Studia za granicą
| Austria | Belgia | Bułgaria | Chorwacja | Cypr | Czechy | Dania | Estonia | Finlandia | Francja | Grecja | Hiszpania | Holandia | Irlandia | Islandia | Liechtenstein | Litwa | Luksemburg | Łotwa | Malta | Niemcy | Norwegia | Portugalia | Rumunia | Słowacja | Słowenia | Szwajcaria | Szwecja | Węgry | Wielka Brytania | Włochy |
Studia w Chorwacji
Kraj jest piękny, przyjazny dla Polaków i coraz bogatszy. Trudno jednak powiedzieć, by studiowanie na chorwackich uczelniach działało Polakom na wyobraźnię. Humor psują m.in. wysokie bezrobocie wśród młodzieży, opłaty za studia oraz ceny nieprzystające do wynagrodzeń.
System nauki i szkolnictwa wyższego
Uczelnie. Szkolnictwo wyższe na terenach dzisiejszej Chorwacji ma bardzo długą historię. Najstarsza uczelnia – Uniwersytet w Zadarze – powstała już w 1396 r. Najdłużej nieprzerwanie działającym uniwersytetem jest jednak ten w Zagrzebiu – kształcący studentów od 1669 roku. Aktualnie w Chorwacji działa 119 szkół wyższych, w tym 10 uniwersytetów (sveučilišta) i 15 politechnik (veleučilišta). Pełną listę instytucji możesz znaleźć na stronie tutaj.
Stopnie akademickie. Tak jak w większości krajów Europy, studia w Chorwacji podzielone są na 3 etapy. Uniwersyteckie studia I stopnia (licencjackie) trwają trzy lub cztery lata i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata (prvostupnik). Studia II stopnia trwają rok lub dwa lata, a na ich zakończenie zdobywa się tytuł magistra (magistar struke). Najambitniejsi mogą wybrać się na trzyletnie studia III stopnia (doktoranckie) lub skorzystać z oferty specjalistycznych studiów podyplomowych, zakończonych dyplomem University Specialist.
Na niektórych kierunkach (prawo, medycyna, stomatologia, weterynaria) I i II cykl studiów są zintegrowane – trwają pięć lub sześć lat i kończą się zdobyciem dyplomu magisterskiego.
Nieco inaczej wygląda system w przypadku uczelni zawodowych. Tam studia licencjackie trwają od dwóch do trzech lat, po których uzyskuje się licencjat zawodowy (stručni prvostupnik). Dostępne są też jednak tzw. short cycles – zwykle dwuletnie, zakończone dyplomem stručni pristupnik z określeniem specjalizacji (dyplom ten nie jest równoważny z licencjatem!). Po studiach zawodowych I stopnia można kontynuować naukę na studiach II stopnia (specialist professional graduate studies) – rocznych lub dwuletnich. Więcej informacji na stronie studyincroatia.hr.
Rekrutacja - wymagania i formalności
Tryb rekrutacji i dokumenty. Rekrutacja na studia I stopnia jest scentralizowana i odbywa się poprzez internetowy system Central Application Office, prowadzony przez Agencję na rzecz Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Każdy zainteresowany może wskazać w specjalnym formularzu maksymalnie dziesięć interesujących go kierunków. Do wniosku o przyjęcie na studia dołączyć należy m.in. kopię paszportu lub dowodu oraz potwierdzoną notarialnie kopię świadectwa ukończenia co najmniej czteroletniej szkoły średniej (wraz z tłumaczeniem). Potwierdzaniem zagranicznych świadectw w Chorwacji zajmują się Education and Teacher Training Agency oraz – w przypadku szkół zawodowych – Agency for Vocational Education and Training and Adult Education.
Rekrutacja opiera się na konkursie świadectw maturalnych, przy czym profil ukończonej szkoły średniej musi być związany z wybranym kierunkiem studiów. Chorwackie uczelnie mają również prawo przeprowadzać dodatkowe egzaminy wstępne (robią to bardzo rzadko) oraz testy predyspozycji – szczególnie na kierunkach artystycznych i sportowych.
Przyjmowaniem kandydatów na studia II i III stopnia zajmują się same uczelnie – szczegółowych informacji o wymogach warto szukać na ich stronach internetowych. Generalny warunek jest jeden – studia magisterskie może zacząć tylko ten, kto zdobył licencjat.
Terminy. Ogłoszenia o naborze na uczelnie wyższe pojawia się zwykle na pół roku przed rozpoczęciem roku akademickiego. Szkoły informują w nich o liczbie miejsc na poszczególnych kierunkach, kryteriach naboru, procedurze rekrutacji i wymaganych dokumentach. Rekrutacja prowadzona jest w lipcu i wrześniu, choć osoby zdające w danym roku maturę, dokumenty na uczelnie zaczynają składać już w lutym. Dodatkowe informacje na stronie www.studij.hr.
Egzaminy. Są rzadkością, liczą się przede wszystkim oceny na świadectwie maturalnym.
Znajomość języka, certyfikaty
Zdecydowana większość kierunków wykładana jest w języku chorwackim. Jeśli wymarzyłeś sobie studia nad Adriatykiem, a chorwackiego nie znasz ni w ząb – pomyśl o skorzystaniu z oferty miejscowych ośrodków – np. The Centre for Croatian as Foreign and Second Language (Croaticum), działającego przy Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu w Zagrzebiu. Kursy językowe dla obcokrajowców prowadzą również ośrodki w Splicie, Rijece, Zadarze i Dubrowniku, szczegóły na stronie studyincroatia.hr.
Podstaw chorwackiego możesz również nauczyć się zdalnie – na przykład za darmo na stronie www.loecsen.com.
Pozwolenie na pobyt
By móc mieszkać w Chorwacji dłużej niż 90 dni, należy przed upływem tego okresu zgłosić się do lokalnej jednostki policji i wystąpić o potwierdzenie prawa do pobytu tymczasowego (residence permit). Urzędnikom należy przedstawić m.in. dowód osobisty, wypełniony wniosek, kolorową fotografię w formacie 35x45 mm, zaświadczenie o miejscu pobytu oraz dowód posiadania ubezpieczenia zdrowotnego (np. kartę EKUZ). Konieczne będzie również okazanie zaświadczenia o przyjęciu na studia oraz udowodnienie posiadania odpowiednich środków finansowych, pozwalających na samodzielne utrzymanie się (co najmniej 1000 kun miesięcznie przez 12 miesięcy). Urzędnicy akceptują zaświadczenia z banków oraz dokumenty poświadczające uzyskanie stosownego stypendium. Opłata za wydanie czasowego pozwolenia na pobyt wynosi ok. 70 euro.
Dodatkowe informacje na stronie studyincroatia.hr lub stronie Komisji Europejskiej.
Uwaga – w Chorwacji istnieje obowiązek meldunkowy. Przy przyjeździe masz 48 godzin by zgłosić miejsce swojego pobytu w Biurze ds. Obcokrajowców na lokalnym posterunku policji. Jeśli zamieszkasz w hotelu lub akademiku – formalności dopełnią za Ciebie jego administratorzy.
Koszty studiów i zakwaterowania
Czesne. Studia w Chorwacji są płatne, ale wysokość czesnego jest mocno zróżnicowana – zależy od uczelni, kierunku i stopnia studiów. Za rok nauki na studiach licencjackich na kierunkach humanistycznych zapłacisz od 800 do 2200 euro (6000-16500 kun), rok studiów technicznych kosztuje ok. 3000 euro, a medycznych ok. 3600 euro. Co ważne jednak – czesne za pierwszy rok studiów I i II stopnia oraz skróconych (short-time), płaci w całości państwo. Na refundację opłat mogą tez liczyć osoby, które w poprzednim roku akademickim uzyskały co najmniej 55 punktów ECTS. W efekcie opłaty za studia (pełne lub częściowe) dotyczą – według szacunków – około 60 proc. studiujących. Więcej dowiesz się z publikacji Eurydice.
Utrzymanie i zakwaterowanie. Zakwaterowania zacznij szukać długo przed przyjazdem do Chorwacji, inaczej będziesz zmuszony/a wybrać opcje drogą lub niewygodną. Najlepiej skontaktuj się z Biurem Współpracy Międzynarodowej na wybranej przez siebie uczelni – uzyskasz tam wskazówki dotyczące dostępnych akademików, agencji pośrednictwa oraz zasad zawierania umów „na mieście”. Niestety, miejsca w akademikach przydzielane są w pierwszej kolejności stypendystom Erasmusa oraz uczestnikom programów bilateralnych (np. CEEPUS). Tzw. free movers muszą szukać na wolnym rynku. Za pokój zapłacisz ok. 150 euro miesięcznie, za małe mieszkanie – ok. 250 euro. Ogłoszeń szukaj w Centrach Studenckich (Studentnski centar) na uczelniach lub w internecie: www.oglasnik.hr, www.njuskalo.hr, www.homeinzagreb.com, www.crozilla-nekretnine.com/en.
Poza kosztami zakwaterowania musi uwzględnić też wydatki na wyżywienie, transport, telefon i internet oraz materiały edukacyjne. Z szacunków chorwackich uczelni wynika, że miesięcznie będziesz potrzebował od 400 do 700 euro na przeżycie.
Życie studenckie
Studenci, którzy przyjeżdżają do Chorwacji jako tzw. free movers nie mają lekko. Nie przysługuje im np. karta studencka (iksica), o którą mogą postarać się tylko miejscowi oraz uczestnicy programów wymiany i programów współpracy bilateralnej (np. CEEPUS). Free movers mogą wyrobić sobie jedynie tymczasową kartę studencką, która umożliwia na przykład zniżki w studenckich stołówkach.
Semestr zimowy trwa od 1 października do końca lutego, semestr letni – od 1 marca do 30 czerwca. W lutym, w pierwszej połowie lipca oraz we wrześniu organizowane są sesje egzaminacyjne – nie ma wówczas wykładów. Egzaminy (ispiti) są podobne do polskich – ustne lub pisemne, zdarzają się też kolokwia (kolokviji) w trakcie roku akademickiego.
Stypendia
Państwowe wsparcie otrzymuje zaledwie ok. 4 proc. studentów. Na granty mogą liczyć osoby z rodzin o niskich dochodach i niepełnosprawne. Maksymalny zasiłek – według Eurydice – wynosi 1200 kun miesięcznie (wypłacany jest przez 9 miesięcy w roku). Niektóre uczelnie wypłacają również stypendia naukowe – dla najzdolniejszych. Nie ma co liczyć natomiast na dostępne w innych krajach kredyty studenckie, ulgi podatkowe dla rodziców czy zasiłki rodzinne.
Praca dla studenta
By podjąć tymczasową pracę jako student, nie potrzebujesz żadnych pozwoleń. Szukając zatrudnienia, zgłoś się do Student Service Center – biura szukaj na uczelni. Pracownikom będziesz musiał przedstawić m.in. zaświadczenie o przyjęciu na studia, dwa zdjęcia i zaświadczenie o założeniu konta w banku – w zamian możesz liczyć na wsparcie w znalezieniu pracy.
Generalnie sytuacja na chorwackim rynku pracy nie jest idealna - w miejscowościach nadmorskich ludzi brakuje (szczególnie w sezonie), w głębi kraju jest za to duże bezrobocie. W styczniu 2020 r. – według Eurostatu – odsetek osób bez pracy sięgał w Chorwacji 6,1 proc. Płaca minimalna w Chorwacji wynosi 546 euro (2020 r.), a średnie wynagrodzenie brutto – 1081 euro (2018 r.).
Chorwacja: Pomocne strony
Studia w Chorwacji
Portal informacyjny z mnóstwem linków na temat interesujących nas zagadnień, jak np. forma studiów, programy edukacyjne, uczelniane, aktualności i wiele innych.
Biblioteka Narodowa
Witryna internetowa Narodowej Biblioteki w Chorwacji. Poza informacjami na temat samej instytucji, można znaleźć tu też kolekcje artykułów, publikacji, skorzystać z biblioteki on-line.
Ambasada Rzeczypospolitej w Zagrzebiu
Strona, na której znajdziesz aktualności i informacje na temat uzyskania pomocy konsularnej, przydatne wskazówki dla podróżujących i tych, którzy planują osiedlić się w Chorwacji.
Ambasada Republiki Chorwacji w Rzeczypospolitej Polskiej
Jeśli jeszcze nie wyjechałeś z kraju, a chcesz zasięgnąć informacji, porad lub zapoznać się z aktualnościami, na tej stronie znajdziesz dużo sporo interesujących wiadomości.
Rząd Republiki Chorwacji
Strona głównej siedziby rządu, na której znajdziesz wiadomości z Chorwacji, aktualności polityczne, linki, dokumenty I formularze.
Rząd ds. Zatrudnienia
Strona głównej jednostki rządowej, która zajmuje się kwestią spraw zatrudnienia. Znajdziesz tu podstawowe informacje związane z sektorem gospodarczym Chorwacji.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Chorwacji
Strona dedykowana osobom, które planują wyjazd do Chorwacji i chcą się zorientować, jak wygląda kwestia formalna, na co należy zwrócić uwagę i jak zaplanować wyjazd.
Uniwersytet w Zagrzebiu
Strona głównego budynku uniwersyteckiego w Chorwacji, znajdującego się w stolicy. Zapoznaj się z informacjami na temat oferty edukacyjnej, fakultetów, przeczytaj aktualności i wiadomości o ciekawych inicjatywach studentów.
Uniwersytet w Zadar
Drugi z czołowych uniwersytetów znajdujących się w Chorwacji. Instytucja z wielowiekową tradycją i ciekawą ofertą szkoleniową.
Instytut Technologii w Chorwacji
Portal jednego z najbardziej znanych amerykańskich uniwersytetów prywatnych. Oferuje szeroki program edukacyjny, szkolenia, stypendia i granty.
Lista prestiżowych uniwersytetów
Katalog prestiżowych rumuńskich uniwersytetów z egzaminami wstępnymi i kursami magisterskimi. Na stronie poznasz ich ofertę edukacyjną i dowiesz się o ich programach. Strona ma również aktualne informacje o szkolnictwie wyższym oraz forum dyskusyjne.
W obronie zieleni
Jeśli podczas studiowania szukasz dodatkowej aktywności możesz dołączyć do grupy działającej na rzecz ochrony zieleni. Wolontariat pomoże Ci wypracować priorytety i wartości, a dodatkowo masz szansę poznać niesamowitych ludzi.
Centrum Rozwoju Kariery
Prezentacja centrum karier doradzającego studentom i absolwentom w wyborze właściwej drogi zawodowej. Przydatne informacje i rekomendacje plus przewodnik w formacie pdf. Wybór linków pogrupowanych tematycznie.
CroatiaEducation
Baza informacji na temat pożyczek studenckich i uregulowań prawnych z nimi związanych. Wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak zyskać pomoc finansową na studia w Chorwacji.
European Funding Guide
Chorwacja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich studentów. Tutaj możesz znaleźć informacje na temat kosztów życia studenta oraz poznać formy finansowania studiów.
Croatian Scholarship Fund
Poza pożyczkami studenckimi studenci mogą otrzymać także stypendia na różnym poziomie edukacji. Jest to jedna z form wsparcia finansowego na studiach.
CollegeScholarships
Ciekawa oferta stypendialna, programy stypendialne i grantowe. Możesz poczytać więcej o uzyskaniu dofinansowania do studiów.
Graduateland
Strona, na której można znaleźć oferty pracy w niepełnym wymiarze godzin, czyli coś w sam raz dla osób, które studiują. Przejrzyj oferty i znajdź coś dla siebie.
StudiInCroatia
Portal informacyjny, na którym można przeczytać podstawowe informacje na temat pracy dla studentów, zatrudnienia, wymiaru godzin i uregulowań prawnych związanych z podejmowaniem studiów w okresie edukacji.
Studentski
Znajdziesz tu podstawowe informacje na temat zatrudnienia dla studentów, pracy letniej, w niepełnym wymiarze godzin.
HRjobs
Ciekawa wyszukiwarka, w której wystarczy wpisać interesującą nas pracę w Chorwacji, żeby sprawdzić dostępność ofert zatrudnienia w tej branży. Znajdziesz tu także oferty dla studentów.
OneWorld365
Wyszukiwarka, na której pod względem różnych kryteriów można znaleźć formy zatrudnienia na wakacje lub sezon. Jest tu także oferta z Chorwacji.
Chorwacki Urząd Pracy
Znajdziesz tu podstawowe informacje na temat zatrudnienia. Przeczytasz tutaj wskazówki i porady związane z pracą w Chorwacji, pobytem za granicą oraz wiele innych.
EasyExpat
Lista ofert w różnych sektorach gospodarki. Znajdziesz tu szczegółowe opisy zatrudnień wraz z wymaganymi kwalifikacjami.
HR
Chorwacki portal, na którym znajdziesz bazę ofert pracy skierowanych do osób z różnymi kwalifikacjami. Jest tam szeroka lista z różnych sektorów.
Learn4Good
Baza ofert pracy dla osób poszukujących zatrudnienia w Chorwacji. Możesz tu także zaaplikować swoje CV lub dodać własne ogłoszenie.
UpWork
Strona dedykowana osobom poszukującym zatrudnienia w różnych sektorach gospodarki. Można tu znaleźć ciekawe ogłoszenia nawet w niepełnym wymiarze godzin, dodać własne CV.
EXPAT
Chcesz otworzyć własny biznes? Nie bardzo wiesz, jak zacząć? Na tej stronie znajdziesz przydatne wskazówki oraz informacje i porady, jak zacząć, dokąd się udać i w jaki sposób przebiega rejestracja własnej firmy.
StartUp
Dlaczego warto rozpocząć własną działalność? Jakie przywileje czekają na osoby, które zakładają firmy? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziesz na powyższej stronie.
DoingBusiness
Tutaj możesz poczytać o regulacjach i prawach związanych z zakładaniem własnej działalności. Dodatkowo znajdziesz tu przydatne wskazówki i informacje.
TotalCroatia
Portal informacyjny zawierający szczegółowe uregulowania dotyczące własnej działalności, spis zasad i wskazówki na temat zakładania firmy.
GoOverseas
Baza ofert szkoleniowych i zawodowych dla osób z kwalifikacjami. Strona prezentuje oferty praktyk w Chorwacji z różnych sektorów gospodarki.
iAgora
Baza szkoleń zawodowych, które umożliwiają zwiększenie kompetencji. Jedyne co należy zrobić, to zarejestrować się na interesujące nas szkolenie.
Pasao
Baza ofert pracy sezonowej w różnych sektorach gospodarki wraz z opisem i terminarzem realizacji zleceń.
Burzarada
Strona internetowa, na której znajdziesz listę ofert zatrudnienia sezonowego w Chorwacji. Zatrudnienia dotyczą różnych form usług. Dodatkowo możesz zarejestrować własne CV lub dodać ogłoszenie.
GreatAuPair
Znajdź swoją au pair do opieki nad dziećmi. Masz też możliwość zarejestrowania własnego CV w tej branży. Możesz pracować jako opiekun dla dzieci i osób starszych.
EasyAuPair
Poszukujesz opiekuna dla swoich pociech? A może masz podejście do dzieci I chciałbyś pracować jako au pair? Tutaj możesz znaleźć ciekawe ogłoszenia, jak również dodać własne CV.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |