Studia za granicą
| Austria | Belgia | Bułgaria | Chorwacja | Cypr | Czechy | Dania | Estonia | Finlandia | Francja | Grecja | Hiszpania | Holandia | Irlandia | Islandia | Liechtenstein | Litwa | Luksemburg | Łotwa | Malta | Niemcy | Norwegia | Portugalia | Rumunia | Słowacja | Słowenia | Szwajcaria | Szwecja | Węgry | Wielka Brytania | Włochy |
Studia w Austrii
Wielowiekowa tradycja, dogodne położenie, światowa rozpoznawalność, świetna infrastruktura i wysoki poziom. Austriackie uczelnie to poważna propozycja dla wszystkich, którzy lubią ciężką pracę, bo wierzą w jej doskonałe efekty. A jeśli jeszcze to wszystko można mieć za darmo...
System nauki i szkolnictwa wyższego
Uczelnie. Studia wyższe oferują 22 uniwersytety (w tym trzy medyczne i sześć artystycznych), oraz kilkanaście kolegiów nauczycielskich i ponad 20 wyższych szkół zawodowych (Fachhochschulen). Tylko te ostatnie w roku akademickim 2020/2021 oferowały 689 kierunków. Wyszukiwarkę wszystkich programów studiów (jest ich ponad 2000) można znaleźć na stronach www.studienwahl.at.
W roku akademickim 2018/2019 na wszystkich austriackich uczelniach studiowało 268 tys. osób, z czego aż jedną czwartą (75,4 tys.) stanowili obcokrajowcy.
Więcej szczegółowych informacji (np. lista wszystkich uniwersytetów w kraju) na stronie Study in Austria.
Stopnie akademickie. Po trzech lub czterech latach nauki uzyskuje się tytuł licencjata (np. Bachelor of Arts lub Bachelor of Science), kolejny rok lub dwa umożliwiają zdobycie tytułu magistra lub inżyniera (Master of Arts lub Master of Science). Z kolei studia jednolite (Diplomstudien) trwają 8-12 semestrów, można po nich otrzymać tytuł np. Doktor/Doktorin der gesamten Heilkunde (doktor medycyny) czy Doktor/Doktorin der Zahnheilkunde (doktor stomatologii). Studia doktoranckie trwają 3 lata.
Rekrutacja - wymagania i formalności
Tryb rekrutacji i dokumenty. Austriackie uczelnie samodzielnie prowadzą rekrutację. By dostać się na studia licencjackie zwykle wystarczy zdana matura, selekcja kandydatów dokonywana jest bowiem na podstawie konkursu świadectw (wyjątki – w dziale Egzaminy). Formularze aplikacyjne dostępne są w internecie. Świadectwo dojrzałości musi być przetłumaczone na język niemiecki i poświadczone przez polskie MSZ lub austriackie przedstawicielstwo w Polsce: konsulat lub ambasadę. Pracownikom wybranej uczelni należy najczęściej dostarczyć kopię dowodu tożsamości, świadectwo maturalne oraz certyfikat znajomości języka niemieckiego (więcej w rozdziale Znajomość języka, certyfikaty). Dodatkowe informacje na stronie www.studyinaustria.at.
Terminy. Na uniwersytetach rekrutacja studentów studiów licencjackich z UE kończy się 5 września (na semestr zimowy) i 5 lutego (na semestr letni). Szczegółowe informacje na uczelniach.
Egzaminy. Egzaminy wstępne organizują uczelnie medyczne i artystyczne. Zdawać trzeba również na architekturę, biologię czy ekonomię – liczba miejsc na tych kierunkach jest bowiem odgórnie ograniczona. Ustny lub pisemny sprawdzian przeprowadzają też wyższe szkoły zawodowe.
Warto dużo wcześniej sprawdzić terminy – bywa, że termin składania dokumentów wypada nawet pół roku przed rozpoczęciem semestru.
Znajomość języka, certyfikaty
Znajomość niemieckiego (najczęściej na poziomie B2 lub C1) jest jednym z podstawowych warunków podjęcia studiów (chociaż ilość kierunków oferowanych w języku angielskim wzrasta – w 2019 r. było to 13%). W zależności od uczelni, honorowane są różne dyplomy, na przykład Österreichisches Sprachdiplom Deutsch (ÖSD), wydawany na czterech poziomach. Kursy przygotowawcze organizuje m.in. Instytut Austriacki w Warszawie. Kto chce uczyć się niemieckiego w Austrii, może skorzystać z intensywnych kursów organizowanych w ramach University Preparation Programmes.
W roku akademickim 2020/2021 w wyszukiwarce www.studienwahl.at figurowało 287 kierunków wykładanych w jęz. angielskim. Uczelnie akceptują zwykle certyfikaty EILTS i TOEFL.
Pozwolenie na pobyt
Do Austrii możesz wjechać na podstawie dowodu osobistego. Jeśli jednak nie jesteś turystą, musisz pojawić się w lokalnym urzędzie w ciągu trzech dni roboczych od dnia przyjazdu i złożyć zgłoszenie meldunkowe (Meldezettel) na specjalnym formularzu, podpisane również przez przedstawiciela hotelu/akademiku/schroniska, w którym mieszkasz. Dodatkowo będziesz potrzebować aktu urodzenia, dowodu, że jesteś studentem i paszportu. Gdy zmienisz adres zamieszkania, także musisz zgłosić to władzom. Z kolei przy wyjeździe z kraju należy wycofać swoje zgłoszenie meldunkowe. Szczegóły na stronie www.oead.at i w tym dokumencie.
Dodatkowo – gdy zamierzasz przebywać w Austrii dłużej niż 3 miesiące – musisz w ciągu 4 miesięcy od momentu wjazdu do kraju zgłosić się do lokalnego urzędu (Magistrat, Bezirkshauptmannschaft) po potwierdzenie prawa pobytu (Anmeldebescheinigung). By je otrzymać, powinieneś mieć ze sobą wniosek, dowód osobisty lub paszport, dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne, potwierdzenie posiadania wystarczających środków finansowych oraz dowód, że jesteś studentem – np. legitymację. Wydanie dokumentu kosztuje 15 euro, w przypadku jego braku możesz otrzymać grzywnę w wysokości nawet 250 euro.
Po 5 latach od przyjazdu nabywasz prawa do stałego pobytu. Więcej informacji na stronie migration.gv.at.
Koszty studiów i zakwaterowania
Czesne. Na austriackich uniwersytetach nauka dla obywateli UE jest bezpłatna, o ile minimalny okres studiów nie został przekroczony o więcej niż dwa semestry. Jeśli do tego doszło – opłata wynosi 363,36 euro za semestr. Studentów obowiązuje też opłata na rzecz Austriackiego Związku Studentów (ÖH-Beitrag) w wysokości 20,2 euro oraz ubezpieczenie. Czesne – w różnej wysokości – pobierają też wyższe szkoły zawodowe i uczelnie prywatne.
Utrzymanie i zakwaterowanie. Austria jest droga – na zakwaterowanie i wyżywienie musisz mieć ponad 650 euro miesięcznie. Na rozrywki i książki – dodatkowe 300, co łącznie daje sumę ok. 950 euro. Miejsc w akademikach można poszukać poprzez ÖAD Housing Office. W większości pokoi są telefony, telewizory i dostęp do Internetu, a w cenę zazwyczaj wliczone jest śniadanie. Obowiązuje jednak kaucja, którą trzeba wcześniej opłacić – ok. 450 euro. Kaucji żądają też właściciele wynajmowanych mieszkań – zwykle ok. 1000 euro, wymagają też opłacenia czynszu za trzy miesiące z góry. Koszty utrzymania będą mniejsze, jeśli będziesz pamiętać o przysługujących studentom zniżkach. Obowiązują m.in. w pociągach, tramwajach, teatrach, muzeach, ale także przy zakupie niektórych dóbr codziennego użytku, książek czy w szkołach jazdy. Warto też znaleźć na uczelni prowadzone przez Austriacki Związek Studentów tanie kantyny Mensen.
Życie studenckie
Polacy studiujący w Austrii zwracają uwagę przede wszystkim na znakomite relacje między studentami a wykładowcami. Nie ma dystansu, wszyscy chętnie udzielają rad i rozmawiają otwarcie o problemach i postulatach. Gorzej jest z urzędnikami – ci lubią biurokrację, czasami – choć rzadko – dają też odczuć, że wolą rozmawiać z rodakami, a nie przyjezdnymi. Poziom nauczania – szczególnie w najbardziej renomowanych uczelniach – jest wysoki, ale dobra organizacja i doskonale funkcjonujące multimedialne biblioteki ułatwiają naukę. Austria to doskonałe miejsce dla miłośników narciarstwa, turystyki i muzyki klasycznej. Łatwego życia nie będą natomiast mieli miłośnicy imprez przy piwie. Puby – szczególnie w Wiedniu – są stosunkowo drogie. Za to dużo przyjemniejsze niż np. w Salzburgu.
Stypendia
Polscy studenci mogą skorzystać z kilkudziesięciu programów oferujących stypendia naukowe – szczegółowe informacje dostępne są w wyszukiwarce na stronie www.grants.at. W Austrii można również liczyć na wsparcie socjalne – bezpośrednie (wypłacane w gotówce, do 10 092 euro rocznie) lub pośrednie (np. w postaci ulg podatkowych). Tego rodzaju stypendia uzależnione są m.in. od dochodów i liczebności rodziny. Austria jest jednym z nielicznych krajów w Europie, w których nie istnieje państwowy system kredytów studenckich. Podobnie jest we Włoszech i Republice Czeskiej. Więcej szczegółów w raporcie Eurydice.
Praca dla studenta
Studenci z Polski nie muszą mieć żadnych pozwoleń na pracę. Choć bezrobocie w kraju nad Dunajem jest bardzo niskie (w październiku 2019 r. wynosiło 4,6 proc.), obcokrajowcom o zatrudnienie niełatwo. Podstawą jest dobra znajomość języka niemieckiego, która liczy się nawet przy roznoszeniu ulotek czy sprzątaniu. Średnie roczne wynagrodzenie brutto w Austrii wynosi ok. 30 000 euro. Płaca minimalna nie jest regulowana.
Bazę ofert i pomoc można zdobyć w Austriackim Związku Studentów. Więcej informacji na stronie www.oead.at oraz na stronach austriackiego Urzędu Pracy.
Pomocne strony
Erasmus+ Austria
Austriacka Narodowa Agencja zajmująca się koordynacją i promocją europejskiego programu Erasmus+ oraz projektów edukacyjnych i szkoleniowych. Znajdziesz tu m.in. informacje o wymianach prowadzonych w ramach programu Erasmus+.
Europass
Jeśli planujesz szukać pracy lub zdobywać doświadczenie za granicą, ważne jest przedstawienie swoich umiejętności i kompetencji w jasny i uniwersalny sposób, rozpoznawalny w całej Europie. Europass to zestaw pięciu dokumentów, które ci to umożliwią. Strona dostępna jest w języku polskim.
Federalny Związek Studentów
Wspólny głos studentów w Austrii. Głównym zadaniem związku jest reprezentowanie i promowanie interesów studenckich w dziedzinach edukacji, badań i opieki społecznej, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.
Instytut Austriacki w Warszawie
Praktyczne informacje na temat studiowania w Austrii. Możesz się również zapisać na kurs niemieckiego oraz na egzaminy potwierdzające twój poziom znajomości języka. Strona jest dostępna także w języku polskim.
Kursy przygotowawcze na studia
Programy przygotowujące zagranicznych kandydatów do zdania egzaminów wstępnych na austriackich uczelniach. Kursy obejmują m.in. naukę języka niemieckiego, angielskiego, a także matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii i historii. Strona jest w języku angielskim.
Ministerstwo Edukacji i Kobiet
Znajdziesz tu informacje o systemie edukacji w Austrii, zaczynając od szkoły podstawowej przez szkołę średnią, kończąc na kształceniu nauczycieli oraz edukacji dorosłych. Działalność ministerstwa obejmuje również promowanie równości płci oraz ochronę przed przemocą i dyskryminacją.
Rejestracja pobytu
Jeśli przewidujesz, że będziesz przebywać w Austrii przez dłużej niż 3 miesiące musisz się zameldować w urzędzie miasta (Magistrat) lub gminy (Gemeindeamt).
Stowarzyszenie Austriackich Szkół Językowych
W Austrii działa wiele szkół nauczania języka niemieckiego. Najlepsze z nich zrzeszone są w stowarzyszenie CAMPUS Austria. Strona dostępna jest również w języku angielskim.
Uznawanie kwalifikacji zagranicznych
Centrum uznawania kwalifikacji akademickich i zawodowych w Austrii należące do europejskiej sieci ENIC-NARIC. Wydaje zaświadczenia o zgodności zagranicznych kwalifikacji z austriackimi standardami.
Wybór kariery - poradnik
Wskazówki dotyczące wyboru kariery. Znajdziesz tu informacje o ponad 1500 możliwych zawodach. Możesz również wypełnić ankietę, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj pracy może Ci się wydawać najciekawszy. Większość materiałów jest również dostępna w języku angielskim.
Zakwaterowanie dla studenta
Znajdziesz tu informacje o akademikach i kwaterach studenckich na terenie całej Austrii. Strona dostępna jest również w języku angielskim.
Euraxess Austria
Europejska sieć informacji i doradztwa dla naukowców szukających pracy za granicą. Znajdziesz tu m.in. ogłoszenia o wolnych miejscach na studiach doktoranckich, informacje o źródłach finansowania, a także o tym jak wygląda praca naukowa w danym kraju. Strona jest w języku angielskim.
Infomobility
Informacje w języku angielskim na temat wszystkich aspektów studiowania w Austrii, ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa wyższego.
Ministerstwo Nauki, Badań Naukowych i Gospodarki
Wszelkie ważne informacje dotyczące organizacji studiów w Austrii, uczelni, kształcenia zawodowego oraz badań naukowych. Strona dostępna jest również w języku angielskim.
OeAD
Portal Austriackiej Agencji ds. Mobilności Międzynarodowej i Współpracy w dziedzinie edukacji. Znajdują się tu informacje o austriackim systemie szkolnictwa wyższego, opłatach, stypendiach oraz katalog dostępnych kierunków. Strona dostępna jest również w języku angielskim.
ÖH Uni Wien
Strona Departamentu Edukacji na Uniwersytecie Wiedeńskim. Rolą Departamentu jest przede wszystkim reprezentowanie interesów studentów i stwarzanie im lepszych warunków do nauki. Walczy również z nierównościami społecznymi, dyskryminacją i marginalizacją.
PLOTEUS
Portal stworzony przez Dyrekcję Generalną ds. Edukacji i Kultury w Komisji Europejskiej dotyczący możliwości podjęcia nauki w Unii Europejskiej. PLOTEUS zawiera informacje na temat krajowych systemów edukacji i kształcenia, europejskich programów wymiany oraz dane kontaktowe jednostek odpowiedzialnych za udzielanie szczegółowych informacji. Strona jest w języku angielskim.
Portal e-kształcenie
Portal Federalnego Ministerstwa Edukacji i Kobiet poświęcony internetowym programom edukacyjnym, na różnych poziomach kształcenia. Studenci znajdą tu również informacje na temat nowych mediów i tego, jak są one wykorzystywane do przekazywania wiedzy.
Studienwahl
Portal, na którym znajdziesz wyszukiwarkę wszystkich dostępnych programów studiów w Austrii, także tych w języku angielskim. Uzyskasz tu także informacje o wysokości czesnego. Strona dostępna jest również w języku angielskim.
Study in Austria
Portal skierowany m.in. do młodych obcokrajowców, wybierających się na studia do Austrii. Znajduje się tu katalog kierunków oraz informacje o austriackim systemie szkolnictwa wyższego, zasadach rekrutacji, opłatach, stypendiach oraz praktyczne wskazówki dotyczące organizacji życia codziennego. Strona jest w języku angielskim.
Szkolnictwo wyższe
Szczegółowy opis systemu edukacji w Austrii, w tym także na poziomie szkolnictwa wyższego. Na stronie dowiesz się m.in. jak zorganizowane są studia licencjackie i magisterskie na różnego rodzaju uczelniach. Strona dostępna jest także w języku angielskim.
Wyższe szkoły zawodowe
Studenci w Austrii mają do wyboru kilkadziesiąt wyższych szkół zawodowych (Fachhochschulen). Na tej stronie znajdziesz listę tych uczelni wraz z oferowanymi przez nie kierunkami studiów. Strona dostępna jest również w języku angielskim.
Kształcenie zawodowe
Portal poświęcony kształceniu zawodowemu w Austrii. Znajdziesz tu listę szkół zawodowych, opis systemu kształcenia oraz wiele innych przydatnych informacji.
Ministerstwo Nauki, Badań Naukowych i Gospodarki
Na tej stronie dowiesz się wszystkiego na temat różnych programów szkolenia i kształcenia zawodowego w Austrii. W zależności od wybranej opcji, szkolenie może trwać od dwóch do czterech lat. Strona dostępna jest także w języku angielskim.
Urząd Pracy dla młodych
Szukasz informacji na temat opcji szkoleń i kształcenia zawodowego w Austrii? Chcesz wiedzieć jak dobrze przygotować swoje dokumenty aplikacyjne albo gdzie szukać staży i praktyk zawodowych? Wszystkie te informacje znajdziesz na tej stronie.
Wyszukiwarka staży zawodowych
Szukasz staży zawodowych w Austrii? Skorzystaj z wyszukiwarki stworzonej przez Urząd Pracy i Austriacką Izbę Gospodarczą.
Stipendium
Wszystko o stypendiach przyznawanych przez rząd Austrii, z uwzględnieniem warunków i procedur aplikacyjnych. Znajdziesz tu również informacje o innych formach wsparcia finansowego tj. stypendiach językowych. Część informacji dostępna jest również w języku angielskim.
Wyszukiwarka grantów i stypendiów
Kryteria ubiegania się o stypendia, warunki administracyjne i finansowe oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się w austriackiej bazie stypendiów i grantów naukowych. W bazie znajdziesz listę wszystkich dostępnych opcji pomocy finansowej dla studentów, absolwentów i pracowników naukowych.
Ferien Job
Szukasz ciekawej pracy na wakacje w Austrii? Tu znajdziesz wiele różnych ofert m.in. w przemyśle turystycznym, hotelarstwie, IT i w usługach.
JobWohnen
Wyszukiwarka ofert pracy tymczasowej, wakacyjnej i w niepełnym wymiarze godzin skierowanych specjalnie do studentów i absolwentów.
Jugend Service
Studiujesz i chcesz zarobić parę groszy? Zajrzyj na tę stronę austriackiego Centrum Informacji Młodzieżowej, aby zapoznać się z ofertami pracy wakacyjnej i w niepełnym wymiarze godzin w Austrii.
Studenten Job
Interesuje cię praca na rzecz ochrony środowiska? Zajrzyj na tę stronę, aby dowiedzieć jakie możliwości pracy czekają na ciebie w te wakacje!
Związek Zawodowy Pracowników Sektora Prywatnego, Graficznego i Dziennikarzy – dla młodych
Szukasz pracy wakacyjnej w Austrii? Zajrzyj na stronę Związku. Znajdziesz tu informacje i porady dotyczące szukania pracy w pełnym i niepełnym wymiarze godzin.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |