Las
- najbardziej złożony i trwały ekosystem lądowy, naturalny lub ukształtowany przez człowieka, składający się z organizmów roślinnych i zwierzęcych; charakteryzuje się warstwową budową, w której dominującą rolę odgrywa piętro drzew rosnących w zwarciu; pozostałe warstwy (piętra) to: krzewy (podszyt), zioła i krzewinki (runo leśne) oraz mchy i porosty
- według ustawy o lasach, grunt o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną lub przejściowo jej pozbawiony, przeznaczony do produkcji leśnej lub stanowiący rezerwat przyrody, lub wchodzący w skład parku narodowego albo wpisany do rejestru zabytków, także grunt związany z gospodarką leśna, zajęty pod wykorzystywane na potrzeby gospodarki leśnej budynki i budowle, drogi leśne, szkółki, miejsca składowania drewna itp.
Las monsunowy
zbiorowisko drzew liściastych zrzucających liście w porze suchej, związane z klimatem podrównikowym (z 7 – 9-miesięczną letnią porą deszczową i krótką porą suchą) i monsunami; występuje w Azji Południowo-Wschodniej, Indiach, północnej Australii, wschodniej i południowej Afryce oraz w Ameryce Środkowej i Południowej.
Las naturalny
las powstały bez udziału człowieka, trwający w wyniku naturalnych procesów przyrodniczych – odnowienia, dojrzewania, starzenia i rozpadu; ingerencja człowieka w takim lesie ogranicza się wyłącznie do pozyskania użytków leśnych (drewna, żywicy, kory garbarskiej itp.), nie powodując przy tym niekorzystnych zmian w tym ekosystemie.
Las pierwotny
Las ukształtowany na zasadach doboru naturalnego, rozwijający się bez ingerencji człowieka, podlegający wyłącznie prawom przyrody; ze względu na rozwój cywilizacyjny lasy pierwotne zajmują w Polsce i Europie Zachodniej niewielkie powierzchnie.
Las produkcyjny, las użytkowy
Las, którego głównym celem jest produkcja drewna
Lasostep
Formacja roślinna charakteryzująca się występowaniem obok siebie roślinności stepowej i leśnej; obszar przejściowy między strefą leśną i stepową.
Lasotundra
Formacja roślinna w pasie przejściowym pomiędzy tundrą a tajgą, złożona z typowej dla tundry roślinności mszystej i trawiasto-krzewinkowej, z rzadka spotykanymi drzewami.
Lasy gospodarcze
Lasy, w których prowadzi się planową hodowlę w celu realizacji funkcji produkcyjnej; do lasów gospodarczych, zalicza się wszystkie lasy, które nie są lasami ochronnymi.
Lasy ochronne
kategoria lasów szczególnie chronionych ze względu na pełnione funkcje lub stopień zagrożenia, przewidziana w ustawie o lasach z 28 września 1991 r. Według ustawy, za lasy ochronne mogą być uznane lasy, które:
- chronią glebę przed zmywaniem lub wyjałowieniem, powstrzymują usuwanie ziemi, obrywanie się skał lub lawin
- chronią zasoby wód powierzchniowych i podziemnych, regulują stosunki hydrologiczne w zlewni oraz na obszarach wododziałów
- ograniczają powstawanie lub rozprzestrzenianie się lotnych piasków
- są trwale uszkodzone na skutek działalności przemysłu
- stanowią drzewostany nasienne lub ostoje zwierząt i stanowiska roślin podlegających ochronie gatunkowej
- mają szczególne znaczenie przyrodniczo-naukowe lub dla obronności i bezpieczeństwa Państwa
- są położone w granicach administracyjnych miast i w odległości do 10 km od granic administracyjnych miast liczących ponad 50 tys. mieszkańców, w strefach ochronnych wokół sanatoriów i uzdrowisk, w strefie górnej granicy lasów.
Lepowanie
- smarowanie pędów, pączków lub kory drzew preparatem o odrażającej woni w celu ochrony przed spałowaniem przez zwierzynę
- nakładanie na pniach drzew opasek z lepu w celu uniemożliwienia szkodliwym owadom (np. gąsienicom barczatki sosnówki) wędrówki w stronę koron drzew.
Leśnictwo
- dział gospodarki narodowej zajmujący się zagospodarowaniem, pielęgnowaniem, użytkowaniem i odnawianiem lasów w celu stałego pozyskiwania drewna i innych użytków leśnych oraz wykorzystywania innych wartości lasów, m.in. ochronnych, zdrowotnych, rekreacyjnych, edukacyjnych
- zespół nauk leśnych obejmujący nauki przyrodnicze, techniczne i ekonomiczne, na których opiera się gospodarka leśna
- część nadleśnictwa, licząca przeciętnie ok. 1,2 tys. ha, kierowana przez leśniczego.
Leśniczy
pracownik terenowy Służby Leśnej, bezpośrednio podlegający zastępcy nadleśniczego, kierujący leśnictwem, do którego zadań należy całokształt spraw związanych z prowadzeniem gospodarki leśnej; sprawuje on także nadzór nad lasami nie stanowiącymi własności skarbu państwa. Leśniczemu podlegają podleśniczy i gajowy.
Leśnik
specjalista w dziedzinie gospodarki leśnej, osoba zatrudniona w leśnictwie.
Leśny bank genów Kostrzyca
Zakład Lasów Państwowych o zasięgu krajowym, powstały w roku 1995 w celu ochrony leśnej bioróżnorodności - zachowania najcenniejszych zasobów genowych zagrożonych gatunków drzew leśnych, krzewów, krzewinek i roślin dna lasu z terenu całej Polski - oraz prowadzenia edukacji ekologicznej społeczeństwa. Bezpośrednim powodem utworzenia LBG w Kotlinie Jeleniogórskiej była klęska ekologiczna, która w latach osiemdziesiątych dotknęła lasy Gór Izerskich, Karkonoszy i Sudetów Wschodnich.
Leśny kompleks promocyjny (LKP)
Jednostka funkcjonalna Lasów Państwowych, obejmująca swym zasięgiem możliwie zwarte kompleksy leśne wchodzące w skład jednego bądź kilku nadleśnictw, powołana w celu promocji ekologicznej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej oraz współpracy z organizacjami zajmującymi się ochroną przyrody i stowarzyszeniami ekologicznymi. Pierwsze LKP powstały w roku 1996 na mocy zarządzenia dyrektora generalnego Lasów Państwowych; do połowy roku 2003 utworzono ich 13: „Bory Lubuskie”, „Bory Tucholskie”, „Lasy Beskidu Śląskiego”, „Lasy Birczańskie”, „Lasy Gostynińsko-Włocławskie”, „Lasy Janowskie”, „Lasy Mazurskie”, „Lasy Oliwsko-Darżlubskie”, „Lasy Rychtalskie”, „Lasy Spalsko-Rogowskie”, „Puszcza Białowieska”, „Puszcza Bukowa i Goleniowska” oraz „Puszcza Kozienicka”. Obejmują lasy 33 nadleśnictw oraz trzech jednostek doświadczalnych (LZD Siemianice, LZD Rogów, Stacja Badawcza PAN w Popielnie), o łącznej powierzchni 630 tys. ha.
Leziwo
Podwójny sznur spleciony z konopi i łyka, z dowiązaną deseczką do siedzenia, służący bartnikowi do wchodzenia na drzewo.
Leżanina
Drewno powalone lub ścięte, które na skutek długiego przelegiwania w lesie straciło swoje własności użytkowe; drewno niskiej jakości, przeznaczane na opał.
Lignit, ksylit, drewno bitumiczne
Odmiana węgla brunatnego o zmienionej, ale dobrze zachowanej strukturze drewna; lignit stosowany jest jako materiał zdobniczy.
Linia oddziałowa
Wycięty w drzewostanie pas szerokości 5 – 8 metrów, dzielący las na oddziały.
Linia ostępowa, dukt, przesieka
Wycięty w drzewostanie pas szerokości 6 - 10 metrów, dzielący las na ostępy.
Listwa mrozowa
Pionowe zgrubienie na pniach drzew w miejscu zabliźnienia się pęknięć spowodowanych przez mróz.
Liściarka
Wysuszone pędy drzew i krzewów liściastych zebrane wraz z liśćmi w maju i na początku czerwca, przeznaczone na zimową karmę dla zwierzyny.
Lizawka
Skrzynka, korytko lub słupek z wywierconymi otworami zawierające sól kuchenną służącą grubej zwierzynie do uzupełniania niektórych składników pokarmowych.
Locha
Samica dzika.
Lusterko
Skupienie gąsienic brudnicy mniszki lub nieparki na korze drzewa, gdzie przebywają przez kilka dni po wylęgu z jaj, zanim powędrują ku koronie drzewa do miejsc żerowania.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |