Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - LASY
   
COUNTRY:
         
 

 
Home news
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 

 
 
   
 
   
   
 
   
 
   
Drzewa i medzcyna  
   
AKACJA  
BEZ  
BRZOZA  
BUK  
CIS  
CZEREMCHA  
DĄB  
GŁÓG  
GRAB
 
JAŁOWIEC  
JARZĘBINA  
JAWOR  
KLON  
JESION  
JODŁA  
KALINKASZTANOWIECA  
KRUSZYNA  
LESZCZYNA  
LIPA  
MODRZEW  
OLCHA  
ORZECHOSIKA  
SOSNA  
ŚWIERK  
TOPOLA  
WIĄZ  
WIERZBA  
   
 
   
Drzewa egzotyczne  
   
MEDYCYNA  
   
 
   
Encyklopedia drzew  
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
   
   
   
   
 
Grupa Media Informacyjne - Wiedza  
   

Wiedza Zapraszamy do działu wiedza, w którym łączymy więdzę z przyjemnościa podróżowania, zwiedzania, poznawania ciekawych faktów, miejsc. Poznawaj świat dzięki Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy ZakupyB.html Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Encyklopedia leśna

Lasy są często nazywane płucami świata. To dzięki nim żyje wiele gatunków roślin i zwierząt, a przede wszystkim człowiek. Niewiele byśmy zrobili, gdyby nie właśnie one. Wiele cywilizacji budowane było w oparciu o las. Drzewo było i jest po dziś dzień doskonałym budulcem. Z lasu pozyskujemy wiele cennych i smacznych produktów żywnościowych. Równie ważna jest społeczna wartość jaką jest mozliwość rekreacji oraz wypoczynku. Dzisiaj nadal możemy cieszyć się z tych dobrodziejstw. Istnieją jednak liczne zagrożenia. Naturalny las zachował sie w nielicznych krajach. Dlatego staje sie niezwyle ważna właściwa gospodarka leśna. To od niej bedzie zależeć czy przyszłe pokolenia będą mogły cieszyc się z podziwiania dzikich zwierząt, spacerów po nim.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
   
 
| A | Ą | B | C | Ć | D | E | Ę | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | Ś | T | U | W | Y | Z | Ź | Ż |
 
 
 

Danina leśna

Obciążenie właścicieli lasów doraźnym opodatkowaniem (w drewnie lub w pieniądzu) na rzecz państwa, wprowadzane w drodze ustawy; w roku 1923 wiązała się z obowiązkiem dostarczania drewna na odbudowę kraju.

Darzbór!

Pozdrowienie (zawołanie) leśne i łowieckie; niech bór darzy!

Dąbrowa

Las dębowy.

Defoliacja

Proces opadania lub usuwania liści z roślin; może być spowodowany przez żery owadów, zanieczyszczenia powietrza bądź gleby lub w wyniku stosowania przez człowieka środków chemicznych (defoliantów), np. w szkółkarstwie w celu przyspieszenia zakończenia wegetacji sadzonek gatunków liściastych.

Deforestacja

Wylesienie, ubytek lasów w wyniku działalności człowieka. Wycinanie na wielką skalę lasów (np. w Amazonii) przyczynia się do poważnych, ujemnych zmian w środowisku przyrodniczym, m.in. wzrostu efektu cieplarnianego na Ziemi na skutek zmniejszenia asymilacji CO2 przez rośliny.

Dendrochronologia

Metoda datowania zabytków drewnianych na podstawie analizy rocznych słojów drzew. Najstarszy zachowany w USA zabytek z drewna sosnowego liczy ok. 10 tys. lat.

Dendroklimatologia

Nauka zajmująca się badaniem klimatu minionych okresów na podstawie analizy rocznych słojów starych bądź kopalnych drzew lub drewna starych budowli.

Dendrologia

Drzewoznawstwo, nauka o drzewach i krzewach.

Dendrometria

Nauka o metodach pomiaru drzew i drzewostanów, oznaczania ich miąższości, przyrostu i wieku, oraz określania miąższości (objętości) drewna; opiera się na naukach przyrodniczych i matematycznych, korzysta z metod statystyki matematycznej.

Dębina

  • Drzewostan dębowy
  • Drewno dębu

Dłużyca

Część strzały drewna okrągłego, średnio- i wielkowymiarowego (średnica powyżej 5 cm), o długości powyżej 6,3 m.

Domieszka biocenotyczna

Gatunki drzew i krzewów wprowadzane do drzewostanu w celu umożliwienia bytowania w nim pożytecznych zwierząt oraz utrzymania bądź poprawienia zdrowotności i naturalnej odporności lasu.

Dostrzegalnia pożarowa

Zbudowana z drewna, metalu bądź murowana wieża służąca do obserwacji i wykrywania pożarów w lasach.

Drągownia

Żerdziowina gruba, młody drzewostan w okresie dojrzewania (20–40-letni), silnie przyrastający na grubość, pozwalający na pozyskanie surowca kopalniakowego i słupów teletechnicznych.

Drewno grube

Drewno okrągłe wyrabiane w pojedynczych sztukach o średnicy (wraz z korą) mierzonej w odległości 1 metra od grubszego końca wynoszącej 14 cm lub więcej.

Drewno okrągłe

Surowiec drzewny w stanie okrągłym, nie łupany.

Drewno stosowe

Drewno w postaci wałków lub szczap, układane w stosach i mierzone w metrach przestrzennych.

Drewno tartaczne

Sortyment drewna okrągłego przeznaczonego do przetarcia w tartaku, wyrabiany w postaci dłużyc i kłód o minimalnej grubości w cieńszym końcu bez kory powyżej 5 cm.

Drewno, ksylem

  • Tkanka roślin naczyniowych złożona z elementów przewodzących (naczynia i cewki), wzmacniających (włókna drzewne, cewki włókniste), spichrzowych (miękisz drzewny) oraz – u niektórych gatunków – z elementów wydzielniczych (przewody żywiczne i gumowe)
  • Surowiec otrzymywany ze ściętych drzew, nie zawierający substancji szkodliwych dla człowieka

Drobnica

Niekorowane, cienkie drewno okrągłe o średnicy w grubszym końcu poniżej 7 cm.

Drwal

Wykwalifikowany robotnik leśny wykonujący ścinkę, okrzesywanie, korowanie i wyróbkę sortymentów drzewnych za pomocą narzędzi mechanicznych i ręcznych.

Dryling, trójlufka

Broń myśliwska o trzech lufach – dwóch górnych, gładkościennych na śrut oraz dolnej, gwintowanej na kule (lub odwrotnie – o dwóch lufach kulowych i jednej śrutowej).

Drzewo doborowe

Drzewo o najlepszych cechach jakościowych, wyróżniające się zdrowotnością, przyrostem, pokrojem korony, wysokością, jakością pnia itp., wyłączone wraz z otuliną od wyrębu, przeznaczone do zbioru nasion i pozyskiwania zrazów; drzewa doborowe oznakowywane są żółtą opaską z numerem ewidencyjnym i wpisywane są do „Krajowego rejestru drzew doborowych”.

Drzewo dorodne

Drzewo (lub grupa drzew) wyróżniające się w danym drzewostanie, jakościowo najlepsze, odznaczające się dobrym przyrostem i żywotnością, o prostej i bezsęcznej strzale, będące głównym obiektem pielęgnacji.

Drzewo obumarłe, suszka

Drzewo zamarłe na skutek działania szkodliwych czynników, np. zanieczyszczeń atmosferycznych, owadów lub grzybów, bądź z powodu naturalnego procesu wydzielania się drzew.

Drzewo pułapkowe

Drzewo stojące lub powalone, służące do zwabiania i niszczenia korników lub innych szkodliwych chrząszczy podczas rójki.

Drzewo trocinkowe

Drzewo opanowane przez korniki, z którego wysypują się trocinki.

Drzewostan

Zbiorowisko drzew rosnących na pewnym obszarze, wzajemnie na siebie oddziałujących, jednorodne pod względem przyrodniczym i gospodarczym, budowy, wieku i związku z warunkami siedliskowymi, powstałe w wyniku jednego zabiegu odnowieniowego, naturalnego (samosiew) lub sztucznego. Drzewostany są najmniejszymi jednostkami ewidencji i planowania, wyodrębnionymi w lesie w toku prac taksacyjnych ze względu m.in. na konieczność stosowania odmiennych zabiegów gospodarczych.

Drzewostan bliskorębny

Drzewostan, który ze względu na niewystarczające wymiary drzew nie nadaje się jeszcze do wyrębu; zwykle brakuje mu 20 – 40 lat do osiągnięcia wieku dojrzałości rębnej.

Drzewostan dojrzały

Drzewostan w wieku około 80 – 100 lat, nadający się do użytkowania rębnego; w tej fazie wieku wchodzi w tzw. okres odnowienia.

Drzewostan jednogatunkowy, lity

Drzewostan składający się z jednego gatunku drzew bądź zawierający domieszkę kilku innych gatunków, o ile nie przekraczają one 10% ogólnej masy drzew lub 10% powierzchni uprawy albo młodnika. W przeciwieństwie do drzewostanu jednogatunkowego, drzewostany wielogatunkowe, zwane mieszanymi, złożone są z dwu lub więcej gatunków drzew, ale udział żadnego z nich nie może przekraczać 90% ogólnej masy drzew lub powierzchni.

Drzewostan jednopiętrowy

Drzewostan, którego korony drzew tworzą jedno piętro (większość drzewostanów w Polsce). W przeciwieństwie do drzewostanu jednopiętrowego, drzewostany dwupiętrowe lub wielopiętrowe tworzą dwa pułapy koron drzew lub więcej; przeważnie składają się z kilku gatunków drzew, rzadziej z jednego gatunku w różnym wieku

Drzewostan jednowiekowy

Drzewostan składający się z drzew, których różnica wieku nie przekracza pewnej granicy, np. jednej klasy wieku (20 lat). W przeciwieństwie do drzewostanu jednowiekowego, w drzewostanie różnowiekowym występują drzewa o wieku bardziej zróżnicowanym niż np. w jednej klasie wieku (20 lat).

Drzewostan mieszany

Drzewostan utworzony przez większą liczbę gatunków drzew; powstawaniu drzewostanów mieszanych sprzyja mozaikowata zmienność siedliska oraz zróżnicowanie wymagań ekologicznych poszczególnych gatunków drzew w stosunku do gleby i światła. Gatunek przeważający w drzewostanach mieszanych, odpowiadający warunkom siedliskowym i przyjętemu celowi produkcji, nazywa się gatunkiem głównym, a o mniejszym udziale – gatunkiem domieszkowym.

Drzewostan nasienny gospodarczy

Drzewostan o najlepszych cechach fenotypowych, dostarczający danej jednostce organizacyjnej Lasów Państwowych nasion na potrzeby odnowieniowe i zalesieniowe oraz do odnowienia naturalnego przed wyrębem; w miarę jego usuwania wybiera się nowy o podobnych cechach i funkcjach. Gospodarcze drzewostany nasienne ewidencjonowane są przez nadleśnictwa i regionalne dyrekcje Lasów Państwowych.

Drzewostan nasienny uznany

Drzewostan wyłączony z użytkowania rębnego, uznany komisyjnie za nasienny, będący cennym źródłem pozyskiwania nasion z najbardziej wartościowych, rodzimych ekotypów drzew. Drzewostany nasienne uznane wpisywane są do „Rejestru drzewostanów nasiennych” prowadzonego przez Instytut Badawczy Leśnictwa.

Drzewostan negatywny

Drzewostan o niskim przyroście, złej jakości technicznej i słabej kondycji biologicznej, czego przyczyną może być m.in. niedostosowany do siedliska skład gatunkowy drzew, nadmierne porażenie przez grzyby lub uszkodzenie przez owady szkodliwe, także nadmierne przerzedzenie.

Drzewostan przeszłorębny

Drzewostan, który przekroczył przyjęty wiek dojrzałości rębnej.

Drzewostan rębny

Drzewostan, który ze względu na wiek i wymiary drzew może być przeznaczony do wyrębu (już osiągnął wiek dojrzałości rębnej lub osiągnie go w ciągu 10 – 20 lat).

Dubeltówka, dwururka

Rodzaj broni myśliwskiej o dwu lufach gładkościennych ułożonych obok siebie poziomo lub pionowo

Dys-zoochoria

Rozsiewanie nasion przez zwierzęta gdy gubią lub zakopują część zgromadzonych zapasów (np. wiewiórki gubiące orzechy leszczyny)

Dziegieć

Produkt otrzymywany w procesie destylacji rozkładowej różnych gatunków drewna, mający postać gęstej cieczy, stosowany dawniej jako środek antyseptyczny w leczeniu różnych schorzeń skóry.

Dzielnica przyrodniczoleśna

Hierarchicznie wyższa od mezoregionu jednostka regionalizacji przyrodniczoleśnej, grupująca położone obok siebie mezoregiony charakteryzujące się podobną lesistością, wielkością i rozmieszczeniem kompleksów leśnych. Dzielnice, których w Polsce wyróżniono 57, wchodzą w skład krain (8).

Dziuplaki

Ptaki zakładające gniazda w dziuplach, jamach, otworach murów, skał i w skrzynkach lęgowych.

Dżungla

Las deszczowy, wilgotny las równikowy, najbogatsza w gatunki roślin i zwierząt formacja roślinna występująca między zwrotnikami w Ameryce Środkowej i Południowej, Afryce, południowej Azji i na wyspach Pacyfiku. Charakteryzuje się wysokimi opadami (ponad 2000 mm rocznie), wielkim bogactwem drzew, obfitością lian i epifitów oraz śladową warstwą krzewów i runa.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
1          
  Encyklopedia drzew

Historia światowa to ogrom wydarzeń z historii, polityki, dziejów kultury, gospodarki. Opisanie ich wszystkich jest trudne i nie do końca wydaje się być uzasadnione. Są jednak wydarzenia, które trwale wpisały się w historię, wyznaczając kierunek rozwoju od czasów barbarzyńskich po czasy współczesne. Chronologicznie ułożone pokazują złożoność opisywanej problematyki. Pozwól, że zabierzemy Cię w przeszłość by zrozumieć teraźniejszość i przyszłość Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Parki Narodowe

Historia światowa to ogrom wydarzeń z historii, polityki, dziejów kultury, gospodarki. Opisanie ich wszystkich jest trudne i nie do końca wydaje się być uzasadnione. Są jednak wydarzenia, które trwale wpisały się w historię, wyznaczając kierunek rozwoju od czasów barbarzyńskich po czasy współczesne. Chronologicznie ułożone pokazują złożoność opisywanej problematyki. Pozwól, że zabierzemy Cię w przeszłość by zrozumieć teraźniejszość i przyszłość Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Lasy

Historia światowa to ogrom wydarzeń z historii, polityki, dziejów kultury, gospodarki. Opisanie ich wszystkich jest trudne i nie do końca wydaje się być uzasadnione. Są jednak wydarzenia, które trwale wpisały się w historię, wyznaczając kierunek rozwoju od czasów barbarzyńskich po czasy współczesne. Chronologicznie ułożone pokazują złożoność opisywanej problematyki. Pozwól, że zabierzemy Cię w przeszłość by zrozumieć teraźniejszość i przyszłość Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
   
   
   
 
 
Poland - News
 
   
News - News  
News - News  
News - News  
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 

 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
©® 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.