Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - AKADEMIA MEDIA INFORMACYJNE
   
COUNTRY:
         
 
 
GO Poland  
 
 
GO World  
 
 
Akademia Media Informacyjne - Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem

*nie jest grzechem nie wiedzieć, grzechem jest udawać, że się wie i nic z tym nie robić * nie wyważaj otwartych drzwi, staraj się korzystać ze sprawdzonych rozwiązań i dostępnych narzędzi, pytaj innych o ich doświadczenia * dzielimy się tym co najcenniejsze: swoimi doświadczeniami, wiedzą, pomysłami dotyczącymi obszarów związanych ze specyfiką realizowanych zadań jak i organizacją pracy; dla każdego z Nas są one dużym ułatwieniem i źródłem inspiracji * do tworzenia nowych produktów, narzędzi, procedur, standardów zapraszamy inne osoby zainteresowane danym tematem; wykorzystaj efekt synergii zespołu * wspólnie poszukujemy rozwiązań w przypadku, gdy pojawia się trudny problem *dla Nas najważniejszy jest Twój sukces; Twój sukces będzie Naszym sukcesem

 
 
Kontakt:

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
 

 
 
 
 
   
 
   
 
   
 
   
 
Literatura patriotyczna  
 
   
Przedszkolak  
Uczeń  
Gimnazialista  
Szkoła średnia  
Szkoła techniczna  
Licencjat  
Magister  
Doktorat  
Profesor  
   
 
Biblioteka GMI  
 
   
   
 
   
 
Encyklopedia
Columbus
GMI
 
 
   
   
 
 
Akademia Grupa Media Informacyjne  
   

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną - Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 

Studia za granicą

| Austria | Belgia | Bułgaria | Chorwacja | Cypr | Czechy | Dania | Estonia | Finlandia | Francja | Grecja | Hiszpania | Holandia | Irlandia | Islandia | Liechtenstein | Litwa | Luksemburg | Łotwa | Malta | Niemcy | Norwegia | Portugalia | Rumunia | Słowacja | Słowenia | Szwajcaria | Szwecja | Węgry | Wielka Brytania | Włochy |

Studia w Irlandii

Studia w Irlandii wymagają systematycznej nauki, ale nie nudzą i nie przytłaczają – ceniona jest przede wszystkim samodzielność i umiejętność krytycznego myślenia.

System nauki i szkolnictwa wyższego

Uczelnie. W Irlandii studiować można na 8 uniwersytetach, 11 politechnikach (Institutes of Technology) oraz kilkudziesięciu kolegiach nauczycielskich (Colleges of Education) i uczelniach prywatnych. Uczyć się można również w czterech szkołach wyższych wchodzących w skład NUI (National University of Ireland). Wyszukiwarkę uczelni znajdziesz na stronie Education Ireland, a wyszukiwarkę kierunków – na portalu Qualifax.

Stopnie akademickie. Obowiązują 10-poziomowe Krajowe Ramy Kwalifikacji, przy czym szkoły wyższe przyznają stopnie na poziomach od 6 do 10 (uniwersytety: 7-10). Są to: higher certificate (poziom 6, dwa lata nauki), ordinary bachelor degree (poziom 7, trzy lata studiów), higher diploma lub honours bachelor degree (poziom 8, odpowiednio rok oraz trzy lub cztery lata), masters degree (poziom 9, rok lub dwa) oraz doctoral degree (poziom 10, minimum trzy lata samodzielnych badań). Każdy z tytułów ma kilka odmian, szczegóły na diagramie irlandzkich Krajowych Ram Kwalifikacji.

Rekrutacja - wymagania i formalności

Tryb rekrutacji i dokumenty. By dostać się na studia wystarczy zdać w Polsce maturę, uczelnie biorą jednak pod uwagę oceny. Na niektórych kierunkach, np. artystycznych, szkoły wyższe stawiają dodatkowe wymagania. Rekrutacja na studia I stopnia jest scentralizowana, zajmuje się nią Central Applications Office (CAO). Dokumenty możesz złożyć w formie papierowej lub elektronicznej, przedtem jednak dokładnie sprawdź, jakie wymagania stawia wybrana przez ciebie uczelnia. Co roku możesz złożyć do CAO tylko jeden wniosek. By dostać się na studia II stopnia, należy skontaktować się bezpośrednio z wybraną uczelnią, niekiedy konieczne będzie aplikowanie przez system PAC. Uznawalnością dyplomów zajmuje się National Qualifications Authority of Ireland.

Terminy. W 2020 r. CAO przyjmowało dokumenty do 1 lutego (koszt: 40 euro). Kto zdążył złożyć aplikację wcześniej - do 20 stycznia, wykorzystując drogę elektroniczną, mógł liczyć na zniżkę (płacił 30 euro). Spóźnialscy mogli aplikować do 1 maja, ale musieli się przygotować na większe wydatki (60 euro).

Egzaminy. Nie obowiązują – liczą się przede wszystkim oceny na dokumencie ukończenia szkoły średniej (w Irlandii jest to the Leaving certificate). By mieć realne szanse na dostanie się na studia, na świadectwie maturalnym trzeba mieć przynajmniej trzy oceny C lub ich krajowe odpowiedniki.

Znajomość języka, certyfikaty

Uczelnie akceptują następujące dyplomy: Irish Leaving Certificate in English (poziom podstawowy z oceną min. D), GCSE English Language (min. ocena C), GCE O-Level English Language (min. ocena C), University of Cambridge (zdany), IELTS (z oceną ogólną 6,0), CAE (Certificate of Advanced English, ocena A), CPE (Certificate of Proficiency in English, ocena C). Listę wszystkich certyfikatów znajdziesz na stronie Education Ireland.

Pobyt i ubezpieczenie

W Irlandii możesz mieszkać przez 90 dni na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. W przypadku pobytu dłuższego niż trzy miesiące możesz zarejestrować się na pobyt stały (czyli uzyskać residence permit), jednak nie ma takiego obowiązku. Wyjątek stanowią współmałżonkowie oraz dzieci powyżej 16. roku życia, nie będący obywatelami krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jeśli ich planowany pobyt w Irlandii przekracza 90 dni. Wniosek o wydanie residence permit złożyć należy w najbliższym komisariacie policji (Garda). Formularze pobrać możesz m.in. ze strony internetowej irlandzkiego Departamentu Sprawiedliwości i Równości. Wymagane dokumenty to: aktualny paszport lub dowód tożsamości, 3 fotografie, zaświadczenie z uczelni, ewentualnie świadectwo ślubu. Koszt: 300 euro.

Koszty studiów i zakwaterowania

Czesne. Studia są płatne i dość drogie, każda uczelnia ma własny cennik. Np. w roku 2019/2020 studia licencjackie na Trinity College w Dublinie kosztowały 3988-13000 euro. Ale uwaga! Studenci z państw UE mogą być zwolnieni z czesnego na studiach I stopnia. Free Fees Initiative to rządowy program umożliwiający bezpłatną naukę po spełnieniu określonych wymogów. Dotyczy tylko osób studiujących po raz pierwszy, które nie powtarzają semestru i nie studiują jednocześnie na innym kierunku. Studentów obowiązują jednak opłaty w wysokości 3000 euro za rok na pokrycie m.in. kosztów egzaminów. Szczegółowe informacje na stronie Higher Education Authority. Więcej o stypendiach dowiesz się ze strony Education Ireland.

Utrzymanie i zakwaterowanie. Koszty utrzymania w Irlandii są wysokie. Autorzy edukacyjnych serwisów szacują, że rocznie student wydać musi na utrzymanie i zakwaterowanie od 7000 do 12 tys. euro, w Dublinie – od 11 do 15 tysięcy euro. Miesięcznie wydatki sięgają ok. 1350 euro. W skład tej sumy wchodzi zakwaterowanie – powyżej 450 euro, żywność – od 200 euro, książki i pomoce naukowe – 70 euro. Szukając zakwaterowania, warto zwrócić się do Accommodation Office na swojej uczelni. Ofert można też poszukać w lokalnych gazetach oraz w agencjach nieruchomości – np. daft.ie lub MyHome.ie.

Życie studenckie

Wysoki poziom, doskonała infrastruktura, międzynarodowe towarzystwo i doskonałe piwo. To charakterystyczne cechy studiowania w Irlandii. Mimo że w ostatnich miesiącach liczba Polaków na Zielonej Wyspie spada, wciąż można się tu czuć jak u siebie – spotykając Polaków od rana do wieczora w autobusach, pubach, a nawet wśród uczelnianych urzędników. Studia wymagają systematycznej nauki, ale nie nudzą i nie przytłaczają – ceniona jest przede wszystkim samodzielność i umiejętność krytycznego myślenia. Doskonale wyposażone laboratoria i biblioteki ułatwiają zdobywanie wiedzy, a rozbudowane kompleksy sportowe pozwalają wyżyć się fizycznie po intelektualnym wysiłku.

Stypendia

Wsparcie finansowe (maintenance grants) dla studentów studiów dziennych na poziomie licencjatu oferuje rząd Irlandii. Obsługą programu Student Universal Support Ireland (SUSI) zajmuje się Urząd ds. Szkolnictwa Wyższego (Higher Education Authority). Szczęśliwcy, którzy zakwalifikują się do programu, otrzymują do 6000 euro zasiłku, w zależności od poziomu dochodów i miejsca zamieszkania. Szczegółowe przepisy znajdziesz na stronie SUSI. Zaglądnij także do publikacji Eurydice.

Praca dla studenta

Jako student i obywatel UE możesz pracować w Irlandii przez żadnych ograniczeń. Nie potrzebujesz do tego żadnych dodatkowych zezwoleń, nie jest wymagana nawet karta pobytu (residence permit).
Sytuacja na rynku pracy jest dość przyzwoita – w 2019 r. bezrobocie w Irlandii sięgało 5 proc. (dla porównania w Polsce – 3,3 proc.). Średnie miesięczne wynagrodzenie w 2019 roku wynosiło ok. 3250 euro. Płaca minimalna w lipcu 2019 r. to 1656 euro miesięcznie.

Szczegółowe informacje o pracy w Irlandii znajdziesz na stronie Citizens Information.

Pomogą Ci

POMOGĄ CI

Association for Higher Education Access and Disability
AHEAD to niezależna organizacja typu non-profit działająca na rzecz pełnego dostępu studentów niepełnosprawnych do szkolnictwa wyższego w Irlandii. Na stronie znajdziesz informacje o tym gdzie szukać wsparcia i jak skorzystać z pomocy osobistego asystenta.

Erasmus+ Irlandia
Irlandzka Narodowa Agencja zajmująca się koordynacją i promocją europejskiego programu Erasmus+ oraz projektów edukacyjnych i szkoleniowych. Znajdziesz tu m.in informacje o wymianach prowadzonych w ramach programu Erasmus+.

Europass
Jeśli planujesz szukać pracy lub zdobywać doświadczenie za granicą, ważne jest przedstawienie swoich umiejętności i kompetencji w jasny i uniwersalny sposób, rozpoznawalny w całej Europie. Europass to zestaw pięciu dokumentów, które ci to umożliwią. Strona dostępna jest w języku polskim.

Higher Education Authority
Organizacja powołana przez Ministerstwo Edukacji i Umiejętności do planowania i rozwoju szkolnictwa wyższego i badań naukowych w Irlandii. Znajdziesz tu informacje o obecnych działaniach rządowych w obszarze edukacji.

Irlandzka Rada Studentów Międzynarodowych
Irish Council for International Students (ICOS) zajmuje się wspieraniem studentów zagranicznych w Irlandii. Członkowie rady pomogą ci uzyskać szczegółowe informacje na temat: wyboru studiów, nauki języka, opieki zdrowotnej, czy szukania mieszkania i pracy.

Irlandzki Związek Studentów
Masz jakiś problem? Czujesz się dyskryminowany/a lub wykluczony/a? Zgłoś się do Irlandzkiego Związku Studentów (Union of Students in Ireland). USI to organizacja reprezentująca interesy studentów w Irlandii.

Krajowa Agencja ds. Jakości i Kwalifikacji
QQI (Quality and Qualifications Ireland) to agencja powołana przez Ministerstwo Edukacji i Umiejętności, której rola polega na ustalaniu i promowaniu odpowiednich standardów w obszarze edukacji i szkolnictwa wyższego. Dotyczy to m.in. prowadzenia i monitorowania Irlandzkiej 10-poziomowej Ramy Kwalifikacji - National Framework of Qualifications (NFQ).

NARIC Irlandia - uznawanie kwalifikacji zagranicznych
Krajowa agencja ds. uznawania i porównania międzynarodowych kwalifikacji i umiejętności. Wydaje zaświadczenia o zgodności zagranicznych kwalifikacji z irlandzkimi standardami.

Narodowe Centrum Doradztwa Edukacyjnego
National Centre for Guidance in Education (NCGE) zajmuje się udzielaniem informacji na temat możliwości dalszego kształcenia i zatrudnienia. Usługi skierowane są do studentów ostatnich lat studiów oraz absolwentów.

Nauka angielskiego
Stowarzyszenie Marketing English in Ireland (MEI) zrzesza wiodące szkoły nauki języka angielskiego w Irlandii. Odwiedź te stronę, aby znaleźć szkoły znajdujące się najbliżej twojego punktu zamieszkania oraz uzyskać informacje o prowadzonych przez nie kursach.

STUDIA

Dublin City University – centrum kształcenia na odległość
Umożliwia podjęcie studiów niezależnie od miejsca zamieszkania, sytuacji rodzinnej lub posiadanych kwalifikacji.

Dublin Institute of Technology
Strona największej uczelni w Irlandii nienależącej do sektora uniwersyteckiego. Oferuje studia I, II i III stopnia w ramach studiów stacjonarnych, niestacjonarnych oraz w niepełnym wymiarze czasu.

Education in Ireland
Oficjalna strona rządowa skierowana do studentów zagranicznych zainteresowanych studiami w Irlandii. Portal zawiera praktyczne informacje dotyczące wszystkich aspektów studiowania, w tym: listę uczelni i dostępnych kierunków studiów, informacje o czesnym i stypendiach oraz praktyczne porady dotyczące życia w Irlandii.

Euraxess Irlandia
Europejska sieć informacji i doradztwa dla naukowców szukających pracy za granicą. Znajdziesz tu m.in. ogłoszenia o wolnych miejscach na studiach doktoranckich, informacje o źródłach finansowania, a także o tym jak wygląda praca naukowa w danym kraju.

Irlandzki Związek Uniwersytetów
Znajdziesz tu wszelkie informacje dotyczące irlandzkich uniwersytetów, w tym m.in. listę i profile uczelni, opis procesu rekrutacji, a także działania mające na celu wspieranie studentów znajdujących się w niekorzystnej sytuacji życiowej.

Narodowa Rama Kwalifikacji
W edukacji w Irlandii obowiązuje 10-poziomowa Rama Kwalifikacji - National Framework of Qualifications (NFQ). Szkoły wyższe przyznają kwalifikacje na poziomach od 6 do 10 (w przypadku uniwersytetów od 7 do10). Zajrzyj na tę stronę, aby dowiedzieć się więcej.

Night Courses
Największa internetowa baza studiów niestacjonarnych, wieczorowych i w niepełnym wymiarze czasu w Irlandii.

Open University
Uniwersytet Otwarty oferuje studia na odległość. Wybór kierunków jest naprawdę bogaty.

PLOTEUS
Portal stworzony przez Dyrekcję Generalną ds. Edukacji i Kultury w Komisji Europejskiej dotyczący możliwości podjęcia nauki w Unii Europejskiej. PLOTEUS zawiera informacje na temat krajowych systemów edukacji i kształcenia, europejskich programów wymiany oraz dane kontaktowe jednostek odpowiedzialnych za udzielanie szczegółowych informacji.

Postgrad Ireland
Wyszukiwarka studiów II i III stopnia w Irlandii. Znajdziesz tu również porady ułatwiające podjęcie decyzji o kierunku studiów pod kątem przyszłej kariery zawodowej.

Qualifax (I)
Wyszukiwarka kierunków na studiach I stopnia na irlandzkich uczelniach.

Qualifax (II)
Wyszukiwarka kierunków na studiach II i III stopnia na irlandzkich uczelniach.

Studia magisterskie i doktoranckie
Irlandzkie uczelnie mają bogatą ofertę studiów magisterskich i doktoranckich. Na tej stronie znajdziesz linki do stron zawierających szczegółowe informacje na temat dostępnych kierunków studiów.

Szkolnictwo wyższe
Oficjalna strona irlandzkiego Ministerstwa Edukacji i Umiejętności. Znajdziesz tu informacje dotyczące organizacji studiów w Irlandii, uczelni oraz strategii rządowych w dziedzinie szkolnictwa wyższego.

Uversity
Ciekawą opcją jest nauka na Uversity. Jest to wspólna inicjatywa 24 wiodących uniwersytetów, uczelni technicznych i niezależnych koledżów w całej Irlandii. Uversity oferuje studentom roczne kształcenie na kierunkach artystycznych z indywidualnym tokiem nauczania.

Zdawanie na studia
Rekrutacja na studia I stopnia w Irlandii jest scentralizowana i obywa się poprzez system CEO – Central Application Office. Procedura obejmuje utworzenie aplikacji online, która jest następnie oceniana przez wybrane przez ciebie uczelnie.

KSZTAŁCENIE I SZKOLENIA ZAWODOWE

Apprenticeships – kształcenie zawodowe
Jeśli masz co najmniej 16 lat możesz zarabiać na życie, jednocześnie zdobywając formalne kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. Zajrzyj na tę stronę, aby zobaczyć dostępne programy kształcenia zawodowego w Irlandii.

Krajowa Agencja ds. Jakości i Kwalifikacji
Aby podjąć pracę potrzebujesz dodatkowych kwalifikacji zawodowych? Na tej stronie możesz zapoznać się z kursami i szkoleniami akredytowanymi przez Irlandzką Agencję ds. Jakości i Kwalifikacji (QQI).

Irish Sea Fisheries Board
Krajowa agencja odpowiedzialna za rozwój rybołówstwa i akwakultury w Irlandii. Oferuje kursy, szkolenia i programy kształcenia zawodowego.  

National Learning Network
Organizacja pomaga osobom mającym trudność w wejściu na rynek pracy, w zdobyciu umiejętności, które umożliwią im zbudowanie trwałej kariery w zawodach odzwierciedlających ich zainteresowania i zdolności. Sprawdź listę aktualnych kursów.

Siły zbrojne Irlandii
Siły zbrojne składają się z korpusu armii, służby morskiej i powietrznej. Oferują one szereg praktyk i staży zawodowych. Programy szkoleniowe posiadają akredytację Krajowej Agencji ds. Jakości i Kwalifikacji.

Teagasc
Młodzi ludzie zainteresowani karierą w rolnictwie, ogrodnictwie lub przemyśle spożywczym mogą skorzystać z oferty edukacyjnej i szkoleniowej Irish Agriculture and Food Development Authority. Więcej informacji na stronie.

WSPARCIE FINANSOWE

Education in Ireland
Oficjalna strona rządowa skierowana do studentów zagranicznych zainteresowanych wyjazdem na studia do Irlandii. Znajdziesz tu listę programów stypendialnych oraz organizacji udzielających studentom wsparcia finansowego.

Finanse studenckie
Strona rządowa poświęcona kwestiom finansowym. Tutaj możesz uzyskać więcej informacji o opłatach za studia, a także o dostępnych stypendiach i pożyczkach studenckich.

Free Fees Initiative
Studenci z państw UE nie muszą płacić czesnego na studiach I stopnia w Irlandii pod warunkiem, że spełniają warunki programu rządowego Free Fees Initiative. Więcej informacji na stronie.

Granty studenckie
Student Grants to główne źródło finansowania dla studentów studiów dziennych z UE. Obsługą programu zajmuje się Student Universal Support Ireland (SUSI). Granty dzielą się na pomoc mieszkaniową (maintenance grants) oraz na pokrycie opłat za studia (fee grants).

Irlandzki Związek Uniwersytetów
Na stronie związku znajdziesz informacje o stypendiach rządowych, a także o różnych innych możliwościach uzyskania wsparcia finansowego dla studentów zagranicznych.

PRACA DLA STUDENTA

Campus
Znajdziesz tu oferty pracy tymczasowej oraz w niepełnym wymiarze godzin, a także ogłoszenia o praktykach i stażach dla studentów. Możesz również zasięgnąć porad dotyczących przygotowywania CV oraz odbywania rozmów kwalifikacyjnych.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

Akademia                
                       
                       
  Zaplanuj przyszłość z Media Informacyjne

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

                       
       
Wiadomości  
 
 

News

Lista Szanghajska, czyli zestawienie najlepszych szkół wyższych na świecie - została ogłoszona po raz dziesiąty. Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński utrzymały swoje pozycje w 4. setce.

   
Fot. GMI
        Czytaj ...
           
           
  News

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

   
Fot. GMI
        Czytaj ...
           
           
  News

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

   
Fot. GMI
        Czytaj ...
           
 
 
 
 
 
 
Media Informacyjne
 
   
 
 
         
 
Oferty promowane              
                   
                   
             
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.