Zacios
Znak na korze drzewa wykonany siekierą, odsłaniający część łyka i drewna, mający na celu oznakowanie drzewa.
Zadrzewienia
Drzewa i krzewy rosnące poza lasem i obszarami miejskimi, spełniające funkcje ekologiczne, estetyczne, ochronne, rekreacyjne i produkcyjne; ważna rola ekologiczna zadrzewień polega m.in. na wzbogacaniu otaczających je biocenoz, ochronie gleby, upraw rolnych i innych elementów środowiska przed wpływami czynników biotycznych i abiotycznych; zadrzewienia poprawiają retencyjne właściwości terenu, przeciwdziałają przymrozkom, sprzyjają bytowaniu owadów (np. pszczół), ptactwa i drobnej zwierzyny; ze względu na pełnione funkcje wyróżnia się m.in.: zadrzewienia fitomelioracyjne (poprawiające warunki przyrodnicze produkcji rolnej), przeciwerozyjne, wodochronne, przeciwpożarowe, przeciwwietrzne i produkcyjne).
Zagospodarowanie turystyczne lasów
Przystosowanie lasów do pełnienia funkcji społecznych związanych z czynnym i biernym wypoczynkiem ludności: wytyczanie szlaków turystycznych i ścieżek – spacerowych, rowerowych, edukacyjnych itp., urządzanie punktów widokowych, budowa parkingów, wiat, pól biwakowych i placów do gier, wyposażanie ich w tablice informacyjne, ławki, stoły, miejsca na ognisko, kosze na śmieci itp.
Zalesianie
Zakładanie młodego lasu na gruntach dotąd nieleśnych, głównie na nieużytkach, wydmach piaszczystych i gruntach porolnych, w celu prowadzenia produkcji leśnej i zwiększenia lesistości kraju.
Zapas
Łączna miąższość drewna drzewostanów danej jednostki, np. nadleśnictwa, wyrażona w metrach sześciennych (m3) grubizny lub grubizny i drobnicy.
Zasiadka
Sposób polowania, kiedy to myśliwy (lub drapieżnik, np. ryś) oczekują na zdobycz w ukryciu.
Zasobność drzewostanu
Miąższość (objętość) drzewostanu wyrażona w metrach sześciennych grubizny lub grubizny i drobnicy w przeliczeniu na 1 hektar (m3/ha); jeden z najważniejszych elementów taksacyjnych określanych podczas terenowych prac taksacyjnych w lesie, mający podstawowe znaczenie w planowaniu całokształtu zabiegów gospodarczych w danym drzewostanie; jako wielkość przeciętna, obliczona np. dla nadleśnictwa, zasobność drzewostanu stanowi wskaźnik możliwości produkcyjnych ogółu drzewostanów nadleśnictwa, wszystkich klas wieku.
Zbiorowisko roślinne
Pojęcie stosowane w ekologii na określenie każdego zgrupowania roślin o charakterze naturalnym lub półnaturalnym, zajmującego określony typ siedliska, np. bór sosnowy, las liściasty, torfowisko, łąka; tworzą je rośliny mające podobne wymagania odnośnie gleby, klimatu i innych czynników abiotycznych.
Zgryzanie
Ogryzanie pędów młodych drzew przez zwierzęta roślinożerne w celu zdobycia pokarmu lub ścierania siekaczy (np. przez zającowate); najczęściej są zgryzane sadzonki sosny, jodły, świerku, jesionu, dębu i klonu przez jelenie, sarny, łosie i zające.
Zielarstwo
Znajomość roślin leczniczych, ich hodowla oraz pozyskiwanie ze stanowisk naturalnych, połączone z częściowym przerobem zebranego surowca, także gałąź wiedzy.
Ziele (herba)
Odpowiednio pozyskane i wysuszone pędy nadziemne roślin zielnych, bylin i krzewinek wraz z liśćmi, zazwyczaj z kwiatami w początkowej fazie rozwoju, niekiedy z korzeniami; surowiec zielarski.
Złom
- drzewo złamane na pniu przez wichurę; zwykle jest to drzewo o pniu osłabionym przez hubę. Złomy powstają również podczas niewłaściwej ścinki drzew, kiedy padające drzewo łamie się samo lub łamie inne rosnące obok drzewa
- najwyższe odznaczenie łowieckie nadawane przez Polski Związek Łowiecki; 3) gałązka świerku lub jodły, którą przyozdabia się kapelusz myśliwego po ubiciu grubej zwierzyny.
Zoochoria
Rozsiewanie roślin przez zwierzęta
Zoocydy
Ogólna nazwa związków chemicznych działających trująco na zwierzęta; zoocydy dzieli się na: insektycydy (przeciwko owadom), rodentycydy (przeciwko gryzoniom), moluskocydy (przeciwko ślimakom), akarycydy (przeciwko roztoczom), nematocydy (przeciwko nicieniom); ze względu na metody intoksykacji dzielą się na trucizny oddechowe, kontaktowe i żołądkowe, zwykle jednak wykazują działanie mieszane.
Zraz
Odcinek jednorocznego lub dwuletniego pędu (np. sosny, świerku lub jodły) z pączkiem szczytowym i kilkoma pączkami bocznymi ucięty w celu zaszczepienia na podkładce; w leśnictwie szczepi się na podkładkach w plantacji nasiennej.
Zrąb
- powierzchnia w lesie, gdzie odbywa się ścinka drzew, poręba, również obszar pozostały po usunięciu drzewostanu
- wycinanie drzew, oczyszczanie z gałęzi i korowanie.
Zrąb zupełny
Powierzchnia, z której usunięto cały drzewostan, przewidziana do odnowienia w ciągu dwóch najbliższych lat.
Zrębki
Drobne kawałki drewna przeznaczone m.in. dla przemysłu płytowego i celulozowego oraz do celów energetycznych otrzymywane z drewna rozdrobnionego w urządzeniach zwanych rębarkami; zrębki białe – otrzymywane z odpadów drzewnych bez kory, zrębki brunatne – wyrabiane z niekorowanego drewna, zrębki nawozowe – przeznaczone do nawożenia organicznego, zawierające dodatkowo gałązki, igliwie i korę, zrębki energetyczne – przeznaczone do spalania w celu uzyskania energii.
Zrywka drewna
Przemieszczanie drewna z miejsca pozyskania przy pniu do miejsca załadunku położonego przy drogach dostępnych dla środków transportu; pierwsza faza transportu leśnego, najtrudniejsza i najkosztowniejsza. Zrywka drewna może być ciągnikowa, konna, kombinowana, linowa, podwieszona lub grawitacyjna (ślizg).
Zrzez
Część rośliny (liść, łodyga, korzeń) odcięty w celu wegetatywnego rozmnażania, m.in. drzew.
Zrzuty
Poroże zwierzyny płowej odpadłe w normalnym, corocznym procesie zrzucania poroża.
Zwarcie drzewostanu
Rodzaj i stopień wypełnienia przestrzeni w drzewostanie przez korony drzew; wyróżnia się 3 rodzaje zwarcia: poziome – kiedy korony w drzewostanie rozmieszczone są względem siebie na poziomie jednego ich pietra (mówi się o 5 stopniach zwarcia poziomego – silnym, pełnym, umiarkowanym, przerywanym i luźnym), pionowe – powstające przy zetknięciu się koron drzew wzrastających w różnych piętrach drzewostanu, schodkowe – gdy piętra nie wyodrębniają się wyraźnie, a kępy drzew o niejednakowych wysokościach tworzą układ schodkowy. Zwarcie drzewostanu pełni ważną funkcję w życiu lasu, wywiera wpływ zarówno na kształtowanie się samych drzew, jak i ich środowiska.
Zwierzyna płowa
Zwierzyna z rodziny jeleniowatych: łoś, jeleń, daniel, sarna.
Zwierzyna, zwierzęta łowne
Dziko żyjące gatunki ssaków i ptaków, które – zgodnie z ustawą „Prawo łowieckie” – są przedmiotem polowań. Zwierzynę dzieli się zwykle na grubą i drobną; zwierzyna gruba – w Polsce zalicza się do niej: łosia, jelenia, daniela, sarnę, muflona, dzika, wilka, rysia, a z ptaków głuszca; zwierzyna drobna – zając, dziki królik, lis, borsuk, jenot, kuna leśna, piżmak, tchórz oraz wszystkie ptaki łowne, z wyjątkiem głuszca.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |