Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - AKADEMIA MEDIA INFORMACYJNE
   
COUNTRY:
         
 
 
GO Poland  
 
 
GO World  
 
 
Akademia Media Informacyjne - Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem

*nie jest grzechem nie wiedzieć, grzechem jest udawać, że się wie i nic z tym nie robić * nie wyważaj otwartych drzwi, staraj się korzystać ze sprawdzonych rozwiązań i dostępnych narzędzi, pytaj innych o ich doświadczenia * dzielimy się tym co najcenniejsze: swoimi doświadczeniami, wiedzą, pomysłami dotyczącymi obszarów związanych ze specyfiką realizowanych zadań jak i organizacją pracy; dla każdego z Nas są one dużym ułatwieniem i źródłem inspiracji * do tworzenia nowych produktów, narzędzi, procedur, standardów zapraszamy inne osoby zainteresowane danym tematem; wykorzystaj efekt synergii zespołu * wspólnie poszukujemy rozwiązań w przypadku, gdy pojawia się trudny problem *dla Nas najważniejszy jest Twój sukces; Twój sukces będzie Naszym sukcesem

 
 
Kontakt:

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
 

 
 
 
 
   
 
   
 
   
 
   
 
Literatura patriotyczna  
 
   
Przedszkolak  
Uczeń  
Gimnazialista  
Szkoła średnia  
Szkoła techniczna  
Licencjat  
Magister  
Doktorat  
Profesor  
   
 
Biblioteka GMI  
 
   
   
 
   
 
Encyklopedia
Columbus
GMI
 
 
   
   
 
 
Akademia Grupa Media Informacyjne  
   

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną - Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 

Studia za granicą

| Austria | Belgia | Bułgaria | Chorwacja | Cypr | Czechy | Dania | Estonia | Finlandia | Francja | Grecja | Hiszpania | Holandia | Irlandia | Islandia | Liechtenstein | Litwa | Luksemburg | Łotwa | Malta | Niemcy | Norwegia | Portugalia | Rumunia | Słowacja | Słowenia | Szwajcaria | Szwecja | Węgry | Wielka Brytania | Włochy |

Studia w Niemczech

Żaden inny kraj w Europie nie oferuje tak bogatego wachlarza kierunków studiów. Na korzyść naszego zachodniego sąsiada przemawiają również bliskość geograficzna, brak opłat za studia w większości landów oraz swobodny dostęp do rynku pracy. W zasadzie nie trzeba też znać języka niemieckiego – wystarczy angielski.

System nauki i szkolnictwa wyższego

Uczelnie. W Niemczech sektor szkolnictwa wyższego obejmuje 120 uniwersytetów (Universitäten) i szkół wyższych (technicznych, pedagogicznych, teologicznych), 57 akademii muzycznych i artystycznych (Kunsthochschulen) oraz 207 wyższych szkół zawodowych (Fachhochschulen). Można też kształcić się w szkołach administracji publicznej (Verwaltungsfachhochschulen) oraz prowadzonych przez niektóre landy szkołach zawodowych (Berufsakademien), działających w tzw. systemie dualnym, czyli łączących tradycyjną edukację z praktykami zawodowymi. W sumie do wyboru jest, bagatela, 380 szkół wyższych w ponad 170 miastach, a na nich ponad 20 tys. kierunków, w tym wiele tysięcy w jęz. angielskim. Wyszukiwarkę znaleźć można na stronach: Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (Deutscher Akademischer Austausch Dienst, DAAD) oraz Konferencji Rektorów Szkół Wyższych (HRK). Co ważne, DAAD ma swoje przedstawicielstwo w Polsce, które z chęcią odpowie na wszelkie pytania. Warto zajrzeć również na portale https://www.studying-in-germany.org/ oraz https://erudera.com/germany/. Niemcy są państwem federalnym, co w przypadku szkolnictwa wyższego oznacza, że w zależności od landu zasady funkcjonowania szkół mogą się różnić. Warto o tym pamiętać planując wyjazd.

Stopnie akademickie. Po 3-letnich studiach I stopnia uzyskuje się dyplom licencjata (B.A., B.Sc., bachelor of engineering, itd.). Studia II stopnia (zwykle dwuletnie) pozwalają uzyskać tytuł magistra (M.A., M.Sc., master of engineering, itd.), a studia doktoranckie (trwające od dwóch do pięciu lat) – tytuł doktora. Na niektórych kierunkach nauka nie kończy się uzyskaniem tytułu naukowego – konieczne jest również zdanie państwowego egzaminu. Dotyczy to m.in. prawa, medycyny, farmacji i kierunków pedagogicznych.

Rekrutacja - wymagania i formalności

Tryb rekrutacji i dokumenty. W przypadku Polaków podstawowym warunkiem jest zdana matura. Świadectwa dojrzałości wydane przez licea profilowane i zawodowe umożliwiają podjęcie studiów tylko na kierunkach o zbliżonym profilu. By przekonać się, czy posiadany przez ciebie dokument wystarczy, by ubiegać się o miejsce na studiach w Niemczech, skorzystaj z wyszukiwarki na stronie DAAD. Ubieganie się o miejsce na studiach w Niemczech trzeba zacząć od zorientowania się, czy wybrany przez nas kierunek jest objęty regulacją (numerus clausus) – sprawdzisz to w każdej wymienionych wyżej wyszukiwarek. Jeśli okaże się, że nie, przed tobą drugi krok. Musisz ustalić, czy uczelnia, na której masz zamiar studiować, należy do systemu uni-assist. To procedura rekrutacyjna zorganizowana przez DAAD i HRK, pozwalająca na złożenie jednego kompletu dokumentów przy ubieganiu się o miejsce na kilku uniwersytetach. Obecnie lista współpracujących uczelni liczy ponad 130 pozycji. Uwaga! Uni-assist nie jest usługą darmową – jako obywatel Unii Europejskiej musisz zapłacić: 75 euro za pierwszy wybrany uniwersytet i 15 euro za każdy kolejny wskazany. Zwykle i tak jest to tańsze od tłumaczenia, kopiowania i potwierdzania kilku kompletów dokumentów. Jeśli twoja szkoła nie należy do systemu uni-assist, musisz o wszystko zadbać sam. Skontaktuj się z nią i sprawdź jej wymagania. A jeśli wybrałeś medycynę, stomatologię, weterynarię lub farmację – i twój kierunek objęty jest numerus clausus – musisz skorzystać z procedury rekrutacyjnej na stronie www.hochschulstart.de, stworzonej przez HRK. Niezależnie od sposobu rekrutacji, musisz zgromadzić zestaw wymaganych dokumentów. Chodzi przede wszystkim o oficjalnie potwierdzoną kopię dokumentu umożliwiającego w Polsce dostęp do studiów wyższych (czyli w praktyce – świadectwo maturalne), przetłumaczoną listę przedmiotów i ocen ze szkoły średniej, zdjęcie paszportowe i fotokopię paszportu oraz potwierdzenie znajomości języka (więcej w rozdziale Znajomość języka, certyfikaty). Pamiętaj, by po otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia na studia (letter of acceptance) dokonać rejestracji na uczelni – dopiero wtedy będziesz mógł korzystać z pełni praw studenckich. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie DAAD.

Terminy. Jeśli chcesz zacząć naukę od semestru zimowego, czyli w październiku, na złożenie dokumentów (bezpośrednio, przez uni-assist lub www.hochschulstart.de) masz czas od końca maja do 15 lipca. Potwierdzenie przyjęcia na studia otrzymasz wówczas w sierpniu lub wrześniu. Jeśli interesuje cię rozpoczęcie nauki od semestru letniego (np. w kwietniu), dokumenty składasz między początkiem grudnia a 15 stycznia. Od tych zasad są jednak wyjątki – zawsze sprawdzaj terminy na stronach wybranych uczelni!

Egzaminy. Organizowane są tylko w nielicznych przypadkach – np. w szkołach artystycznych i sportowych, ale także na kierunkach architektonicznych i związanych z projektowaniem. Zwykle o kolejności kandydatów decydują oceny ze świadectw szkoły średniej.

Znajomość języka, certyfikaty

Na kierunkach z wykładowym niemieckim wymagane są certyfikaty TestDaF (Test Deutsch als Fremdsprache) lub DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang). Więcej szczegółów nt. niemieckich certyfikatów językowych znajdziesz na stronach www.daad.de, www.testdaf.de lub organizacji FaDaF (Fachverband Deutsch als Fremdsprache - Professional Association of German as a Foreign Language). Tam, gdzie wykładowym jest angielski, konieczne jest przedstawienie certyfikatu TOEFL, IELTS lub podobnych. O liczbę wymaganych punktów trzeba zapytać na wybranej uczelni. Wyszukiwarkę kierunków nauczanych w językach innych niż niemiecki znajdziesz na stronie www.daad.de. W 2020 r. było ich ponad 2 tysiące.

Pozwolenie na pobyt

Jako obywatel Unii Europejskiej możesz wjechać na terytorium Niemiec na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. Jeśli zarejestrowałeś się na uczelni i znalazłeś zakwaterowanie, masz tydzień lub dwa tygodnie, by zgłosić się do lokalnego urzędu (Einwohnermeldeamt lub Bürgeramt), by zarejestrować swój pobyt (uzyskasz confirmation of registration). Urzędnikom trzeba przedstawić paszport, zaświadczenie o zakwaterowaniu (np. umowę najmu lub oświadczenie z akademika) oraz dokument potwierdzający przyjęcie na studia. Więcej informacji znajdziesz na stronie Study in Germany

Koszty studiów i zakwaterowania

Czesne. Studia są bezpłatne, studenci płacą natomiast opłaty semestralne – w większości landów od 50 do 70 euro. Więcej informacji znajdziesz na stronie DAAD.

Utrzymanie i zakwaterowanie. By przeżyć w Niemczech miesiąc jako student, będziesz potrzebował co najmniej 800 euro – większość z tych pieniędzy wydasz na zakwaterowanie, wyżywienie i materiały dydaktyczne. Jeśli chcesz poszaleć, powinieneś mieć do dyspozycji 1200 euro miesięcznie. Zakwaterowania powinieneś szukać z dużym wyprzedzeniem – tani pokój znaleźć trudno. Swoje pierwsze kroki skieruj do uczelnianego biura organizacji Studentenwerk, która pomaga znaleźć miejsce w akademikach i hostelach. Za jednoosobowy pokój studencki zapłacisz od 120 do 200 euro miesięcznie, za małe mieszkanie – od 250 do 270 euro. Studentenwerk pomoże ci także w znalezieniu zakwaterowania na mieście – wskaże oferty i doradzi w kwestiach prawnych (korzystanie z usług tej organizacji wymaga opłacania składek). Szukając zakwaterowania na własną rękę, zwróć uwagę na specyficzny język ogłoszeń - „cold rent” oznacza tyle, co polski dopisek „bez liczników”. Cena uwzględniająca opłaty za wodę, ogrzewanie czy prąd opatrzona będzie uwagą „warm rent”. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z usług agenta nieruchomości sprawdź, czy ma odpowiednią licencję i należy do Ring of German Estate Agents (RDM). Musisz się też liczyć z koniecznością opłacenia czynszu za dwa miesiące z góry oraz uiszczenia depozytu – zwykle w wysokości czynszu za jeden, dwa lub trzy miesiące. Szukając tymczasowego zakwaterowania w hostelach, sprawdź oferty na portalach www.hostelworld.com, www.jugendherberge.de oraz www.hostelbookers.com. Kto ma ochotę zaoszczędzić, może skorzystać z pakietu usług oferowanego przez niemiecką organizację studencką Studentenwerk. Pakiet Studentenwerk kosztuje (w zależności od oferty) ok. 160-360 euro za miesiąc i obejmuje m.in. zakwaterowanie oraz wyżywienie w stołówce studenckiej.

Życie studenckie

Niemieckie szkolnictwo wyższe to absolutna światowa czołówka – zarówno pod względem osiągnięć naukowych, jak i infrastruktury. Tu nikt nie boi się ścisłej kooperacji z pracodawcami – możesz się więc spodziewać mnóstwa praktycznych zajęć. Przybysze z Polski chwalą też porządek, przewidywalność i profesjonalne podejście wykładowców do swoich obowiązków. Od studentów uczelnie wymagają samodzielności i odpowiedzialności. Młodzi ludzie sami wytyczają swoją ścieżkę edukacyjną, oni też muszą myśleć o tym, jak ze zdobytej wiedzy zrobić użytek w późniejszej pracy zawodowej. Wiele korzyści studentom daje przynależność do organizacji studenckich (Studentenwerk). Zapewniają one m.in. rozrywki kulturalne i zniżki w kafeteriach. Rok akademicki podzielony jest na dwie części. W wyższych szkołach zawodowych semestr zimowy zaczyna się 15 września i trwa do końca lutego, semestr letni trwa od 15 marca do końca sierpnia. Na uniwersytetach semestr zimowy startuje 15 października i trwa do marca, semestr letni zaczyna się 15 kwietnia, a kończy we wrześniu.

Stypendia

Możliwości uzyskania wsparcia są uzależnione od uczelni i kierunku studiów: wszystkie informacje znajdziesz w wyszukiwarce na stronie www.daad.de. Uwzględniono w niej stypendia przyznawane przez różnego rodzaju fundacje, uczelnie i instytucje. Jeśli będziesz miał wątpliwości, zwróć się do polskiego przedstawicielstwa DAAD. Grant, przyznawany przez DAAD na studia magisterskie, wynosi 861 euro miesięcznie.
Studenci z UE mogą także starać się np. o rządowe stypendium BAföG, składające się w połowie z grantu, a w połowie z pożyczki. Więcej dowiesz się z publikacji Eurydice.

Praca dla studenta

Jako student możesz pracować dowolną ilość godzin. Jeśli jednak nie chcesz płacić składek na ubezpieczenie społeczne, możesz pracować maksymalnie 20 godzin w tygodniu. Znając niemiecki ze zdobyciem zatrudnienia nie powinieneś mieć większych problemów, bezrobocie u naszych zachodnich sąsiadów jest niskie (pod koniec 2019 r. nie przekroczyło 5%), również wśród młodzieży. Szczegółowe informacje o zasadach pracy znajdziesz na stronie Study in Germany oraz na stronie Federalnej Agencji Zatrudnienia (Bundesagentur für Arbeit).

Pomocne strony

Pomogą ci

Centralne Biuro Edukacji Zagranicznej – uznawanie kwalifikacji zagranicznych
Centrum uznawania kwalifikacji akademickich i zawodowych w Niemczech należące do europejskiej sieci ENIC-NARIC. Wydaje zaświadczenia o zgodności zagranicznych kwalifikacji z niemieckimi standardami. 

Deutschland - wszystko co warto wiedzieć o Niemczech
Strona przedstawiająca Niemcy jako nowoczesne i otwarte na obcokrajowców państwo. Znajdziesz tu informacje dotyczące m.in. polityki, ekonomii, kultury, środowiska i życia w Niemczech. Strona dostępna jest również w językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim i rosyjskim.

Erasmus+ Niemcy
Niemiecka Narodowa Agencja zajmująca się koordynacją i promocją europejskiego programu Erasmus+ oraz projektów edukacyjnych i szkoleniowych. Znajdziesz tu m.in. informacje o wymianach prowadzonych w ramach programu Erasmus+.

Europass
Europejska sieć mobilności zawodowej. Usługi EURES skierowane są zarówno do osób poszukających pracy za granicą, jak i do pracodawców. Strona dostępna jest w wielu językach europejskich, także w języku polskim.

Federalne Ministerstwo Oświaty i Badań Naukowych
Najświeższe informacje o decyzjach politycznych z zakresu edukacji i badań naukowych. Cześć informacji dostępna jest również w języku angielskim.

Federalne Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Niedosłyszących
Bundesarbeitsgemeinschaft Hörbehinderter Studenten und Absolventen (BHSA) jest punktem kontaktu dla niedosłyszących studentów i absolwentów w Niemczech. Wspiera grupy samopomocy, studia i później karierę. Działania BHSA obejmują szkolenia, seminaria, regularne spotkania i grupy robocze.

Informacje o Niemczech dla młodzieży
Jesteś zainteresowany studiami w Niemczech, chcesz nauczyć się języka niemieckiego lub po prostu dowiedzieć się więcej o tym kraju? To jest odpowiednie miejsce! Portal działa w ramach programu Eurodesk. Strona w języku angielskim.

Niemiecka Konferencja Rektorów
Hochschulrektorenkonferenz (HRK) to stowarzyszenie uczelni państwowych w Niemczech, stanowiące zarazem ich publiczny i polityczny głos. HRK zrzesza około 260 instytucji i służy ponad 94 proc. studentów. Na stronie znajdziesz informacje o aktualnie prowadzonych projektach i inicjatywach. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Niemiecki Wolny Związek Studentów
Freier Zusammenschluss von StudentInnenschaften (FZS) jest bezpartyjną organizacją zrzeszającą lokalne organizacje studenckie w Niemczech. Obejmuje blisko 90 organizacji studenckich i reprezentuje kulturowe, polityczne i ekonomiczne interesy ponad 1,1 mln studentów.

Niemieckie Stowarzyszenie Pomocy dla Studentów
Deutsches Studentenwerk zrzesza blisko 60 organizacji studenckich w całym kraju. Ich celem jest świadczenie usług we wszystkich ważnych obszarach życia studenckiego: finansach, godzenia studiowania z wychowywaniem dzieci, studiów dla osób niepełnosprawnych, zdrowia, kwestii społecznych i kulturowych. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Niemiecki Związek Osób Niewidomych i Słabowidzących
Deutscher Verein der Blinden und Sehbehinderten in Studium und Beruf (DVBS) jest punktem kontaktu dla osób niewidomych i słabowidzących w Niemczech. Wspiera grupy samopomocy, studia i później karierę. Działania DVBS obejmują szkolenia, spotkania i grupy robocze.

Studiowanie z niepełnosprawnością
Lista przydatnych linków do różnych organizacji i placówek zajmujących się wspieraniem osób niepełnosprawnych. Część informacji dostępna jest również w języku angielskim.

Studia

Abi
Co studiować? Gdzie? Jak się przygotować? Jak obliczyć koszty? Tu znajdziesz odpowiedzi na te i na wiele innych pytań. Strona zawiera też cenne porady dotyczące planowania kariery zawodowej.

Bildungsserver
Bardzo pomocny serwis zawierający linki do stron zawierających informacje o studiach i systemie edukacyjnym w Niemczech. Informacje dostępne też w języku angielskim.

DAAD
Strona Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD). Portal skierowany m.in. do młodych obcokrajowców, wybierających się na studia do Niemiec. Znajdują się tu informacje o niemieckim systemie szkolnictwa wyższego, katalog dostępnych kierunków, praktyczne wskazówki dotyczące organizacji życia codziennego oraz uznawalności dyplomów i certyfikatów. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

DAAD Polska
Wersja DAAD stworzona specjalnie dla Polaków. Strona zawiera informacje dotyczące studiowania i życia w Niemczech, ofertę niemieckich uczelni i instytucji naukowych oraz bazę programów stypendialnych. Strona jest w języku polskim.

E-fellows
Użyteczne informacje dla uczniów i studentów dotyczące życia po ukończeniu szkoły średniej, w tym rozpoczynania studiów i poszukiwania pierwszej pracy. Strona zawiera również bazę programów stypendialnych.

Euraxess Niemcy
Europejska sieć informacji i doradztwa dla naukowców szukających pracy za granicą. Znajdziesz tu m.in. ogłoszenia o wolnych miejscach na studiach doktoranckich, informacje o źródłach finansowania, a także o tym jak wygląda praca naukowa w danym kraju. Strona dostępna również w języku angielskim.

FernUniversität – kształcenie na odległość
A może wolisz studiować na odległość? Strona jedynej publicznej niemieckiej uczelni oferującej studia na odległość. W ofercie zarówno studia licencjackie jak i magisterskie. Część informacji dostępna jest również w języku angielskim.

Hochschulkompass - kompas szkół wyższych
Portal poświęcony informacjom o uczelniach, kierunkach studiów, procesach aplikacyjnych i kwestiach finansowych. Na stronie znajduje się również opis współpracy międzynarodowej pomiędzy uczelniami niemieckimi i zagranicznymi. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Karriere
Portal skierowany do m.in. do studentów chcących zaplanować pierwsze kroki w swojej karierze. Znajdziesz tu również sporo informacji o studiach z zakresu zarządzania i MBA.

Kischuni
Kischuni ma za zadanie wspierać cię we wszystkich kwestiach dotyczących edukacji, życia zawodowego i planowania kariery. Znajdziesz tutaj m.in. wyszukiwarkę kierunków studiów i uczelni.

Kształcenie na odległość
Oficjalna strona Krajowej Agencji kształcenia na odległość. Skorzystaj z wyszukiwarki, aby znaleźć interesujące cię kierunki studiów.

LizzyNet
Portal skierowany do dziewcząt i młodych kobiet. Znajdziesz tu informacje o studiowaniu, w tym relacje indywidualnych studentek, a także poradnik kariery oraz ogłoszenia o ciekawych warsztatach i programach wakacyjnych. 

Niemiecka sieć badawcza
Deutsche Forschungsnetz (DFN) to sieć wymiany informacji i danych naukowych w Niemczech. Łączy ona ponad 700 uniwersytetów i instytutów badawczych. Za niewielką opłatą każdy może uzyskać dostęp do zasobów naukowych.

PLOTEUS
Portal stworzony przez Dyrekcję Generalną ds. Edukacji i Kultury w Komisji Europejskiej dotyczący możliwości podjęcia nauki w Unii Europejskiej. PLOTEUS zawiera informacje na temat krajowych systemów edukacji i kształcenia, europejskich programów wymiany oraz dane kontaktowe jednostek odpowiedzialnych za udzielanie szczegółowych informacji. Strona jest w języku angielskim.

Portal absolwentów niemieckich uczelni
Alumniportal Deutschland to portal społecznościowy umożliwiający nawiązanie kontaktu pomiędzy absolwentami, ucze, firmami i organizacjami. Strona dostępna jest również w językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim i rosyjskim.

Studia a perspektywy znalezienia pracy
Strona przedstawia najczęściej wybierane kierunki studiów i daje pogląd na perspektywy znalezienia zatrudnienia w zawodzie. Część informacji dostępna jest również w języku angielskim.

Studia doktoranckie
Wyjazd na studia do Niemiec warto rozważyć również pod kątem studiów doktoranckich. Niemcy posiadają świetne centra badawczo-naukowe, w tym światowej sławy Instytut Maxa Plancka. Tu znajdziesz wszystko, co warto wiedzieć o studiach doktoranckich w Niemczech. Strona dostępna jest również w językach: angielskim, francuskim i rosyjskim.

Studia w Niemczech
Portal zawierający wiele cennych informacji o studiowaniu w Niemczech, tj. warunki przyjęcia na studia, wysokość czesnego, a nawet jak przygotować się do napisania pracy licencjackiej lub magisterskiej.

Studienplatztamsch – zamień się na uczelnię lub kierunek studiów
Jeżeli nie dostaniesz się na wymarzoną uczelnię lub kierunek studiów możesz, za pomocą tego serwisu, skontaktować się z innymi kandydatami znajdującymi się w podobnej sytuacji i spróbować zamienić się z nimi na uczelnie lub kierunek studiów. Zamieszczenie wniosku o wymianę wymaga wniesienia niewielkiej opłaty.

Studienwahl – studiowanie to wyzwanie
Przyszedł czas, aby zdawać na studia, a ty nadal nie wiesz co chcesz studiować? Studienwahl pomoże ci odkryć jakie kierunki mogłyby być dla ciebie najbardziej interesujące. Znajdziesz tu opisy uczelni oraz poszczególnych kierunków studiów. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Studis online
Strona założona przez studentów z myślą o innych studentach. Celem Studis online jest udzielenie obszernych informacji na temat studiowania w Niemczech. Portal zawiera wyszukiwarkę kierunków i uczelni, kalkulator finansowy, forum dyskusyjne, a także informacje o stypendiach, życiu studenckim i planowaniu kariery.

Study in Germany
Portal skierowany do wszystkich osób wybierających się na studia do Niemiec. Znajdziesz tu wyszukiwarkę kierunków, opis procesu rekrutacji, informacje o zakwaterowaniu, kosztach utrzymania, pracy, nauce języka, stypendiach, a także o tym jak ciekawie spędzać wolny czas. Strona jest w języku angielskim.

Twoja droga na studia
Weg ins Studium to sieć udzielająca informacji i wskazówek w kwestiach studiowania i rynku pracy. Znajdziesz tutaj m.in. odpowiedzi na takie pytania jak: Co zrobić po ukończeniu liceum? Czy warto iść na studia? Jak wybrać właściwy kierunek? Jak sfinansować naukę? Jakie są perspektywy na znalezienie zatrudnienia po ukończeniu studiów?

Uni-assist
Uni-assist to procedura rekrutacyjna obowiązująca na niemieckich uczelniach, pozwalająca na złożenie jednego kompletu dokumentów przy ubieganiu się o miejsce na kilku uniwersytetach. Uwaga! Uni-assist nie jest usługą darmową.

UNICUM – portal studencki
Znajdziesz tu najnowsze wiadomości kulturalne, informacje o studiowaniu oraz o wydarzeniach i szkoleniach organizowanych dla studentów. Portal zawiera też centrum kariery.

Urząd ds. przydzielania miejsc na studia
Na niektórych kierunkach w Niemczech, tak jak na medycynie, ilość miejsc jest ograniczona i obowiązuje konkurs świadectw. W takich przypadkach o przyznaniu kandydatom miejsc decyduje urząd ds. przydzielania miejsc na studia - Stiftung für Hochschulzulassung (SfH). Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Wyszukiwarka kierunków studiów i uczelni w Niemczech
Wyszukiwarka obejmuje studia stacjonarne, niestacjonarne oraz opcje kształcenia na odległość. Znajdziesz tu również poradnik, który pomoże ci wybrać odpowiedni dla siebie kierunek i uczelnię. W razie pytań i wątpliwości, możesz skorzystać z bezpłatnych usług doradców. Informacje dostępne również w języku angielskim.

Young Germany - Portal dla młodzieży
Twoje źródło wiedzy o edukacji, karierze i stylu życia w Niemczech. Znajdziesz tu również najnowsze nowinki technologiczne. Serwis Young Germany jest tworzony we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w Berlinie. Strona jest w języku angielskim.

Kształcenie i szkolenia zawodowe

Doktor Azubi – darmowe porady zawodowe
Darmowe porady doktora Azubi skierowane są do osób napotykających problemy w trakcie kształcenia zawodowego. Jest to inicjatywa młodzieżowej sekcji Konfederacji Niemieckich Związków Zawodowych. Wszelkie pytania można zadawać na forum.

Federalny Instytut Kształcenia i Szkolenia Zawodowego
Znajdziesz tu informacje dotyczące kształcenia zawodowego w Niemczech. Bundesinstitut für Berufsbildung (BIBB) uznawane jest za centrum doskonałości w zakresie badań i rozwoju kształcenia zawodowego w Niemczech. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Informacje zawodowe
Informacje i porady dotyczące wyboru kariery, szkoleń oraz zdobywania kwalifikacji zawodowych. Dowiedz się więcej o swoich zainteresowaniach i zdecyduj jakie zawody są dla ciebie!

Katalog zawodów
Serwis Federalnego Urzędu Pracy. Baza danych przedstawia opisy różnych zawodów i programów kształcenia zawodowego.

Kształcenie w branży metalurgicznej
Wszelkie informacje dotyczące kształcenia i pracy w branży metalurgicznej i elektrycznej, w tym wykresy wynagrodzeń oraz porady prawne.

Kształcenie zawodowe dla osób niepełnosprawnych
Bundesverband Deutscher Berufsförderungswerke to stowarzyszenie zrzeszające blisko 30 ośrodków zajmujących się wspieraniem kształcenia zawodowego wśród osób niepełnosprawnych, a także reprezentowaniem i promowaniem ich interesów.

KURSNET
"KURS" to wyszukiwarka szkoleń i programów kształcenia zawodowego, należąca do serwisu Federalnego Urzędu Pracy.

Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa
Znajdziesz tu m.in. wiadomości gospodarcze, informacje o kształceniu zawodowym i różnych opcjach kariery w branży handlowej, a także o szkoleniach i programach stażowych.

Niemiecka Izba Rzemieślnicza
Odpowiedzialna za ustalanie standardów kształcenia zawodowego w branży rzemieślniczej w Niemczech. Znajdziesz tu szczegółowe informacje na temat opcji kształcenia i uzyskiwania uprawnień zawodowych. Część informacji dostępna jest również w językach: polskim, angielskim, francuskim i włoskim.

Nowe zawody
Na wciąż zmieniającym się rynku pracy, co chwilę powstają nowe zawody. Aby być z nimi na bieżąco regularnie zaglądaj na tę stronę. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Wsparcie finansowe

BAföG – stypendium rządowe
Stypendium przyznawane jest w ramach ustawy zapewniającej młodym ludziom równe szanse zdobywania edukacji niezależnie od ich sytuacji finansowej. Większość wsparcia przeznaczona jest dla obywateli niemieckich, ale w szczególnych przypadkach rozpatrywane są również wnioski studentów zagranicznych.

DAAD - stypendia
Wyszukiwarka programów stypendialnych oraz informacje dotyczące zasad aplikowania, czyli kiedy i jak poprawnie składać wnioski. W wyszukiwarce uwzględniono stypendia przyznawane przez fundacje, uczelnie i różnego rodzaju instytucje. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

DAAD Polska – stypendia
Wersja DAAD stworzona specjalnie dla Polaków. Znajdziesz tu m.in. bazę programów stypendialnych obejmującą wszystkie etapy kształcenia, od studiów licencjackich, po studia doktoranckie. Strona jest w języku polskim.

Hochschulkompass
Decydujesz się na studia w Niemczech, ale brakuje ci funduszy? Skorzystaj z tego niezbędnika finansowego. Znajdziesz tu wszelkie informacje dotyczące m.in. kosztu studiów, źródeł wsparcia finansowego, a także tego, jak skutecznie zarządzać swoimi finansami. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Niemieckie fundacje
O wsparcie finansowe na pokrycie kosztów nauki można się również ubiegać w niektórych niemieckich fundacjach. Na stronie zrzeszającej ponad cztery tysiące fundacji, znajdziesz listę tych, które aktywnie działają w obszarze edukacji i szkolnictwa wyższego. Część strony dostępna jest również w języku angielskim.

Pomoc finansowa dla rzemieślników
Informacje na temat specjalnych stypendiów dla rzemieślników podejmujących dalsze kształcenie zawodowe: warunki ubiegania się, zasady aplikowania, itp.

Study in Germany
Portal skierowany do młodych obcokrajowców, wybierających się na studia do Niemiec. Znajdziesz tu listę programów stypendialnych skierowanych do studentów zagranicznych. Strona dostępna jest w języku angielskim.

Stypendia na kształcenie zawodowe
Stypendia przyznawane są w obszarze przemysłu, handlu i rzemiosła. Sprawdź o jakie wsparcie masz prawo się ubiegać.

Praca dla studenta

DGB Jugend informacje prawne dla pracujących studentów
Oprócz porad prawnych, znajdziesz tu również informacje o tym gdzie szukać pracy, praktyk i staży. W razie jakichkolwiek problemów młodzieżowa sekcja Konfederacji Niemieckich Związków Zawodowych ci pomoże. Informacje dostępne również w językach: angielskim, francuskim i hiszpańskim.

Jobber - portal pracy dla studentów
Bogate źródło informacji o pracy dla studentów: wszystkie uprawnienia wynikające z prawa pracy, pułapki czekające na studentów, a także poradnik zawodowy. Warto się zapoznać, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.  Znajdziesz tu również wyszukiwarkę ofert pracy i praktyk.

Schueler Jobs – praca dla studenta
Studiujesz i szukasz pracy? Wyszukiwarka ofert pracy stworzona specjalnie dla ciebie. Schuelerjobs to nie tylko wyszukiwarka pracy, ale również poradnik o tym jak skutecznie oszczędzać zarobione przez siebie pieniądze.

Student job – praca dla studenta
StudentJob to internetowa agencja pracy dla studentów. Możesz tu szukać pracy tymczasowej, na pół etatu lub w pełnym wymiarze godzin. Strona wymaga wcześniej rejestracji.

Praca dla studentów zagranicznych
Chcesz studiować i jednocześnie na siebie zarabiać? Na stronie DAAD znajdziesz informacje o tym jak szukać pracy dorywczej (np. w kawiarni, na uczelni lub w prywatnej firmie), jak zdobyć doświadczenie zawodowe odbywając praktyki lub staże oraz jak stawiać pierwsze kroki w swojej karierze zawodowej. Strona dostępna także w języku angielskim.

UNICUM – centrum kariery Portal pracy dla studentów
Szukasz pracy w niepełnym wymiarze godzin, praktyk lub stażu? Centrum kariery UNICUM to świetne miejsce, żeby przeglądać aktualne oferty oraz założyć profil z CV. Klikając w zakładkę UNICUM.de możesz również poczytać inspirujące artykuły o karierach w różnych branżach.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

Akademia                
                       
                       
  Zaplanuj przyszłość z Media Informacyjne

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

                       
       
Wiadomości  
 
 

News

Lista Szanghajska, czyli zestawienie najlepszych szkół wyższych na świecie - została ogłoszona po raz dziesiąty. Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński utrzymały swoje pozycje w 4. setce.

   
Fot. GMI
        Czytaj ...
           
           
  News

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

   
Fot. GMI
        Czytaj ...
           
           
  News

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

   
Fot. GMI
        Czytaj ...
           
 
 
 
 
 
 
Media Informacyjne
 
   
 
 
         
 
Oferty promowane              
                   
                   
             
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.