Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - MOTORYZACJA
   
COUNTRY:
         
 

Home NEWS
   
Aktualności
   
Testy samochodów
Samochody uzywane
Wystawy
   
Multimedia
   
Galerie zdjęć
Video News
Wywiady
   
Szukaj
   
Katalog Dealerów
Autokomisy
Autozłom
Części zamiwnne
Serwis i naprawa
Serwis opon
Tachograf
Pomoc drogowa
Nauka jazdy
Ceny aut używanych
Raport awaryjności
Raport spalania
Ceny paliw
Stacje benzynowe
Kontrola pojazdów
Przejścia graniczne
Urzędy celne
Spedycja logistyka
   
F1
   
Rajdy
   
Paryż Dakar
NASCAR
Mistrzostaw Świata
Mistrzostwa Europy
Mistrzostwa Polski
Rajd IRC
RPP
Amatorskie
   
Motosport
   
Sporty motocyklowe
Sportu samochodowe
   
Tuning
   
Testy opon
Alufelgi relingi
Firmy tuningowe
Auta użytkowników
Car Audio
Multimedia
Akcesoria
   
Motocykle
   
Opisy motocykli
Opisy skuterów
   
Flota
   
4x4
   
Opisy aut 4x4
Filmy 4x4
Galerie 4x4
   
Prawo
   
Kodeks drogowy
Taryfikator
Wzory dokumentów
Znaki drogowe
Prawo jazdy
Ubezpieczenia
Porady prawne
Odszkodowania
   
Concept Cars
   
Zabytkowe
   
Historia motoryzacji
   
Porady
   
Raporty
   
Pierwsza pomoc
   
Uwaga wypadek
   
   
 
   
   
Nauka jazdy
   
 
Katalog nowości
   
   
 
 
 
   
 

Dział VIP Car GMI

   
   
Kontakt
   
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne
 
 
   

   
   
 
Katalog dealerów
     

Dział motoryzacja to dział w całości poświęcony motoryzacji, nowościom z tej branży, wystawom, nowym modelom marek samochodowych.

  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
Nasi partnerzy
 
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
Citroën   Strona producenta

Citroën – francuska marka samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych obecnie wraz z firmą Peugeot tworząca koncern PSA. Firmę założył inżynier André Gustave Citroën (5 lutego 1878 – 3 lipca 1935), który w czasie podróży przez Polskę nabył patent na sposób wytwarzania maszyny do obróbki kół zębatych daszkowych. Logo marki przedstawia właśnie zazębienie daszkowe.

Historia firmy

André Citroën i początki firmy

Historia firmy Citroën rozpoczęła się 5 lutego 1878 roku, kiedy to przyszedł na świat André, piąte dziecko w zamożnej żydowskiej rodzinie klasy średniej. Owa zakorzeniona w Holandii  rodzina w dawniejszych czasach zajmowała się handlem egzotycznymi owocami, od którego wzięło się jej nazwisko – Limoenman; dopiero dziadek André, Barend, zmienił je na Citroën. W tych czasach rodzina zajmowała się już handlem diamentami i jubilerstwem, a ojciec André, Levie, został wysłany z Holandii do Warszawy, aby rozwijać rodzinne przedsięwzięcie. Tam poznał Maszę Amelię Kleinman, z którą wziął ślub, a w 1872 roku przeniósł się do Paryża, gdzie urodził się André.

Kilka lat później rodzice wzięli go w pierwszą podróż do Polski. Niedługo potem problemy na rynku diamentów spowodowały, że firma Leviego zbankrutowała i młody André Citroën zaczął żyć w dość trudnych warunkach. Udało mu się jednak ukończyć z doskonałymi ocenami gimnazjum Louise Le Grande w 1894 roku, co otworzyło mu drogę na uczelnie – École polytechnique, gdzie studiował na wydziale inżynierii. Ukończył ją w roku 1900, w wieku 22 lat. Z uwagi na trudną sytuację finansową i rodzinną wstąpił do francuskiej armii jako oficer wojsk inżynieryjnych i spędził tam cztery lata.

Będąc już w wojsku, ponownie odwiedził Polskę, gdzie w łódzkich zakładach tekstylnych zapoznał się z technologią kół zębatych o daszkowym uzębieniu. Były one używane w Polsce w maszynach napędzanych siłą wody. Dzięki swojej konstrukcji drewniane koła nie niszczyły się. André był zaskoczony skutecznością działania tego rozwiązania i zastanawiał się, co by było, gdyby koła skonstruować ze stali. Nie wiadomo dokładnie jak Citroën zaczął produkować stalowe koła z tym patentem. Niektóre źródła mówią, że kupił on patent od swojego stryjecznego brata, inne – od rosyjskich producentów, podawana jest także trzecia możliwość – zakup od krewnych Citroëna z Głowna[potrzebne źródło]. Oficjalna wersja, prezentowana przez firmę Citroën zdaje się to ostatnie potwierdzać – mówi ona o zakupie patentu od pewnego człowieka w Polsce. Andre Citroën opuścił armię w 1904 i opatentował stalowe koła z podwójnym uzębieniem daszkowym, robione ze stali.

Założył małą firmę, wytwarzającą koła zębate, którą nazwał "Engrenages Citroën". Znajdowała się ona w Fauburgu, tam też powstało logo, opracowane osobiście przez André – szewrony. Logo przechodziło później najróżniejsze zmiany, ale szewrony, które wzięły się od kształtu zębatek na stalowych kołach pozostawały elementem niezmiennym. Firma rozwijała się i w 1905 roku dzięki współpracy z André Boas z Jacques Hinstin powstało na jej bazie nowe, znacznie większe przedsięwzięcie – 'Hinstin Freres Citroen & Cie'. Fabrykę przeniesiono do Essonnes. Zbiegło to się w czasie z rozwojem motoryzacji – duże zapotrzebowanie na koła zębate oraz inne komponenty samochodów, pozwoliło Citroënowi na spore inwestycje i dalszy rozwój firmy. Zakupiono najnowsze maszyny, wdrożono system kontroli produkcji a przekładnie Citroëna zaczęto montować w większości francuskich samochodów. Jako ciekawostkę można uznać fakt, iż przekładni Citroëna użyto w sterze największego statku tamtych czasów – Titanica. Produkty Citroëna kupował także dla swoich samochodów Rolls-Royce.

W wieku 27 lat André Citroën był już znanym francuskim przedsiębiorcą, działającym w branży motoryzacyjnej. W roku 1908 zostawił produkcję przekładni, a sam na zlecenie przejął zarządzanie fabryką Mors, zajmującą się wytwarzaniem samochodów. Dzięki nowoczesnemu zarządzaniu i metodom opracowanym w fabryce przekładni, Citroën szybko zwiększył jej produkcję do ponad 2000 samochodów do końca 1909 roku. W roku 1913 produkcja wynosiła już ponad 100 samochodów na miesiąc, co w tamtych latach stanowiło imponujące osiągnięcie.

W tym czasie fabryka przekładni radziła sobie doskonale, a Citroën po wykonaniu zadania w Morsie wrócił do swojej firmy, myśląc o rozszerzeniu jej działalności. Duży wpływ na jego późniejsze działania miała wizyta w fabryce Forda w Stanach Zjednoczonych i spotkanie z Henry Fordem. Citroën zapoznał się z produkcją na linii montażowej i wiedział, że jest to przyszłość przemysłu motoryzacyjnego. Korzyści z takiego procesu produkcji były oczywiste – skrócenie czasu powstania produktu, oszczędność materiałów i kosztów siły roboczej. Aby sfinansować rozszerzenie działalności fabryki, powołano do życia towarzystwo Societe des Engrenages A. Citroën.

Rok 1914 to także wojna i dwa miesiące po ślubie, André Citroën który był kapitanem w stanie spoczynku, powrócił do armii jako członek regimentu artylerii. Rzeczywistość wojenna przyniosła kolejny pomysł – zastosowanie nowoczesnego systemu linii montażowej przy produkcji amunicji. Dzięki przyjacielowi ze szkolnych lat, Albertowi Thomasowi, który był w owym czasie ministrem obrony, plan Citroëna został zaakceptowany. W 1915 roku, przy wsparciu rządu, powstała fabryka w Paryżu. Produkowano w niej 20 000 sztuk amunicji dziennie. Kompleks fabryczny posiadał na swoim terenie nie tylko samą linię produkcyjną, ale również sklepy, kantynę, przychodnię, klinikę dentystyczną obsługujące 12 000 zatrudnionych tam pracowników.

André Citroën dbał o swoich pracowników. Dzięki temu i nowoczesnemu systemowi produkcji był w stanie zapewnić stałą produkcję. Dbałość o zatrudnionych nie była powszechna w tamtych czasach, dlatego nazwisko Citroën stało się znane daleko poza jego fabrykami. Przyczyniła się do tego także specjalna opieka nad kobietami – te, które zachodziły w ciążę, miały swój specjalny system opieki, wsparcie i zasiłki. Wszystko to spowodowało, że fabryka osiągnęła wtedy wydajność produkcyjną 35 000 pocisków dziennie, a łącznie fabryki, którymi zarządzał André, produkowały 55 000 pocisków na dzień.

XXI wiek

Początek XXI wieku to zupełnie nowe konstrukcje. Pierwszy pojawił się długo oczekiwany następca Xantii – Citroën C5. Podobnie jak wiele modeli przed nim, ten także wzbudził liczne kontrowersje, jednak największe chyba wśród... fanów marki. Samochód posiada zgrabne, choć niezbyt rzucające się w oczy obszerne nadwozie i najnowszej generacji zawieszenie hydropneumatyczne, pracujące na syntetycznym płynie hydraulicznym. W 2004 roku Citroën zaprezentował nową odsłonę C5, z nowym wnętrzem i lekko zmodyfikowanym nadwoziem.

Rok później do salonów sprzedaży trafił Citroën C8, samochód bliźniaczy z Peugeotem 807. Także wtedy pojawił się długo oczekiwany następca Saxo – czyli Citroën C3. To zgrabne miejskie auto do dzisiaj cieszy się uznaniem nabywców. Szczególnie cieszy oryginalna koncepcja nadwozia, nawiązująca do stylistyki 2CV. Po C3 przyszła pora na C2, ówcześnie najmniejsze auto z oferty firmy. Aby uzupełnić gamę modeli – zaoferowano również najmniejszego aktualnie produkowanego Citroëna – model C1.

Citroën C1 powstaje w kooperacji z Peugeotem i Toyotą w specjalnie w tym celu wybudowanej fabryce w Czechach, w Kolinie.

Model Xsara zastąpiony został przez C4, zaś nieprodukowany od 2000 roku model XM doczekał się następcy w postaci C6.

Obok modeli osobowych powstawały i powstają modele dostawcze tej marki. Od 1981 roku są one produkowane m.in. przez spółkę Sevel we Włoszech i Francji. Osobowe i dostawcze Citroëny poza Francją powstają w Argentynie, Brazylii, Czechach, Hiszpanii, Portugalii oraz Chinach. W tym ostatnim kraju w czerwcu 1992 r. powstała spółka „Dongfeng-Citroën Automobile”, w której Citroën objął 30% akcji. Po dołączeniu się Peugeota we wrześniu 2002 spółka nazywa się „Dongfeng Peugeot Citroën Automobile”, a PSA ma 50% jej udziałów. Rozpoczęto w niej produkcję Citroëna ZX, zwanego Citroën Fukang. Powstaje on do dziś. Z czasem rozszerzono ofertę o modele Citroën Xsara, Citroën Xsara Picasso, Citroën C3.

Najważniejsze daty w historii Citroëna

    * 1878 – Na świat przychodzi założyciel firmy, André Citroën
    * 1904 – Opatentowanie kół zębatych ze stali z charakterystycznym wzorem szewrona. Powstanie logo firmy
    * 1914 – Ślub André z Giorginą Bingen
    * 1917 – Utworzenie fabryki samochodów
    * 1919 – Wdrożenie do seryjnej produkcji Citroena Typ A
    * 1921 – 20.000 samochodów wyprodukowanych w ciągu roku
    * 1928 – Wizyta André Citroëna w Warszawie
    * 1930 – Produkcja silników wysokoprężnych
    * 1932 – Premiera nowych modeli – citroena C4 i C6, premiera Traction Avant
    * 1934 – Przejęcie Citroëna przez Michelin
    * 1935 – Śmierć André Citroëna
    * 1949 – Wdrożenie do masowej produkcji Citroëna 2CV (kaczka)
    * 1955 – Premiera samochodu Citroën DS (bogini)
    * 1970 – Premiera najmniejszego samochodu z zawieszeniem hydropneumatycznym, Citroëna GS
    * 1974 – Premiera następcy DS, Citroëna CX
    * 1974 – Przygotowania do powstania koncernu PSA – Peugeot Citroën
    * 1975 – Citroën CX zostaje samochodem roku
    * 1982 – Premiera Citroëna BX
    * 1986 – Premiera Citroëna AX, odświeżenie modelu BX
    * 1989 – Premiera Citroëna XM
    * 1990 – Citroën XM zostaje samochodem roku
    * 1991 – Premiera Citroëna ZX
    * 1996 – Premiera następcy AX – Citroëna Saxo
    * 1999 – Premiera Citroëna Xsara Picasso. Udana kampania reklamowa i wideoklip „Robot”.
    * 2001 – Premiera Citroëna C5 – następcy Xantii
    * 2005 – Premiera Citroëna C1 – bliźniaczego z Toyotą Aygo i Peugeotem 107.
    * 2005 – Premiera Citroëna C4 – następcy Xsary.
    * 2005 – Premiera Citroena C6 – następcy modelu XM
    * 2007 – Nowy Citroën C-Crosser z Japonii (bliźniak Mitsubishi Outlander)
    * 2007 – Początek produkcji Citroena Nemo.
    * 2008 – Premiera nowego Citroëna C5.
    * 2008 – Premiera minivana Citroën C3 Picasso
    * 2009 – Prezentacja nowego logo firmy, oraz nowej serii prestiżowej DS. Model DS3 zapoczątkował nową serię. Seria ta jednak nie zastąpi serii C, ale będzie jej ekskluzywną odmianą.
    * 2009 – Premiera drugiej generacji C3

Modele Citroëna

Modele osobowe i użytkowe

W kolejności alfabetycznej:

    * 2CV (1948–1990)
    * 8CV Rosalie (1932–1935)
    * 10CV
    * Acadiane (1978–1987)
    * Ami 6 (1961–1971)
    * Ami 8 (1969–1979)
    * Ami Super (1973–1976)
    * Axel (1984–1988)
    * AX (1986–1998)
    * Berlingo (1996– )
    * BL 11
    * BX (1982–1994)
    * C15 (1984–2005)
    * C25 (1981–1993)
    * C35 (1974–1992)
    * CX (1974–1989)
    * Dyane (1967–1984)
    * DS/ID (1955–1975)
    * Elysée – sedan przeznaczony na chiński rynek
    * Evasion (1994–2002)
    * FAF
    * Fukang – ZX sedan wyprodukowany w Chinach, przeznaczony na chiński rynek
    * GS/GSA (1970–1984)
    * H Van (1947–1981)
    * Jumpy (1995– )
    * Jumper (1994– )
    * LN (1976–1979)
    * LNA (1978–1986)
    * M35 (1970–1971)
    * Méhari (1968–1987)
    * Nemo (2007–)
    * Saxo (1995–2003)
    * SM (1970–1975)
    * Traction Avant (1934–1957)
          o Citroën 11 CV
          o Citroën 15 CV
          o Citroën 22 CV
    * TUB (1939–1941)
    * Type A (1919–1921)
    * Type B (1921–1928)
    * Type C C2-C3 (1922–1926)
    * Type C C4-C6 (1928–1934)
    * Visa (1978–1988)
    * Xantia (1993–2001)
    * XM (1989–2000)
    * Xsara (1997–2004)
    * Xsara Picasso (1999–)
    * ZX (1991–1997)

Seria C (od 2001)

    * C1 (2005 – nadal)
    * C2 (2003 – 2009)
    * C3 (2002 – 2009)
    * C3 Pluriel (2003 – 2010)
    * C3 II (2009 – nadal)
    * C3 Picasso (2009 – nadal)
    * C4 (2004 – nadal)
    * C4 Picasso (2007 – nadal)
    * C4 Grand Picasso (2006 – nadal)
    * C5 (2001 – 2008)
    * C5 II (2008 – nadal)
    * C6 (2005 – nadal)
    * C8 (2002 – nadal)
    * C-Crosser (2007 – nadal)
    * C-Triomphe (2007 – nadal, produkcja w Chinach)

Seria DS (od 2009)

    * DS3 (2009 – nadal)
    * DS4
    * DS5

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
                         
               
                         
    Acura 1   Aixam 2   Alfa Romeo 3   Aro 4   Aston Martin 5    
                         
           

   
                         
    Audi 6   Bentley 7   BMW 8   Bugatti 9   Buick 10    
                         
               
                         
    Cadillac 11   Daihatsu 12   Dodge 13   Chevrolet 14   Chrysler 15    
                         
               
                         
    Citroen 16   Dacia 17   Daewoo 18   Ferrari 19   Fiat 20    
                         
               
                         
    Ford 21   Honda 22   Jaguar 23   Jeep 24   Kia 25    
                         
               
                         
    Hummer 26   Hyundai 27   Infiniti 28   Isuzu 29   Lamborghini 30    
                         
               
                         
    Lancia 31   Land Rover32   Lexus 33   Mercedes-Benz 34   Mercury 35    
                         
               
                         
    MG 36   Lincoln 37   Łada 38   Maserati 39   Mazda 40    
                         
               
                         
    Mini 41   Mitsubishi 42   Nissan 43   Oldsmobile 44   Opel 45    
                         
               
                         
    Peugeot 46   Plymouth 47   Polonez 48   Pontiac 49   Porsche 50    
                         
               
                         
    Proton 51   Renault 52   Rolls-Royce 53   Rover 54   Saab 55    
                         
               
                         
    Seat 56   Skoda 57   Smart 58   Ssang Yong 59   Subaru 60    
                         
               
                         
    Suzuki 61   Tata 62   Tavria 63   Toyota 64   Trabant 65    
                         

 

             
                         
    UAZ 66   Volkswagen 67   Volvo 68   Wartburg 69   Abarth    
                         
                         
 
 
19 - 11.01.2017          
  Katalog dealerów

Polska firma Solaris produkująca doskonałej jakości autobusy hybrydowe poszerza rynki zbytu. Kolejnym krajem decydującym się na zakup autobusów tej marki jest Finlandia a dokładnie miasteczko Tampere.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Katalog dealerów

Polska firma Solaris produkująca doskonałej jakości autobusy hybrydowe poszerza rynki zbytu. Kolejnym krajem decydującym się na zakup autobusów tej marki jest Finlandia a dokładnie miasteczko Tampere.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Katalog dealerów

Polska firma Solaris produkująca doskonałej jakości autobusy hybrydowe poszerza rynki zbytu. Kolejnym krajem decydującym się na zakup autobusów tej marki jest Finlandia a dokładnie miasteczko Tampere.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
Wykaz stacji benzynowych
 
             
     
             
      Uwaga wypadek - postępowanie w razie wypadku, numery alarmowe w Polsce i Europie
             
   

1-2 -3

INNE

   
 
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.