Studia za granicą
| Austria | Belgia | Bułgaria | Chorwacja | Cypr | Czechy | Dania | Estonia | Finlandia | Francja | Grecja | Hiszpania | Holandia | Irlandia | Islandia | Liechtenstein | Litwa | Luksemburg | Łotwa | Malta | Niemcy | Norwegia | Portugalia | Rumunia | Słowacja | Słowenia | Szwajcaria | Szwecja | Węgry | Wielka Brytania | Włochy |
Studia na Islandii
Co dwudziesty student na wyspie gejzerów to obcokrajowiec. To spore osiągnięcie, biorąc pod uwagę odległość, warunki klimatyczne i utrudniające komunikację wulkany. Kto jednak pozna islandzkie uczelnie od podszewki, przekona się, dlaczego przyciągają tak mocno: choć w większości są kameralne, oferują światowy poziom kształcenia.
System nauki i szkolnictwa wyższego
Uczelnie. Islandzkie szkolnictwo wyższe dynamicznie się rozwija. Na wyspie działa siedem uniwersytetów, na których w sumie studiuje 18 tys. osób, ok. 5 proc. z nich to obcokrajowcy. Szczegółowe informacje na temat szkół znajdziesz na stronie Study in Iceland. Na uczelniach islandzkich obowiązuje skala ocen od 0 do 10 (by zdać, trzeba uzyskać co najmniej pięć). Studenci islandzcy nie posiadają indeksów, tę rolę spełniają formularze w komputerach. Student nie zbiera też zaliczeń, aby być dopuszczonym do sesji. W wielu przypadkach obowiązkowa jest obecność na ćwiczeniach i wówczas może ona być podstawą dopuszczenia do egzaminu.
Stopnie akademickie. Po trzech latach studiów I stopnia uzyskuje się tytuł licencjata (m.in. bachelor of science, bachelor of arts lub bachelor of education). Dwuletnie studia II stopnia kończą się zdobyciem tytułu magistra (m.in. master of arts, master of science, isl. meistaragráða), a po studiach doktoranckich otrzymuje się tytuł PhD (isl. doktorsgraða). Można też wybrać cykl studiów zawodowych, trwający 4-6 lat, zakończony zdobyciem candidatus degree (isl. kandidatsgraða). Szczegóły na stronie study.iceland.is.
Rekrutacja - wymagania i formalności
Tryb rekrutacji i dokumenty. Podstawowym warunkiem przyjęcia na studia jest świadectwo maturalne (tutaj zwane stúdentspróf), choć bywa też, że na studia przyjmowane są osoby, które swoją wiedzę i umiejętności są w stanie udowodnić w inny sposób (pod uwagę brane jest m.in. doświadczenie zawodowe, udział w wolontariacie itp.). Procedury rekrutacyjne mogą się różnić w zależności od uczelni, zwykle jednak wyglądają tak, jak na Uniwersytecie w Reykjaviku: na uczelnie należy dostarczyć tłumaczenie dyplomu ze szkoły średniej wraz z kartą ocen oraz zeskanowany paszport. Niektóre kierunki wydziały wymagają także curriculum vitae w języku islandzkim lub angielskim. Jeśli zostaniesz przyjęty – musisz uiścić opłatę rejestracyjną (więcej w dziale Czesne). Jak wszędzie w Europie, by dostać się na studia II stopnia konieczne jest ukończenie studiów I stopnia.
Terminy. Rekrutacja dla kandydatów z zagranicy zaczyna się dość wcześnie – np. na Uniwersytecie Islandzkim dokumenty przyjmuje się do 1 lutego. W innych szkołach dokumenty na semestr zimowy przyjmowane są zwykle na wiosnę.
Egzaminy. Są rzadkością – organizują je wyłącznie szkoły artystyczne, na niektórych uczelniach zdawać trzeba też na medycynę, ekonomię i prawo. Zdecydowanie powszechniejsze są konkursy świadectw i rozmowy kwalifikacyjne.
Znajomość języka, certyfikaty
Większość zajęć prowadzona jest w języku islandzkim, choć z roku na rok rośnie oferta kierunków z wykładowym angielskim. Warto sprawdzić np. propozycje Uniwersytetu Islandzkiego. Jeśli chcesz studiować w języku Szekspira, musisz przedstawić certyfikat TOEFL lub IELTS.
Bez problemów możesz też studiować po islandzku – pod warunkiem, że nauczysz się tego języka w trakcie kursu organizowanego przez uniwersytety lub za pośrednictwem internetu, np. na stronie Icelandic Online.
Pozwolenie na pobyt
By wjechać na Islandię, wystarczy dowód osobisty. Jako obywatel Unii Europejskiej masz prawo do trzymiesięcznego pobytu. Jeśli zamierzasz zostać dłużej w celu podjęcia studiów – musisz zarejestrować się w Biurze Ewidencji Ludności (Registers Iceland). Urzędnicy poproszą Cię o złożenie odpowiedniego wniosku oraz przedstawienie zaświadczenia o przyjęciu na studia. Będziesz również musiał/a oświadczyć, że masz wystarczające środki na utrzymanie oraz przedstawić odpowiednie zdjęcia. Więcej informacji na stronie Registers Iceland.
Dzięki rejestracji, uzyskasz Islandzki Osobisty Numer Identyfikacyjny (kennitala). Używa się go w celu potwierdzenia tożsamości np. w systemie opieki zdrowotnej, przy zapisach do szkół, w systemie bankowym, a nawet przy wypożyczaniu rowerów. Numer składa się z 10 cyfr, pierwsze 6 oznaczają datę urodzenia (dzień, miesiąc, rok).
Koszty studiów i zakwaterowania
Czesne. Studia na publicznych uniwersytetach są bezpłatne – na przykład na Uniwersytecie Islandzkim. Wszystkich studentów obowiązują za to opłaty administracyjne – w roku akademickim 2020/2021 wynosiły one 459 euro za rok.
W roku akademickim 2019/2020 prywatny Uniwersytet w Reykjaviku za semestr studiów I stopnia żądał 1900 euro, a za semestr II stopnia – od 2800 do 7600 euro. Dodatkowe informacje na stronach uczelni i w opracowaniu sieci Eurydice.
Utrzymanie i zakwaterowanie. Część szkół wyższych oferuje miejsca w akademikach, choć nie jest ich tyle, bo starczyło dla wszystkich. Studenci Uniwersytetu Islandzkiego mogą szukać zakwaterowania poprzez Islandzką Agencję Usług dla Studentów. Osoby studiujące w okolicach Reykjaviku mogą wynająć pokój w kampusie utworzonym na terenie dawnej bazy NATO w Keflaviku (kompleks akademicki Keilir). Akademiki oferują też m.in. University of Akureyri i Bifröst University. Warto zajrzeć także na stronę Studenckiego Biura ds. Zakwaterowania (Byggingafélag námsmanna).
Kto nie znajdzie miejsca w akademikach, może poszukać mieszkań na wolnym rynku - w tym celu warto odwiedzić strony agencji pośrednictwa (np. Housing Anywhere lub Rentmate). Ceny mieszkań dla studentów są zróżnicowane – za pokój zapłacić trzeba minimum 75 tys. koron miesięcznie (ok. 2500 zł), za mieszkanie – 150 tys. ISK. Na jedzenie miesięcznie wydasz od 45 do 85 tys. koron, na transport ok. 6 tys. koron., a na rozrywkę – ok. 30 tys. koron W sumie miesięczne utrzymanie na Wyspie Gejzerów może kosztować ok. 190 tys. koron (5,5 tys. zł).
Życie studenckie
Islandia nie jest i nie będzie mekką studentów z całego świata. Częściej to miejscowi wyjeżdżają studiować – np. do Skandynawii. Nie znaczy to jednak, że islandzkie uczelnie nie mają czym zaimponować – komputeryzacja, infrastruktura, organizacja – tego wszystkiego większość polskich uczelni może tylko pozazdrościć. Studia nie są zbyt stresujące – studenci mają duży wpływ na ich przebieg, życie ułatwia też ograniczona biurokracja. Wyspa Gejzerów z pewnością nie jest jednak miejscem dla szalonych imprezowiczów – klimat jest dość surowy, przyzwyczajenia tubylców również. Na każdym kroku można jednak spotkać rodaka – i czuć się bardziej swojsko.
Stypendia
W Islandii nie ma publicznego systemu wsparcia dla studentów. Niektóre uczelnie prowadzą jednak programy stypendialne dla najlepszych studentów (m.in. Uniwersytet w Reykjaviku i Uniwersytet Islandzki), ciekawą ofertę dla młodych naukowców (na studiach II i III stopnia) ma również Icelandic Research Fund.
Dostępne są również kredyty studenckie – Icelandic Student Loan Fund przyznaje je studentom studiów stacjonarnych I i II stopnia. Wysokość pożyczek zależy od sytuacji rodzinnej. W roku akademickim 2019/2020 podstawowa wysokość kredytu wynosiła ponad 177 tys. koron islandzkich miesięcznie (ok. 5100 zł, przy kursie 1 ISK=0,029 zł). Szczegółowe informacje w broszurze Eurydice.
Osoby, które chcą odbyć na Islandii studia poświęcone miejscowej kulturze i językowi mogą skorzystać z oferty Instytutu im. Árni Magnússona.
Praca dla studenta
Jako obywatel UE nie potrzebujesz pozwoleń. Czy sobie poradzisz? Raczej tak – bezrobocie na wyspie jest mikroskopijne, sięga zaledwie 3,5 proc. (dane z 2019 r.). Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi 617 tys. koron (2017 r.), czyli ok. 18 tys. zł. Płaca minimalna w 2019 r. wynosiła 317 tys. koron (ponad 9200 zł).
Ofert pracy możesz poszukać w internetowym serwisie lokalnej gazety – Morgunblađiđ, warto zajrzeć również na stronę islandzkiego Urzędu Pracy (Vinnumalastofnun).
Pomocne strony
Centrum Kultury i Informacji
Myślisz o przeprowadzce na Islandię? Chcesz wiedzieć jak zarejestrować swój pobyt, jak wynająć mieszkanie, jak wygląda opieka zdrowotna lub jak spędzać czas wolny? Ten portal to twoje kompendium wiedzy o życiu w Islandii. Strona dostępna jest również w języku polskim.
Erasmus+ Islandia
Islandzka Agencja zajmująca się koordynacją i promocją europejskiego programu Erasmus+ oraz projektów edukacyjnych i szkoleniowych. Znajdziesz tu m.in informacje o wymianach prowadzonych w ramach programu Erasmus+. Strona dostępna jest także w języku angielskim.
Europass
Jeśli planujesz szukać pracy lub zdobywać doświadczenie za granicą, ważne jest przedstawienie swoich umiejętności i kompetencji w jasny i uniwersalny sposób, rozpoznawalny w całej Europie. Europass to zestaw pięciu dokumentów, które ci to umożliwią. Strona dostępna jest w języku polskim.
Icelandic Online – kursy językowe
Chcesz nauczyć się islandzkiego? Na tej stronie znajdziesz ofertę darmowych kursów internetowych na wszystkich poziomach zaawansowania. Strona dostępna jest także w języku angielskim.
Ministerstwo Edukacji, Nauki i Kultury
Zajrzyj na stronę Ministerstwa, aby dowiedzieć się więcej o: edukacji, szkolnictwie wyższym, kształceniu zawodowym oraz badaniach naukowych w Holandii. Część informacji dostępna jest również w języku angielskim.
Pierwsze kroki na Islandii
Broszura informacyjna EURESu w języku polskim dla osób planujących wyjazd na Islandię.
Przewodnik po Reykjavíku
Gdzie szukać noclegu? Co warto zwiedzić? Zajrzyj na tę stronę, aby zapoznać się z tym co ma do zaoferowania stolica Islandii. Strona jest w języku angielskim.
Rada studentów Uniwersytetu Islandii
Głównym zadaniem Rady jest reprezentowanie i promowanie interesów studentów na Uniwersytecie Islandzkim. Strona dostępna jest także w języku angielskim.
Zakwaterowanie na Islandii
Wyszukiwarka hosteli, hoteli, pensjonatów i mieszkań na wynajem. Skorzystaj z mapy, żeby znaleźć nocleg w inetersującym cię regionie. Strona dostępna jest także w języku angielskim.
Euraxess Islandia
Europejska sieć informacji i doradztwa dla naukowców szukających pracy za granicą. Znajdziesz tu m.in. ogłoszenia o wolnych miejscach na studiach doktoranckich, informacje o źródłach finansowania, a także o tym jak wygląda praca naukowa w danym kraju. Strona jest w języku angielskim.
PLOTEUS
Portal stworzony przez Dyrekcję Generalną ds. Edukacji i Kultury w Komisji Europejskiej dotyczący możliwości podjęcia nauki w Unii Europejskiej. PLOTEUS zawiera informacje na temat krajowych systemów edukacji i kształcenia, europejskich programów wymiany oraz dane kontaktowe jednostek odpowiedzialnych za udzielanie szczegółowych informacji. Strona jest w języku angielskim.
Study in Iceland
Portal skierowany m.in. do młodych obcokrajowców, wybierających się na studia do Islandii. Znajdiesz tu listę kierunków z wykładowym angielskim, informacje o islandzkim systemie szkolnictwa wyższego, zasadach rekrutacji, opłatach za studia, stypendiach, a nawet praktyczne wskazówki dotyczące organizacji życia codziennego. Strona jest w języku angielskim.
Kształcenie ustawiczne
Największa instytucja kształcenia ustawicznego w Islandii. Oferuje bogaty wybór kursów zarówno w trybie dziennym, jak i wieczorowym lub weekendowym. Kursy umożliwiają zdobycie kwalifikacji zawodowych oraz wiedzy w dziedzinach tj. język, historia i kultura Islandii. Strona dostępna jest także w języku angielskim.
Turystyka i marketing
Strona przedstawia ofertę edukacyjną Wyższej Szkoły Turystyki oraz szkoleń z zakresu nauk komputerowych, marketingu i biznesu.
Stypendia rządowe
Islandzkie Ministerstwo Edukacji, Nauki i Kultury co roku przyznaje określoną liczbę stypendiów dla obcokrajowców, którzy decydują się na studia z języka islandzkiego na Uniwersytecie Islandzkim. Stypendiami zarządza Intytut Studiów Islandzkich im. Árni Magnússona.
Uniwersytet Islandzki
Na tej stronie możesz zapoznać się z ofertą stypendialną Uniwersytetu Islandzkiego. Uwaga, stypendia te przyznawane są wyłącznie osobom już zarejstrowanym na Uniwerystecie Islandzkim. Strona dostępna jest w języku angielskim.
Uniwerystet w Reykjavíku
Na tej stronie możesz zapoznać się z ofertą stypendialną Uniwersytetu w Reykjavíku. Strona dostępna jest w języku angielskim.
Tengslatorg
Na stronie studenci mogą przeglądać najnowsze oferty pracy tymczasowej i w niepełnym wymiarze godzin. Strona dostępna jest także w języku angielskim.
Nínukot
Agencja, która pomoże ci w znalezieniu pracy sezonowej na Islandii. Oferty dotyczą pracy na farmie lub w branży turystycznej. Strona jest w języku angielskim.
Nordjobb
Masz od 18 do 28 lat? Szukasz pracy sezonowej? Nordjobb pomoże Ci w znalezieniu pracy i zakwaterowania. Strona dostępna jest wyłącznie w językach nordyckich.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |