Flota samochodowa
Flota samochodowa In. Tabor samochodowy to zespół wszelkich środków samochodowych w ramach jednego przedsiębiorstwa, których celem jest obsługa celów funkcjonalnych firmy.
Flotę ze względu na rodzaj przemieszczanych osób, towarów możemy podzielić na samochody osobowe i ciężarowe. W tej części pomijamy „flotę” kolejową oraz lotniczą, która również występuje, aczkolwiek w znacznie mniejszej ilości.
Flota oprócz „samochodów silnikowych” może również obejmować „flotę bezsilnikową” czyli przyczepy i naczepy.
Flota może być wykorzystywana na potrzeby własne firmy oraz może być wykorzystywana w ramach usług spedycyjnych (transport dóbr, osób na rzecz innego podmiotu gospodarczego).
Decyzja o budowie floty firmowej stanowi zagadnienie złożone. Współczesne działania w tej materii podlegają ciągłej zmianie. Optymalizacja, wykorzystanie nowych rozwiązań w ramach komunikacji, lokalizacji to tylko kilka przykładów którym firma musi sobie poradzić. Złożoność problemu obrazuje pojawienie się nowego zawodu, tj.fleet managera czyli osoby zajmującej się zarządzaniem flotami samochodów.
Finansowanie floty.
Finansowanie floty to wybór, decyzja w jaki sposób będziemy wchodzić w posiadanie floty. Może to być obecnie najbardziej popularny zakup gotówkowy (ok. 50%), leasing finansowy, kredyt samochodowy lub leasing operacyjny.
Zakup floty
Współcześnie obowiązujący trend wskazuje, że przedsiębiorcy decyduje się na zakup floty samochodowej. Wybór ten powoduje, że firma bierze na siebie obowiązek zarządzania flotą, kontrolowaniem jej, oraz eksploatowanie jej. Jednocześnie wybór taki może w pewnych sytuacjach wiązać się z zmniejszeniem płynności finansowej oraz zdolności kredytowej, ze względu na konieczność zaciągnięcia kredytu na sfinansowanie zakupu. Z drugiej strony przedsiębiorca może liczyć na korzystne warunki. Brak konieczności ponoszenia opłat za usługi spedycyjne, wynajmu samochodów. Budowa własnej floty to również wiedza, doświadczenie, podnoszące wartość firmy.
Wynajem długoterminowy
Innym sposobem finansowania floty jest outsourcing, czyli długoterminowy wynajem. Opcja przynosząca znaczne oszczędności. Firma znacząco ogranicza zaplecze zarządzające flotą. Koszty związane z zakupem floty można przeznaczyć na inne inwestycje w firmie. Brak konieczności przeznaczenia wkładu początkowego na zakup floty poprawia również wskaźniki ekonomiczne. Outsourcing floty jest kierowany do firm które chcą tylko być użytkownikami floty i nie przewidują jej późniejszego przejęcia.
Leasing floty
Leasing to usługa bardziej złożona. Firma nie musi martwić się takimi obowiązkami jak:
- serwis pojazdów, wymiana opon
- rozliczaniem kosztów zakupu paliwa poprzez karty paliwowe,
- nieobowiązkowymi usługami ubezpieczeniowymi (usługi assistance) m.in. naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia, holowanie pojazdu itd.,
- ubezpieczeniem i likwidacją szkód.
Najczęściej spotyka się dwa rodzaje leasingu:
- leasing operacyjny: polega na czasowym przekazaniu w użytkowanie dobra inwestycyjnego. Czas ten jest z reguły krótszy niż okres normatywnego zużycia leasingowanej rzeczy. Raty leasingowe stanowią dla leasingobiorcy koszt uzyskania przychodów, a przedmiot leasingu nie podlega u niego amortyzacji. W umowie leasingu operacyjnego leasingobiorca może mieć zagwarantowane prawo zakupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy, za określoną z góry wartość końcową powiększoną o podatek od towarów i usług (VAT).
- leasing finansowy: polega na oddaniu rzeczy w użytkowanie, w zamian za raty leasingowe. Przedmiot leasingu jest własnością finansującego, amortyzuje go leasingobiorca, natomiast przeniesienie tytułu własności może być zagwarantowane w umowie. Firma zwiększa więc wartość swojego majątku, nie ponosząc dodatkowych kosztów po zakończeniu umowy, a zwiększona forma amortyzacji pozwala regulować jej koszty i dochody. Leasing finansowy, podobnie jak operacyjny, charakteryzuje się tym, iż zawiera klauzulę opcji na sprzedaż przedmiotu leasingu po zakończeniu okresu umowy. Oznacza to, iż korzystający ma prawo wykupu (przeniesienia własności) rzeczy oddanej mu w leasing. Leasing finansowy jest więc zbliżony do kredytu lub pożyczki. Przedmiotem "pożyczki" jest tu środek trwały a nie gotówka.
Rata leasingowa w leasingu finansowym podzielona jest na część kapitałową i odsetkową. Część odsetkowa stanowi koszt uzyskania przychodu u korzystającego, a część kapitałowa traktowana jest jak kapitał przy operacji kredytowej – obniża zysk po opodatkowaniu u leasingobiorcy. Leasing finansowy dla celów podatku VAT rozliczany jest tak jak leasing operacyjny. W przypadku leasingu finansowego podatek VAT od rat leasingowych jest płatny z góry za cały okres trwania umowy leasingu (zazwyczaj w ciągu 7 dni po odbiorze przedmiotu leasingu), inaczej niż w leasingu operacyjnym gdzie podatek VAT jest płatny z każdą ratą leasingową.
Zarządzanie flotą
Zarządzanie flotą obejmuje: dysponowania środkami transportowymi, zapewnienia płynności w zakresie dostępności floty, koordynacji działań we wszystkich aspektach związanych z flotą, kontrola floty pod względem sprawności, kontrola w zakresie wykorzystania floty przez pracowników.
Zarządzanie flotą
Do obowiązków zarządzającego należy: rozdysponowanie floty w celu wykonania zadań, ustalenie optymalnego składu floty, podejmowanie decyzji osobowych (liczba pracowników obsługujących flotę, rekrutacja, itd.), określenie tras przejazdu, zakup floty, modernizacja.
Realizacja zadań i celów
Powyższe cele i zadania można realizować za pośrednictwem różnych środków. Jednym z nich są systemy śledzenia ruchu pojazdów, systemy OBD diagnozujące stan pojazdów i przekazujące informacje, systemy ułatwiające optymalną nawigację (np. GPS), systemy informacji geograficznej (GIS), systemy ułatwiające komunikację (np. GSM), tachografy, komputery pokładowe informujące o pokonanej odległości i zużyciu paliwa, sporządzenie profilu kierowcy.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |