Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - AKADEMIA MEDIA INFORMACYJNE
   
COUNTRY:
         
 
 
GO Poland  
 
 
GO World  
 
 
Akademia Media Informacyjne - Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem

*nie jest grzechem nie wiedzieć, grzechem jest udawać, że się wie i nic z tym nie robić * nie wyważaj otwartych drzwi, staraj się korzystać ze sprawdzonych rozwiązań i dostępnych narzędzi, pytaj innych o ich doświadczenia * dzielimy się tym co najcenniejsze: swoimi doświadczeniami, wiedzą, pomysłami dotyczącymi obszarów związanych ze specyfiką realizowanych zadań jak i organizacją pracy; dla każdego z Nas są one dużym ułatwieniem i źródłem inspiracji * do tworzenia nowych produktów, narzędzi, procedur, standardów zapraszamy inne osoby zainteresowane danym tematem; wykorzystaj efekt synergii zespołu * wspólnie poszukujemy rozwiązań w przypadku, gdy pojawia się trudny problem *dla Nas najważniejszy jest Twój sukces; Twój sukces będzie Naszym sukcesem

 
 
Kontakt:

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
 

 
 
 
 
   
 
   
 
   
 
   
 
Literatura patriotyczna  
 
   
Przedszkolak  
Uczeń  
Gimnazialista  
Szkoła średnia  
Szkoła techniczna  
Licencjat  
Magister  
Doktorat  
Profesor  
   
 
Biblioteka GMI  
 
   
   
 
   
 
Encyklopedia
Columbus
GMI
 
 
   
   
 
 
Akademia Grupa Media Informacyjne  
   

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną - Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 

Studia za granicą

| Austria | Belgia | Bułgaria | Chorwacja | Cypr | Czechy | Dania | Estonia | Finlandia | Francja | Grecja | Hiszpania | Holandia | Irlandia | Islandia | Liechtenstein | Litwa | Luksemburg | Łotwa | Malta | Niemcy | Norwegia | Portugalia | Rumunia | Słowacja | Słowenia | Szwajcaria | Szwecja | Węgry | Wielka Brytania | Włochy |

Studia na Cyprze

Prężnie rozwijające się cypryjskie uniwersytety oferują warunki, o jakich mogliby pomarzyć studenci w wielu mniej egzotycznych krajach Europy.

System nauki i szkolnictwa wyższego

Uczelnie. Na Cyprze działa dziewięć uniwersytetów – sześć prywatnych i trzy państwowe: Uniwersytet Cypru, Otwarty Uniwersytet Cypru (oferuje głównie naukę na odległość) i Uniwersytet Technologiczny. Uczyć można się też na cypryjskich szkołach wyższych (ich listę znajdziesz na cypryjskim portalu edukacyjnym), jednak ich ukończenie nie jest jednoznaczne ze zdobyciem licencjatu. Kraj uczestniczy w Procesie bolońskim, edukacja wyższa podzielona jest więc na trzy etapy, a studenci zdobywają punkty ECTS. Uczelnie szacują, że zdobycie 1 punktu wymaga 25-30 godzin nauki. Rok akademicki podzielony jest na dwa semestry: jesienny (od września do grudnia) oraz wiosenny (od lutego do czerwca). Obowiązuje specyficzny system oceniania egzaminów – od 0 (bardzo źle) do 10 (doskonale). By zdać, trzeba dostać co najmniej 5. 

Stopnie akademickie. Uniwersytety na Cyprze oferują uzyskanie dyplomu licencjata (akademickiego i zawodowego), magistra oraz doktora. Dyplom licencjata (Ptychio), otrzymuje się po czterech latach studiów w pełnym wymiarze godzin i uzbieraniu 240 punktów ECTS. By uzyskać dyplom magistra, konieczne są dalsze trzy lub cztery semestry nauki i 90-120 punktów ECTS. Praca magisterska nie zawsze jest obowiązkowa. Trzeci stopień nauki – doktorat – uzyskuje się po kolejnych minimum trzech, a maksymalnie 8 latach nauki. Co ciekawe, by rozpocząć niektóre studia doktoranckie na Cyprze, nie trzeba mieć dyplomu magistra. 

Rekrutacja - wymagania i formalności

Tryb rekrutacji i warunki formalne. Na Cyprze kandydaci na studia licencjackie muszą zdać egzaminy wstępne (Pancyprian Examinations), przeprowadzane przez lokalne Ministerstwo Edukacji – uczestniczą w nich tylko obywatele Cypru. Obywatele UE posiadający maturę międzynarodową mogą się ubiegać o miejsce na uczelni w ramach tzw. szybkiej ścieżki – zarezerwowano dla nich do 3 proc. miejsc na studiach.
Nieco inaczej wygląda rekrutacja na studia magisterskie. O przyjęciu decydować może rozmowa kwalifikacyjna, pisemny egzamin lub list polecający. Koniecznie złożyć należy również: formularz aplikacyjny, kopię dyplomu, życiorys.

Terminy. Na Uniwersytecie Cypru w 2020 r. formularz aplikacyjny na studia należało złożyć do 6 kwietnia (na semestr zimowy) lub 31 października (na semestr letni).

Egzaminy. Organizuje je cypryjskie Ministerstwo Edukacji na przełomie maja i czerwca. Więcej szczegółów znaleźć można na stronie ministerstwa.

Znajomość języka, certyfikaty

Języki wykładowe to grecki i turecki, choć są oczywiście przedmioty wykładane po angielsku. By móc studiować, należy udowodnić znajomość greckiego – najlepiej przedstawiając certyfikat (The Certificate of Attainment in Greek). Istnieje też możliwość przejścia specjalnego kursu i zdania egzaminu językowego umożliwiającego studia. Szczegółowe wymagania językowe warto sprawdzić na uczelni. Wymagania dotyczące znajomości języka angielskiego na studiach magisterskich na Uniwersytecie Cypru znajdziesz tutaj.

Pobyt i ubezpieczenie

Formalności. Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Cypru do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Granicę Republiki Cypryjskiej z częścią wyspy okupowaną przez Turcję (formalnie jest to tzw. linia demarkacyjna) również można przekroczyć na podstawie dowodu osobistego lub paszportu, ale tylko w wyznaczonych punktach kontrolnych. Wjazd i wyjazd z Cypru przez porty morskie i lotnicze w części wyspy zajętej przez Turcję jest jednak źle widziany przez władze Republiki Cypryjskiej.
Osoby rozpoczynające studia na Cyprze po przyjeździe powinny zgłosić się do Departamentu Migracji i Ewidencji Ludności (Civil Registry and Migration Department) i postarać się o tymczasowe pozwolenie na pobyt (temporary residence permit). W tym celu należy wypełnić wniosek MEU1A, przedstawić paszport lub dowód (oraz kopie), potwierdzenie przyjęcia na studia oraz oświadczenia: o posiadaniu wystarczających środków finansowych i wykupieniu polisy zdrowotnej. Urzędnicy poproszą również o dwa zdjęcia paszportowe. Więcej szczegółów tutaj.

Ubezpieczenie. Świadectwem ubezpieczenia jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). By uzyskać bezpłatną opiekę medyczną w publicznych cypryjskich szpitalach wystarczy jednak pokazać legitymację studencką. Prywatne ubezpieczenie przyda się, jeśli planujesz dłuższy pobyt na Cyprze i musisz korzystać z opieki zdrowotnej w związku z chorobą, która nie zagraża twemu życiu.

Koszty studiów i zakwaterowania

Czesne. Rok studiów licencjackich na państwowych uniwersytetach cypryjskich kosztuje od 2000 do 3500 euro, ale za czesne studentów z Cypru i UE płaci… państwo. Inaczej jest na studiach magisterskich – tam czesne płaci już student – od 5125 euro do 10250 euro. Drogie są również studia doktoranckie – na Uniwersytecie Technologicznym kosztują minimum 3200 euro.

Utrzymanie i zakwaterowanie. By przeżyć miesiąc na Cyprze, potrzeba minimum 700 euro. Droga jest szczególnie żywność i zakwaterowanie. Uczelnie oferują miejsca w akademikach, ale dostanie ich nie jest proste (Uniwersytet Cypru ma tylko 208 łóżek). Działają więc uczelniane biura nieruchomości (Housing Offices), gromadzące informacje o pokojach i mieszkaniach dla studentów. Za wynajem mieszkania na Cyprze zapłacić trzeba ok. 400-600 euro miesięcznie, a za materiały niezbędne na studiach od 20 do 80 euro na miesiąc.

Inne opłaty. Zaniedbywanie nauki jest kosztowne. Płaci się m.in. za niezaliczone przedmioty i przesunięcie terminu złożenia pracy magisterskiej. Wysokość opłat jest zróżnicowana, w zależności od uczelni.

Życie studenckie

Na cypryjskich uczelniach nie brakuje zagranicznych studentów – przeważają jednak przybysze z Azji. W ostatnich latach najwięcej było Chińczyków oraz obywateli Indii, Bangladeszu i Pakistanu. Najprawdopodobniej decydujący wpływ miał na to klimat. Życie studenckie toczy się głównie w barach (bywalcy polecają New Division w Nikozji) i na plażach, ciepłych o każdej porze roku. Plusem są też działające non-stop tawerny. Menedżerowie miejscowych barów wyszli naprzeciw przyjezdnym: na ulotkach piszą często tłustym drukiem: ŻADNEJ GRECKIEJ MUZYKI. Wygląda na to, że ktoś im uświadomił, jak bardzo jest „lubiana”. Studenckiego klimatu nie czuć natomiast w Nikozji – to duże miasto żyje swoim życiem.

Stypendia

Otrzymanie stypendium na studia magisterskie jest trudne. Większość zagranicznych studentów pochodzi z Azji i ich naukę wspierają tamtejsze rządy. Kandydat na studenta z Polski o stypendium może zapytać w cypryjskim Ministerstwie Edukacji i Młodzieży.
Same uczelnie oferują wsparcie dla najuboższych studentów – udziela go Studencki Fundusz Socjalny. Według Eurydice, w roku akademickim 2020/2021 zasiłki socjalne dla studentów (student grants) wynosiły od 750 do 3420 euro rocznie (zależnie od dochodów w rodzinie), jednak mogły się o nie ubiegać wyłącznie osoby, które mieszkały na Cyprze przez co najmniej pięć lat przed rozpoczęciem studiów. Dodatkowo na zakup książek czy wynajem mieszkania najubożsi studenci studiów I stopnia mogą uzyskać dodatkowy zasiłek (student allowance) w wysokości do 3692 euro rocznie.
Stypendia naukowe wynoszą od 3000 do 4000 euro.

Praca dla studenta

Polacy nie potrzebują specjalnych pozwoleń na pracę. Zdarza się, że możliwość zarobku stwarza sama uczelnia – warto wybrać się do Centrum Karier, by sprawdzić aktualne oferty. Tam również gromadzone są – w formie elektronicznej – informacje o pracy poza szkołą. Sprawdź ofertę Uniwersytetu Technologicznego. Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w zaświadczenie o niekaralności – jest wymagane przez wielu pracodawców.
O pracę na Cyprze nie jest jednak tak łatwo – bezrobocie w październiku 2019 r. (według Eurostatu) wynosiło 7,1 proc. Płaca minimalna na Cyprze nie jest regulowana, średnie wynagrodzenie na początku 2019 r. wynosiło 2269 euro miesięcznie. Więcej informacji znajdziesz na stronie cypryjskiego Departamentu Pracy.

Pomocne strony

Pomogą ci

Baza informacji o Cyprze
Znajdziesz tu aktualności, prognozę pogody, informacje o historii, edukacji, polityce i kulturze Cypru, a także linki do przydatnych stron internetowych. Portal jest w języku angielskim.

Cypryjska Rada Młodzieżowa
Rada Młodzieżowa została powołana w celu promowania aktywnego udziału młodzieży w życiu społecznym zarówno na Cyprze, jak i za granicą. Zajrzyj na stronę, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach, jakie na ciebie czekają. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Erasmus+ Cypr
Agencja zajmująca się koordynacją i promocją europejskiego programu Erasmus+ oraz projektów edukacyjnych i szkoleniowych. Znajdziesz tu m.in informacje o wymianach prowadzonych w ramach programu Erasmus+. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Europass
Jeśli planujesz szukać pracy lub zdobywać doświadczenie za granicą, ważne jest przedstawienie swoich umiejętności i kompetencji w jasny i uniwersalny sposób, rozpoznawalny w całej Europie. Europass to zestaw pięciu dokumentów, które ci to umożliwią. Strona dostępna jest w języku polskim.

Ministerstwo Edukacji i Kultury
Znajdziesz tu informacje o systemie edukacji na Cyprze, zaczynając od szkoły podstawowej przez szkołę średnią, kończąc na kształceniu zawodowym oraz edukacji dorosłych. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Przewodnik po północnym Cyprze
Portal przygotowany specjalnie dla obcokrajowców. Zajrzyj, aby dowiedzieć się więcej na temat północnego Cypru, o jego historii, społeczeństwie, sztuce, kulturze i ekonomii. Strona jest w języku angielskim.

Uznawanie kwalifikacji zagranicznych
Centrum uznawania kwalifikacji akademickich i zawodowych na Cyprze należące do europejskiej sieci ENIC-NARIC. Wydaje zaświadczenia o zgodności zagranicznych kwalifikacji z cypryjskimi standardami. 

Studia

Alexander College w Larnace
College działa we współpracy z Uniwersytetem Zachodniej Anglii w Bristolu. W praktyce oznacza to, że studenci mogą studiować w trybie brytyjskim, ale… na Cyprze! Strona dostępna jest także w języku angielskim.

American College
Uczelnia oferująca studia głównie w zakresie zarządzania, marketingu i informatyki. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

CDA College
Szkoła wyższa oferująca studia w dziedzinach tj: biznes, administracja, turystyka, moda, fryzjerstwo. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

City College w Larnace
Ta szkoła wyższa jest dla Ciebie, jeżeli rozważasz studia z biznesu i/lub administracji. W ofercie, również studia przez internet. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

CLT Eurocollege
Szkoła wyższa oferująca studia w zakresie biznesu, informatyki, turystyki i administracji. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Cypryjski Uniwersytet Otwarty
Uniwersytet oferuje studia na odległość, zarówno na poziomie licencjackim, jak i magisterskim. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Euraxess Cypr
Europejska sieć informacji i doradztwa dla naukowców szukających pracy za granicą. Znajdziesz tu m.in. ogłoszenia o wolnych miejscach na studiach doktoranckich, informacje o źródłach finansowania, a także o tym jak wygląda praca naukowa w danym kraju. Strona jest w języku angielskim.

Frederick Institute of Technology
Jedna z największych prywatnych instytucji szkolnictwa wyższego na Cyprze. Oferuje szeroką gamę kierunków w zakresie nauk ścisłych, biznesu, turystyki, sztuki, mediów i edukacji. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Frederick University
Prywatny uniwersytet oferujący studia licencjackie i magisterskie w obrębie dwóch kampusów – w Nikozji i w Limassol. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych – lista uczelni 
Lista cypryjskich prywatnych instytucji szkolnictwa wyższego włącznie z linkami do ich stron internetowych oraz danymi teleadresowymi. Strona jest w języku angielskim.

PA College
Wiodąca szkoła wyższa realizująca program studiów w zakresie zarządzania, rachunkowości, finansów, marketingu oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Philips College
Szkoła wyższa oferująca studia w zakresie ekonomii i zarządzania, informatyki i telekomunikacji, prawa i nauk społecznych oraz języków i komunikacji. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

PLOTEUS
Portal stworzony przez Dyrekcję Generalną ds. Edukacji i Kultury w Komisji Europejskiej dotyczący możliwości podjęcia nauki w Unii Europejskiej. PLOTEUS zawiera informacje na temat krajowych systemów edukacji i kształcenia, europejskich programów wymiany oraz dane kontaktowe jednostek odpowiedzialnych za udzielanie szczegółowych informacji. Strona jest w języku angielskim.

Politechnika Cypryjska
Publiczna uczelnia wyższa o profilu technologicznym z siedzibą w Limassol. Politechnika Cypryjska, powstała w 2004 roku i jest jedną z najmłodszych uczelni cypryjskich. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

System edukacji w północnym Cyprze
Na tej stronie znajdziesz krótki zarys systemu edukacji w północnym Cyprze wraz z linkami do stron internetowych uczelni i uniwersytetów. Strona jest w języku angielskim.

Szkolnictwo wyższe na Cyprze
Znajdziesz tu wszelkie informacje dotyczące systemu szkolnictwa wyższego, w tym listę uczelni, kierunków oraz programów europejskich. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Uniwersytet Cypryjski
Państwowa szkoła wyższa znajdująca się w stolicy Cypru, Nikozji. Wejdź na stronę, aby zapoznać się z ofertą edukacyjną i zasadami rekrutacji. W osobnej zakładce znajdziesz informacje skierowane do studentów zagranicznych. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Uniwersytet Europejski na Cyprze
Uniwersytet oferuje studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie i jest jedną z wiodących instytucji szkolnictwa wyższego na Cyprze. Strona dostępna także w języku angielskim.

University of Nikosia
Wiodący prywatny uniwersytet na Cyprze z kampusami w trzech największych miastach Cypru: Nikozji, Limassolu i Larnace. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Kształcenie i szkolenia zawodowe

KES College
Szkoła wyższa nakierowana na kształcenie zawodowe. Wejdź na stronę, aby zapoznać się z ofertą edukacyjną. W osobnej zakładce znajdziesz też informacje skierowane specjalnie do studentów zagranicznych. Strona dostępna jest także w języku angielskim.  

Ministerstwo Edukacji i Kultury – kształcenie zawodowe
Portal poświęcony kształceniu zawodowemu na Cyprze. Znajdziesz tu listę szkół zawodowych, opis systemu kształcenia oraz wiele innych przydatnych informacji.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

Akademia                
                       
                       
  Zaplanuj przyszłość z Media Informacyjne

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

                       
       
Wiadomości  
 
 

News

Lista Szanghajska, czyli zestawienie najlepszych szkół wyższych na świecie - została ogłoszona po raz dziesiąty. Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński utrzymały swoje pozycje w 4. setce.

   
Fot. GMI
        Czytaj ...
           
           
  News

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

   
Fot. GMI
        Czytaj ...
           
           
  News

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

   
Fot. GMI
        Czytaj ...
           
 
 
 
 
 
 
Media Informacyjne
 
   
 
 
         
 
Oferty promowane              
                   
                   
             
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.