Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - MOTORYZACJA
   
COUNTRY:
         
 

Home NEWS
   
Aktualności
   
Testy samochodów
Samochody uzywane
Wystawy
   
Multimedia
   
Galerie zdjęć
Video News
Wywiady
   
Szukaj
   
Katalog Dealerów
Autokomisy
Autozłom
Części zamiwnne
Serwis i naprawa
Serwis opon
Tachograf
Pomoc drogowa
Nauka jazdy
Ceny aut używanych
Raport awaryjności
Raport spalania
Ceny paliw
Stacje benzynowe
Kontrola pojazdów
Przejścia graniczne
Urzędy celne
Spedycja logistyka
   
F1
   
Rajdy
   
Paryż Dakar
NASCAR
Mistrzostaw Świata
Mistrzostwa Europy
Mistrzostwa Polski
Rajd IRC
RPP
Amatorskie
   
Motosport
   
Sporty motocyklowe
Sportu samochodowe
   
Tuning
   
Testy opon
Alufelgi relingi
Firmy tuningowe
Auta użytkowników
Car Audio
Multimedia
Akcesoria
   
Motocykle
   
Opisy motocykli
Opisy skuterów
   
Flota
   
4x4
   
Opisy aut 4x4
Filmy 4x4
Galerie 4x4
   
Prawo
   
Kodeks drogowy
Taryfikator
Wzory dokumentów
Znaki drogowe
Prawo jazdy
Ubezpieczenia
Porady prawne
Odszkodowania
   
Concept Cars
   
Zabytkowe
   
Historia motoryzacji
   
Porady
   
Raporty
   
Pierwsza pomoc
   
Uwaga wypadek
   
   
 
   
   
Nauka jazdy
   
 
Katalog nowości
   
   
 
 
 
   
 

Dział VIP Car GMI

   
   
Kontakt
   
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne
 
 
   

   
   
 
Motoryzacja News Professional - Odszkodowania
     

Dział motoryzacja to dział w całości poświęcony motoryzacji, nowościom z tej branży, wystawom, nowym modelom marek samochodowych.

  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
Nasi partnerzy
 
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
               
Polska USA i Kanada Dania Szwecja Belgia Holandia Anglia Dodatkowe informacje: Francja Niemcy i inne
               
 
 

Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) właścicieli pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jego celem jest zabezpieczenie poszkodowanych, którzy ponieśli szkodę w zdarzeniu drogowym, np. w wypadku lub kolizji. Standardowa wersja tego ubezpieczenia zapewnia ochronę przez 12 miesięcy, ale dostępne jest również krótkoterminowe OC, z którego możesz skorzystać tylko w wybranych przypadkach.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, czyli popularne ubezpieczenie (polisa OC), jest specyficznym ubezpieczeniem chroniącym przede wszystkim osoby, które mogą zostać poszkodowane wskutek wypadku spowodowanego przez pojazd osoby ubezpieczonej. Czym dokładnie jest ubezpieczenie OC?

Na czym polega ubezpieczenie OC?

Każdy posiadacz pojazdu ma – wynikający z ustawy - obowiązek zakupu ubezpieczenia OC. Ubezpieczenie to ważne jest przez 12 miesięcy. Zawarcie umowy ubezpieczenia OC gwarantuje poszkodowanemu otrzymanie rekompensaty dla poniesionych przez niego szkód w razie zdarzenia. Mówiąc dokładniej, w przypadku ewentualnej stłuczki, poszkodowany otrzymuje pieniądze na pokrycie szkód od ubezpieczyciela, którego polisę posiadał sprawca, lub gwarancję naprawy szkody. Jeśli sprawca nie posiadał ważnej polisy OC w momencie zdarzenia, odszkodowanie (osobom poszkodowanym) wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Następnie UFG zwróci się do sprawcy o zwrot pełnej kwoty wypłaconego odszkodowania. Sumy gwarancyjne obowiązują dla jednego zdarzenia – nie dla jednego poszkodowanego. Oznacza to, że nawet jeśli poszkodowanych będzie 10, to i tak górna granica odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń wynosi 5,21 mln euro dla szkód osobowych i 1,05 mln euro dla szkód majątkowych. Jeśli koszty będą wyższe, sprawca będzie zobowiązany do pokrycia różnicy z własnych środków. Aby uzyskać pieniądze na naprawę swojego pojazdu, sprawca może skorzystać z ubezpieczenia AC.

Standardowa umowa OC obejmuje 12 miesięcy ochrony ubezpieczeniowej, a po tym czasie automatycznie się przedłuża. Jeśli nie chcesz współpracować dalej z tym samym towarzystwem ubezpieczeniowym (TU), to wówczas musisz pisemnie wypowiedzieć umowę, najpóźniej na dzień przed jej zakończeniem. Dokument ten możesz złożyć w placówce ubezpieczyciela, u agenta, wysłać go pocztą tradycyjną lub elektroniczną.

Ubezpieczeniu podlega pojazd, a nie posiadacz. Ubezpieczenie OC obejmuje nie tylko szkody odniesione w wypadku lub kolizji. Ochrona ubezpieczeniowa dotyczy również zdarzeń, do których doszło podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu, w czasie załadunku i rozładunku, garażowania, zatrzymania i postoju. Co to oznacza? Jeśli zaparkujesz pojazd i otwierając go, uderzysz drzwiami o samochód stojący obok, to takie zdarzenie będzie objęte ubezpieczeniem OC i poszkodowany otrzyma odszkodowanie od Twojego ubezpieczyciela.

Jakie szkody pokrywa OC?

Zakres ubezpieczenia OC jest szeroki. Zakład ubezpieczeń może pokryć koszt lekarstw, rehabilitacji i leczenia poszkodowanego, a także wypłacić odszkodowanie za utracone dochody, zlikwidować szkody w pojeździe, zapewnić auto zastępcze i nie tylko. Jeśli w wyniku zdarzenia uszkodzony został smartfon czy inny sprzęt, to w takim przypadku poszkodowanemu również należy się odszkodowanie. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni zarówno sprawcę, jak i poszkodowanego. Dzięki polisie sprawca uniknie odpowiedzialności finansowej za spowodowaną szkodę, a poszkodowany nie będzie musiał dochodzić od niego odszkodowania, np. na drodze sądowej – otrzyma je od zakładu ubezpieczeń, z którym sprawca zawarł umowę. Spowodowanie szkody wpływa jednak negatywnie na historię ubezpieczenia i w kolejnym roku sprawca zdarzenia prawdopodobnie zapłaci wyższą cenę za OC. Osoba odpowiedzialna za wypadek lub kolizję będzie musiała z własnych środków pokryć koszty naprawy pojazdu, lub zgłosić szkodę w ramach ubezpieczenia autocasco, o ile je posiada.

Zakup samochodu a ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Ubezpieczenia OC pojazdu należy dokonać najpóźniej w dniu jego rejestracji.

Kary za brak OC są bardzo dotkliwe. Oprócz możliwości otrzymania lub mandatu podczas kontroli drogowej UFG sprawdza kierowców zarejestrowanych w bazie i w sytuacji odnotowania braku ważnego ubezpieczenia – nakłada karę. W przypadku niektórych kierowców może okazać się ona wyższa niż kwota składki, a nawet przewyższać wartość pojazdu. Każdy kierowca, który spowoduje zdarzenie drogowe, nie posiadając przy tym ważnej polisy OC, musi sam pokryć koszty naprawy samochodu poszkodowanego. Są sytuacje, w których ubezpieczyciel może zwrócić się do sprawcy wypadku o regres odszkodowania, czyli jego zwrot. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy zakład ubezpieczeń udowodni sprawcy umyślne spowodowanie zdarzenia, bądź prowadzenie auta pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Prowadzenie pojazdu bez posiadanych uprawnień, ucieczka z miejsca zdarzenia, czy wejście w posiadanie pojazdu wskutek przestępstwa, stanowi podstawę do zwrotu zakładowi ubezpieczeń wypłaconego odszkodowania.

Gdzie sprawdzić ważność ubezpieczenia OC pojazdu?

Termin, do którego możesz korzystać z ochrony ubezpieczeniowej, znajduje się na potwierdzeniu zawarcia polisy, które od nas otrzymałeś. Co, jednak jeśli chcesz sprawdzić ważność ubezpieczenia innego samochodu? Taka wiedza jest niezbędna, jeśli jesteś poszkodowanym w zdarzeniu drogowym. Powinieneś zweryfikować, czy sprawca ma aktualne ubezpieczenie OC. Możesz poprosić o okazanie potwierdzenia zawarcia polisy, ale obecnie nie ma obowiązku posiadania tego dokumentu przy sobie. Ważność ubezpieczenia OC możesz łatwo sprawdzić przez internet. Do dyspozycji masz 2 narzędzia:

- Ufg.pl – na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wybierz „Jestem poszkodowany”, a następnie „Sprawdź ubezpieczenie OC sprawcy wypadku”. Podaj numer rejestracyjny lub VIN pojazdu, wskaż datę zdarzenia i kraj, w którym do niego doszło.
- Historiapojazdu.gov.pl – aby zweryfikować OC sprawcy, musisz znać numer rejestracyjny, VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu.

Ta usługa może Ci się również przydać w przypadku zakupu auta, gdyż pozwoli Ci ona uzyskać wiele innych ważnych informacji związanych z historią użytkowania samochodu.

Warto również zainstalować w telefonie aplikację „Na wypadek”. Możesz się z niej dowiedzieć, jak krok po kroku postępować, jeśli jesteś uczestnikiem wypadku lub kolizji. Dowiesz się z niej także, czy pozostali posiadacze pojazdów, którzy uczestniczyli w zdarzeniu, mają ważne OC.

Koszty, jakie może ponieść kierowca, który nie opłaci składki OC, mogą być niezwykle dotkliwe.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Odszkodowania komunikacyjne – komu i kiedy należy się odszkodowanie po wypadku drogowym?

Według policyjnych statystyk liczna wypadków drogowych rośnie z roku na roku. W 2010 roku było ponad 23 tysiące wypadków, w 2015 niespełna 27,5 tysiąca zdarzeń, a 2019 roku odnotowano aż 31 388 643 wypadków drogowych. Od wielu lat właściciele pojazdów mechanicznych zobligowani są do wykupienia OC – ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Dzięki temu osoby poszkodowane w wypadkach drogowych mogą ubiegać się o odszkodowanie komunikacyjne, z którego pokryte zostają straty w wyniku zdarzenia drogowego. Naszym klientom pomagamy uzyskać odszkodowanie komunikacyjne, dopłatę do odszkodowań oraz zadośćuczynienie. Na wsparcie mogą liczyć również najbliżsi osób poszkodowanych w wypadkach drogowych. Poznaj swoje prawa i dochodź ich, współpracując ze specjalistami od odszkodowań komunikacyjnych.

Odszkodowania komunikacyjne – kiedy możemy się o nie ubiegać?

Odszkodowanie komunikacyjne przysługuje każdej ofierze wypadku drogowego. Zarówno poszkodowany kierowca, jak i jego pasażerowie, mogą ubiegać się o odszkodowanie komunikacyjne. Ponadto takie prawo przysługuje pieszym oraz kierowcom motocykli, motorowerów czy rowerów, którzy zostali poszkodowani w wypadku drogowym. Warto pamiętać, że odszkodowania komunikacyjne wypłacane są również, gdy szkodę spowoduje kierowca holujący inny pojazd lub jadący z przyczepką. Odszkodowania komunikacyjne należą się również, gdy do zdarzenia doszło podczas wsiadania bądź wysiadania z pojazdu, podczas załadowywania lub rozładowywania pojazdu mechanicznego oraz podczas postoju. Ważną informacją dla poszkodowanych jest fakt, iż odszkodowanie komunikacyjne należy się również, gdy wypadek nie był zgłoszony policji, a na zgłoszenie wypadku poszkodowany ma 3 lata – po tym czasie sprawa się przedawnia, chyba że wypadek nosił znamiona przestępstwa.

Kto wypłaca odszkodowania komunikacyjne?

Z reguły odszkodowania komunikacyjne wypłacane są przez towarzystwa ubezpieczeniowe, w których sprawca wypadku miał wykupioną polisę OC. W przypadku, gdy nie udało się ustalić sprawy lub gdy sprawca nie posiadał aktualnej polisy OC, o odszkodowanie komunikacyjne zwracamy się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Prowadzimy również sprawy, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło poszkodowanemu ubezpieczenie, zaniżając jednak ceny napraw blacharskich i lakierniczych. W takich przypadkach o dopłatę do odszkodowania w pierwszej kolejności należy zwrócić się do firmy ubezpieczeniowej, reklamując rozpatrzoną sprawę. Poszkodowany ma 3 lata na złożenie reklamacji, a ubezpieczyciel ma 30 dni na jej rozpatrzenie – choć termin ten może wydłużyć się do 60 w dni skomplikowanych sprawach. Gdy reklamacja decyzji firmy ubezpieczeniowej nie poskutkuje, w imieniu naszego klienta występujemy na drogę sądową.

Odszkodowania komunikacyjne za uszkodzony pojazd

Ofiary kolizji i wypadków drogowych mogą ubiegać się o komunikacyjne odszkodowanie za uszkodzony pojazd. Poszkodowany w pierwsze kolejności powinien zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia drogowego. W ramach postępowania likwidacyjnego ubezpieczyciel może skierować osobę poszkodowaną do wskazanego warsztatu, w którym pojazd zostanie naprawiony na koszt ubezpieczyciela. Jeśli jednak to poszkodowany naprawia pojazd we własnym zakresie, przed udaniem się do dowolnego warsztatu, rzeczoznawca ocenia, jakie koszty poniesie poszkodowany w związku z naprawą pojazdu. Oczywiście brane pod uwagę są wyłącznie uszkodzenia powstałe w wyniku danego zdarzenia drogowego. Dlatego tak ważne jest, by w oświadczeniu ze sprawcą kolizji spisać, co dokładnie zostało zniszczone. Jeśli do kolizji wezwana została policja, zniszczenia zostaną ujęte w protokole policyjnym. W oświadczeniu nie może zabraknąć także numeru polisy sprawcy oraz jego dokładnych danych osobowych.

Niestety dość często zdarza się, że firmy ubezpieczeniowe zaniżają koszty napraw – szczególnie blacharskich i lakierniczych. Jeśli naprawa pojazdu wyniesie poszkodowanego więcej, niż otrzyma on od firmy ubezpieczeniowej w ramach odszkodowania, w pierwszej kolejności powinien on zareklamować ocenę rzeczoznawcy. Jeśli reklamacja nie zostanie uznana, pozostaje dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Koszty naprawy pojazdu pokrywane są z OC sprawcy, który musi się liczyć z wyższą składką za ubezpieczenie OC swojego pojazdu w najbliższym czasie.

Odszkodowanie za utratę wartości pojazdu

Poszkodowany w zdarzeniu drogowym ma również prawo ubiegać się o odszkodowanie za utratę wartości pojazdu. Każda, najdrobniejsza nawet stłuczka zmniejsza bowiem wartość samochodu czy motocyklu, który każdy kolejny potencjalny właściciel będzie chciał nabyć w nieco niższej cenie. W tym przypadku również rzeczoznawca powinien wycenić, o ile wartość pojazdu się zmniejszyła – a wartości te są tym większe, im nowszym i droższym pojazdem jechał poszkodowany. Wiele osób nie wie, że można ubiegać się o odszkodowanie za utratę wartości pojazdu, jeszcze mniej osób nie podejmuje próby odzyskania należnej kwoty, nie znając procedur. Jeśli i Ty uczestniczyłeś w kolizji lub wypadku, w wyniku którego Twój pojazd stracił na wartości, zgłoś się do nas – pomożemy Ci uzyskać odszkodowanie, które zrekompensuje Ci stratę.

Odszkodowanie za holowanie pojazdu i pojazd zastępczy

Kolizja i wypadek drogowy często są dopiero początkiem problemów, zarówno sprawcy, jak i poszkodowanego. Jeśli w wyniku zdarzenia doszło do znaczących uszkodzeń pojazdu, musi on być odholowany – nie można poruszać się nim po drogach publicznych. Holowanie nie należy do najtańszych usług, jednak poszkodowany może ubiegać się o zwrot kosztów holowania od sprawy. Ponadto może on liczyć na zwrot kosztów za wynajęcie zastępczego samochodu.

Odszkodowanie z OC sprawcy za leczenie poszkodowanego w wypadku

Wypadek, w którym ucierpiał poszkodowany kierowca, jego pasażerowie lub pasażerowie sprawcy wypadku, jest poważną sprawą, która nie kończy się mandatowo, a postępowaniem w sądzie. Zarówno poszkodowany kierowca, jego pasażerowie, jak i pasażerowie jadący ze sprawą oraz poszkodowani piesi, mogą domagać się odszkodowania za leczenie. Pod uwagę brane są koszty wizyt, zabiegów, rehabilitacji i leków – również, jeśli poszkodowani decydują się na leczenie prywatne. Osoby, które w wyniku poniesionych obrażeń zostały całkowicie wykluczone z możliwości podejmowania pracy zawodowej, mogą ubiegać się rentę.

Odszkodowanie za inne koszty poszkodowanego w wypadku

Wiele osób w wyniku odniesionych obrażeń, zostaje tymczasowo lub na stałe wykluczonych z życia zawodowego. Zarówno brak dochodów, jak i ewentualne koszty przebranżowienia się, powinny zostać uwzględnione przez ubezpieczyciela sprawcy. Odszkodowanie należy się więc za brak dochodów, za konieczność odbycia kursów, a także za poniesione straty finansowe, jakie poszkodowany poniósł w wyniku uczestnictwa w wypadku. Jeśli poszkodowany jechał podpisać ważną umowę, może domagać się odszkodowania za poniesione straty, ponieważ wypadek sprawił, że stracił on potencjalnego klienta lub kontrahenta.

Odszkodowanie komunikacyjne a zadośćuczynienie

W przypadku poważniejszych wypadków drogowych, w których poszkodowany doznał uszczerbku na zdrowiu, można ubiegać się również o zadośćuczynienie. Zadośćuczynienie w przeciwieństwie do odszkodowania nie jest wypłacane za poniesione straty materialne, a moralne. Ból, cierpienie, depresja, lęk przed ponownym prowadzeniem pojazdu – wszystkie straty moralne mogą podlegać zadośćuczynieniu. Mogą ubiegać się o nie również pasażerowie, a także bliscy poszkodowanych – ofiar śmiertelnych wypadku.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
19 - 11.01.2017          
  Motoryzacja

Polska firma Solaris produkująca doskonałej jakości autobusy hybrydowe poszerza rynki zbytu. Kolejnym krajem decydującym się na zakup autobusów tej marki jest Finlandia a dokładnie miasteczko Tampere.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Motoryzacja

Polska firma Solaris produkująca doskonałej jakości autobusy hybrydowe poszerza rynki zbytu. Kolejnym krajem decydującym się na zakup autobusów tej marki jest Finlandia a dokładnie miasteczko Tampere.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Motoryzacja

Polska firma Solaris produkująca doskonałej jakości autobusy hybrydowe poszerza rynki zbytu. Kolejnym krajem decydującym się na zakup autobusów tej marki jest Finlandia a dokładnie miasteczko Tampere.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
 
News - Motoryzacja
 
   
News - News  
News - News  
News - News  
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.