Wabiki
Rozmaite przyrządy do wabienia zwierzyny, naśladujące jej głos, np. gwizdki, trąbki, muszle, piszczałki itp.
Wadera, wilczyca
Samica wilka.
Warchlak
Młody dzik w pierwszym roku życia.
Wataha
- stado dzików
- stado wilków (zgraja).
Wciągarka
Urządzenie do załadunku i rozładunku drewna okrągłego za pomocą liny nawijanej na bęben; może być stała, samojezdna lub przewoźna.
Węgiel aktywowany, węgiel aktywny
Adsorbent otrzymywany m.in. z węgla drzewnego w procesie aktywacji, czyli potęgowania jego właściwości adsorpcyjnych; zawiera do 95 procent węgla pierwiastkowego, znajduje zastosowanie w lecznictwie, przemyśle spożywczym oraz do oczyszczania cieczy, par i gazów (m.in. w maskach gazowych).
Węgiel drzewny
Porowata, krucha i łamliwa substancja otrzymywana w procesie destylacji rozkładowej drewna w mielerzach lub retortach, odporna na rozkład biologiczny oraz na działanie substancji chemicznych, składająca się w 54 – 98 procentach z chemicznie czystego węgla; węgiel drzewny służy przede wszystkim do produkcji węgla aktywowanego, stosowany jest w przemyśle chemicznym, hutniczym, w farmacji i rolnictwie oraz jako wysokogatunkowy materiał opałowy.
Wiatrołom
Drzewa złamane przez wiatr; najbardziej podatne są drzewa o silnym systemie korzeniowym, pojedyncze i odsłonięte, rosnące na twardym gruncie; największe szkody wiatrołomy powodują w drzewostanach górskich.
Wiek dojrzałości rębnej, wiek rębności
Wiek, w którym drzewostan (lub drzewo) najlepiej spełnia określony cel produkcji; przy ustalaniu wieku rębności uwzględnia się m.in. założenia ekonomiczne, funkcje społeczne lasów, jakość i zdrowotność drzewostanów, z tego względu wyznaczenie wieku rębności nie może być jednoznaczne.
Wieniec
Poroże jelenia byka, zrzucane co roku i następnie odrastające, do 12 roku coraz okazalsze; w późniejszych latach wieniec ulega uwstecznieniu. Poroże byka jest wyrazem jego siły, potencji płciowej i wartości jako reproduktora (byki z nieprawidłowymi porożami podlegają odstrzałowi selekcyjnemu); cenne trofeum myśliwskie.
Więźba
Układ i odległości między sadzonkami drzewek na powierzchni uprawy; więźba uzależniona jest od gatunku drzewa, wieku sadzonek i warunków glebowych.
Wiklina
- krzewiaste gatunki wierzby i ich odmiany hodowlane, dobrze znoszące coroczne wycinanie, mające zastosowanie w wikliniarstwie i koszykarstwie
- surowiec wikliniarski w postaci korowanych lub niekorowanych pędów wierzby przeznaczony do produkcji wyrobów wikliniarskich.
Wikliniarstwo
Uprawa, zbiór, uszlachetnianie i przetwórstwo surowca wiklinowego; wikliny używa się najczęściej do wyplatania mebli, rozmaitych pojemników i koszy; plantacje wikliny zakładane są najczęściej na nieużytkach o dość wysokim poziomie wody gruntowej (50 – 180 cm) i są użytkowane przez 12 – 20 lat.
Wilczur, basior
Stary wilk.
Wnyk, sidło
Pętla z drutu, linki stalowej bądź ze sznura zastawiana przez kłusowników na przesmykach (przejściach) zwierzyny tak, aby zwierzę musiało wejść w oko pętli zaciskającej wokół szyi lub tułowia i powodującej śmierć w męczarniach; narzędzie kłusownicze.
Wnykarstwo, sidlarstwo
Kłusownictwo polegające na zakładaniu wnyków (sideł) na zwierzynę.
Wnykarz, sidlarz
Kłusownik zajmujący się wnykarstwem, zakładający wnyki w lesie lub na polach.
Woliera
Klatka z siatki drucianej do hodowli ptaków na wolnym powietrzu, wyposażona w potrzebne urządzenia, np. w budki, gniazda, grzędy, pojniki, pnie i gałęzie drzew itp., także obszerne pomieszczenie osłonięte siatką, przeznaczone dla ptaków latających.
Wrzosowisko
Zbiorowisko roślinne o charakterze krzewinkowym z panującym wrzosem pospolitym i rozproszonymi z rzadka okazami jałowca oraz z podrostem brzozowo-sosnowym, powstające po wycięciu lasu na ubogich, kwaśnych glebach bielicowych.
Wykrot, wiatrował, wywrot
Drzewo wywrócone z korzeniami przez wiatr; najczęściej ulegają wiatrowi drzewa o płaskim systemie korzeniowym rosnące na glebach płytkich i podmokłych.
Wyłączony drzewostan nasienny
Drzewostan dojrzały o wysokiej jakości fenotypowej, zdolny do obfitego obradzania nasion, wybrany spośród gospodarczych drzewostanów nasiennych, wyłączony od wyrębu i przeznaczony do intensywnej produkcji nasion. Wyłączone drzewostany nasienne wpisywane są do „Krajowego rejestru WDN”.
Wyłuszczarnia nasion
Urządzenie do wydobywania nasion z szyszek; może być mechaniczna (rozrywa szyszki lub ściera ich łuski), ogrzewana (suszy szyszki ogrzanym powietrzem) lub słoneczna (proces suszenia odbywa się w cieple słonecznym).
Wyłuszczarnia szyszek
Specjalnie zaprojektowany budynek, wyposażony w urządzenia umożliwiające pozyskiwanie nasion z szyszek według jednej z przyjętych technologii; jednym z najciekawszych takich obiektów jest wyłuszczarnia szyszek w Klosnowie (Nadleśnictwo Rytel, RDLP w Toruniu).
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |