Tuning samochodów
Tuning samochodów – z ang. regulacja, strojenie, podnoszenie parametrów, jaki i również walorów wizualnych. Zasadniczo wyróżnia się tuning mechaniczny oraz tuning optyczny. Tuning mechaniczny: to tuning, w którym w podzespoły mechaniczne samochodu - ingerujemy silnik, układ napędowy, paliwowy, podwozie. Taki tuning polepsza osiągi, parametry techniczne, właściwości jezdne.
Modyfikacje układu napędowego i paliwowego mają na celu zwiększenie mocy, momentu obrotowego, a dzięki temu zwiększenie przyspieszeń oraz prędkości maksymalnej. Spektrum ulepszeń jest znaczne. Od wymiany tłoków i korbowodów na kute (trwalsze), montaż intercoolera (w silnikach z turbo), wymiana wałka rozrządu na sportowy, wymiana gaźnika, zastosowanie filtra powietrza o zwiększonej przepustowości, zmiana faz rozrządu, zastosowanie wysokoenergetycznych świec zapłonowych, planowanie głowicy celem podwyższenia stopnia sprężania, zastosowanie tłumika o obniżonym poziomie oporów przepływu spalin, polerowanie i prostowanie rur układu dolotowego i wydechowego, zamontowanie turbosprężarki (dla bezpieczeństwa również zaworu blow off), wymiana skrzyni biegów (o innych przełożeniach i czasem o innym sposobie sterowania) i zastosowanie wzmocnionego sprzęgła. Z zasady w tuningowanych pojazdach stosowane są wyłącznie mechaniczne skrzynie biegów, często niesynchronizowane.
Modyfikacje podwozia mają na celu poprawę trakcji, osiągnięcie lepszej przyczepności i stabilności pojazdu. W szczególności w momentach krytycznych, startu, hamowania. Podobnie jak wyżej spektrum ingerencji w podzespoły jest duże. Podstawową zmianą są hamulce, trwalsze, dopasowane do wzrostu szybkości, kolejna zmiana są alufelgi, czyli felgi z lekkiego stopu (w typowych felgach jest to stop aluminium lub stop magnezu). Felgi z lekkiego stopu mają mniejszą masę nieresorowaną, a co za tym idzie lepszą, stałe połączenie z nawierzchnią drogi. Kolejna często stosowana zmianą jest obniżenie zawieszenia jak i zmiana jego parametrów. Poprawę trakcji można również osiągnąć dzięki obniżeniu środka ciężkości. Zabieg ten znacząco poprawia trzymanie się samochodu drogi. Równie ważnym zabiegiem jest zmiana parametrów resorów i amortyzatorów. Zoptymalizowane pozwalają na szybszy kontakt kół z podwoziem a tym samym poprawiają przyczepność samochodu. Kolejna istotną modyfikacja jest wymiana mechanizmu różnicowego na mechanizm o podwyższonym współczynniku tarcia. Zabieg ten poprawia sterowność samochodu.
Wzrost parametrów samochodu w zakresie szybkości powinien uwzględniać również zmianę parametrów w zakresie bezpieczeństwa. Można wymienić pasy na 5-punktowe, zastosować klatkę bezpieczeństwa, zainstalowanie bardziej skutecznego układu gaśniczego. Zmiany w zakresie poprawy widoczności można uzyskać poprzez zainstalowanie dodatkowych reflektorów. Często stosuje się zmniejszona kierownice, dzięki której możemy mieć większą kontrolę kierowania. Również na tablicy rozdzielczej pojawiają się dodatkowe kontrolki opisujące pracę samochodu.
Modyfikacja samochodu to wydatek od kilkuset złotych do sum bardzo znacznych. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Największy zakres modyfikacji, pociągający największe koszty i występują w samochodach rajdowych. Te samochody praktycznie nie wiele maja wspólnego z samochodami fabrycznymi. Są one przygotowywane przez specjalistyczne firmy.
Ważna kwestia jest, jakość przeprowadzonego tuningu. Źle przeprowadzony może prowadzić do uzyskania odwrotnych rezultatów. Jest wiele modyfikacji, które powodują odwrotne rezultaty od oczekiwanych. Przykładem jest samo obniżenie zawieszenia przez skrócenie sprężyn. Zabieg ten powoduje zmianę geometrii zawieszenia, przez co mimo obniżenia środka ciężkości spada przyczepność na zakrętach, co może Stanowic duże zagrożenie podczas jazdy. Inną sytuacją jest częste stosowanie tak zwanych spojlerów. Źle dobrany i źle ustawiony może obniżać osiągi pojazdu oraz nie poprawiać przyczepności. Często stosowane tak zwane tłumiki sportowe również poza zmianą barwy dźwięku nie wiele wnoszą w zmiany parametrów pojazdu.
Innym rodzajem tuningu jest tuning elektroniczny. Tutaj nie dokonujemy zmian w mechanice tylko w oprogramowaniu sterującym silnikiem. Ten rodzaj zmian obejmować może zmiany w zakresie: prędkości maksymalnej, maksymalnych obrotów silnika, doładowania a więc dawkę paliwa dostarczaną silnikowi, kąta zapłonu, kąta i czasu wtrysku. Te parametry zmieniamy w ramach rezerwy, którą dostawiają producenci dla zabezpieczenia silników, które mogą pracować podczas złych warunków eksploatacyjnych. Bezpieczne zmiany w tych parametrach to modyfikacje: dla silników wolnossących ok. 5% (wzrostu) oryginalnej mocy, dla silników doładowanych 20%, a nawet 50% nominalnej mocy.
Tuning optyczny ma na celu podkreślenie walorów estetycznych, agresywnej linii samochodu. Pozwala on na zindywidualizowanie pojazdu. Wiele z tych zmian podnosi również komfort poruszania się. Tuning optyczny często jest połączony z tuningiem mechanicznym. Przykładem są alufelgi. Jednak najczęściej tuning optyczny nie wiele ma wspólnego z podnoszeniem parametrów, wręcz przeciwnie, często prowadzi do ich pogorszenia. Różne dekoracje pogarszają opływ powietrza. Podobnie jest z zbyt dużymi felgami i oponami, ograniczającymi swobodę trakcji samochodu.
Powyższy opis modyfikacji pozwala na stwierdzenie, że mamy do czynienia z tuningiem prawdziwym ingerującym w podzespoły oraz „tuningiem” tylko optycznym. Pierwszy zdecydowanie polecamy, drugi raczej jest kwestia gustu.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |