Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - AKADEMIA MEDIA INFORMACYJNE
   
COUNTRY:
         
 
 
GO Poland  
 
 
GO World  
 
 
Akademia Media Informacyjne - Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem

*nie jest grzechem nie wiedzieć, grzechem jest udawać, że się wie i nic z tym nie robić * nie wyważaj otwartych drzwi, staraj się korzystać ze sprawdzonych rozwiązań i dostępnych narzędzi, pytaj innych o ich doświadczenia * dzielimy się tym co najcenniejsze: swoimi doświadczeniami, wiedzą, pomysłami dotyczącymi obszarów związanych ze specyfiką realizowanych zadań jak i organizacją pracy; dla każdego z Nas są one dużym ułatwieniem i źródłem inspiracji * do tworzenia nowych produktów, narzędzi, procedur, standardów zapraszamy inne osoby zainteresowane danym tematem; wykorzystaj efekt synergii zespołu * wspólnie poszukujemy rozwiązań w przypadku, gdy pojawia się trudny problem *dla Nas najważniejszy jest Twój sukces; Twój sukces będzie Naszym sukcesem

 
 
Kontakt:

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
 

 
 
 
 
   
 
   
 
   
 
   
 
Literatura patriotyczna  
 
   
Przedszkolak  
Uczeń  
Gimnazialista  
Szkoła średnia  
Szkoła techniczna  
Licencjat  
Magister  
Doktorat  
Profesor  
   
 
Biblioteka GMI  
 
   
   
 
   
 
Encyklopedia
Columbus
GMI
 
 
   
   
 
 
Akademia Grupa Media Informacyjne  
   

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną - Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 

Studia za granicą

| Austria | Belgia | Bułgaria | Chorwacja | Cypr | Czechy | Dania | Estonia | Finlandia | Francja | Grecja | Hiszpania | Holandia | Irlandia | Islandia | Liechtenstein | Litwa | Luksemburg | Łotwa | Malta | Niemcy | Norwegia | Portugalia | Rumunia | Słowacja | Słowenia | Szwajcaria | Szwecja | Węgry | Wielka Brytania | Włochy |

Studia na Litwie

Nie ma się co oszukiwać – ten kraj nigdy nie będzie wysoko na liście najpopularniejszych kierunków wyjazdów polskich studentów. Studia sporo kosztują, a litewskich uczelni próżno szukać w światowych rankingach. A mimo to zagraniczni studenci uczący się w Wilnie czy Kownie swój wybór bardzo sobie chwalą!

System nauki i szkolnictwa wyższego

Uczelnie. Oferta akademicka na Litwie jest zaskakująco szeroka. Choć to państwo niewielkie, naukę oferuje 15 uniwersytetów oraz 19 szkół wyższych (colleges). Najstarszą miejscową uczelnią jest Uniwersytet Wileński, założony w 1579 roku. Szczegółowe informacje o uczelniach można znaleźć na stronie systemu AIKOS oraz na portalu Study in Lithuania.

Stopnie akademickie. Zgodnie z zasadami procesu bolońskiego, studia podzielone są na trzy etapy. Pierwszy z nich to studia licencjackie. Na uniwersytetach trwają one zwykle 4 lata (w trybie zaocznym – 5 lat), w szkołach wyższych 3 lub rzadziej 4 lata. Ich ukończenie gwarantuje uzyskanie dyplomu licencjata (lit. bakalauras, ang. bachelor lub professional bachelor) albo – w szkołach wyższych – świadectwa ukończenia studiów zawodowych (higher educational diploma). Studia II stopnia, po których uzyskuje się dyplom magistra (lit. magistras, ang. master) trwają od 1,5 do 2 lat. III etap to minimum 4-letnie studia doktoranckie (lit. doktorantūra). Podobnie jak w wielu krajach Europy, na Litwie istnieje też ścieżka zintegrowana (lit. vientisosios, np. w przypadku medycyny) – czyli 5-letnie studia magisterskie, rozpoczynane zaraz po maturze. Więcej informacji na stronie SKVC.

Rekrutacja - wymagania i formalności

Tryb rekrutacji i warunki formalne. Warunkiem dostania się na studia jest zdanie matury i dopełnienie formalności. Po pierwsze, polskie świadectwo dojrzałości musi zostać przetłumaczone na język litewski i potwierdzone w Litewskim Centrum Zapewniania Jakości w Szkolnictwie Wyższym. Urzędnikom przedstawić trzeba również m.in. kopię dowodu tożsamości i potwierdzenie uiszczenia wymaganej opłaty. Po drugie, konieczne jest zdanie egzaminu z języka litewskiego (szczegóły w rozdziale Języki, certyfikaty), po trzecie – zgłoszenie się do The Lithuanian Higher Institutions Association for Organizing Joint Admission (LAMA BPO). Instytucja ta prowadzi rekrutację na wyższe uczelnie, która na Litwie jest scentralizowana. Kandydaci na studia muszą wypełnić specjalny formularz oraz przedstawić inne konieczne dokumenty. Liczba fundowanych przez państwo miejsc na studiach jest ograniczona. Komu zabraknie szczęścia – musi za studia zapłacić.

Terminy. Aplikacje przyjmowane są zwykle od początku czerwca do połowy sierpnia. Szczegółowe informacje na stronie LAMA BPO.

Egzaminy. Obowiązują na niektórych kierunkach, najczęściej artystycznych. Szczegółowych informacji należy szukać na stronach wybranych uczelni.

Znajomość języka, 

Większość kierunków wykładana jest w języku litewskim. Obcokrajowcy, którzy nie znają tego języka, muszą najpierw zaliczyć rok przygotowawczy. Ci, którzy uczyli się litewskiego, mogą potwierdzić znajomość zdając egzamin. Na kurs języka i kultury można też zdobyć stypendium rządu litewskiego – więcej informacji na stronie Study in Lithuania. Jeżeli nie masz ochoty uczyć się litewskiego, możesz zapytać na uczelniach o kierunki z wykładowym angielskim, niemieckim, francuskim lub rosyjskim. Ofertę w języku angielskim znajdziesz też na stronie Study in Lithuania (dostępnych jest ok. 350 kierunków). Od kandydatów na studia w języku angielskim uczelnie wymagają najczęściej certyfikatu TOEFL z wynikiem 525 (wersja papierowa) lub 70 punktów (internetowa) albo IELTS z oceną 5,5.


Pozwolenie na pobyt

Podjęcie studiów na Litwie wiąże się z koniecznością potwierdzenia prawa pobytu na Litwie dłuższego niż 90 dni. Szczegółowe informacje dotyczące wymaganych dokumentów (m.in. paszport lub dowód, zaświadczenie o posiadaniu wystarczających środków na utrzymanie, dokument potwierdzający przyjęcie na studia) znaleźć można na stronie Departamentu Migracji litewskiego MSW.

Koszty studiów i zakwaterowania

Czesne. Studia na Litwie są płatne – wysokość czesnego jest zróżnicowana. Na studiach I stopnia opłaty za semestr wynoszą od 1505 do 15234 euro – w zależności od kierunku studiów. Najdroższe są kierunki dla przyszłych muzyków i pilotów, najtańsze – dla humanistów. Za studia II stopnia trzeba zapłacić jeszcze więcej – od 2952 do 16517 euro. Uwaga – za darmo studiują ci, którzy osiągają najlepsze wyniki w nauce i dostali się na studia z najwyższymi notami (state-funded).

Utrzymanie i zakwaterowanie. Za mieszkanie w litewskim akademiku zapłacisz od 60 do 300 euro miesięcznie, za jedzenie – od 150 do 300 euro, za pojedynczy posiłek w knajpie – ok. 6 euro. Generalnie wydatki mogą sięgać od 300 do 600 euro. Więcej informacji na stronie uniwersytetu w Kaunas.

Życie studenckie

Rok szkolny na Litwie rozpoczyna się we wrześniu, a kończy w połowie czerwca. By skorzystać z pełni możliwości, warto postarać się o legitymację studencką (Lithuanian student identity card – LSIC), która daje dostęp do wielu zniżek i przywilejów – pozwala m.in. na wypożyczanie książek w bibliotekach akademickich i gwarantuje zniżki w teatrach, kinach oraz transporcie. Można ją wyrobić w kilkunastu punktach w całym kraju. Opłata za kartę nie jest wysoka (od 4 do 16 euro, w zależności od roku studiów). Litewskie uczelnie to w większości kameralne szkoły położone w niewielkich miastach – zagraniczni studenci chwalą sobie to, że wszędzie można dojść w 15 minut. Dla Polaków istotna może być spora mniejszość polska na Litwie, która może pomóc np. w znalezieniu zakwaterowania. Na stronie Study in Lithuania można znaleźć przydatny przewodnik dla studentów z zagranicy i podsumowanie najważniejszych informacji o kraju czy kulturze.

Stypendia

Studenci na Litwie mogą liczyć zarówno na stypendia socjalne, jak i naukowe. Te pierwsze wynoszą 130 euro miesięcznie, te drugie są zróżnicowane – sięgają do 3728 euro rocznie. Szczegółowe informacje w przewodniku Eurydice. Kandydaci na studia, których nie stać na opłacenie czesnego, mogą skorzystać z systemu kredytów studenckich. Można je wykorzystać na pokrycie codziennych wydatków lub opłacenie czesnego. Więcej informacji na ich temat na stronie litewskiej Fundacji Studiów Państwowych.

Praca dla studenta

By podjąć zatrudnienie na Litwie nie potrzebujesz zezwolenia. Studenci studiów dziennych (full-time courses) mają prawo pracować do 40 godzin tygodniowo. Pamiętaj jednak, by przed podjęciem pracy uzyskać certyfikat potwierdzający prawo do mieszkania na Litwie. Więcej o rynku pracy na Litwie dowiesz się ze strony Work in Lithuania.
Sytuacja na litewskim rynku pracy jest gorsza niż w Polsce – według Eurostatu w lutym 2020 r. stopa bezrobocia wynosiła 6,6 proc. (dla porównania nad Wisłą - 3 proc.). Nie przeszkadza to Litwinom chwalić się, że pod względem poziomu szczęścia pracownicy tego kraju są na piątym miejscu w Europie. Średnie zarobki brutto wynoszą 818 euro miesięcznie (2019), a płaca minimalna – 555 euro.

Pomocne strony

Pomogą ci

Litewska Biblioteka Narodowa
To nie tylko miejsce nauki i badań! Spójrz na listę wydarzeń kulturalnych odbywających się w budynku biblioteki. Poznaj godziny otwarcia i usługi. Na stronie znajdziesz tez link do katalogu on-line.

AIKOS
Strona z linkami Ministerstwa Edukacji i Nauki. Z pewnością znajdziesz tu linki do wszystkich instytucji, organizacji i centrów badawczych z zakresu edukacji!

Litewski Departament Migracji
Jeśli chcesz podjąć studia na Litwie, musisz otrzymać potwierdzenie prawa pobytu. Niezbędne dokumenty i szczegółowe informacje znajdziesz na stronie.

Litewscy studenci za granicą
Strona wirtualnego stowarzyszenia studentów litewskich za granicą. Została stworzona by pomóc litewskim studentom studiującym za granicą w znalezieniu przyjaciół i pomocy. Służy także wymianie doświadczeń. Zajrzyj tutaj jeśli znajdujesz się w jej grupie docelowej. Możesz wziąć udział w czatach i wypowiedzieć się na forum.

Ministerstwo Edukacji i Nauki
Ogólne informacje o litewskim systemie edukacji, strategii rządowej i istniejących programach. Przeczytaj oficjalne dokumenty dotyczące reformy edukacji i znajdź interesujące linki do innych instytucji zajmujących się edukacją.

Związek studentów
Pozarządowa organizacja reprezentująca litewskich studentów. Na stronie poznasz jej działalność, projekty i obszary pracy.

Litewskie Centrum Oceny Jakości w Szkolnictwie Wyższym
Planujesz studia na Litwie? A może studiowałeś za granicą i chcesz uznania swoich kompetencji na Litwie?  Na stronie dowiesz się, jakie dokumenty są do tego niezbędne. Znajdziesz też przydatne wskazówki i informacje.

Studia

College i szkoły średnie
Lista college i szkół średnich działających na Litwie.

Szkoły na Litwie
Strona zawiera szczegółową listę instytucji i szkół na Litwie.

Uniwersytet Wileński
Strona najstarszej i najstarszej uczelni na Litwie. Znajdziesz tu szczegółowe informacje na temat instytucji, programu studiów, życia studentów i wiele innych.

LamaBPO
Portal informacyjny na temat uczelni wyższych na Litwie. Znajdziesz tu informacje na temat harmonogramów, planów zajęć i egzaminów, przydatne wiadomości dla studentów z innych krajów. Możesz zarejestrować się on-line

Portal studencki
Interesujące informacje dla studentów dotyczące nie tylko nauki. Chcesz być osobą dobrze poinformowaną? Wiedzieć co się dzieje? Koniecznie zajrzyj na tę stronę

Litewski Związek Studentów
Strona skierowana do osób, które chcą się zaangażować w reprezentowanie interesów uczniów. Znajdziesz tu informacje o tym, jak być zaktywizować swoją studencką działalność.

Instytut Goethego w Wilnie
Strona instytutu informacje i bibliotekę, ta strona zawiera uaktualniony kalendarz wydarzeń dla tego Niemieckiego Instytutu w Wilnie

Kształcenie i szkolenia zawodowe

AMES
Chcesz poprawić i rozwinąć swój angielski? AMES to szkoła językowa, która oferuje ciekawe kursy językowe na różnym poziomie znajomości. Zapoznaj się  z ofertą.

Centrum technologii informacyjnych w edukacji
Centrum zostało utworzone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki i zajmuje się wdrażaniem nowych technologii informacyjnych w edukacji i administracji publicznej. Poznaj projekty na poziomie krajowym i międzynarodowym. Wersja litewska jest aktualizowana częściej niż angielska.

Tinklas
Portal przekazujący aktualności ze szkół litewskich. Każdego roku organizuje konkurs na najlepszą stronę internetową szkoły. Znajdziesz tu też listę kursów i szkoleń, w których możesz wziąć udział.

IB Diploma
Szkolny program kształcenia z egzaminów końcowych przeznaczony dla młodzieży od 16 do 19 roku życia. Przygotowuje uczniów do osiągnięcia sukcesu w życiu uczelni i poza nią. Program trwa dwa lata i zyskał uznanie i szacunek z wiodących uniwersytetów.

Szkoła Technologii i Biznesu
Instytucja Alanta zajmuje się kształceniem zawodowym młodych osób. Studenci mają dobre warunki do zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce. Nauczyciele i uczniowie biorą udział w różnych międzynarodowych projektach.

Włoski Instytut Kultury
Chcesz uczyć się języka włoskiego w Wilnie? Na tej stronie dowiesz się wszystkiego o dostępnych kursach.

Wsparcie finansowe

Litewska Państwowa Fundacja Nauki i Studiów
Strona, na której znajdziesz fundusze na badania i dla instytucji szkolnictwa wyższego. Ta rządowa fundacja wspiera projekty badawcze i programy w ramach konkursów zgodnie z priorytetami zaakceptowanymi przez rząd litewski.

Stipendijos
Jeżeli interesuje Cię procedura otrzymywania stypendium w Estonii, tu znajdziesz przydatne linki i informacje, które pomogą Ci zaaplikować.

Praca dla studenta

Centrum porad zawodowych dla młodzieży
Centrum wspiera poprzez swoje programy rozwój inicjatyw obywatelskich. Skupia się przede wszystkim na informowaniu i doradzaniu młodzieży w wyborze drogi zawodowej.

ZIP Travel
Szeroka oferta wyjazdów wakacyjnych dla studentów połączona z pracą i kształceniem się. Możesz tu przeżyć niesamowitą przygodę.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

Akademia                
                       
                       
  Zaplanuj przyszłość z Media Informacyjne

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

                       
       
Wiadomości  
 
 

News

Lista Szanghajska, czyli zestawienie najlepszych szkół wyższych na świecie - została ogłoszona po raz dziesiąty. Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński utrzymały swoje pozycje w 4. setce.

   
Fot. GMI
        Czytaj ...
           
           
  News

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

   
Fot. GMI
        Czytaj ...
           
           
  News

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

   
Fot. GMI
        Czytaj ...
           
 
 
 
 
 
 
Media Informacyjne
 
   
 
 
         
 
Oferty promowane              
                   
                   
             
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.