Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - LASY
   
COUNTRY:
         
 

 
Home news
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 

 
 
   
 
   
   
 
   
 
   
Drzewa i medzcyna  
   
AKACJA  
BEZ  
BRZOZA  
BUK  
CIS  
CZEREMCHA  
DĄB  
GŁÓG  
GRAB
 
JAŁOWIEC  
JARZĘBINA  
JAWOR  
KLON  
JESION  
JODŁA  
KALINKASZTANOWIECA  
KRUSZYNA  
LESZCZYNA  
LIPA  
MODRZEW  
OLCHA  
ORZECHOSIKA  
SOSNA  
ŚWIERK  
TOPOLA  
WIĄZ  
WIERZBA  
   
 
   
Drzewa egzotyczne  
   
MEDYCYNA  
   
 
   
Encyklopedia drzew  
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
   
   
   
   
 
Grupa Media Informacyjne - Wiedza  
   

Wiedza Zapraszamy do działu wiedza, w którym łączymy więdzę z przyjemnościa podróżowania, zwiedzania, poznawania ciekawych faktów, miejsc. Poznawaj świat dzięki Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy ZakupyB.html Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Encyklopedia leśna

Lasy są często nazywane płucami świata. To dzięki nim żyje wiele gatunków roślin i zwierząt, a przede wszystkim człowiek. Niewiele byśmy zrobili, gdyby nie właśnie one. Wiele cywilizacji budowane było w oparciu o las. Drzewo było i jest po dziś dzień doskonałym budulcem. Z lasu pozyskujemy wiele cennych i smacznych produktów żywnościowych. Równie ważna jest społeczna wartość jaką jest mozliwość rekreacji oraz wypoczynku. Dzisiaj nadal możemy cieszyć się z tych dobrodziejstw. Istnieją jednak liczne zagrożenia. Naturalny las zachował sie w nielicznych krajach. Dlatego staje sie niezwyle ważna właściwa gospodarka leśna. To od niej bedzie zależeć czy przyszłe pokolenia będą mogły cieszyc się z podziwiania dzikich zwierząt, spacerów po nim.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
   
 
| A | Ą | B | C | Ć | D | E | Ę | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | Ś | T | U | W | Y | Z | Ź | Ż |
 
 
 

Państwowa rada ochrony przyrody

Organ opiniodawczy i doradczy działający przy ministrze środowiska, składający się z przedstawicieli nauki i praktyki, działających na rzecz ochrony przyrody; do zadań PROP należy:

  • ocena stanu ochrony przyrody i wykorzystywania obszarów chronionych do celów naukowych
  • opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących ochrony przyrody
  • przedstawianie wniosków i opinii w sprawach ochrony przyrody
  • opiniowanie programów badawczych w zakresie ochrony przyrody oraz popularyzowanie ochrony przyrody.

Państwowe gospodarstwo leśne Lasy Państwowe

Istniejąca od roku 1930 państwowa jednostka organizacyjna bez osobowości prawnej, sprawująca zarząd nad lasami stanowiącymi własność skarbu państwa (bez parków narodowych, zasobów własności rolnej skarbu państwa oraz objętych użytkowaniem wieczystym); w ramach tego zarządu prowadzi gospodarkę leśną, gospodaruje gruntami oraz innymi nieruchomościami związanymi z gospodarką leśną. Lasy zarządzane przez PGL LP zajmują ponad 78% powierzchni wszystkich lasów w Polsce, prawie 25% obszaru kraju.

Papierówka

Główny sortyment drewna stosowego przeznaczonego do przerobu na celulozę; otrzymane półprodukty używane są zwykle do wyrobu papieru. Na papierówkę przeznacza się drewno wszystkich naszych gatunków iglastych, głównie sosny, świerka i jodły, oraz gatunków liściastych – buka, topoli, brzozy i osiki.

Park krajobrazowy

Obszar objęty ochroną ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne, kulturowe, estetyczne i naukowe, którego celem jest zachowanie i upowszechnienie tych wartości; utworzenie parku krajobrazowego następuje na drodze rozporządzenia wojewody. Na początku 2003 roku funkcjonowało w Polsce 120 parków krajobrazowych o łącznej powierzchni 2569 tys. ha, w tym 1372 tys. ha (53,4%) lasów.

Park narodowy

Duży obszar chroniony o powierzchni nie mniejszej od 1000 ha, utworzony na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, wyróżniający się szczególnymi walorami przyrodniczymi, krajobrazowymi, kulturowymi i naukowymi; w parku narodowym nie prowadzi się działalności gospodarczej, nadrzędnym jego celem jest poznanie i zachowanie całości przyrody, odtworzenie zniekształconych i zanikłych jej ogniw rodzimych oraz udostępnienie terenu parku ludziom w celu wypoczynku i zwiedzania. Do roku 2003 utworzono w Polsce 23 parki narodowe o łącznej powierzchni 314 tys. ha, w tym 191 tys. ha (60,8%) lasów.

Parostki

Poroże kozła sarny; parostki perukowe – narośl kostna wyrastająca zamiast parostków, stale pokryta scypułem.

Pasy przeciwpożarowe

Przeszkody utrudniające rozprzestrzenianie się pożarów w lasach; mogą być sztuczne (np. systemu IBL w postaci dwu równoległych bruzd połączonych ze sobą co 25 –50 metrów bruzdami poprzecznymi) lub naturalne (pasy tworzone z liściastych gatunków drzew).

Paśnik, karmnik

Urządzenie do podawania karmy zwierzynie, najczęściej zimą, przeważnie zadaszone, przypominające małą szopę bez ścian.

Patogeny

Organizmy chorobotwórcze wywołujące chorobę żywiciela (wirusy, bakterie, grzyby).

Pestycydy

Substancje chemiczne, syntetyczne i naturalne, służące do ochrony roślin, zwierząt i człowieka przed szkodnikami i grzybami. W leśnictwie stosowane są m.in.: insektycydy (przeciwko szkodliwym owadom), fungicydy (niszczące grzyby), herbicydy (przeciwko chwastom), rodentycydy (zwalczające gryzonie).

Pędraki

Larwy chrząszczy, np. chrabąszczy z rodziny żukowatych. Pędraki chrabąszczy podgryzają korzenie roślin, dorosłe objadają liście i pąki drzew; zwalczanie polega na otrząsaniu owadów z drzew i niszczeniu, na stosowaniu środków kontaktowych na owady dojrzałe i larwy; spore ilości pędraków zjadają dziki i ptaki krukowate.

Pędzelki

Kępki długich włosów na końcach uszu niektórych zwierząt, np. rysia i wiewiórki.

Pielęgnowanie upraw

Ogół czynności w pierwszych latach uprawy, które mają na celu utrzymanie gleby w stanie odpowiedniej sprawności, oraz systematyczne niszczenie chwastów aż do czasu, kiedy przestaną one zagrażać drzewkom (motyczenie, spulchnianie, wykaszanie itp.).

Pierśnica

Średnica drzewa stojącego na pniu, mierzona na wysokości piersi – 1,3 metra nad ziemią.

Pilarki

Obrabiarki do drewna, w których narzędziem tnącym jest piła; zależnie od rodzaju piły rozróżnia się: pilarki tarczowe, taśmowe, ramowe i łańcuchowe, te ostatnie – napędzane silnikiem spalinowym - służą do ścinania drzew w lesie, okrzesywania i przepiłowywania okrągłych sortymentów drewna na krótsze wyrzynki.

Plan urządzenia lasu

Dokument sporządzany dla nadleśnictwa i zatwierdzany przez ministra środowiska (przez wojewodę – w odniesieniu do lasów nie stanowiących własności skarbu państwa), zawierający:

  • opis i ocenę stanu lasu
  • analizę gospodarki leśnej
  • określenie celów i zadań oraz sposobów ich realizacji – ilości drewna przewidzianego do pozyskania, określonego etatem cięć, zalesień i odnowień, pielęgnowania i ochrony lasu, gospodarki łowieckiej, infrastruktury technicznej
  • program ochrony przyrody. Plan urządzenia lasu sporządza się na 10 lat lub na okres krótszy w wypadku wystąpienia szkód bądź klęsk żywiołowych.

Plan urządzenia lasu uproszczony

Plan sporządzany dla lasów nie stanowiących własności skarbu państwa, zawierający uproszczony opis lasów i gruntów przewidzianych do zalesienia oraz główne zadania gospodarki leśnej.

Plantacja drzew

Obszar obsadzony drzewami leśnymi lub nieleśnymi w celu intensywnej produkcji drewna w skróconym cyklu produkcyjnym, dostosowanym do gatunku i warunków siedliskowych. Skrócenie cyklu produkcyjnego i dużą produkcję zapewnić mogą tylko gatunki szybko rosnące, w naszych warunkach przyrodniczych np. topola i wierzba krzaczasta, tzw. energetyczna.

Plantacyjna uprawa nasienna

Uprawa z nasion pochodzących z wolnego zapylenia drzew doborowych, izolowana przed zapyleniem z zewnątrz, której celem jest dostarczanie nasion o ulepszonych cechach dziedzicznych na potrzeby gospodarcze. Rejestr plantacyjnych upraw nasiennych prowadzą Dyrekcja Generalna LP i Instytut Badawczy Leśnictwa.

Płazownia, płazowizna

Grunt leśny porośnięty rzadko drzewami, które nie tworzą zwarcia.

Płochacze

Psy myśliwskie różnych ras używane głownie do wypłaszania ptactwa z zarośli i szuwarów; płochacze pracują tzw. dolnym wiatrem, zwierzynę anonsują głośnym oszczekiwaniem, doskonale pływają, aportują na rozkaz (np. spaniele, płochacz niemiecki, łajki).

Poczwarka

Stadium rozwojowe owada poprzedzające postać dorosłą (imago), występujące u owadów o przeobrażeniu zupełnym; poczwarka jest zwykle nieruchoma i nie pobiera pokarmu.

Podatek leśny

Obowiązek podatkowy na rzecz państwa ciążący na osobach fizycznych, osobach prawnych i jednostkach organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, które są właścicielami lasów, a w przypadku lasów stanowiących własność skarbu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego – posiadaczami tych lasów, także na użytkownikach wieczystych; obowiązek podatkowy w odniesieniu do lasów pozostających w zarządzie Lasów Państwowych ciąży na nadleśnictwach. Stawka podatku leśnego ulega obniżeniu o 50% w przypadku lasów ochronnych oraz wchodzących w skład rezerwatów przyrody i parków narodowych; całkowicie zwolnione są od podatku leśnego lasy z drzewostanem w wieku do 40 lat, wpisane do rejestru zabytków oraz użytki ekologiczne. Od 1 stycznia 2003 r. podatek leśny uregulowany jest w odrębnym akcie prawnym – ustawie o podatku leśnym z 30 października 2002 r.

Podkrzesywanie

Jednorazowe lub wielokrotne usuwanie gałęzi i sęków z dolnej części pnia drzewa dorodnego, do wysokości 6 – 9 metrów, w celu poprawienia jakości technicznej drewna.

Podleśniczy

Pracownik administracji leśnej zatrudniony w charakterze pomocnika leśniczego.

Pododdział, poddział

Najniższa jednostka podziału lasu.

Podrost

Liczące ponad 50 cm wysokości młode pokolenie drzew wyrosłe pod okapem drzewostanu, rokujące nadzieję na odegranie w przyszłości roli gatunku głównego.

Podsiewy

Siewy pod okapem drzewostanów w celach pielęgnacyjnych lub odnowieniowych.

Podszyt

Dolna warstwa roślinności w lesie (głównie krzewy, ale i drzewa), która nigdy nie wyrasta ponad wysokość 4 metrów; spełnia rolę osłony gleby przed wysychaniem oraz zarastaniem, odgrywa też rolę biocenotyczną, wzmaga bowiem odporność drzewostanu na szkodliwe wpływy zewnętrzne, m.in. ze strony szkodliwych owadów. Podszyt tworzą głownie gatunki znoszące ocienienie.

Pojemność łowiska

Ustalona, maksymalna liczba osobników poszczególnych gatunków zwierzyny, zwłaszcza grubej, w danym biotopie, nie powodująca dotkliwych szkód w środowisku; przy takiej liczebności zwierzyna znajduje optymalne warunki bytowania – odpowiednią ilość pokarmu i wystarczająco wiele miejsc na schronienie i rozmnażanie.

Poletko łowieckie

Miejsce w lesie lub pobliżu lasu, gdzie uprawia się rośliny przeznaczone na żer dla zwierzyny.

Polifagi

Organizmy o niskiej specjalizacji pokarmowej, odżywiające się wieloma gatunkami roślin i zwierząt, wszystkożerne.

Polski związek łowiecki

Organizacja społeczna zrzeszająca osoby uprawiające łowiectwo, mająca osobowość prawną, działająca na podstawie przepisów ustawy z 13 października 1995 r. „Prawo łowieckie” oraz własnego statutu, powstała w 1936 r. z przekształcenia Polskiego Związku Stowarzyszeń Łowieckich (powołanego w 1929 r. w miejsce założonego w r. 1923 Naczelnego Związku Polskiego Łowiectwa, przemianowanego na Centralny Związek Stowarzyszeń Łowieckich). Do zadań PZŁ należy m.in. prowadzenie gospodarki łowieckiej, współdziałanie w zachowaniu i rozwoju populacji dziko żyjących zwierząt oraz w ochronie przyrody, także pielęgnowanie historycznych wartości kultury łowieckiej. Obecnie Polski Związek Łowiecki liczy ponad 100 tys. członków. Nadzór nad działalnością PZŁ sprawuje Minister Ochrony Środowiska.

Pomnik przyrody

Prawnie chroniony pojedynczy twór przyrody żywej lub nieożywionej (albo ich skupienie), cenny ze względu na wyjątkowe znaczenie naukowe, kulturowe, historyczne bądź krajobrazowe, wyróżniający się wśród innych tworów; pomnikiem przyrody mogą być np. sędziwe drzewa i krzewy, wielkie głazy narzutowe, skałki, groty, jaskinie, jary, źródła, wodospady, wywierzyska, zabytkowe aleje; w Polsce jest ponad 30 tys. pomników przyrody, w tym 10 tys. na terenie lasów państwowych.

Ponowa

Świeży śnieg, na którym wyraźnie są widoczne tropy zwierząt.

Poprawki, uzupełnienia i dolesienia

Prace mające na celu poprawę jakości hodowlanej upraw, młodników i starszych drzewostanów, w których z różnych przyczyn powstały luki i przerzedzenia. W uprawach zakładanych na powierzchniach otwartych w wieku do 5 lat wprowadzanie sadzonek w miejscach wypadu zalicza się do poprawek, w starszych uprawach i młodnikach w wieku do 20 lat – do uzupełnień, a w drzewostanach powyżej 20 lat – do dolesień.

Populacja

Grupa osobników danego gatunku zasiedlających określoną przestrzeń, posiadających wspólną pulę genową (krzyżujących się między sobą), lecz z reguły izolowanych od innych populacji tego samego gatunku.

Posusz

Drzewa martwe lub zamierające w drzewostanie na skutek opanowania przez szkodniki, zbytniego zagęszczenia, zmian w środowisku itp.; posusz czynny – drzewa zamierające lub martwe, jeszcze zasiedlone przez szkodniki; posusz jałowy – drzewa martwe już opuszczone przez szkodniki, obumarłe na pniu

Potaż

Węglan potasowy K2CO3, sól alkaliczna otrzymywana dawniej z popiołu drzewnego, stosowana m.in. do wyrobu szkła, mydła, środków piorących, w farbiarstwie i do bielenia płótna.

Profil glebowy

Przekrój pionowy (do głębokości ok. 1,5 metra) odsłaniający morfologię gleby wraz z przylegającą do niej skałą macierzystą; ukazuje przede wszystkim miąższość i wzajemny układ poszczególnych poziomów glebowych.

Program ochrony przyrody nadleśnictwa

Część planu urządzenia lasu zawierająca kompleksowy opis stanu przyrody oraz zadania z zakresu jej ochrony; programy ochrony przyrody w nadleśnictwach są instrumentem proekologicznej gospodarki leśnej, kształtowania świadomości ekologicznej społeczeństwa i racjonalnej współpracy z organizacjami ochrony przyrody.

Proweniencja

Pochodzenie materiału siewnego lub sadzonek drzew.

Próchnica

Substancja organiczna nagromadzona w glebie (w lesie także na jej powierzchni jako tzw. ektopróchnica, czyli próchnica nadkładowa), powstała z rozkładu resztek roślinnych i zwierzęcych pod wpływem drobnoustrojów; stanowi 80 – 90% wszystkich związków organicznych znajdujących się w glebie. Próchnica poprawia strukturę gleby, utrzymuje jej wilgotność, jest źródłem składników pokarmowych dla roślin.

Przebudowa drzewostanu

Zmiana (całkowita lub częściowa) składu gatunkowego drzewostanu lub jego struktury za pomocą zabiegów gospodarczych w celu dostosowania do wymogów siedliska; zmianę składu gatunkowego uzyskuje się najczęściej przez wycięcie drzewostanu istniejącego i założenie uprawy o innym składzie, zmianę struktury – w wyniku odpowiednio prowadzonych cięć pielęgnacyjnych.

Przerzynka, wyrzynka

Podział ściętego i okrzesanego drzewa na krótsze odcinki w celu uzyskania odpowiednich sortymentów lub ułatwienia transportu.

Przestój

Drzewo nie wycięte w terminie przewidzianym koleją rębu.

Prześwietlanie

Cięcia pielęgnacyjne, których celem jest trwałe przerwanie zwarcia drzewostanu, owocujące zwiększeniem przyrostu drzew dzięki dopuszczeniu do ich koron większej ilości światła.

Przyrost bieżący

Przyrost miąższości drzewostanu lub drzewa, albo elementów tej miąższości w odniesieniu do drzewa (wysokość, grubość, powierzchnia przekroju) w określonej jednostce czasu, np. w ciągu roku (przyrost roczny), 5 lub 10 lat (przyrost okresowy).

Ptaki przelotne

Ptaki odbywające regularne wędrówki, przelatujące przez dany kraj dwukrotnie w ciągu roku: w okresie wiosny, wędrując do miejsc lęgowych, i jesienią - w drodze do zimowiska.

Ptaki osiadłe

Ptaki przebywające w miejscach lęgowych przez cały rok.

Ptaki zalatujące

Ptaki przypadkowo, nieregularnie pojawiające się w danym kraju w różnych porach roku.

Puszcza

Pierwotnie nazwa związana z obszarami pustymi, dzikimi, później – z wielkimi kompleksami leśnymi pozbawionymi osadnictwa, niedostępnymi, zabagnionymi, pełnymi zwierza, obecnie oznacza duże obszary lasu naturalnego, zbliżonego do pierwotnego, o znacznej powierzchni, których gleby nie były dotąd użytkowane rolniczo (np. Puszcza Białowieska, Puszcza Kozienicka, Puszcza Biała).

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
1          
  Encyklopedia drzew

Historia światowa to ogrom wydarzeń z historii, polityki, dziejów kultury, gospodarki. Opisanie ich wszystkich jest trudne i nie do końca wydaje się być uzasadnione. Są jednak wydarzenia, które trwale wpisały się w historię, wyznaczając kierunek rozwoju od czasów barbarzyńskich po czasy współczesne. Chronologicznie ułożone pokazują złożoność opisywanej problematyki. Pozwól, że zabierzemy Cię w przeszłość by zrozumieć teraźniejszość i przyszłość Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Parki Narodowe

Historia światowa to ogrom wydarzeń z historii, polityki, dziejów kultury, gospodarki. Opisanie ich wszystkich jest trudne i nie do końca wydaje się być uzasadnione. Są jednak wydarzenia, które trwale wpisały się w historię, wyznaczając kierunek rozwoju od czasów barbarzyńskich po czasy współczesne. Chronologicznie ułożone pokazują złożoność opisywanej problematyki. Pozwól, że zabierzemy Cię w przeszłość by zrozumieć teraźniejszość i przyszłość Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Lasy

Historia światowa to ogrom wydarzeń z historii, polityki, dziejów kultury, gospodarki. Opisanie ich wszystkich jest trudne i nie do końca wydaje się być uzasadnione. Są jednak wydarzenia, które trwale wpisały się w historię, wyznaczając kierunek rozwoju od czasów barbarzyńskich po czasy współczesne. Chronologicznie ułożone pokazują złożoność opisywanej problematyki. Pozwól, że zabierzemy Cię w przeszłość by zrozumieć teraźniejszość i przyszłość Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
   
   
   
 
 
Poland - News
 
   
News - News  
News - News  
News - News  
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 

 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
©® 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.