Kalafonia
Produkt destylacji żywicy z drzew iglastych, używany w przemyśle papierniczym, lakierniczym, mydlarskim, tekstylnym i do wytwarzania past lutowniczych. Jest ciałem stałym, o jasnej barwie, kruchym i nierozpuszczalnym w wodzie.
Karczowanie
Ręczne lub mechaniczne usuwanie karp z ziemi w celu uzyskania surowca drzewnego lub oczyszczenia terenu.
Karpa, karcz
Pniak z korzeniami powstały po ścięciu drzewa.
Karpina
- pniak z korzeniami, wydobyty z ziemi, przeznaczony na drewno użytkowe lub opałowe
- drewno uzyskane z karp wydobytych z ziemi.
Kęsy
Zęby ssaków drapieżnych.
Kielnia, plusk
Płaski ogon bobra, uważany kiedyś za przysmak w okresie postu.
Kita
Puszysty ogon lisa, jenota, kuny lub wiewiórki.
Klangor
Głos żurawia wydawany również w locie.
Klasa do odnowienia
Typ budowy pionowej drzewostanów, w których ma miejsce równoczesne użytkowanie i odnawianie pod osłoną drzewostanu macierzystego, o stanie odnowienia nie spełniającym jeszcze zakładanych wymogów.
Klasa odnowienia
Typ budowy pionowej drzewostanów, w których ma miejsce równoczesne użytkowanie i odnawianie pod osłoną drzewostanu macierzystego, o stanie odnowienia pozwalającym przejść do kolejnych etapów jego pielęgnacji.
Klasa wieku drzewostanu
Podział drzewostanów według ich wieku; rozpiętość klasy wieku wynosi 20 lat (np. I klasa wieku – drzewostany w wieku do 20 lat, II klasa – 21 – 40 lat, III klasa – 41 – 60 lat itd.).
Klępa, łosza
Samica łosia.
Klimaks, zbiorowisko klimaksowe
Końcowe stadium rozwojowe ekosystemu, ostatnie ogniwo sukcesji ekologicznej, odpowiadające zbiorowisku najbardziej zharmonizowanemu z siedliskiem.
Klon
Populacja osobników lub komórek o jednakowym składzie genetycznym powstała w wyniku rozmnażania wegetatywnego, tj. przez podział jednej komórki (organizmu), pączkowanie, rozłogi lub sadzonkowanie.
Klucz
Szyk lotu niektórych ptaków wędrownych, m.in. żurawi i gęsi, przypominający kształtem literę V.
Klupa, średnicomierz
Przyrząd do pomiaru grubości drzew stojących i ściętych.
Kłoda
Pojedyncza sztuka drewna okrągłego średnio- i wielkowymiarowego.
Kłodowanie
Przecinanie drewna dłużycowego na kłody.
Kłusownictwo
Bezprawne zabijanie, chwytanie lub ściganie zwierzyny oraz łowienie ryb w sposób niedozwolony lub w niedozwolonym czasie i miejscu.
Knieja, łowisko leśne
Gęsty las zasiedlony zwierzyną, miejsce polowań.
Kniejówka
- trąbka myśliwska, sygnałówka, używana w czasie polowań
- palna broń myśliwska, łamana, o jednej lufie gwintowanej i drugiej gładkiej.
Kocenie się
Wydawanie potomstwa przez samice zwierząt z rodziny kotowatych, w języku łowieckim także przez sarny, kozice, muflony, zające i króliki.
Koczowisko
Miejsce czasowego przebywania zwierzyny.
Kolczatka
Obroża z kolcami umieszczonymi od wewnątrz do układania psa myśliwskiego lub na zewnątrz w celu zabezpieczenia szyi wilczarza.
Kolejka leśna
Kolej wąskotorowa do wywozu drewna z lasu.
Kołatki
Drewniane kołatki lub metalowe grzechotki, wydające przy potrząsaniu głośne dźwięki; przyrządy używane w czasie polowania zbiorowego przez naganiaczy do wypłaszania i pędzenia zwierzyny.
Koło łowieckie
Podstawowe ogniwo organizacyjne Polskiego Związku Łowieckiego posiadające osobowość prawną, powołane do realizacji celów i zadań łowiectwa. W połowie roku 2003 funkcjonowały 2503 koła, które dzierżawiły 4706 obwodów łowieckich, zrzeszając 95% wszystkich członków PZŁ. Koła łowieckie istnieją w Polsce od ponad stu lat i są jedną z najistotniejszych cech modelu naszego łowiectwa.
Komensalizm, współbiesiadnictwo
Forma współżycia organizmów dwu gatunków, w której jeden organizm (komensal) korzysta z pokarmu udostępnionego przez osobnika drugiego gatunku (gospodarza), nie przynosząc mu szkody ani korzyści, np. porosty na pniach drzew lub owady i pajęczaki żywiące się resztkami pokarmu w gniazdach ptaków i norach gryzoni.
Kopalniaki
Sortyment drewna okrągłego w postaci wyrzynków o ściśle określonych wymiarach, uzyskiwany z pocięcia surowca kopalniakowego, stosowany do obudowy wyrobisk górniczych.
Kora korkowa
Kora dębu korkowego lub korkowca amurskiego pozyskiwana do produkcji korka.
Kordelas
Krótka biała broń przyboczna myśliwego, niekiedy bogato zdobiona, z rękojeścią wykonaną z części poroża zwierzyny płowej.
Korowarki
Maszyny i urządzenia do korowania okrągłego surowca drzewnego.
Korowina
Zewnętrzna, martwa warstwa kory na powierzchni pni i gałęzi drzew.
Korytarz ekologiczny
Teren niezabudowany, bogatszy biocenotycznie, łączący ze sobą cenne przyrodniczo, izolowane obszary, umożliwiający migrację roślin i zwierząt.
Kostur
Narzędzie ręczne używane przy sadzeniu lasu do wykonywania szpary w glebie i obciśnięcia sadzonki włożonej do tej szpary; składa się ze stalowego klina i drewnianego trzonka.
Koza
Samica sarny i kozicy.
Kozioł, rogacz
Samiec sarny.
Koźlę
Młoda sarna lub kozica w wieku poniżej roku.
Kraina przyrodniczoleśna
Najwyższa hierarchicznie i największa jednostka regionalizacji przyrodniczoleśnej, obejmująca duży obszar o podobnym charakterze fizjograficznym, w której przyrodnicze warunki produkcji leśnej kształtuje określony klimat; krainę cechuje występowanie charakterystycznych dla niej odmian typów siedliskowych lasu, znajdujących tu najlepsze warunki rozwoju. W Polsce wyróżniono 8 krain: I - Bałtycką, II - Mazursko-Podlaską, III - Wielkopolsko-Pomorską, IV - Mazowiecko-Podlaską, V - Śląską, VI - Małopolską, VII – Sudecką, VIII - Karpacką.
Krajowy program zwiększania lesistości kraju
Program opracowany przez Instytut Badawczy Leśnictwa na zlecenie Ministerstwa Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa i zaakceptowany do realizacji przez Radę Ministrów w dniu 23 czerwca 1995 r., a następnie zmodyfikowany w r. 2002, którego głównym celem jest stworzenie warunków do zwiększenia lesistości Polski do 30% w r. 2020 i 33% w 2050 r., zapewnienie optymalnego przestrzenno-czasowego rozmieszczenia zalesień oraz ustalenie priorytetów ekologicznych i gospodarczych oraz preferencji zalesieniowych gmin.
Krótkopęd
Pęd skrócony, o częściowo lub całkowicie zahamowanym wzroście
Ksylofagi, drewnojady
Organizmy odżywiające się drewnem; należy do nich wiele gatunków owadów w postaci dorosłej lub larw.
Ksyloteka
Kolekcja próbek gatunków drewna w postaci wyrzynków, fornirów lub mikropreparatów.
Kudły
Gęsta, długa sierść niedźwiedzia.
Kulisa
Pas drzewostanu rębnego pozostawiony między dwoma zrębami tej samej szerokości w celu uzyskania możliwości odnowienia lasu przez tzw. samosiew boczny i stworzenia osłony bocznej odnowienia naturalnego.
Kwatera
Część działki produkcyjnej w szkółce leśnej.
Kynologia
Nauka o psach, ich hodowli i użytkowaniu; kynologia myśliwska – nauka o psach myśliwskich obejmująca hodowlę i tresurę.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |