Studia za granicą
| Austria | Belgia | Bułgaria | Chorwacja | Cypr | Czechy | Dania | Estonia | Finlandia | Francja | Grecja | Hiszpania | Holandia | Irlandia | Islandia | Liechtenstein | Litwa | Luksemburg | Łotwa | Malta | Niemcy | Norwegia | Portugalia | Rumunia | Słowacja | Słowenia | Szwajcaria | Szwecja | Węgry | Wielka Brytania | Włochy |
Studia w Holandii
Żaden inny kraj w kontynentalnej części Europy nie ma tak rozbudowanej oferty kierunków w języku angielskim. Nic dziwnego, że do Holandii ciągną tysiące studentów z całego świata – w ostatnich latach było ich ponad 80 tysięcy. Wśród nich – ponad 1600 z Polski.
System nauki i szkolnictwa wyższego
Uczelnie. Holenderskie uczelnie wyższe można podzielić na trzy grupy. Pierwsza to uniwersytety badawcze (w całym kraju działa ich 14), oferujące edukację o profilu akademickim. Druga grupa to uniwersytety nauk stosowanych (hogescholen), oferujące bardziej praktyczne wykształcenie w konkretnych dziedzinach – tego rodzaju szkół jest 36. Do trzeciej grupy należą 4 instytuty przeznaczone dla studentów zagranicznych. W sumie w ojczyźnie Erazma do wyboru jest ponad 2000 kierunków. By na poszukiwania nie stracić całych wakacji, warto skorzystać z wygodnej wyszukiwarki dostępnej na stronie Study Finder.
Stopnie akademickie. Studenci uniwersytetów badawczych po trzech latach nauki uzyskują stopień licencjata (bachelor of arts – BA lub bachelor of science – BSc), a po kolejnym roku lub dwóch – stopień magistra (master of arts – MA lub master of science – MSc). To tak zwana ścieżka akademicka (wetenschappelijk onderwijs, WO). Na uniwersytetach nauk stosowanych studia licencjackie trwają 4 lata, a magisterskie – rok lub dwa lata (to ścieżka zawodowa – hoger beropsonderwijs, HBO). Szczegóły na Study in Holland. Studia doktoranckie trwają minimum 4 lata.
Rekrutacja - wymagania i formalności
Tryb rekrutacji i dokumenty. By dostać się na studia I stopnia zwykle wystarczy zdana matura, czyli odpowiednik miejscowego VWO (Voorbereidend wetenschappelijk onderwijs). Polskie dyplomy maturalne uzyskane w szkołach o profilu zawodowym upoważniają tylko do studiów na podobnych kierunkach w Holandii (ścieżka HBO). Trzeba też pamiętać, że są kierunki, w przypadku których wymagania stawiane kandydatom są wyższe – głównie chodzi tu o uczelnie artystyczne. Dyplomy zagranicznych uczelni oceniane są indywidualnie przez uczelnie holenderskie. Fakt iż jedna uczelnia uznaje dany dyplom za wystarczający do przyjęcia na studia magisterskie nie oznacza, iż podobnie uczyni inna. Jeśli masz wątpliwości, czy Twój dyplom będzie honorowany, skorzystaj z serwisu Nuffic. Na najpopularniejszych kierunkach liczba miejsc jest odgórnie ograniczona. Rekrutacja odbywa się poprzez portal Studielink. Musisz założyć na nim konto i wypełnić wszystkie niezbędne formularze. Pamiętaj, by regularnie sprawdzać pocztę – możesz dostać wiadomość, na która trzeba będzie błyskawicznie odpowiedzieć. Jeśli masz wątpliwości, skorzystać z przewodnika „krok po kroku”. Uwaga! Może się zdarzyć, że wybrana przez Ciebie uczelnia prowadzi rekrutację samodzielnie. Listę szkół, do których możesz aplikować poprzez system Studielink znajdziesz tutaj.
Terminy. Różnią się w zależności od uczelni – najlepiej więc sprawdzić je na stronach internetowych szkół. Np. Uniwersytet Erazma w Rotterdamie wnioski przyjmuje do 15 marca, a Uniwersytet Amsterdamski – m.in. w styczniu.
Egzaminy. Z reguły nie obowiązują. Na kierunkach, w przypadku których obowiązują ograniczenia liczby studentów (numerus fixus), możesz spodziewać się losowania, dodatkowych rozmów lub zadań do wykonania. Więcej na ten temat na stronie Study in Holland.
Znajomość języka, certyfikaty
Holenderskie uczelnie postawiły głównie na nauczanie w języku angielskim. Kandydaci muszą więc posiadać certyfikaty IELTS (wynik co najmniej 6) lub TOEFL (550 punktów w teście papierowym lub 213 w komputerowym). Jeśli nie znasz jęz. angielskiego, musisz zaliczyć rok przygotowawczy (preparatory year). Szczegółowych informacji na ten temat szukaj na stronie Study in Holland. Listę kierunków z wykładowym angielskim znajdziesz na stronie www.studyfinder.nl. Kto ma ochotę studiować w języku niderlandzkim, musi zdać egzamin NT2 (Dutch as a Second Language). Kursy przygotowawcze prowadzą wszystkie większe uczelnie – zwykle kosztują one od 250 do 2500 euro. Linki do centrów językowych znajdziesz na stronie www.studyinholland.nl. Więcej o egzaminie NT2 na stronie Staatsexamens.
Pozwolenie na pobyt
Jeśli rozpoczynasz studia i Twój pobyt w Holandii będzie dłuższy niż 3 miesiące, musisz go zalegalizować. Po pierwsze, zgłoś się do lokalnego Urzędu Gminy i zarejestruj swój pobyt. Przy okazji postaraj się o numer BNS (burgerservicenummer), zwany również SOFI. To numer fiskalno-socjalny, podobny do polskiego PESEL-u, wymagany przy wszelkich kontaktach z holenderskimi pracodawcami oraz urzędami. Po drugie – umów się na spotkanie w Urzędzie Imigracji i Naturalizacji. Zanim staniesz przed obliczem urzędników, wypełnij wszystkie niezbędne formularze. Teoretycznie rejestracja w IND nie jest niezbędna, ale może znacząco ułatwić życie w Holandii. Trzeci ważny krok to uzyskanie DiGid – elektronicznego kodu służącego do internetowych kontaktów z urzędami w Holandii, za pomocą którego można np. złożyć wniosek o dofinansowanie albo zameldować się jako osoba poszukująca pracy w celu uzyskania zasiłku dla bezrobotnych. By załatwić wszystkie te formalności, będziesz potrzebował dowodu tożsamości, zaświadczenia o przyjęciu na studia, zakwaterowaniu, posiadaniu ubezpieczenia zdrowotnego i wystarczających środków finansowych na samodzielne utrzymanie. Powinieneś też zaopatrzyć się w międzynarodowy odpis aktu urodzenia. Więcej informacji.
Koszty studiów i zakwaterowania
Czesne. Studia w Holandii są płatne: od 1 tys. do ponad 2 tys. euro. Dla przykładu w roku akademickim 2020/2021 rok nauki na studiach I stopnia Uniwersytetu w Amsterdamie kosztował 2143 euro.
Utrzymanie i zakwaterowanie. Można szacować, że miesięczne wydatki związane z utrzymaniem, zakwaterowaniem i ubezpieczeniem wyniosą ok. 800-1100 euro (Amsterdam jest droższy niż np. Maastricht). Kawa w kawiarni kosztuje 2 euro, kanapka z serem 3 euro, a obiad w studenckiej restauracji 10 euro. Za bilet na autobus zapłacisz 1,6 euro, a do kina 8,5 euro. Więcej informacji na stronie Study in Holland. Jeśli postarasz się o Międzynarodową Kartę Studenta (International Student Identity Card (ISIC) możesz liczyć na zniżki sięgające 40 proc. Więcej informacji na stronie ISIC. W Holandii nie ma akademików – studenci szukają zakwaterowania „na mieście”. Wynajęcie pokoju kosztuje zwykle od 400 do 600 euro (najdrożej jest w dużych miastach), jednak poszukiwania trzeba zacząć wcześnie (maj-czerwiec), bo konkurencja jest duża. Właściciele mieszkań wymagają depozytu (przeważnie w wysokości miesięcznego czynszu). Koszty wody, prądu, gazu, internetu, etc. często nie są wliczone w koszt wynajmu. Dużo pokoi jest nieumeblowanych – wtedy trzeba wybrać się do Ikei lub komisu meblowego. Więcej informacji na temat zakwaterowania znajdziesz tutaj.
Życie studenckie
Życie studenckie w Holandii toczy się w centrach miast, bo miejscowe szkoły nie mają kampusów. Oferta kulturalno-rozrywkowa jest przebogata, ale by z niej skorzystać, trzeba najpierw przyłożyć się do nauki. Holenderskie uczelnie trzymają bowiem wysoki poziom i nie tolerują lenistwa, choć w porównaniu z polskimi można je uznać za wyluzowane. Podobnie jak w wielu krajach Europy Zachodniej to student podejmuje tu najważniejsze decyzje dotyczące swej edukacji – wybiera przedmioty, tempo nauki i ich charakter. Nie istnieje sztuczna bariera między wykładowcami a studentami – ci pierwsi traktują tych drugich raczej jako naukowców na dorobku. Wymagają samodzielności i szczerego zainteresowania. Stosowana w Holandii skala ocen może być nieco zaskakująca: najsłabsi otrzymują jedynki (very poor), a najlepsi 10 (outstanding). W praktyce najczęściej studenci dostają oceny od 4 do 8.
Stypendia
Kto ma stałą pracę w Holandii lub mieszka w niej co najmniej 5 lat może starać się o refundację wydatków na studia (studiefinanciering). Osoby poniżej 30. roku życia (również obcokrajowcy) studiujące w pełnym wymiarze mogą też uzyskać grant finansowy (w roku 2020/2021 wynosił 400 euro miesięcznie) lub starać się o kredyt studencki – więcej w publikacji Eurydice. Wyszukiwarkę stypendiów można znaleźć na stronie www.studyinholland.nl.
Praca dla studenta
Obywatele Unii nie potrzebują pozwolenia na pracę. Studenci mogą pracować dowolną liczbę godzin w tygodniu. Jedyną przeszkodą w znalezieniu pracy może być brak znajomości języka holenderskiego.
O znalezienie zatrudnienia nie jest tu szczególnie trudno – według Eurostatu w marcu 2020 r. bezrobocie w Holandii wynosiło zaledwie 2,9 proc., było minimalnie niższe niż w Polsce. Zupełnie nieporównywalne są za to zarobki – średnie wynagrodzenie brutto sięga 2816 euro (2020 r.), a płaca minimalna – ponad 1600 euro (lipiec 2019 r.). Więcej szczegółowych informacji na stronie www.studyinholland.nl.
Pomocne serwisy internetowe
EP-Nuffic
Centrum zajmujące się umiędzynarodowieniem holenderskiej edukacji na wszystkich poziomach kształcenia, od szkoły podstawowej do szkolnictwa wyższego i kształcenia zawodowego. Na stronie znajdziesz m.in. opis holenderskiego systemu edukacji. Strona dostępna jest także w języku angielskim.
Erasmus+ Holandia
Holenderska Narodowa Agencja zajmująca się koordynacją i promocją europejskiego programu Erasmus+ oraz projektów edukacyjnych i szkoleniowych. Znajdziesz tu m.in informacje o wymianach prowadzonych w ramach programu Erasmus+. Strona dostępna jest w języku angielskim.
Europass
Jeśli planujesz szukać pracy lub zdobywać doświadczenie za granicą, ważne jest przedstawienie swoich umiejętności i kompetencji w jasny i uniwersalny sposób, rozpoznawalny w całej Europie. Europass to zestaw pięciu dokumentów, które ci to umożliwią. Strona dostępna jest w języku polskim.
Fundacja Euro Polonia
Organizacja non-profit zajmująca się m.in. wspieraniem Polaków mieszkających w Holandii, którzy napotykają problemy adaptacyjne wynikające z różnic językowych, kulturowych, prawnych, itp. Prowadzi również działania w ramach edukacji pozaformalnej. Strona jest w języku polskim.
Ministerstwo Edukacji, Kultury i Nauki
Zajrzyj na stronę Ministerstwa, aby dowiedzieć się więcej o edukacji, systemie szkolnictwa wyższego, kształcenia zawodowego oraz badań naukowych w Holandii. Część informacji dostępna jest również w języku angielskim.
Nauka holenderskiego (I)
Kursy NT2 przeznaczone są dla osób, które pragną nauczyć się holenderskiego i zdobyć certyfikat językowy umożliwiający podjęcie studiów lub pracy. Informacje o kursach dostępne są w języku angielskim.
Nauka holenderskiego (II)
Platforma internetowa do nauki języka holenderskiego. Znajdziesz tu lekcje wideo, listy słówek oraz wiele różnych ćwiczeń językowych. Strona jest w języku angielskim.
Pokoje do wynajęcia - Kamernet
Portal społecznościowy, który pomoże ci w znalezieniu pokoju do wynajęcia. Wystarczy, że założysz profil, w którym sprecyzujesz, czego szukasz i nawiążesz kontakt z osobami ogłaszającymi pokoje do wynajęcia. Strona dostępna jest również w języku angielskim.
Pokoje do wynajęcia – OpKamers
Zajrzyj na tę stronę, aby zapoznać się z ofertami tanich pokoi do wynajęcia. Oferty skierowane są przede wszystkim do studentów. Strona dostępna jest również w języku angielskim.
Portal Polonii w Holandii
Portal Polaków żyjących w Holandii. Celem portalu jest działalność informacyjna oraz wspieranie i pogłębianie kontaktów polsko-holenderskich. Strona jest w języku polskim.
Rada ds. Edukacji
Niezależne ciało doradcze rządu holenderskiego w kwestiach edukacji. Na stronie możesz zapoznać się najnowszymi rekomendacjami, bieżącymi projektami, aktualnościami i publikacjami. Część informacji dostępna jest także w języku angielskim.
Rejestracja pobytu
Od stycznia 2014 r. istnieje w Holandii obowiązek rejestracji pobytu krótszego niż 4 miesiące. W tym celu musisz złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji Ludności (Basisregistratie Personen). Więcej informacji w broszurze w języku polskim na tej stronie.
Szkoły folkowe
Volksuniversiteit to holenderski system edukacji pozaformalnej dorosłych. W Holandii do wyboru jest blisko 100 szkół, które prowadzą zajęcia o bardzo zróżnicowanej tematyce, w tym z kultury i języka holenderskiego. Strona dostępna jest w również w języku angielskim.
Uznawanie kwalifikacji zagranicznych
Centrum uznawania kwalifikacji akademickich i zawodowych w Holandii należące do europejskiej sieci ENIC-NARIC. Wydaje zaświadczenia o zgodności zagranicznych kwalifikacji z holenderskimi standardami. Strona dostępna jest również w języku angielskim.
Euraxess Holandia
Europejska sieć informacji i doradztwa dla naukowców szukających pracy za granicą. Znajdziesz tu m.in. ogłoszenia o wolnych miejscach na studiach doktoranckich, informacje o źródłach finansowania, a także o tym jak wygląda praca naukowa w danym kraju. Strona w języku angielskim.
Holenderski Związek Uniwersytetów
Znajdziesz tu opis sektora uniwersyteckiego i badań naukowych w Holandii, a także listę i profile uczelni. Strona dostępna jest także w języku angielskim.
PLOTEUS
Portal stworzony przez Dyrekcję Generalną ds. Edukacji i Kultury w Komisji Europejskiej dotyczący możliwości podjęcia nauki w Unii Europejskiej. PLOTEUS zawiera informacje na temat krajowych systemów edukacji i kształcenia, europejskich programów wymiany oraz dane kontaktowe jednostek odpowiedzialnych za udzielanie szczegółowych informacji. Strona jest w języku angielskim.
Studiekeuze123
Serwis, który ma na celu pomóc przyszłym studentom w wyborze właściwego kierunku studiów. Oferuje kompletne i wiarygodne informacje na temat wszystkich akredytowanych programów kształcenia w szkołach i na uniwersytetach w Holandii.
Study Finder
Jedyna baza w Holandii, która zawiera wszystkie aktualne kierunki studiów w języku angielskim lub innym języku obcym. Do wyboru jest ponad 2000 takich kierunków.
Study in Holand
Portal skierowany do młodych obcokrajowców, wybierających się na studia do Holandii. Znajdziesz tu informacje o holenderskim systemie szkolnictwa wyższego, pełną listę uczelni, katalog dostępnych kierunków, zasady rekrutacji oraz praktyczne wskazówki dotyczące życia studenckiego. Strona jest w języku angielskim.
Edukacja zawodowa (MBO)
Strona MBO Radd - stowarzyszenia zrzeszającego placówki kształcenia i szkolenia zawodowego w Holandii. Znajdziesz tu wszelkie informacje dotyczące kształcenia zawodowego w Holandii, wraz z danymi kontaktowymi poszczególnych szkół. Część informacji dostępna jest także w jezyku angielskim.
Leerverder
Kończysz szkołę średnią i zastanawiasz się co dalej? Portal zawiera bogatą bazę programów kształcenia zawodowego, a także porady dotyczące wyboru ścieżki edukacyjnej.
Organizacja Młodzieżowa na rzecz Kształcenia Zawodowego
JOB to organizacja reprezentująca interesy wszystkich uczniów i studentów szkół kształcenia zawodowego w Holandii. Na stronie znajdziesz program działalności, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w dziedzinie kształcenia zawodowego.
Regionalne Centra Szkoleniowe
Portal poświęcony instytucjom prowadzącym szkolenia i kształcenie zawodowe. Znajdziesz tu wyszukiwarkę kursów o różnej tematyce i na różnych poziomach kształcenia. Kursy te mają na celu połączenie edukacji formalnej z pracą zawodową. Na stronie możesz również przeglądać aktualne oferty praktyk i staży.
SVGB
Instytut koordynuje programy edukacyjne z zakresu technologii i nauk o zdrowiu. Na stronie znajdziesz opis firm działających w tych branżach oraz listę aktualnych kursów i szkoleń zawodowych.
TraineeshipPlaza
Obszerna baza programów szkoleniowych i kształcenia zawodowego oraz staży w branżach tj. finanse, marketing, IT, zarządzanie, czy logistyka.
Study in Holland
Portal skierowany do młodych obcokrajowców, wybierających się na studia do Holandii. Znajdziesz tu m.in. bazę programów stypendialnych obejmującą wszystkie etapy kształcenia, od studiów licencjackich, po studia doktoranckie. Strona jest w języku angielskim.
ASA – agencja pracy dla studentów
ASA posiada biura w ponad 20 miastach uniwersyteckich. Pracownicy agencji pomogą ci w znalezieniu pracy w niepełnym wymiarze, praktyk, staży, a także pierwszej pełnowymiarowej pracy.
Freejobz
Agencja zajmująca się cateringiem i organizacją eventów w Amsterdamie. Zarajestruj się, aby dowiedzieć się o możliwościach pracy podczas festiwali oraz wszelkiego rodzaju innych imprez.
Luba
Agencja zatrudnienia specjalizująca się w pomaganiu młodym osobom w znalezieniu pracy.
Praca na polu kempingowym
Masz od 18-25 lat i szukasz ciekawej pracy wakacyjnej? Zajrzyj na tę stronę, aby zapoznać się z możliwościami pracy na polu kempingowym. Do wyboru m.in. praca przy barze, w sklepie, opieka nad dziećmi, pomoc przy organizacji eventów oraz wiele innych.
Praca w szkole
Chcesz wspierać uczniów i szkoły? Na tej stronie znajdziesz oferty pracy w zakresie pomocy edukacyjnej, udzielania korepetycji oraz prac administracyjnych.
StudentenVacature
Wyszukiwarka pracy, staży oraz praktyk stworzona specjalnie dla studentów i absolwentów. Oferty można przeszukiwać według regionu, pracodawcy lub branży.
StudentJob
Oferty pracy, staży, pracy wakacyjnej dla osób posiadających dyplomy MBO, HBO oraz studentów i absolwentów studiów wyższych. Dzięki rozległej sieci kontaktów StudentJob pomoże ci znaleźć pracę nawet w największych światowych firmach.
SUSA
Agencja pracy dla studentów i absolwentów. Dzięki SUSA możesz znaleźć pracę tymczasową lub w niepełnym wymiarze godzin, która pomoże ci pogodzić naukę z pracą zarobkową.
Zoekbinbaan
Zajrzyj tu, aby przeglądać oferty pracy tymczasowej i wakacyjnej. Po zarejestrowaniu, będziesz codziennie mailowo otrzymywać informacje o nowych miejscach pracy.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |