Studia za granicą
| Austria | Belgia | Bułgaria | Chorwacja | Cypr | Czechy | Dania | Estonia | Finlandia | Francja | Grecja | Hiszpania | Holandia | Irlandia | Islandia | Liechtenstein | Litwa | Luksemburg | Łotwa | Malta | Niemcy | Norwegia | Portugalia | Rumunia | Słowacja | Słowenia | Szwajcaria | Szwecja | Węgry | Wielka Brytania | Włochy |
Studia w Luksemburgu
Uniwersytet w Luksemburgu reklamuje się jako uczelnia wielokulturowa i wielojęzyczna. Nic dziwnego – ponad 40% mieszkańców tego kraju to obcokrajowcy.
System nauki i szkolnictwa wyższego
Uczelnie. W zasadzie liczy się tylko jedna – Uniwersytet Luksemburski. Szkoła ta powstała w 2003 r. z połączenia Centre Universitaire de Luxembourg (ang. University Centre of Luxembourg) i trzech specjalistycznych instytutów, zajmujących się technologiami, naukami społecznymi i pedagogicznymi. Przez ostatnie lata oferta Uniwersytetu znacznie się poszerzyła – obecnie oferuje on 14 kierunków studiów I stopnia, 42 kierunki II stopnia i cztery kierunki doktoranckie. Więcej szczegółów na stronie UL.
Obok publicznego Uniwersytetu Luksemburskiego działają również: prywatna Luxembourg School of Business (LSB), kształcący głównie sportowców Lunex University, a także skierowane przede wszystkim do obcokrajowców: Miami University – John E. Dolibois European Center (Mudec) oraz Sacred Heart University. Ten ostatni oferuje głównie kursy biznesowe i studia MBA.
Skorzystać można również z oferty kilku niewielkich uczelni kształcących w czterech podstawowych kierunkach: administracja i handel, technologie, sztuka oraz służba zdrowia i sprawy społeczne. Kierunki te pozwalają uzyskać po trzech latach nauki świadectwo technika wyższego szczebla (BTS – brevet de technicien supérieur). Listę uczelni znajdziesz na stronie Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego..
Stopnie akademickie. Zgodnie z celami Procesu bolońskiego studia podzielone są na trzy etapy. Studia I stopnia – licencjackie – trwają 3 lata i kończą się uzyskaniem tytułu bachelor académique (na kierunkach o profilu akademickim) lub bachelor professionnel (kierunki o profilu zawodowym). Studia II stopnia – magisterskie – obejmują 2 lata nauki, po których studenci zdobywają dyplom master académique lub master professionnel. Wyjątkiem są kierunki medyczne – studia II stopnia np. na kierunku weterynaria trwają 4 lata.
Rekrutacja - wymagania i formalności
Tryb rekrutacji i warunki formalne. Podstawowe wymagania są podobne do stawianych w innych krajach: o miejsce na studiach może się ubiegać każdy obywatel UE, który zdał maturę i dobrze zna język wykładowy. Osoby zainteresowanie studiowaniem na Uniwersytecie Luksemburskim powinny wypełnić elektroniczny formularz, zgromadzić wymagane dokumenty, a następnie wysłać je – razem z wnioskiem o przyjęcie na studia – do Wydziału do Spraw Studenckich (Service des Etudes et de la Vie Etudiante – SEVE). Więcej informacji na stronie uczelni.
Najważniejszym potrzebnym dokumentem jest świadectwo maturalne – powinno ono zostać przetłumaczone i potwierdzone. Certyfikat zgodności (equivalence) wydaje (odpłatnie, koszt to 75 euro) odpowiednie biuro.
Terminy. Kandydaci na studia licencjackie na Uniwersytecie Luksemburskim mogą składać dokumenty od kwietnia do połowy września. Chętni do podjęcia nauki na kierunkach magisterskich muszą sprawdzić terminy rekrutacji na stronach internetowych poszczególnych wydziałów.
Egzaminy. Liczba miejsc na poszczególnych kierunkach jest ograniczona – jeśli chętnych jest więcej niż miejsc, Uniwersytet przeprowadza konkurs świadectw oraz rozmowę kwalifikacyjną. Na kierunkach artystycznych i sportowych organizowane są testy predyspozycji.
Znajomość języka, certyfikaty
Uniwersytet Luksemburski reklamuje się jako uczelnia wielokulturowa i wielojęzyczna. Zatrudnia akademików z 20 krajów, studenci pochodzą z ponad 120 różnych krajów, a językami wykładowymi są angielski, francuski i niemiecki. W zależności od wymogów, obcokrajowcy powinni przedstawić certyfikat znajomości danego języka, na przykład TOEFL (z wynikiem minimum 90) lub IELTS (6,5).
Pozwolenie na pobyt
By móc mieszkać w Luksemburgu dłużej niż 3 miesiące, musisz zgłosić się do lokalnego urzędu i wystąpić o pozwolenie na pobyt (ang. registration certificate, fr. attestation d'enregistrement). Urzędnikom trzeba pokazać m.in. dowód tożsamości oraz zaświadczenie o podjęciu studiów. Więcej szczegółów dotyczących pobytu w Luksemburgu można znaleźć na stronie Guichet.
Koszty studiów i zakwaterowania
Czesne. Choć Luksemburg to jedna ze stolic Europy, a cały kraj należy do najbogatszych na świecie, opłata za studia (enrollment fee) jest niska. Na większości kierunków studiów licencjackich wynosi 400 euro za semestr (na 1 roku) oraz 200 euro za semestr (na drugim i trzecim roku). Studia magisterskie kosztują zwykle 200 euro za semestr, choć są wyjątki: na przykład studia na kierunku bankowość i finanse mogą kosztować nawet 24 tysiące euro. Więcej w publikacji Eurydice.
Utrzymanie i zakwaterowanie. Luksemburczycy należą do najbogatszych narodów świata – stać ich na to, by nie patrzeć na ceny. Niestety, studentom koszty utrzymania mogą dać się we znaki. By przeżyć miesiąc w Luksemburgu, trzeba mieć do dyspozycji co najmniej 1100 euro miesięcznie. Za zakwaterowanie w akademiku zapłacisz 380 euro (lub 600 euro – jeśli wybierzesz kwaterę prywatną), na jedzenie wydasz ok. 300 euro miesięcznie, a na telefon ok. 30 euro. Materiały dydaktyczne będą Cię kosztować ok. 400 euro rocznie. Więcej szczegółów na stronie UL.
Życie studenckie
Uniwersytet Luksemburski ma tylko ok. 6400 słuchaczy – można go więc śmiało nazwać uczelnią kameralną. Jednocześnie jednak wyróżnia się wielokulturowością – około połowa studentów pochodzi z zagranicy, a jednym z celów szkoły jest promowanie mobilności: każdy student studiów licencjackich musi przynajmniej jeden semestr nauki spędzić w innym kraju. Uczelnia współpracuje z ponad 50 szkołami w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Luksemburg z pewnością nie jest imprezową stolicą Europy – to raczej miejsce dla tych, którzy chcą się skoncentrować na nauce i liczą na karierę w instytucjach Unii Europejskiej.
Stypendia
W Luksemburgu można starać się o pomoc finansową udzielana przez rząd (CEDIES), m.in. granty i kredyty studenckie – rocznie można uzyskać ponad 16 tys. euro. Studenci muszą zacząć spłacać pożyczkę najpóźniej w dwa lata po zakończeniu studiów i mają na to 10 lat. Więcej szczegółowych informacji w opracowaniu sieci Eurydice. Uwaga: o rządową pomoc mogą ubiegać się ci, którzy mają status rezydenta lub pracują w Luksemburgu (lub są krewnymi osób zatrudnionych).
Wsparcie na sfinansowanie czasowej nauki w Luksemburgu można uzyskać również z prywatnych fundacji i innego rodzaju instytucji – ich listę można na stronie cedies.public.lu.
Praca dla studenta
Będąc studentem w Luksemburgu, możesz pracować w pełnym wymiarze czasu (40 godzin tygodniowo) tylko podczas wakacji – i to pod warunkiem, że masz nie więcej niż 27 lat. Zgodnie z prawem, Twoja pensja nie może być niższa niż 80 proc. płacy minimalnej.
W trakcie roku akademickiego masz prawo pracować nie dłużej niż 10 godzin tygodniowo. Umowę na czas określony można zawrzeć na okres nie dłuższy niż 60 miesięcy (czyli 5 lat). Za godzinę pracy musisz dostać co najmniej stawkę minimalną – co daje 1998,59 euro miesięcznie. Więcej szczegółów dotyczących regulacji na stronie UL.
O pracę w Luksemburgu jest dość łatwo, bezrobocie w marcu 2020 r. sięgało 6,5 proc. (w Polsce – 3 proc., dane Eurostatu). Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi 4916 euro, a płaca minimalna – bagatela – prawie 2 tysiące euro.
Luksemburg: Pomocne strony
Pomogą Ci
www.justarrived.lu
Witryna, która pomaga nowo przybyłym, emigrantom i pracownikom w ich codziennym życiu w Wielkim Księstwie Luksemburga.
www.luxembourg.public.lu
Zalecenia według obszaru, formularze, wiadomości, informacje dla firm i osób dojeżdżających do pracy za granicę, miejsce dla pracowników służby zdrowia, często zadawane pytania, a także biblioteka mediów.
www.guichet.lu
Tu znajdziesz podstawowe informacje o życiu w Wielkim Księstwie Luksemburga.
www.cij.lu
Strona Krajowego Centrum Informacji Młodzieżowego.
www.appartager.lu
Strona o współdzieleniu mieszkania w Luksemburgu.
www.youthhostels.lu
Informacje o hostelach.
www.wfs.lu
Zakwaterowanie dla studentów i praktykantów.
www.athome.lu
Pełna lista ogłoszeń dotyczących nieruchomości.
www.ont.lu
Narodowe Biuro Turystyczne.
https://www.mobiliteit.lu/
Informacje o sieciach autobusowych i kolejowych.
ACEL – stowarzyszenie studenckie
Studencki przewodnik po wszystkich wydarzeniach kulturalnych, społecznych i naukowych w Luksemburgu. Stowarzyszenie pomaga również studentom w wyszukiwaniu zakwaterowania w Luksemburgu. Strona jest w języku niemieckim.
Centrum Technologii i Edukacji
Centrum świadczy usługi administracyjne i informatyczne na potrzeby Ministerstwa Edukacji oraz krajowych jednostek edukacyjnych. Strona jest w języku francuskim.
Erasmus+ Luksemburg
Agencja zajmująca się koordynacją i promocją europejskiego programu Erasmus+ oraz projektów edukacyjnych i szkoleniowych. Znajdziesz tu m.in informacje o wymianach prowadzonych w ramach programu Erasmus+. Strona dostępna jest w języku angielskim.
Europass
Jeśli planujesz szukać pracy lub zdobywać doświadczenie za granicą, ważne jest przedstawienie swoich umiejętności i kompetencji w jasny i uniwersalny sposób, rozpoznawalny w całej Europie. Europass to zestaw pięciu dokumentów, które ci to umożliwią. Strona dostępna jest w języku polskim.
Informacja młodzieżowa
Portal młodzieżowy, na którym dowiesz się o edukacji pozaformalnej, szkoleniach, projektach młodzieżowych itp. zarówno w Luksemburgu, jak i w całej Europie. Strona jest w języku francuskim.
LISEL – organizacja wsparcia dla studentów
Organizacja non profit o charakterze religijnym mająca na celu wspieranie uczniów, studentów i młodzież poprzez różnego rodzaju działania społeczne, kulturalne i duchowe. Strona jest w języku angielskim.
Narodowy Instytut Języków
Na tej stronie możesz zapoznać się z ofertą kursów językowych prowadzonych przez Instytut. Strona jest w języku francuskim.
RESTENA – krajowa sieć edukacyjna i naukowa
Sieć teleinformatyczna łącząca ze sobą jednostki edukacyjne i instytuty badawcze. Umożliwia szybką wymianę informacji i danych naukowych, zapewnia dostęp do Internetu oraz do ogólnoeuropejskiej sieci badawczej GEANT. Strona dostępna jest w językach angielskim i francuskim.
Ambasada Luksemburga w Warszawie
Przygotowujesz się do wyjazdu do Luksemburga i masz pytania? Zajrzyj na stronę Ambasady Luksemburga w Warszawie. Dowiesz się o co warto zadbać przed wyjazdem. Strona jest w języku angielskim, ale część informacji dostępna jest także w języku polskim.
Ambasada RP w Luksemburgu
Rozważasz wyjazd do Luksemburgu do pracy? Zajrzyj tutaj. Znajdziesz tu informacje o pobycie i pracy w Luksemburgu. Informacje dostępne są w języku polskim.
Serwis Polaków w Luksemburgu
Stowarzyszenie działające od lipca 2007 r., którego misją jest integracja społeczności Polaków w Luksemburgu oraz upowszechnianie polskiej kultury, a także dobrego wizerunku Polaka w Wielkim Księstwie Luksemburga. Strona jest w języku polskim.
Strona rządu Luksemburga
Znajdziesz tu informacje na temat ustroju politycznego Księstwa Luksemburga, wykaz ministerstw, przegląd działań rządu oraz najnowsze publikacje. Strona jest w języku francuskim.
Urząd Podatkowy
Chcesz wiedzieć jak poprawnie odprowadzać podatki w Luksemburgu? Potrzebujesz formularza, aby złożyć zeznanie podatkowe? Odwiedź stronę luksemburskiego urzędu skarbowego. Informacje są w języku francuskim.
Studia
www.cedies.public.lu
Instytucja udostępniająca informacje o szkolnictwie wyższym.
Centrum Dokumentacji i Informacji
Strona rządowa zaadresowana do licealistów oraz przyszłych i aktualnych studentów, na której dowiesz się jak wygląda system szkolnictwa w Luksemburgu. Znajdziesz tu również informacje o różnych zawodach, co może być pomocne przy wybieraniu odpowiedniego kierunku studiów. Strona jest w języku francuskim, choć część informacji jest także w języku niemieckim.
Euraxess Luksemburg
Europejska sieć informacji i doradztwa dla naukowców szukających pracy za granicą. Znajdziesz tu m.in. ogłoszenia o wolnych miejscach na studiach doktoranckich, informacje o źródłach finansowania, a także o tym jak wygląda praca naukowa w danym kraju.
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Znajdziesz tu wszelkie informacje na temat edukacji w Luksemburgu: nauce w szkołach podstawowych, średnich oraz kształceniu zawodowym i edukacji dorosłych. Strona jest w języku francuskim. Informacje po niemiecku, znajdują się w osobnej zakładce.
PLOTEUS
Portal stworzony przez Dyrekcję Generalną ds. Edukacji i Kultury w Komisji Europejskiej dotyczący możliwości podjęcia nauki w Unii Europejskiej. PLOTEUS zawiera informacje na temat krajowych systemów edukacji i kształcenia, europejskich programów wymiany oraz dane kontaktowe jednostek odpowiedzialnych za udzielanie szczegółowych informacji.
Sacred Heart University
Uczelnia działająca obok Uniwersytetu Luksemburskiego. Oferuje głównie kursy biznesowe i studia MBA. Strona jest w języku angielskim.
Szkolnictwo Wyższe
Oficjalna strona francuskiego Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych. Znajdziesz tu wszelkie ważne informacje dotyczące organizacji studiów w Luksemburgu, uczelni, zasad uznawania zagranicznych kwalifikacji oraz kwestii finansowych. Strona jest w języku francuskim.
Uniwersytet Luksemburski
W zasadzie jedyny liczący się uniwersytet działający w Luksemburgu. Oferuje studia o profilu akademickim lub zawodowym na trzech różnych wydziałach, a także programy kształcenia ustawicznego. Uniwersytet kształci również doktorantów oraz prowadzi badania naukowe. Strona dostępna jest w językach: angielskim, francuskim i niemieckim.
Kształcenie i szkolenia zawodowe
Centrum Kształcenia Ustawicznego
Informacje na temat szkoleń zawodowych, kształcenia ustawicznego oraz możliwości przekwalifikowywania. Wejdź na stronę, aby znaleźć odpowiedni dla siebie kurs lub szkolenie. Strona jest w języku francuskim.
Informacja Młodzieżowa
Jeżeli szukasz sposobu, aby podnieść swoje kwalifikacje, wejdź na tę stronę. Znajdziesz tu m.in. zbiór linków do różnych stron internetowych na temat szkoleń i kształcenia zawodowego w Luksemburgu. Strona jest w języku francuskim.
Izba Handlowa
Szczegółowe informacje o kształceniu zawodowym, także na poziomie szkolnictwa wyższego oraz praktykach i stażach zawodowych w Luksemburgu. Strona jest w języku francuskim.
Krajowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
Instytucja publiczna działająca pod nadzorem Ministerstwa Edukacji, odpowiedzialna za promowanie kształcenia zawodowego w Luksemburgu. Strona dostępna jest w językach: angielskim, francuskim I niemieckim.
Ministerstwo Edukacji
Strona rządowa przedstawiająca szczegółowe informacje na temat programów kształcenia zawodowego i ustawicznego w Luksemburgu. Strona jest w języku francuskim.
Stypendia i pożyczki rządowe
Strona, na której znajdziesz informacje o stypendiach i pożyczkach rządowych na studia w Luksemburgu. Żeby móc ubiegać się o wsparcie należy spełniać określone kryteria odnośnie obywatelstwa i miejsca zamieszkania. Szczegółowe warunki, w języku francuskim, znajdują się na stronie.
Uniwersytet Luksemburski
W Luksemburgu wsparcie finansowe na studia można uzyskać również z prywatnych fundacji i różnego rodzaju instytucji. Ich listę znajdziesz na stronie Uniwersytety Luksemburskiego.
Praca dla studenta
stages.youth.lu
Znajdziesz tu informacje o tym gdzie szukać praktyk i staży.
http://www.adem.public.lu/fr/jobboard/index.html
JobBoard to usługa internetowa oferowana przez Krajową Agencję Zatrudnienia (ADEM)
Jobs Youth
Studiujesz i chcesz zacząć zarabiać jednocześnie zdobywając doświadczanie zawodowe? Tu znajdziesz oferty pracy i staży zaadresowane właśnie do studentów. Strona jest w języku francuskim.
Biuro Zatrudnienia
Szukając pracy w Luksemburgu zacznij właśnie tutaj. Oprócz aktualnych ogłoszeń o wolnych stanowiskach, znajdziesz tu również informacje o szkoleniach, zasiłkach dla bezrobotnych, a także porady dotyczące przygotowywania dokumentów aplikacyjnych. Strona jest w języku francuskim.
Doradztwo zawodowe (II)
Strona internetowa organizacji zajmującej się doradztwem zawodowym i szkoleniami. Doradcy dokładają wszelkich starań, aby oferować nowe rozwiązania dostosowane do ciągle zmieniającego się rynku pracy. Organizacja wspierana jest przez Ministerstwa Pracy, Edukacji i Gospodarki oraz przez samorządy lokalne. Strona jest w językach: angielskim, niemieckim i francuskim.
Euraxess Luksemburg
Europejska sieć informacji i doradztwa dla naukowców, którzy poszukują pracy za granicą. Znajdziesz tu m.in. ogłoszenia o wolnych miejscach pracy, a także informacje o tym jak wygląda praca naukowa w danym kraju. Strona dostępna jest również w języku angielskim.
Izba Handlowa
Prezentacja luksemburskiej Izby Handlowej. Znajdziesz tu m.in. wiadomości gospodarcze, a także informacje o szkoleniach i opcjach zatrudnienia.
Job Finder
Szukasz pracy w finansach, bankowości, handlu, czy informatyce? Zajrzyj na stronę Job Finder, aby przeglądać najnowsze oferty w tych oraz w wielu innych branżach. Zarejestruj swoje CV online i stań się widoczny/a dla pracodawców. Strona dostępna jest w językach: angielskim, francuskim i niemieckim.
Monster
Znany i lubiany internetowy pośrednik pracy – warto skorzystać! Pozwala na przeglądanie zarówno ogłoszeń lokalnych, jak i krajowych. Monster oferuje również profesjonalne porady zawodowe. Strona dostępna jest w językach: angielskim, francuskim i niemieckim.
Moovijob
Myślisz o podjęciu pracy w Luksemburgu? Zajrzyj na tę stronę, aby przeglądać najnowsze oferty pracy w twojej branży. Strona dostępna jest w językach angielskim, francuskim i niemieckim.
Praca w sektorze publicznym
Strona zawierająca informacje o wolnych stanowiskach pracy w sektorze publicznym. Do wyboru wiele pozycji oraz ścieżek rozwoju kariery. Strona jest w języku francuskim.
IAESTE
The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience (IAESTE) oferuje studentom polskich uczelni wyższych, głównie kierunków technicznych, wyjazd na płatne praktyki do jednego z ponad 80 krajów świata, w tym także do Luksemburga. Link odnosi do strony polskiej.
Stowarzyszenie studentów medycyny
Masz zamiar zostać lekarzem? Wejdź na tę stronę, aby zapoznać się z aktualnymi ofertami staży dla studentów medycyny w Luksemburgu. Strona jest w języku francuskim.
AuPairWorld
Jak podjąć pracę jako au pair w Luksemburgu? Jakie warunki trzeba spełnić? Ile wynosi wysokość kieszonkowego? Na ile czasu wolnego możesz liczyć? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziesz na stronie AuPairWorld. Strona dostępna jest w językach: angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim i włoskim.
Platformy do wyszukiwania pracy
Jobs.lu
monster.lu
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |