Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - LASY
   
COUNTRY:
         
 

 
Home news
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 

 
 
   
 
   
   
 
   
 
   
Drzewa i medzcyna  
   
AKACJA  
BEZ  
BRZOZA  
BUK  
CIS  
CZEREMCHA  
DĄB  
GŁÓG  
GRAB
 
JAŁOWIEC  
JARZĘBINA  
JAWOR  
KLON  
JESION  
JODŁA  
KALINKASZTANOWIECA  
KRUSZYNA  
LESZCZYNA  
LIPA  
MODRZEW  
OLCHA  
ORZECHOSIKA  
SOSNA  
ŚWIERK  
TOPOLA  
WIĄZ  
WIERZBA  
   
 
   
Drzewa egzotyczne  
   
MEDYCYNA  
   
 
   
Encyklopedia drzew  
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
   
   
   
   
 
Grupa Media Informacyjne - Wiedza  
   

Wiedza Zapraszamy do działu wiedza, w którym łączymy więdzę z przyjemnościa podróżowania, zwiedzania, poznawania ciekawych faktów, miejsc. Poznawaj świat dzięki Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy ZakupyB.html Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Encyklopedia leśna

Lasy są często nazywane płucami świata. To dzięki nim żyje wiele gatunków roślin i zwierząt, a przede wszystkim człowiek. Niewiele byśmy zrobili, gdyby nie właśnie one. Wiele cywilizacji budowane było w oparciu o las. Drzewo było i jest po dziś dzień doskonałym budulcem. Z lasu pozyskujemy wiele cennych i smacznych produktów żywnościowych. Równie ważna jest społeczna wartość jaką jest mozliwość rekreacji oraz wypoczynku. Dzisiaj nadal możemy cieszyć się z tych dobrodziejstw. Istnieją jednak liczne zagrożenia. Naturalny las zachował sie w nielicznych krajach. Dlatego staje sie niezwyle ważna właściwa gospodarka leśna. To od niej bedzie zależeć czy przyszłe pokolenia będą mogły cieszyc się z podziwiania dzikich zwierząt, spacerów po nim.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
   
 
| A | Ą | B | C | Ć | D | E | Ę | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | Ś | T | U | W | Y | Z | Ź | Ż |
 
 
 

Makia

Zarośla zawsze zielonej, krzewiastej roślinności twardolistnej z niewielką domieszką drzew w obszarze śródziemnomorskim.

Manipulacja drewna okrągłego

Czynności mające na celu podział surowca drzewnego na właściwe sortymenty i klasy – pomiar, ocena jakości i przydatności na określone sortymenty, wyznaczenie miejsc przerzynki.

Matecznik

  • trudno dostępne miejsce w głębi lasu będące ostoją zwierzyny
  • część obwodu łowieckiego, w której w danym roku się nie poluje, np. na zające
  • kolekcja wegetatywnie rozmnożonych drzew, z których pozyskuje się materiał sadzonkowy.

Melioracje agrotechniczne

Specjalne sposoby uprawy i przygotowania gleby do odnowień i zalesień, np. wyorywanie pasów na stokach wzdłuż warstwic, stosowanie głębokiej orki na trzcinniczyskach, torfowanie gleb lekkich i piaskowanie gleb torfowych.

Melioracje leśne, hylomelioracje

Różnorakie zabiegi mające na celu poprawę zdolności produkcyjnej siedlisk leśnych, obejmujące m.in. melioracje wodne, agrotechniczne i fitotechniczne.

Mezofity

Rośliny rosnące w umiarkowanie wilgotnych środowiskach (np. w lesie liściastym) bez specjalnych przystosowań pod względem budowy i fizjologii.

Mezoregion przyrodniczoleśny

Najmniejsza, podstawowa jednostka regionalizacji przyrodniczoleśnej, mająca określony charakter ekologiczno-fizjograficzny, wynikający z podłoża geologicznego i ukształtowania terenu, z dominującymi określonymi typami siedlisk i naturalnych zespołów roślinnych w lasach. Mezoregiony położone obok siebie wchodzą w skład dzielnic - wyższych jednostek regionalizacji przyrodniczoleśnej, te zaś tworzą krainy; w Polsce wyróżniono 149 mezoregionów, 57 dzielnic i 8 krain.

Miąższość drewna

Objętość drewna mierzona w metrach sześciennych (m3).

Miąższość drzewostanu, zapas drzewostanu

Suma miąższości wszystkich drzew w drzewostanie mierzona w metrach sześciennych (m3).

Mielerz

Stos drewna (głównie gatunków liściastych) ułożonego w kształcie kopuły, przykryty darnią, mchem, liśćmi, cetyną i ziemią, w którym następuje proces suchej destylacji drewna przez jego zwęglenie przy ograniczonym dostępie powietrza; podstawowym produktem tego procesu jest węgiel drzewny. Mielerze stosowane są obecnie np. w Bieszczadach.

Migracja

Okresowa lub stała zmiana miejsca pobytu zwierząt związana ze zmianą pór roku lub warunków klimatycznych, z poszukiwaniem pożywienia, rozmnażaniem lub zagęszczeniem populacji.

Mikologia, grzyboznawstwo

Nauka o grzybach

Mikoryza

Współżycie grzybów z roślinami wyższymi w ich korzeniach, polegające na wymianie substancji odżywczych; w związku symbiotycznym z grzybami pozostaje ponad 80% gatunków roślin, w tym wszystkie nasze drzewa leśne. Zjawisko mikoryzy odkrył w roku 1883 Franciszek Kamieński (1851 – 1912) podczas badań nad budową anatomiczną korzeniówki (bylina z rodziny gruszyczkowatych, nie zawiera chlorofilu, odżywia się dzięki współżyciu z grzybem).

Mikroflora

Ogół mikroorganizmów roślinnych i zaliczanych dawniej do roślin (bakterie, promieniowce, grzyby, glony) zasiedlających dany obszar lub środowisko.

Mikroklimat

Klimat charakterystyczny dla małej części środowiska przyrodniczego, np. klimat lasu, korony drzewa, kępy traw; bardzo zmienny i nietrwały.

Mimikra

Zdolność upodabniania się bezbronnych gatunków zwierząt (kolorem, kształtem) do innych gatunków posiadających przystosowania obronne, przez co zwierzę zyskuje dodatkową ochronę przed wrogami naturalnymi.

Młaka

Miejsce zabagnione występujące w lokalnych zagłębieniach, wysiękach wód gruntowych i źródliskach na terenie całego kraju, porosłe mchami, krzewinkami i karłowatymi drzewami, często miejsce rozwoju torfowiska przejściowego.

Młodnik

Młode pokolenie drzew leśnych w okresie od zwarcia koron do wydzielania i oczyszczania się strzał z gałęzi.

Monitoring lasów

System oceny środowiska leśnego i kondycji zdrowotnej drzewostanów na podstawie ciągłych lub periodycznych obserwacji i pomiarów wybranych indykatorów (wskaźników) na stałych powierzchniach obserwacyjnych. Celem monitoringu jest określenie przestrzennego zróżnicowania stanu zdrowotnego lasów i śledzenie zachodzących w nim zmian, szybka analiza związków przyczynowo-skutkowych między stanem zdrowotnym lasu a biotycznymi i abiotycznymi czynnikami środowiska oraz opracowywanie krótkookresowych prognoz zmian stanu zdrowotnego lasów. System monitoringu lasów w Polsce powstał w latach 80., dziś tworzą go: 1461 Stałych Powierzchni Obserwacyjnych I rzędu, 148 Stałych Powierzchni Obserwacyjnych II rzędu oraz Ruchome Laboratorium Pomiarowe Zanieczyszczeń Powietrza. Nadzór merytoryczny nad systemem pełni Instytut Badawczy Leśnictwa, który wyniki badań gromadzi w komputerowej bazie danych.

Monitoring środowiska

Systematycznie prowadzone pomiary stanu środowiska w celu obserwacji zachodzących w nim zmian, niekiedy ich prognozowania; monitoring może dotyczyć konkretnych ekosystemów (np. lasów, jezior, rzek) lub poszczególnych elementów środowiska (powietrza atmosferycznego, gleb, wód) oraz przyrody ożywionej i obejmować cały świat, kontynent, państwo, region, jednostkę administracyjną. Ważnym uzupełnieniem monitoringu są pomiary ilości zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska, np. pyłów i gazów - do atmosfery, ścieków – do wód.

Monofagi, organizmy jednożerne

Organizmy odżywiające się wyłącznie jednym gatunkiem rośliny lub zwierzęcia.

Monokultura

Uprawa dla celów gospodarczych jednego gatunku rośliny, np. drzew leśnych. Monokultura charakteryzuje się dużą podatnością na gradacje szkodliwych owadów lub czynniki chorobotwórcze, dlatego zastępowana jest układami wielogatunkowymi, np. lasami mieszanymi.

Morena

Materiał skalny transportowany przez lodowiec i pozostawiony na miejscu jego postoju, składający się z przemieszanych głazów, kamieni, okruchów skalnych, żwiru, piasku, gliny, niekiedy iłu; morena czołowa – usypana u czoła lodowca; morena denna – wyściełająca dno doliny lodowcowej; morena boczna – usypana wzdłuż boków jęzora lodowca.

Mursz

Materiał organiczny powstały z przetworzenia się torfu na skutek obniżenia poziomu wód gruntowych.

Muskaryna

Trujący alkaloid występujący w niektórych gatunkach grzybów, np. muchomorach, strzępiakach i lejkówkach; powoduje niedociśnienie, nudności, wymioty, biegunkę, wzmożoną potliwość, zaburzenia czynności serca i wzroku.

Myślistwo

Umiejętność i sztuka polowania na zwierzynę, prowadzonego zgodnie z prawem i etyką łowiecką; niekiedy myślistwo utożsamiane jest z łowiectwem.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
1          
  Encyklopedia drzew

Historia światowa to ogrom wydarzeń z historii, polityki, dziejów kultury, gospodarki. Opisanie ich wszystkich jest trudne i nie do końca wydaje się być uzasadnione. Są jednak wydarzenia, które trwale wpisały się w historię, wyznaczając kierunek rozwoju od czasów barbarzyńskich po czasy współczesne. Chronologicznie ułożone pokazują złożoność opisywanej problematyki. Pozwól, że zabierzemy Cię w przeszłość by zrozumieć teraźniejszość i przyszłość Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Parki Narodowe

Historia światowa to ogrom wydarzeń z historii, polityki, dziejów kultury, gospodarki. Opisanie ich wszystkich jest trudne i nie do końca wydaje się być uzasadnione. Są jednak wydarzenia, które trwale wpisały się w historię, wyznaczając kierunek rozwoju od czasów barbarzyńskich po czasy współczesne. Chronologicznie ułożone pokazują złożoność opisywanej problematyki. Pozwól, że zabierzemy Cię w przeszłość by zrozumieć teraźniejszość i przyszłość Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Lasy

Historia światowa to ogrom wydarzeń z historii, polityki, dziejów kultury, gospodarki. Opisanie ich wszystkich jest trudne i nie do końca wydaje się być uzasadnione. Są jednak wydarzenia, które trwale wpisały się w historię, wyznaczając kierunek rozwoju od czasów barbarzyńskich po czasy współczesne. Chronologicznie ułożone pokazują złożoność opisywanej problematyki. Pozwól, że zabierzemy Cię w przeszłość by zrozumieć teraźniejszość i przyszłość Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
   
   
   
 
 
Poland - News
 
   
News - News  
News - News  
News - News  
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 

 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
©® 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.