwe jest przyznanie stypendium na studia na poziomie magisterskim). Wsparcie udzielane jest przez okres dwunastu miesięcy i nie może być pobierane równolegle z innym stypendium. Szczegóły na stronie Ambasady Szwajcarii w Polsce.
Studenci w Szwajcarii mogą też liczyć na stypendia socjalne, średnio 8273 euro rocznie w zależności od kantonu. Przyznawane są one w większości studentom, którzy nie ukończyli 35 roku życia. W roku akademickim 2019/2020 na studiach licencjackich z takiej pomocy korzystało ok. 7% studentów. Więcej informacji w broszurze Eurydice. Listę wszystkich stypendiów na rok 2020 znajdziesz na stronie Studying in Switzerland oraz Euraxess.
Praca dla studenta
Obywatele Unii Europejskiej, którzy dostaną się na studia w Szwajcarii, mogą pracować przez 15 godzin tygodniowo – pod warunkiem, że poinformują urząd imigracyjny o podjęciu zatrudnienia. Zdobycie pracy nie powinno być szczególnym problemem – według Trading Economics w styczniu 2020 r. stopa bezrobocia u Helwetów wynosiła 2,6 proc. i należała do najniższych w Europie. Zarobki są za to bardzo wysokie – przeciętna szwajcarska płaca brutto w 2016 r. wynosiła ok. 6400 CHF (czyli ok. 27 tys. zł), nie istnieje za to pojęcie płacy minimalnej. Studenci, pracujący na część etatu, zarabiają ok. 1900-2900 CHF.
W poszukiwaniu pracy zwróć się do uczelnianych biur karier. Twoje pojawienie się nikogo nie zdziwi – co piąty pracownik w Szwajcarii to obcokrajowiec. Ofert możesz też poszukać na niemieckojęzycznym portalu www.students.ch. Więcej szczegółów na stronie Studying in Switzerland.
Pomocne strony
Erasmus Student Network
Ogólnoeuropejska organizacja studencka, której celem jest wspieranie i rozwój programów międzynarodowych wymian studenckich, w tym zwłaszcza programu Erasmus+. Strona jest w języku angielskim.
Europass
Jeśli planujesz szukać pracy lub zdobywać doświadczenie za granicą, ważne jest przedstawienie swoich umiejętności i kompetencji w jasny i uniwersalny sposób, rozpoznawalny w całej Europie. Europass to zestaw pięciu dokumentów, które ci to umożliwią. Strona dostępna jest w języku polskim.
Nauka francuskiego
Na tej stronie możesz wyszukać informacje na temat kursów języka francuskiego prowadzonych w Genewie. Informacje dostępne są w językach: francuskim, angielskim i hiszpańskim.
Nauka niemieckiego
Instytut Goethego oferuje bogatą ofertę kursów języka niemieckiego. Na stronie Instytutu znajdziesz również wiele darmowych ćwiczeń do rozwiązywania. Strona dostępna jest w językach: niemieckim, angielskim i francuskim.
Organizator przeprowadzki
Myślisz o przeprowadzce do Szwajcarii? Skorzystaj z tego internetowego organizatora. Zarejestruj się i wprowadź planowaną datę przeprowadzki, aby otrzymywać powiadomienia o ważnych terminach np. rejestracji pobytu. Znajdziesz tu również informacje na temat urzędów, podatków, prawa jazdy, przepisów celnych, ubezpieczenia zdrowotnego itp. Strona dostępna jest w językach: angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim.
Portal o Szwajcarii (I)
Chcesz wiedzieć jak zarejestrować swój pobyt, jak wynająć mieszkanie, jak wygląda opieka zdrowotna lub jak spędzać czas wolny? Portal ch.ch to twoje kompendium wiedzy o życiu codziennym w Szwajcarii. Strona dostępna jest w językach: angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim.
Portal o Szwajcarii (II)
Przewodnik po Szwajcarii. Znajdziesz tu informacje z zakresu edukacji, historii, społeczeństwa, polityki, ekonomii, środowiska oraz wielu innych dziedzin. Strona dostępna jest w wielu językach, w tym także angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim.
Szkoły językowe
Strona zawiera bazę szkół językowych w Szwajcarii. Zajrzyj, aby znaleźć szkołę w interesującym cię regionie. Lista jest w języku niemieckim.
Tandem – nauka języka
Darmowa i bezstresowa forma nauki języka obcego. Tandem to metoda nauki na zasadzie wymiany „język za język”. Partnerzy spotykają się i uczą siebie nawzajem swoich języków ojczystych. Wejdź na forum i znajdź swojego partnera! Strona dostępna jest w językach francuskim i niemieckim.
Uznawanie kwalifikacji zagranicznych
Centrum uznawania kwalifikacji akademickich i zawodowych w Szwajcarii należące do europejskiej sieci ENIC-NARIC. Wydaje zaświadczenia o zgodności zagranicznych kwalifikacji ze szwajcarskimi standardami. Strona dostępna jest w językach: angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim.
Wakacje w Szwajcarii – nauka języka
Lubisz relaksować się na plaży, a może szukasz przygody? fRilingue organizuje pobyty wakacyjne w Szwajcarii dla młodzieży z całego świata. Wyjazdy to też świetna okazja, żeby nauczyć się języka francuskiego, niemieckiego lub angielskiego w przyjaznej atmosferze. Strona dostępna jest w językach: angielskim, francuskim i niemieckim.
Euraxess Szwajcaria
Europejska sieć informacji i doradztwa dla naukowców szukających pracy za granicą. Znajdziesz tu m.in. ogłoszenia o wolnych miejscach na studiach doktoranckich, informacje o źródłach finansowania, a także o tym jak wygląda praca naukowa w danym kraju. Strona w języku angielskim.
SERI – Krajowe Biuro ds. Edukacji, Badań i Innowacji
Strona zawiera szczegółowe informacje na temat systemu edukacji, szkolnictwa wyższego oraz kształcenia i szkoleń zawodowych w Szwajcarii, a także uznawania zagranicznych kwalifikacji. Strona dostępna jest w językach: angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim.
Study in Switzerland
Portal skierowany do młodych obcokrajowców, wybierających się na studia do Szwajcarii. Znajdziesz tu informacje o szwajcarskim systemie szkolnictwa wyższego, pełną listę uczelni, katalog dostępnych kierunków, zasady rekrutacji oraz praktyczne wskazówki dotyczące życia studenckiego. Strona jest w języku angielskim.
Studying in Switzerland
Tutaj znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o szwajcarskim systemie edukacji, dostępnych programach i stypendiach, życiu jako student zagraniczny w Szwajcarii oraz kosztach życia i nauki.
Swissuniversities
Strona Konferencji Rektorów Uniwersytetów Szwajcarii. Znajdziesz tu wszystkie niezbędne informacje na temat studiowania w Szwajcarii: katalog uczelni i kierunków studiów, zasady rekrutacji, system ocen i zaliczeń oraz wiele innych. Strona dostępna jest w językach: angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim.
System edukacji
Strona rządowa poświęcona informacjom o systemie edukacji w Szwajcarii. Znajdziesz tu informacje dotyczące organizacji studiów oraz uczelni. Strona dostępna jest w językach: angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim.
Szwajcarska Federacja Edukacji Dorosłych
Organizacja zrzeszająca instytucje prywatne i państwowe, stowarzyszenia, przedstawicieli odpowiedzialnych za kształcenie dorosłych na poziomie kantonów, instytucji, wewnętrznych działów personalnych i szkolenia menedżerów. Strona dostępna jest w językach: angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim.
Szwajcarska Konferencja Kantonalnych Ministrów Edukacji
System edukacji w Szwajcarii jest wyjątkowy, ponieważ różni się pomiędzy kantonami i regionami językowymi. Na tej stronie znajdziesz informacje na temat struktury i podziału systemu edukacji w całym państwie. Strona dostępna jest w językach: angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim.
Szwajcarski portal doradztwa zawodowego, akademickiego i kariery
Znajdziesz tu m.in. wyszukiwarkę kursów na uniwersytetach, wyższych szkołach zawodowych, uczelniach technicznych, kolegiach nauczycielskich itp. oraz poradnik dotyczący wyboru kariery. Strona dostępna jest w językach: niemieckim, francuskim i włoskim.
Szwajcarski Portal Edukacyjny
Znajdziesz tu informacje o systemie edukacji w Szwajcarii, zaczynając od szkoły podstawowej przez szkołę średnią i studia wyższe, kończąc na kształceniu nauczycieli oraz edukacji dorosłych. Strona dostępna jest w językach: angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim.
Doradztwo zawodowe
Katalog instytutów prowadzących szkolenia zawodowe, biur doradztwa zawodowego i edukacyjnego oraz regionalnych agencji zatrudnienia. Strona dostępna jest w językach angielskim, francuskim i włoskim.
Kształcenie zawodowe (I)
Dobrze funkcjonujący system kształcenia i szkoleń zawodowych umożliwia młodym ludziom płynne wejście na rynek pracy. Dowiedz się jak ten system działa w Szwajcarii. Strona dostępna jest w językach: angielskim, niemieckim, francuskim hiszpańskim i włoskim.
Kształcenie zawodowe (II)
Portal poświęcony kształceniu zawodowemu w Szwajcarii. Znajdziesz tu listę szkół zawodowych, opis systemu kształcenia oraz wiele innych przydatnych informacji. Strona dostępna jest w językach: angielskim, francuskim i niemieckim.
Szwajcarska Konferencja Kantonalnych Ministrów Edukacji
System edukacji w Szwajcarii jest wyjątkowy, ponieważ różni się pomiędzy kantonami i regionami językowymi. Na tej stronie znajdziesz informacje na temat struktury i podziału systemu kształcenia i szkoleń zawodowych w całym państwie. Strona dostępna jest w językach francuskim i niemieckim.
Szwajcarski portal doradztwa zawodowego, akademickiego i kariery
Znajdziesz tu m.in. wyszukiwarkę kursów na uniwersytetach, wyższych szkołach zawodowych, uczelniach technicznych, kolegiach nauczycielskich itp. oraz poradnik dotyczący wyboru kariery. Strona dostępna jest w językach: niemieckim, francuskim i włoskim.
Studying in Switzerland
Portal skierowany do młodych obcokrajowców, wybierających się na studia do Szwajcarii. Znajdziesz tu informacje o opłatach za studia oraz o stypendiach, o jakie masz prawo się ubiegać. Strona jest w języku angielskim.
Stypendia
Podstawowe informacje dla osób, które chciałyby się ubiegać o stypendia lub pożyczkę studencką na naukę w Szwajcarii. Strona dostępna jest wyłącznie w języku niemieckim.
Współpraca polsko-szwajcarska - stypendia
Na tej stronie znajdziesz informacje o stypendiach przyznawanych przez rząd Szwajcarii dla wybitnych naukowców i artystów zagranicznych na studia magisterskie i doktoranckie. Strona dostępna jest w języku polskim.
Students.ch
Szczegółowy przewodnik po rynku pracy. Znajdziesz tu oferty pracy i profile firm. Możesz również skorzystać z porad zawodowych. Strona dostępna jest w językach francuskim i niemieckim.
Mini-jobs
Oferty pracy wakacyjnej, tymczasowej i w niepełnym wymiarze godzin, a także praktyk i staży. Jeżeli szukasz łatwego sposobu, żeby sobie dorobić lub zdobyć doświadczenie zawodowe – ta strona jest dla ciebie! Strona jest w języku niemieckim.
Ferien Job
Szukasz pracy wakacyjnej w Szwajcarii? Tu znajdziesz wiele różnych ofert m.in. w przemyśle turystycznym, hotelarstwie, IT i w usługach. Strona jest w języku niemieckim.
Praca na farmie (I)
Agroverde oferuje możliwości pracy od 3 do 18 miesięcy w charakterze pracownika lub praktykanta w gospodarstwie rolnym w Szwajcarii. Strona dostępna jest w językach: angielskim, francuskim i niemieckim.
Praca na farmie (II)
Szukasz ciekawej pracy wakacyjnej na świeżym powietrzu? Dzięki Agrivivie masz szansę spędzić trochę czasu mieszkając u szwajcarskiej rodziny na wsi oraz pomóc jej w wykonywaniu codziennych obowiązków gospodarczych. Strona dostępna jest w językach: francuskim, niemieckim i włoskim.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |