Fajki
Zagięte do góry kły dzika w górnej szczęce; wraz z kłami w dolnej szczęce, tzw. szablami, stanowią cenne trofeum myśliwskie.
Farba
Krew zwierzyny.
Faszyna
Materiał drzewny w postaci wiązek o średnicy 30 cm i długości 3, 4 i 5 m, wyrabiany z chrustu użytkowego, przeznaczony na potrzeby budownictwa wodnego i melioracyjnego, m.in. do umacniania skarp rowów i kanałów.
Fenologia
Dziedzina badań opisująca cykliczne zjawiska w zbiorowiskach roślinnych (np. pory zakwitania roślin, opadania liści, przylotu i odlotu ptaków, snu zimowego) będące reakcją roślin na sezonowe zmiany klimatu.
Feromony
Lotne substancje wydzielane przez gruczoły wonne owadów, służące do porozumiewania się osobników tego samego gatunku jako sygnał alarmowy, identyfikator płci, ścieżka zapachowa; syntetyczne analogi feromonów wykorzystywane są m.in. do zwalczania szkodliwych owadów, np. brudnicy mniszki i kornika drukarza.
Fitocenoza
Roślinna część biocenozy, ogół roślin występujących na danym obszarze, które mają określoną strukturę (skład gatunkowy, zagęszczenie osobników, rozmieszczenie poziome i pionowe), specyficzną rytmikę sezonową, właściwe sobie przepływ energii i produktywność ekologiczną oraz wzajemnie na siebie oddziałują. Fitocenoza ma budowę warstwową; przykładem struktury warstwowej jest las.
Fitofagi
Organizmy odżywiające się roślinami.
Fitomelioracja
Zabiegi trwale poprawiające niekorzystne warunki środowiska, dokonywane w wyniku zalesiania, zadrzewiania lub uprawy specjalnych roślin.
Fitoncydy
Substancje lotne wytwarzane przez rośliny, działające hamująco na rozwój innych organizmów, np. drobnoustrojów, grzybów i pierwotniaków.
Fitopatologia leśna
Nauka o chorobach roślin leśnych, głównie drzew i krzewów, oraz o biologicznym niszczeniu drewna.
Fladry
Kolorowe szmatki, najczęściej czerwone, rozwieszane przed polowaniem na sznurze rozciągniętym wokół części lasu w celu zatrzymania w miocie otropionego zwierza, głównie wilka.
Flisak, oryl
Człowiek zajmujący się zawodowo spławem drewna.
Foliofagi
Zwierzęta odżywiające się liśćmi; szkodliwe owady liściożerne.
Fotosynteza
Proces biologiczny, w którym - przy udziale światła i z pomocą chlorofilu oraz niektórych barwników karotenoidowych - z prostych związków nieorganicznych, dwutlenku węgla i wody, wytwarzane są związki organiczne, głównie cukry; produktem ubocznym tego procesu jest tlen.
Fundusz leśny
Fundusz tworzony w Lasach Państwowych, którego dochodami są m.in.: odpis podstawowy obciążający koszty nadleśnictwa, kary i opłaty związane z wyłączeniem z produkcji gruntów leśnych oraz należności wynikające z odszkodowań za szkody powstałe w wyniku oddziaływania gazów i pyłów przemysłowych, i z tytułu przedwczesnego wyrębu drzewostanów; podstawowym zadaniem funduszu leśnego jest wyrównywanie niedoborów w nadleśnictwach, niedoborów powstających przy realizacji zadań gospodarki leśnej z tytułu zróżnicowanych przyrodniczo-ekonomicznych warunków gospodarowania; wykorzystywany też jest na wspólne przedsięwzięcia jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych – badania naukowe, tworzenie infrastruktury, sporządzanie planów urządzenia lasu.
Fungicydy
Preparaty chemiczne stosowane w celu zwalczania grzybów lub zapobieżenia ich rozwojowi.
Funkcje lasu
Funkcje, które spełnia las w sposób naturalny lub w wyniku działań człowieka:
- funkcje ekologiczne (ochronne) – las kształtuje klimat globalny i lokalny, ma wpływ na skład atmosfery, reguluje obieg wody w przyrodzie, przeciwdziała powodziom, lawinom i osuwiskom, chroni glebę przed erozją i krajobraz przed stepowieniem;
- funkcje społeczne – las kształtuje korzystne warunki zdrowotne i rekreacyjne dla społeczeństwa, wzbogaca rynek pracy, wzmacnia obronność kraju, zapewnia rozwój edukacji ekologicznej społeczeństwa;
- funkcje produkcyjne (gospodarcze) – las dostarcza drewna oraz innych płodów leśnych, zapewnia powtarzalność produkcji, co umożliwia trwałe użytkowanie drewna i surowców niedrzewnych, w tym użytków gospodarki łowieckiej.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |