Studia za granicą
| Austria | Belgia | Bułgaria | Chorwacja | Cypr | Czechy | Dania | Estonia | Finlandia | Francja | Grecja | Hiszpania | Holandia | Irlandia | Islandia | Liechtenstein | Litwa | Luksemburg | Łotwa | Malta | Niemcy | Norwegia | Portugalia | Rumunia | Słowacja | Słowenia | Szwajcaria | Szwecja | Węgry | Wielka Brytania | Włochy |
Studia na Łotwie
Łotwa wyróżnia się w Europie własnym systemem punktowania osiągnięć w nauce. Z roku na rok uruchamia też coraz więcej kierunków z wykładowym angielskim lub rosyjskim, dzięki czemu liczba studentów zagranicznych rośnie.
System nauki i szkolnictwa wyższego
Uczelnie. Studenci mają do wyboru sześć uniwersytetów oraz kilkadziesiąt innych szkół wyższych i koledży (koledža) różnego typu – od lotniczych po kosmetologiczne. Uczelnie sektora uniwersyteckiego oferują pełny cykl studiów (łącznie z doktorskimi) zarówno na kierunkach o profilu zawodowym, jak i akademickim. Sektor pozauniwersytecki umożliwia zdobycie co najwyżej tytułu magistra, zwykle na kierunkach o profilu zawodowym. Trzecią grupę szkół tworzą koledże, które funkcjonują zarówno jako części innych uczelni, jak i samodzielne podmioty. Pełen wykaz instytucji znaleźć można na stronie Eplatforma.
Na Łotwie funkcjonuje krajowy system akumulacji punktów zgodny z systemem ECTS (1 punkt w miejscowym systemie to 1,5 punktu w ECTS).
Stopnie akademickie. Łotewskie uczelnie oferują kierunki o profilu akademickim lub zawodowym. Studia podzielone są na trzy etapy, zgodnie z założeniami Procesu bolońskiego. Ścieżka akademicka obejmuje 3- lub 4-letnie studia licencjackie (łotewski dyplom bakalaurs) oraz rocznie lub dwuletnie studia magisterskie (łotewski dyplom maģistrs). Najzdolniejsi mogą kontynuować naukę na studiach III stopnia – doktoranckich (minimum 3 lub 4 lata). Ścieżka zawodowa (łot. profesionālā augstākā izglītība) jest podobna: po maturze studenci kończą najpierw 4-letnie studia I stopnia (tytuł professional bachelor, łot. bakalaurs), a następnie roczne lub dwuletnie studia magisterskie (tytuł professional master). Absolwenci szkół średnich mogą również wybrać naukę na koledżach – oferujących 2- lub 3-letnie zawodowe studia pierwszego stopnia (first-level professional higher education programmes – „college programmes”), których ukończenie nie oznacza jednak uzyskania stopnia licencjata. Dostępne są również tzw. studia drugiego stopnia (second level professional higher education programmes – „university programmes”), trwające rok (dla licencjatów) lub 4 lata (dla absolwentów szkół średnich). Studenci mogą też skorzystać ze ścieżki zintegrowanej – na medycynie, farmacji i stomatologii nauka trwa 5 lub 6 lat, a kandydaci przyjmowani są prosto po maturze. Więcej szczegółowych informacji na stronie: www.studyinlatvia.lv.
Rekrutacja - wymagania i formalności
Tryb rekrutacji i dokumenty. Podstawowe wymagania wobec kandydatów są proste: konieczne jest świadectwo ukończenia szkoły średniej (matura z liceum: atestāts par vispārējo vidējo izglītību lub po szkole średniej zawodowej: diploms par profesionālo vidējo izglītību), potwierdzenie znajomości języka wykładowego (np. TOEFL na poziomie 70-90) oraz – ewentualnie – potwierdzenie poziomu wiedzy w trakcie egzaminów lub rozmów kwalifikacyjnych. Zazwyczaj zestaw dokumentów wymaganych przez uczelnię na Łotwie obejmuje (na przykładzie Uniwersytetu w Rydze): certyfikowaną kopię świadectwa maturalnego oraz arkusz ocen w języku polskim, potwierdzone notarialnie tłumaczenie tego dokumentu na język angielski lub łotewski, formularz aplikacyjny, potwierdzenie uiszczenia opłaty wstępnej, fotografię paszportową oraz – w niektórych przypadkach – certyfikat językowy, list motywacyjny, curriculum vitae i świadectwo szczepień (na medycynie). Więcej informacji na stronie Study in Latvia. Uznawaniem zagranicznych dyplomów zajmuje się Academic information centre, które wydaje stosowne certyfikaty. Kandydaci muszą je dostarczyć – wraz z innymi dokumentami – do wybranych szkół wyższych. Poradnik krok po kroku jak aplikować znajduje się tutaj.
Terminy. Daty warto sprawdzać na stronach internetowych wybranych uczelni – np. Uniwersytet w Dyneburgu (Daugavpils University) w roku akademickim 2020/2021 prowadzi rekrutację od stycznia do początku sierpnia.
Egzaminy. Najważniejszym kryterium oceny kandydatów są oceny na świadectwie maturalnym – przede wszystkim z tych przedmiotów, które są związane z kierunkiem studiów. Egzaminy wstępne lub rozmowy kwalifikacyjne organizują tylko nieliczne szkoły, głównie artystyczne, sportowe i wojskowe.
Znajomość języka, certyfikaty
Większość kierunków na Łotwie wykładanych jest po łotewsku, rosyjsku lub angielsku. Zwykle jednak miejscowe uczelnie nie określają, jakie konkretne certyfikaty uprawniają do podjęcia studiów – znajomość języka sprawdzają „w praniu”, czyli podczas dyskusji w trakcie zajęć. Tylko nieliczne szkoły wymagają zaświadczeń – np. w przypadku języka angielskiego certyfikatu TOEFL.
Pozwolenie na pobyt
Jeśli zamierzasz mieszkać na Łotwie dłużej niż 90 dni, musisz postarać się o potwierdzenie prawa pobytu. Urzędnicy będą wymagali od ciebie następujących dokumentów: wypełnionego wniosku, dowodu lub paszportu, jednego zdjęcia, zaświadczenia z uczelni oraz dowodu ubezpieczenia zdrowotnego. Formalności załatwić trzeba w Urzędzie ds. Obywatelstwa i Migracji w Rydze (OCMA). Więcej informacji o procedurze rejestracyjnej znajdziesz na stronach łotewskiego OCMA.
Koszty studiów i zakwaterowania
Czesne. Na Łotwie można studiować bezpłatnie, jeśli osiąga się bardzo dobre wyniki w nauce. Reszta studentów musi płacić, a stawki zależą od etapu studiów i kierunku. Za rok studium nauczycielskiego trzeba zapłacić zaledwie 1000 euro, ale chirurgia szczękowa kosztuje już 14 tys. euro, a studia MBA na kierunku Business Administration – aż 33 tys. euro. Najczęściej wysokość czesnego mieści się w przedziale od 700 do 7700 euro za rok nauki na studiach licencjackich oraz od 1070 do 9550 euro na studiach magisterskich. Szczegółowe informacje znaleźć można w wyszukiwarce kierunków na stronie studyinlatvia.lv oraz w raporcie Eurydice.
Utrzymanie i zakwaterowanie. Miejscowe uczelnie szacują, że na przeżycie na Łotwie potrzeba 450-700 euro miesięcznie. Za obiad na mieście zapłacić trzeba od 5 do 20 euro, mleko kosztuje 1 euro, a chleb 0,5-1 euro. Ceny są więc porównywalne z polskimi. O zakwaterowanie najlepiej zapytać na uczelni – część z nich ma własne akademiki (70-120 euro). W biurach socjalnych można też znaleźć informacje na temat prywatnych stancji. Zanim podpiszesz umowę wynajmu, poproś o pomoc pracowników uczelni lub miejscowych studentów. Miesięcznie za mieszkanie zapłacisz równowartość 250-400 euro, a za pokój od 100 do 170 euro.
Życie studenckie
Rok szkolny na Łotwie trwa 40 tygodni – zaczyna się we wrześniu, a kończy w czerwcu. W grudniu i styczniu oraz maju i czerwcu przeprowadzane są sesje egzaminacyjne. Uczelnie są raczej niewielkie, ale coraz lepiej wyposażone. Z roku na rok przyciągają coraz więcej zagranicznych studentów, większość z nich pochodzi z Rosji i krajów Azji Środkowej.
Stypendia
Na państwową pomoc w opłaceniu studiów liczyć mogą studenci osiągający najlepsze wyniki w nauce w wybranych dziedzinach: naukach przyrodniczych, technologiach komputerowych i inżynierii (ok. 100 euro miesięcznie). Dostępne są też stypendia socjalne oraz kredyty studenckie – na opłacenie czesnego lub pokrycie kosztów utrzymania. Kredyt trzeba zacząć spłacać najpóźniej rok po ukończeniu nauki. Więcej informacji na stronie łotewskiej Państwowej Agencji Rozwoju Edukacji (Valsts izglītības attīstības aģentūra) i w publikacji Eurydice. Polacy mogą starać się także o stypendia rządu łotewskiego: na studia licencjackie oraz magisterskie można otrzymać 500 euro miesięcznie przez okres jednego roku.
Praca dla studenta
By mieć szansę na znalezienie pracy, kandydaci muszą znać przynajmniej język rosyjski – choć i to nie może nie wystarczyć. Jako obywatel UE nie potrzebujesz zezwoleń na podjęcie zatrudnienia, choć zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę, poproś o radę w uczelnianym biurze karier. Tam też znaleźć możesz oferty pracy dla studentów.
Jeśli chodzi o sytuację na rynku pracy – nie jest najlepsza. W grudniu 2019 r. – według Eurostatu – stopa bezrobocia na Łotwie sięgała 6,7 proc., była więc znacznie wyższa niż w Polsce (3,3 proc.). Minimalne wynagrodzenie w czerwcu 2019 r. wynosiło 430 euro, a średnia miesięczna płaca brutto – 801 euro.
Linki
Pomocne strony
Ministerstwo Edukacji i Nauki na Łotwie
Zapoznaj się z systemem edukacji na Łotwie. Przeczytaj regulacje prawne, spójrz na statystyki lub zadaj pytanie za pomocą formularza. W uproszczonej wersji angielskiej znajdziesz jedynie informacje o systemie edukacji i strukturze ministerstwa.
Uznawanie zagranicznych kwalifikacji
Zajrzyj na te stronę, jeśli chcesz studiować na Łotwie, lub jeśli studiowałeś tutaj i chcesz wyjechać za granicę. Kliknij na grupę zawodową do której należysz i przeczytaj instrukcje jak możesz uznać swoje wykształcenie lub kwalifikacje na Łotwie lub za granicą.
Europass
W celu wspierania mobilności obywateli UE wprowadziła system jednego standardowego CV - "Europass". Pozwoli Ci on w przejrzystej i czytelnej formie wykazać swoją wiedzę, umiejętności i doświadczenie zawodowe przed pracodawcą.
ISIC
Zdobądź swoją kartę ISIC i korzystaj ze studenckich zniżek, wejściówek na koncerty i występy oraz innych przywilejów.
AISEC
Globalna platformą dla młodych ludzi do odkrywania i rozwijania potencjału. Znajdziesz tu informacje na temat inicjatyw i przedsięwzięć.
Łotewski System Informacji Edukacyjnej
W materiale znajdziesz wiele przydatnych informacji na temat zasobów internetowych dla szkół: adresy stron szkół łotewskich, wiele źródeł on-line, baz danych, programów szkolnych itp. Portal ten będzie przydatny zarówno dla studentów i nauczycieli. and teachers.
Portal dla uczniów
Nazywana też królestwem młodych ze względu na różnorodność i wielość informacji o wydarzeniach i imprezach przeznaczonych dla dzieci i młodzieży w Rydze.
e-School
Portal, na którym uczniowie mogą znaleźć kalendarz ciekawych wydarzeniach i imprezach. Na stronie znajdują się też informacje dotyczące szkół w Rydze.
Rada Szkolnictwa Wyższego na Łotwie
Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat wyższej edukacji, współpracy uczelni wyższych i rozwoju szkolnictwa wyższego. Na stronie znajdziesz pomocne informacje i porady.
Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Łotewskiego
Na stronie WNS znajdziesz informacje na temat program studiów, oferty uczelnianej ciekawych przedsięwzięciach organizowanych na UŁ oraz wiele innych.
Kolekcja linków
Szukasz szkoły w Łotwie? Zacznij od tej strony! Znajdziesz tu bogaty wybór linków do stron internetowych szkół, uniwersytetów, instytucji oświatowych i innych organizacji zajmujących się edukacją.
Krajowa Baza placówek edukacyjnych
Krajowa Baza instytucji edukacyjnych zawiera informacje na temat programów edukacyjnych oferowanych w szkołach i na uniwersytetach łotewskich, jak również inne przydatne informacje dla osób studiujących.
Akredytowane uczelnie na Łotwie
Strona prezentuje listę akredytowanych uczelni na Łotwie. Poprzez kliknięcie na wybraną uczelnię, uzyskasz więcej informacji na temat instytucji i oferowanych programów.
Krajowe Centrum Edukacji
Na portalu znajdziesz informacje, na temat programów nauczania dla przedszkola, szkół podstawowych, średnich i kształcenia zawodowego. KCE zapewnia rozwój badań krajowych, koordynowanie systemu edukacji itd.
Biblioteka Narodowa Łotwy
Najlepszym miejscem, aby rozpocząć swoje badania jest biblioteka. Na stronie znajdziesz możesz przeglądać katalogi internetowe, czytać online w bibliotece cyfrowej, dowiedzieć się o wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez bibliotekę.
Szkoła Matematyki
Jednostka strukturalna Uniwersytetu Łotewskiego w ramach Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki. Studenci znajdą tu informacje o kursach, zajęciach, a nawet konkursach i prowadzonych inicjatywach.
European Funding Guide
Znajdziesz tu niezbędne informacje oraz opis struktury i procedury wnioskowania o dofinansowanie. Jeśli jesteś studentem, może Ci się to przydać.
Pożyczki studenckie
Portal, na którym znajdziesz pomocne informacje na temat warunków, jakie musi spełniać student chcący ubiegać się o otrzymanie pożyczki studenckiej.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |