Dacia - marka rumuńskich samochodów osobowych, powstała w 1952 roku pod nazwą Uzina de Autoturisme Piteşti w mieście Mioveni. Od samego początku współpracowała z Renault. Nazwa pochodzi od proto-rumuńskiej nazwy państwa, później rzymskiej prowincji obecnie leżącej na terenie Rumunii. Obecnie jest filią francuskiego producenta samochodów Renault. Jest największym Rumuńskim eksporterem z 10% udziałem w rynku eksportowym. Przedsiębiorstwo dzięki Renault posiada wszystkie atrybuty potrzebne do zdobycia zaufania klienta. Oferuje nowoczesne, niezawodne oraz przestronne auta w przystępnej cenie, zaprojektowane przez koncern Renault.
Historia
Historia rumuńskiej marki wiąże się z powstaniem firmy Uzina de Autoturisme Piteşti z fabryką w Piteşti, gdzie od 1943 wytwarzane były części samolotowe. Od niemal samego początku Dacia współpracuje z Renault. Wykorzystuje technologie francuskiego koncernu oraz produkuje auta na jego licencji. W 1966 zakończono budowę fabryki samochodów. Rumuni próbowali stworzyć własny model pod nazwą Mioveni jednak po dwóch latach podpisali z Renault oficjalną umowę o współpracy.
Pierwszym autem marki była produkowana na licencji Renault 8 - Dacia 1100. W 1969 została zastąpiona serią aut 1300/1210/1310/1410 bazujących w całości na Renault 12. Oznaczenie modelu zależało od pojemności silnika. Zbudowano także wersję kombi auta, w której silnik zapożyczono od Volkswagena Golfa.
W 1976 roku Dacia podjęła decyzję o zakończeniu współpracy z Renault i kontynuuje produkcję we własnym zakresie wykorzystując technologie innych producentów[1]. W latach 80. rumuński rząd zdecydował o stworzeniu przez Dacię małolitrażowego, taniego samochodu - Dacii 500 Lăstun. Auto produkowano do 1989 roku ponieważ nie cieszył się za dużym powodzeniem ponieważ jakość wykonania auta pozostawiała wiele do życzenia, a same auto nie spełniało wymagań średniej rodziny[2]. W 1995 roku wprowadzono do produkcji nowy model - Dacię Nova. Auto opracowali tylko rumuńscy konstruktorzy na płycie podłogowej i z wykorzystaniem rozwiązań technologicznych Peugeota 309.
W 1999 roku marka została wykupiona przez Renault z zamiarem utworzenia z niej Rumuńskiego centrum rozwoju samochodów w Europie Środkowej i Wschodniej. Do francuskiego koncernu należy 99,43% akcji[3]. Koncern całkowicie zreformował proces produkcji elementów wyposażenia pojazdów tej marki. Grupa Renault zainwestowała w Dacię ponad miliard euro w odnowienie i rozwój zakładu produkcyjnego Piteşti oraz utworzenie Renault Technologie Roumanie i Renault Design Central Europe. Dzięki tym inwestycjom zakłady Dacii osiągnęły najwyższe standardy i wprowadziły metody pracy obowiązujące w innych zakładach Renault. Pierwszy nowym modelem powstałym po przejęciu firmy przez Renault była Dacia SuperNova, która w 2003 została zastąpiona przez Dacie Solenze. Była to jednak próba Renault przed wprowadzeniem rok później nowego modelu kończącego erę złych Dacii oraz wprowadzenie pracowników do nowych wymogów produkcyjnych auta - Dacii Logan. Samochód odniósł wielki sukces dlatego postanowiono powiększyć ofertę o kombi i vana. Wersję pick-up zaprezentowano w 2005 roku. W 2000 roku powstała specjalna, luksusowa wersja samochodu pod nazwą Dedicatie. Wyposażono ją w specjalne aluminiowe felgi, zderzaki w kolorze nadwozia oraz elektrycznie sterowane szyby i lepsze wykończenie wnętrza.
Po tak wielkim sukcesie Logana postanowiono zbudować mniejsze auto klasy kompaktowej (hatchbacka) - model Sandero, który w dużej mierze bazuje na swoim poprzedniku Loganie. Wraz z nowym modelem zaprezentowano nowe logo marki. Pod koniec 2008 roku przeprowadzono gruntowny face lifting modelu Logan w wersji sedan oraz kombi[4].. Logan FL jest kolejnym modelem po Sandero stylizowanym według nowego kierunku stylizacyjnego. Odmiany pickup i van pozostały bez żadnych zmian stylizacyjnych. W 2009 zaprezentowano lekko uterenowioną wersję Sandero - odmianę Stepway, która powstała na bazie brazylijskiej odmiany Dacii oferowanej na tamtejszym rynku pod nazwą Renault Sandero. Od zwykłej odmiana ta różni się podwyższonym nadwoziem oraz nakładkami mającymi nadać autu sportowy charakter[5]..
Na początku 2010 roku zadebiutował nowy terenowy model Dacia Duster.
Obecnie prowadzone są prace nad flagowym modelem klasy średniej (Grande), którego konstrukcja oparta zostanie na przedłużonej płycie podłogowej modelu Renault Fluence, premiera nowego auta przewidywana jest w 2011 roku[6]. Planowane jest również zaprezentowanie i wdrożenie do produkcji pod koniec 2011 roku drugiej generacji Logana oraz w 2012 roku modelu Dacia City, samochodu będącego przedstawicielem segmentu A, wykorzystującego płytę podłogową i podzespoły Renault Clio[7]. Obecnie Dacia pracuje także nad Hamsterem, czyli ekologicznym modelem, który pojawi się w 2012 roku.
Obecnie produkowane
* Logan
* Logan MCV
* Logan Van
* Logan Pick-Up
* Sandero
* Sandero Stepway
* Duster (od maja 2010)
Silniki
* Benzynowe:
o 1.4 MPI 75KM
o 1.6 MPI 87KM
o 16. 16V 110KM
* Diesela:
o 1.5 dCi 85KM eco2
o 1.5 dCi 110KM
* Biopaliwo:
o 1.6 MPI 87KM E85
Ekologia
Dacia eco2 zapewnia ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania. Znak ten został zaprezentowany w 2008 roku, a do sprzedaży w samochodach wszedł w 2009. Dacia eco2 spełnia identyczne wymagania co Renault eco2. Jest to wnoszenie swojego wkładu na rzecz Renault w celu ochrony środowiska. Poziom emisji CO2 w autach wyposażonych w silnik eco2 nie przekracza 140g/km. Oferowane są także auta napędzane biopaliwami.
Bezpieczeństwo
Dzięki wiedzy i doświadczeniu koncernu Renault, wszystkie auta Dacii wyposażone są w zaawansowane technicznie rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa biernego i czynnego. Wszystkie auta seryjnie wyposażone są w ABS oraz system wspomagania nagłego hamowania. Pasażerowie chronieni są poprzez trzypunktowe pasy bezpieczeństwa oraz komplet czołowych i bocznych poduszek powietrznych.
Fabryki
* Brazylia Brazylia - Sao José dos Pinhais
* Indie Indie
* Iran Iran
* Kolumbia Kolumbia - Medellín
* Maroko Maroko
* Rosja Rosja - Moskwa
* Rumunia Rumunia - Mioveni
* Rumunia Rumunia - Timişoara
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |