MG – marka samochodu stworzona w 1924 r. przez brytyjskiego producenta o tej samej nazwie. W kwietniu 2005 r. zaprzestano produkcji samochodów MG po tym, jak jej właściciel, MG Rover ogłosił bankructwo. Na początku 2007 r. nowy właściciel marki, Nanjing Automobile Group wznowił produkcję w Chinach; finalny montaż samochodów będzie odbywał się również w dawnej fabryce MG Rover w Longbridge w Birmingham.
Nazwa MG pochodzi od "Morris Garages", dealera samochodów marki Morris w Oksfordzie[1], który zaczął wytwarzać własne wersje pojazdów według projektów Cecila Kimbera, który dołączył do firmy w 1921 r. jako specjalista ds. sprzedaży, a w następnym roku awansował na głównego menadżera. Kimber pozostał na tym stanowisku aż do 1941 r. kiedy to pokłócił się z lordem Nuffieldem w sprawie wojennej produkcji. Kimber zginął w 1945 r. w dziwnym wypadku kolejowym. W 1952 r. wraz z połączeniem firmy z BMC ster przejął długoletni pracownik firmy John Thornley, który poprowadził ją przez najlepsze lata aż do emerytury w 1969 r.
MG jest znane głównie z 2-osobowych kabrioletów o sportowym charakterze, ale firma produkuje również sedany oraz pojazdy o nadwoziu coupe. W ostatnich latach marka była wykorzystywana także do produkcji usportowionych wersji siostrzanego Rovera (modele ZR, ZS oraz ZT).
W maju 2007 r. chińskie przedsiębiorstwo Nanjing Automobile Group wznowiło produkcję modelu TF – początkowo na rynek chiński i brytyjski, w 2008 r. ma wejść do sprzedaży w całej Europie. Obecnie trwają prace nad limuzyną MG 7, która ma być następcą Rovera 75/MG ZT.
Modele
- MG ZR
- MG ZS
- MG ZT
- MG 7
- MG F♙
- MG TC
- MG TF
- MG Xpower SV-R
Modele koncepcyjne
- MG EX-E (1985)
- MG GT (2004)
- MG Midget Concept (2005)
- MG RV8 (2009)
- MG Zero (2010)
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |