Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - LASY
   
COUNTRY:
         
 

 
Home news
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 

 
 
   
 
   
   
 
   
 
   
Drzewa i medzcyna  
   
AKACJA  
BEZ  
BRZOZA  
BUK  
CIS  
CZEREMCHA  
DĄB  
GŁÓG  
GRAB
 
JAŁOWIEC  
JARZĘBINA  
JAWOR  
KLON  
JESION  
JODŁA  
KALINKASZTANOWIECA  
KRUSZYNA  
LESZCZYNA  
LIPA  
MODRZEW  
OLCHA  
ORZECHOSIKA  
SOSNA  
ŚWIERK  
TOPOLA  
WIĄZ  
WIERZBA  
   
 
   
Drzewa egzotyczne  
   
MEDYCYNA  
   
 
   
Encyklopedia drzew  
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
   
   
   
   
 
Grupa Media Informacyjne - Wiedza  
   

Wiedza Zapraszamy do działu wiedza, w którym łączymy więdzę z przyjemnościa podróżowania, zwiedzania, poznawania ciekawych faktów, miejsc. Poznawaj świat dzięki Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy ZakupyB.html Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Encyklopedia leśna

Lasy są często nazywane płucami świata. To dzięki nim żyje wiele gatunków roślin i zwierząt, a przede wszystkim człowiek. Niewiele byśmy zrobili, gdyby nie właśnie one. Wiele cywilizacji budowane było w oparciu o las. Drzewo było i jest po dziś dzień doskonałym budulcem. Z lasu pozyskujemy wiele cennych i smacznych produktów żywnościowych. Równie ważna jest społeczna wartość jaką jest mozliwość rekreacji oraz wypoczynku. Dzisiaj nadal możemy cieszyć się z tych dobrodziejstw. Istnieją jednak liczne zagrożenia. Naturalny las zachował sie w nielicznych krajach. Dlatego staje sie niezwyle ważna właściwa gospodarka leśna. To od niej bedzie zależeć czy przyszłe pokolenia będą mogły cieszyc się z podziwiania dzikich zwierząt, spacerów po nim.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
   
 
| A | Ą | B | C | Ć | D | E | Ę | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | Ś | T | U | W | Y | Z | Ź | Ż |
 
 
 

Zacios

Znak na korze drzewa wykonany siekierą, odsłaniający część łyka i drewna, mający na celu oznakowanie drzewa.

Zadrzewienia

Drzewa i krzewy rosnące poza lasem i obszarami miejskimi, spełniające funkcje ekologiczne, estetyczne, ochronne, rekreacyjne i produkcyjne; ważna rola ekologiczna zadrzewień polega m.in. na wzbogacaniu otaczających je biocenoz, ochronie gleby, upraw rolnych i innych elementów środowiska przed wpływami czynników biotycznych i abiotycznych; zadrzewienia poprawiają retencyjne właściwości terenu, przeciwdziałają przymrozkom, sprzyjają bytowaniu owadów (np. pszczół), ptactwa i drobnej zwierzyny; ze względu na pełnione funkcje wyróżnia się m.in.: zadrzewienia fitomelioracyjne (poprawiające warunki przyrodnicze produkcji rolnej), przeciwerozyjne, wodochronne, przeciwpożarowe, przeciwwietrzne i produkcyjne).

Zagospodarowanie turystyczne lasów

Przystosowanie lasów do pełnienia funkcji społecznych związanych z czynnym i biernym wypoczynkiem ludności: wytyczanie szlaków turystycznych i ścieżek – spacerowych, rowerowych, edukacyjnych itp., urządzanie punktów widokowych, budowa parkingów, wiat, pól biwakowych i placów do gier, wyposażanie ich w tablice informacyjne, ławki, stoły, miejsca na ognisko, kosze na śmieci itp.

Zalesianie

Zakładanie młodego lasu na gruntach dotąd nieleśnych, głównie na nieużytkach, wydmach piaszczystych i gruntach porolnych, w celu prowadzenia produkcji leśnej i zwiększenia lesistości kraju.

Zapas

Łączna miąższość drewna drzewostanów danej jednostki, np. nadleśnictwa, wyrażona w metrach sześciennych (m3) grubizny lub grubizny i drobnicy.

Zasiadka

Sposób polowania, kiedy to myśliwy (lub drapieżnik, np. ryś) oczekują na zdobycz w ukryciu.

Zasobność drzewostanu

Miąższość (objętość) drzewostanu wyrażona w metrach sześciennych grubizny lub grubizny i drobnicy w przeliczeniu na 1 hektar (m3/ha); jeden z najważniejszych elementów taksacyjnych określanych podczas terenowych prac taksacyjnych w lesie, mający podstawowe znaczenie w planowaniu całokształtu zabiegów gospodarczych w danym drzewostanie; jako wielkość przeciętna, obliczona np. dla nadleśnictwa, zasobność drzewostanu stanowi wskaźnik możliwości produkcyjnych ogółu drzewostanów nadleśnictwa, wszystkich klas wieku.

Zbiorowisko roślinne

Pojęcie stosowane w ekologii na określenie każdego zgrupowania roślin o charakterze naturalnym lub półnaturalnym, zajmującego określony typ siedliska, np. bór sosnowy, las liściasty, torfowisko, łąka; tworzą je rośliny mające podobne wymagania odnośnie gleby, klimatu i innych czynników abiotycznych.

Zgryzanie

Ogryzanie pędów młodych drzew przez zwierzęta roślinożerne w celu zdobycia pokarmu lub ścierania siekaczy (np. przez zającowate); najczęściej są zgryzane sadzonki sosny, jodły, świerku, jesionu, dębu i klonu przez jelenie, sarny, łosie i zające.

Zielarstwo

Znajomość roślin leczniczych, ich hodowla oraz pozyskiwanie ze stanowisk naturalnych, połączone z częściowym przerobem zebranego surowca, także gałąź wiedzy.

Ziele (herba)

Odpowiednio pozyskane i wysuszone pędy nadziemne roślin zielnych, bylin i krzewinek wraz z liśćmi, zazwyczaj z kwiatami w początkowej fazie rozwoju, niekiedy z korzeniami; surowiec zielarski.

Złom

  • drzewo złamane na pniu przez wichurę; zwykle jest to drzewo o pniu osłabionym przez hubę. Złomy powstają również podczas niewłaściwej ścinki drzew, kiedy padające drzewo łamie się samo lub łamie inne rosnące obok drzewa
  • najwyższe odznaczenie łowieckie nadawane przez Polski Związek Łowiecki; 3) gałązka świerku lub jodły, którą przyozdabia się kapelusz myśliwego po ubiciu grubej zwierzyny.

Zoochoria

Rozsiewanie roślin przez zwierzęta

Zoocydy

Ogólna nazwa związków chemicznych działających trująco na zwierzęta; zoocydy dzieli się na: insektycydy (przeciwko owadom), rodentycydy (przeciwko gryzoniom), moluskocydy (przeciwko ślimakom), akarycydy (przeciwko roztoczom), nematocydy (przeciwko nicieniom); ze względu na metody intoksykacji dzielą się na trucizny oddechowe, kontaktowe i żołądkowe, zwykle jednak wykazują działanie mieszane.

Zraz

Odcinek jednorocznego lub dwuletniego pędu (np. sosny, świerku lub jodły) z pączkiem szczytowym i kilkoma pączkami bocznymi ucięty w celu zaszczepienia na podkładce; w leśnictwie szczepi się na podkładkach w plantacji nasiennej.

Zrąb

  • powierzchnia w lesie, gdzie odbywa się ścinka drzew, poręba, również obszar pozostały po usunięciu drzewostanu
  • wycinanie drzew, oczyszczanie z gałęzi i korowanie.

Zrąb zupełny

Powierzchnia, z której usunięto cały drzewostan, przewidziana do odnowienia w ciągu dwóch najbliższych lat.

Zrębki

Drobne kawałki drewna przeznaczone m.in. dla przemysłu płytowego i celulozowego oraz do celów energetycznych otrzymywane z drewna rozdrobnionego w urządzeniach zwanych rębarkami; zrębki białe – otrzymywane z odpadów drzewnych bez kory, zrębki brunatne – wyrabiane z niekorowanego drewna, zrębki nawozowe – przeznaczone do nawożenia organicznego, zawierające dodatkowo gałązki, igliwie i korę, zrębki energetyczne – przeznaczone do spalania w celu uzyskania energii.

Zrywka drewna

Przemieszczanie drewna z miejsca pozyskania przy pniu do miejsca załadunku położonego przy drogach dostępnych dla środków transportu; pierwsza faza transportu leśnego, najtrudniejsza i najkosztowniejsza. Zrywka drewna może być ciągnikowa, konna, kombinowana, linowa, podwieszona lub grawitacyjna (ślizg).

Zrzez

Część rośliny (liść, łodyga, korzeń) odcięty w celu wegetatywnego rozmnażania, m.in. drzew.

Zrzuty

Poroże zwierzyny płowej odpadłe w normalnym, corocznym procesie zrzucania poroża.

Zwarcie drzewostanu

Rodzaj i stopień wypełnienia przestrzeni w drzewostanie przez korony drzew; wyróżnia się 3 rodzaje zwarcia: poziome – kiedy korony w drzewostanie rozmieszczone są względem siebie na poziomie jednego ich pietra (mówi się o 5 stopniach zwarcia poziomego – silnym, pełnym, umiarkowanym, przerywanym i luźnym), pionowe – powstające przy zetknięciu się koron drzew wzrastających w różnych piętrach drzewostanu, schodkowe – gdy piętra nie wyodrębniają się wyraźnie, a kępy drzew o niejednakowych wysokościach tworzą układ schodkowy. Zwarcie drzewostanu pełni ważną funkcję w życiu lasu, wywiera wpływ zarówno na kształtowanie się samych drzew, jak i ich środowiska.

Zwierzyna płowa

Zwierzyna z rodziny jeleniowatych: łoś, jeleń, daniel, sarna.

Zwierzyna, zwierzęta łowne

Dziko żyjące gatunki ssaków i ptaków, które – zgodnie z ustawą „Prawo łowieckie” – są przedmiotem polowań. Zwierzynę dzieli się zwykle na grubą i drobną; zwierzyna gruba – w Polsce zalicza się do niej: łosia, jelenia, daniela, sarnę, muflona, dzika, wilka, rysia, a z ptaków głuszca; zwierzyna drobna – zając, dziki królik, lis, borsuk, jenot, kuna leśna, piżmak, tchórz oraz wszystkie ptaki łowne, z wyjątkiem głuszca.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
1          
  Encyklopedia drzew

Historia światowa to ogrom wydarzeń z historii, polityki, dziejów kultury, gospodarki. Opisanie ich wszystkich jest trudne i nie do końca wydaje się być uzasadnione. Są jednak wydarzenia, które trwale wpisały się w historię, wyznaczając kierunek rozwoju od czasów barbarzyńskich po czasy współczesne. Chronologicznie ułożone pokazują złożoność opisywanej problematyki. Pozwól, że zabierzemy Cię w przeszłość by zrozumieć teraźniejszość i przyszłość Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Parki Narodowe

Historia światowa to ogrom wydarzeń z historii, polityki, dziejów kultury, gospodarki. Opisanie ich wszystkich jest trudne i nie do końca wydaje się być uzasadnione. Są jednak wydarzenia, które trwale wpisały się w historię, wyznaczając kierunek rozwoju od czasów barbarzyńskich po czasy współczesne. Chronologicznie ułożone pokazują złożoność opisywanej problematyki. Pozwól, że zabierzemy Cię w przeszłość by zrozumieć teraźniejszość i przyszłość Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Lasy

Historia światowa to ogrom wydarzeń z historii, polityki, dziejów kultury, gospodarki. Opisanie ich wszystkich jest trudne i nie do końca wydaje się być uzasadnione. Są jednak wydarzenia, które trwale wpisały się w historię, wyznaczając kierunek rozwoju od czasów barbarzyńskich po czasy współczesne. Chronologicznie ułożone pokazują złożoność opisywanej problematyki. Pozwól, że zabierzemy Cię w przeszłość by zrozumieć teraźniejszość i przyszłość Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
   
   
   
 
 
Poland - News
 
   
News - News  
News - News  
News - News  
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 

 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
©® 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.