Wyścigi NASCAR
Wyścigi NASCAR czym są w świadomości. Dla Europejczyków stosunkowo mało znane, dla Amerykanów stanowią ikonę wyścigów samochodowych. Gromadzą setki tysięcy fanów. Ich popularność jest niezwykle duża. Postarajmy się przybliżyć nieco to największe na świecie wydarzenie sportowe.
NASCAR to skrót od National Association for Stock Car Auto Racing, (Narodowe Stowarzyszenie na Rzecz Wyścigów Samochodów Fabrycznych). Organizacja ta została założona w 1947 r. W ramach tej organizacji opracowano reguły stosowane podczas wyścigów dla aut typu stock-car odbywających się USA.
|
Oficjalnie wyścigi rozpoczęto rozgrywać w 1947 roku. Ich początki sięgają jednak kilku lat wcześniej, okresu prohibicji. Jest rok 1933, następuje zniesienie zakazu handlu alkoholem. Rozwija się produkcja legalna i nielegalna, a tym samym nocne jego rozwożenie. Jednocześnie niedzielne popołudnia to czas wolny, wykorzystywany przez bimbrowników do testowania samochodów, które z czasem przerodziło się w wyścigi gromadzące liczne grono fanów.
Okres II wojny światowej nie zatrzymał ekspansji wyścigów, fabryki produkujące na potrzeby militarne przekształciły profil na ogólnoużytkowy oraz sportowy. Wyścigi nabierały coraz bardziej zorganizowanej formy, która nie była już związana z nielegalnymi interesami a raczej z duchem sportowym. |
Pierwsze wyścigi odbywały się na trudnych torach szutrowych. Takie warunki przyczyniały się do licznych awarii samochodów fabrycznych. Efektem tego było zezwolenie przez organizacje NASCAR na modyfikacje usprawniające samochody, które stały się samochodami wyścigowymi. Ważnymi datami w dziejach wyścigów NASCAR są miedzy innymi:
- pierwszy wyścig na dystansie 500 mil w Darlington w 1950 r.
- pierwszy wyścig 500 na słynnym torze Daytona w 1959 r.
- pierwsza relacja telewizyjna w 1960 r.
- Buddy Baker – pierwszy kierowca który przekroczył prędkość 200 MPH (320km/h) w 1970r. na torze Talladega
- wyniki ankiety, które w 1970 r. pokazały, że 28% kibiców podąża za wyścigami po całym kraju.
Współczesne samochody serii NASCAR to samochody zmodyfikowane niemal w 100%, wiele elementów jest wykonanych ręcznie. Celem jest oczywiście uzyskanie jak największej wytrzymałości, szybkości oraz bezpieczeństwa. Rama samochodu jest wykonana z profili okrągłych i prostokątnych o różnej grubości, (największa jest w tak zwanej klatce bezpieczeństwa wokół kierowcy). Kontrolowane strefy zgniotu to kolejne elementy samochodu, połączone są z technologią której celem jest wyjazd silnika na zewnątrz przez spód auta, zamiast do przedziału kierowcy (przy kolizji).
Kolejnym ważnym elementem jest przegroda przeciwpożarowa. Poszycie samochodu wykonane jest z arkuszy blachy. Wykonanie takiego poszycia zajmuje serwisowi około 10 dni. Kształt zewnętrzny samochodu określony jest przepisami. Ciekawostką jest, że widoczne lampy są naklejkami. Samochody nie maja żadnego zewnętrznego oświetlenia.
Istnieją dwa typy nadwozi w zależności o rodzaju toru – short track i super-speedway. Nadwozie typu short-track przeznaczone jest na krótkie tory, gdzie prędkości są mniejsze, a zakręty ciaśniejsze.
Rok 1971r. to ograniczenie pojemności silników do 429 cali sześciennych (7.0L). Obecnie pojemność wynosi 358 cu. in. (5.8L). Silniki zasilane są gaźnikowo, dwa zawory na cylinder są otwierane popychaczami z wałka rozrządu, silniki te są w stanie osiągnąć moce rzędu 630 kW (ok. 850 KM). Wałek rozrządu jest wyposażony w krzywki o niezwykle agresywnych kątach natarcia i zejścia – wszystko po to, by maksymalnie skrócić czasy otwierania się i zamykania zaworów oraz maksymalnie wydłużyć czas ich otwarcia. Takie moce są w stanie rozpędzić auto do prędkości 320km/h. Kaskader Russ Wicks w próbie bicia rekordu prędkości samochodem Dodge Charger w specyfikacji NASCAR, osiągnął na dnie wyschniętego jeziora prędkość 394 km/h. Rekord ten został wpisany do księgi rekordów Guinnessa. Zapłon silników NASCAR, to jest już elektroniczny i programowalny. Pozostały osprzęt silników jest przystosowany do pracy w ekstremalnym zakresie obrotów (do 9000 obr/min), przy wysokiej temperaturze i prędkości. Niezawodność silników potwierdzana jest poprzez liczne testy. Ich celem jest wychwycenie wszystkich problemów, które mogłyby uniemożliwić prace w ekstremalnych warunkach.
Równie innowacyjne i ważne są opony, które nie wiele maja wspólnego z typowymi oponami. Są to opony radialne, wysoko profilowane. Jest to związane z tym, ze wewnątrz takiej opony znajduje się druga opona, zapewniająca bezpieczeństwo na wypadek przebicia opony. Zużywalność opon jest znaczna, podczas weekendowego wyścigu, zespół zużywa od 9 do 14 kompletów opon (szacunkowa trwałość opon wynosi około 240 km). Opony do wyścigów NASCAR dopasowuje się do warunków na torze (wybór spośród około 20 rodzajów opon).
Tory do jazdy w wyścigach NASCAR, mają kształt owali, ale są też tory drogowe ze wszystkimi typami zakrętów. Owalny kształt jednak przeważa, jednym z czynników jest doskonała widoczność wydarzenia sportowego. W pucharze Sprint Cup Series widnieje 30 torów, na których rozgrywanych jest 41 wyścigów. Wyścigi są zaliczane do klasyfikacji generalnej, jednak w sezonie jest kilka wyścigów nie włączanych do mistrzostw, mających charakter promocyjny, a organizowane są przez sponsorów. Pojemność stadionów wynosi od 25 do 250 tysięcy widzów. Nawierzchnia torów to najczęściej asfalt lub beton. Ceny biletów wahają się od 70 do 150 dolarów. NASCAR to nie tylko Sprint Cup, ale również Nationwide Series (można powiedzieć, że to niższa liga), oraz Camping World Truck Series (wyścigi popularnych w Stanach pickupów, którym bliżej jednak do aut Sprint Cup), lecz to już chyba materiał na inną opowieść.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |