Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - LASY
   
COUNTRY:
         
 

 
Home news
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 

 
 
   
 
   
   
 
   
 
   
Drzewa i medzcyna  
   
AKACJA  
BEZ  
BRZOZA  
BUK  
CIS  
CZEREMCHA  
DĄB  
GŁÓG  
GRAB
 
JAŁOWIEC  
JARZĘBINA  
JAWOR  
KLON  
JESION  
JODŁA  
KALINKASZTANOWIECA  
KRUSZYNA  
LESZCZYNA  
LIPA  
MODRZEW  
OLCHA  
ORZECHOSIKA  
SOSNA  
ŚWIERK  
TOPOLA  
WIĄZ  
WIERZBA  
   
 
   
Drzewa egzotyczne  
   
MEDYCYNA  
   
 
   
Encyklopedia drzew  
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
   
   
   
   
 
Grupa Media Informacyjne - Wiedza  
   

Wiedza Zapraszamy do działu wiedza, w którym łączymy więdzę z przyjemnościa podróżowania, zwiedzania, poznawania ciekawych faktów, miejsc. Poznawaj świat dzięki Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy ZakupyB.html Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Encyklopedia leśna

Lasy są często nazywane płucami świata. To dzięki nim żyje wiele gatunków roślin i zwierząt, a przede wszystkim człowiek. Niewiele byśmy zrobili, gdyby nie właśnie one. Wiele cywilizacji budowane było w oparciu o las. Drzewo było i jest po dziś dzień doskonałym budulcem. Z lasu pozyskujemy wiele cennych i smacznych produktów żywnościowych. Równie ważna jest społeczna wartość jaką jest mozliwość rekreacji oraz wypoczynku. Dzisiaj nadal możemy cieszyć się z tych dobrodziejstw. Istnieją jednak liczne zagrożenia. Naturalny las zachował sie w nielicznych krajach. Dlatego staje sie niezwyle ważna właściwa gospodarka leśna. To od niej bedzie zależeć czy przyszłe pokolenia będą mogły cieszyc się z podziwiania dzikich zwierząt, spacerów po nim.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
   
 
| A | Ą | B | C | Ć | D | E | Ę | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | Ś | T | U | W | Y | Z | Ź | Ż |
 
 
 

Sadzonka

Siewka wyjęta z gleby w szkółce lub pochodząca z samosiewu, przeznaczona do podsadzenia w lesie lub do odnowienia lasu.

Sadzonki kontenerowe, sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym, sadzonki z bryłką, sadzonki doniczkowe

Sadzonki produkowane w szkółce w różnego rodzaju pojemnikach z podłożem (kontenerach, doniczkach), w różnym stopniu przerośniętym systemem korzeniowym (w zależności od długości produkcji). Stosowanie takich sadzonek w uprawie i hodowli lasu pozwala osiągnąć wiele korzyści, np.: zabezpieczenie korzeni przed obsychaniem i uszkodzeniami mechanicznymi, ułatwienie mikoryzowania sadzonek, podniesienie stopnia tzw. udatności upraw, znaczne wydłużenie okresu zakładania upraw poza terminy przyjęte dla sadzonek z odsłoniętym systemem korzeniowym.

Samosiew

Sposób odnowienia lasu wykorzystujący zjawisko naturalnego obsiewu, czyli kiełkowania nowego pokolenia drzew z nasion opadających na glebę z drzew macierzystych; samosiew górny – opadłe nasiona pochodzą z drzew stojących na powierzchni odnowieniowej (niekiedy drzew specjalnie pozostawionych na zrębie); samosiew boczny – nasiona zostały przeniesione przez wiatr z drzewostanów sąsiadujących z powierzchnią odnowieniową.

Samura

Samica dzika żyjąca samotnie, nie prowadząca młodych.

Saprofagi

Drobne organizmy zwierzęce, głównie bezkręgowce, odżywiające się szczątkami roślinnymi i zwierzęcymi znajdującymi się w glebie, ściółce leśnej, wodzie, mule dennym zbiorników wodnych, np. nicienie, dżdżownice, rureczniki, małże i larwy niektórych owadów; rozdrabniają martwą materię organiczną, którą z kolei reducenci rozkładają na proste związki mineralne.

Saprofity, roztocza

Organizmy cudzożywne czerpiące pokarm z rozkładu martwych szczątków organicznych; saprofitami są m.in. liczne bakterie oraz grzyby; roztocza spełniają podstawową funkcję w krążeniu pierwiastków w przyrodzie – rozkładają materię organiczną na związki proste, z których część zużywają, a część pozostawiają w przyrodzie.

Sąg

Stos zawierający 4 metry przestrzenne drewna.

Scypuł

Delikatna, silnie unerwiona i ukrwiona, owłosiona skóra pokrywająca poroże samców zwierzyny płowej w czasie jego wyrastania, później ścierana o pnie drzew i gałęzie.

Selekcja zwierzyny

Usuwanie z populacji osobników słabych, chorych, najmniej przydatnych do rozrodu; selekcja naturalna – eliminacja dokonywana przez drapieżniki, warunki naturalne, choroby; selekcja sztuczna – eliminacja przeprowadzana przez człowieka, zwykle przez odstrzał.

Selekcjoner

Myśliwy z uprawnieniami do odstrzału selekcyjnego zwierzyny grubej.

Sieć Natura 2000

Europejska Sieć Ekologiczna NATURA 2000 wyznaczona na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej w celu ochrony cennych i zagrożonych zarazem składników różnorodności biologicznej kontynentu europejskiego – siedlisk oraz rzadkich gatunków roślin i zwierząt; obszary ich występowania nazwano ostojami. Polska, jako kraj kandydujący do UE, także przystąpiła do tego programu, typując 141 obszarów specjalnej ochrony (OSO) w celu ochrony populacji awifauny oraz 277 specjalnych obszarów ochrony (SOO) dla zachowania najcenniejszych siedlisk; zajmują one łącznie 17,6% powierzchni kraju, w większości duże kompleksy leśne, takie jak Bory Tucholskie, puszcze Augustowska czy Białowieska.

Siedlisko

Całokształt warunków glebowych, klimatycznych, wodnych, urzeźbienia powierzchni itp. czynników abiotycznych środowiska odpowiadający wymaganiom ekologicznym określonych formacji roślinnych (np. tundra, sawanna, dżungla), zespołów roślinnych (np. bór sosnowy) lub określonego gatunku roślin; pojęcie „siedlisko zwierząt” obejmuje również roślinność.

Siewka

Młoda roślina wyrosła z nasienia; ma korzeń i łodygę zakończoną pączkami i liścieniami.

Skaryfikacja nasion

Sztuczne uszkodzenie grubej i nieprzepuszczalnej łupiny nasienia w celu przyspieszenia procesu kiełkowania; skaryfikacja może być wykonywana mechanicznie, chemicznie lub termicznie.

Słoje roczne

Współśrodkowe pierścienie w przekroju poprzecznym drewna; najstarszy słój roczny otacza rdzeń, najmłodszy leży na obwodzie pnia.

Słupek oddziałowy

Betonowy lub drewniany słupek, niekiedy z kamienia, ustawiony najczęściej w południowo-zachodnim narożniku oddziału; na słupku umieszczone są numer oddziału, na którym słupek jest ustawiony, oraz numery oddziałów sąsiednich.

Służba leśna

Pracownicy Lasów Państwowych zajmujący się, w myśl ustawy o lasach z 28 września 1991 r., zarządzaniem lasami należącymi do LP, prowadzeniem gospodarki leśnej i ochroną lasów, zwalczaniem przestępstw i wykroczeń zaliczanych do szkodnictwa leśnego oraz ochroną mienia. Pracownicy Służby Leśnej mają obowiązek noszenia munduru w czasie pełnienia obowiązków służbowych, korzystają przy tym z ochrony prawnej przewidzianej w przepisach prawa karnego dla funkcjonariuszy publicznych.

Smolarstwo

Dawna dziedzina gospodarki leśnej dostarczająca głównie smoły i dziegciu w wyniku rozkładowej destylacji drewna, nazywana w wiekach XVII i XVIII budnictwem (od rozmieszczonych w lesie zakładów wytwarzających węgiel drzewny, smołę, dziegieć i potaż, zwanych budami); przez wieki w smolarstwie używano mielerzy, potem pieców do pirolizy drewna, a od połowy XIX wieku retort.

Sokolnictwo

Rodzaj łowiectwa obejmujący utrzymywanie i układanie do łowów niektórych ptaków drapieżnych, głównie jastrzębi (dawniej również orłów, sokołów, krogulców) oraz polowanie z nimi na drobną zwierzynę; sokolnictwo, rozpowszechnione od starożytności w Azji i Afryce Północnej, trafiło do Europy w IV wieku i było popularne do wieku XVIII, obecnie w wielu krajach obserwuje się udane próby jego odrodzenia, m.in. w Polsce.

Sortyment

Drewno będące przedmiotem obrotu towarowego, odpowiadające określonym wymaganiom pod względem gatunku drewna, jakości, wymiarów i przeznaczenia.

Sozologia

Nauka o zmianach zachodzących w środowisku przyrodniczym, zwłaszcza pod wpływem postępu technicznego, oraz o sposobach zapobiegania lub łagodzenia ich ujemnych skutków.

Spadź

Gęsta, słodkawa i lepka ciecz pojawiająca się latem, czasami wiosną, na liściach, zielonych pędach i gałązkach niektórych drzew liściastych, stanowiąca wydalinę mszyc i czerwców, oraz sok komórkowy wyciekający z liści nakłutych przez te owady; spadź jest pożytkiem pszczelim, z którego pochodzi miód spadziowy.

Spała

Powierzchnia pnia drzewa uszkodzona przez niektóre zwierzęta kopytne na skutek zdzierania kory zębami.

Spała żywiczarska

Część pnia rosnącego drzewa (najczęściej sosny), okorowana i ponacinana ukośnymi żłobkami na głębokość około 4 mm w celu spowodowania wycieku żywicy, zbieranej do specjalnych zbiorniczków.

Spałowanie

  • zdzieranie zębami przez zwierzęta kopytne kory z drzew stojących lub ściętych w celu zdobycia pokarmu; najczęściej spałowane drzewa to: sosna, jodła, świerk, jesion i dąb, najwięcej spałują: jelenie, łosie, żubry, daniele i muflony)
  • usuwanie wierzchniej warstwy kory na odziomkowym fragmencie pnia drzewa, które ma być ponacinane w związku z pozyskiwaniem żywicy.

Stan sanitarny lasu

Aktualny poziom higieny lasu wynikający z działania różnych czynników biotycznych, abiotycznych i wykonywanych w nim czynności gospodarczych, przejawiający się występowaniem drzew zamierających i martwych; o stanie sanitarnym lasu decyduje procent drzew martwych w ogólnych zasobach drzew, ich miąższość i struktura.

Stanowisko dokumentacyjne

Forma ochrony przyrody nieożywionej obejmująca nie wyodrębniające się na powierzchni lub możliwe do udostępnienia, ważne pod względem naukowym i dydaktycznym miejsca występowania formacji geologicznych, nagromadzeń skamieniałości lub tworów mineralnych oraz fragmenty eksploatowanych i nieczynnych wyrobisk powierzchniowych i podziemnych. Utworzenie stanowiska dokumentacyjnego następuje w drodze rozporządzenia wojewody lub decyzji rady gminy.

Starodrzew

Drzewostan, który osiągnął naturalny kres życia – wykazuje osłabienie funkcji życiowych, utratę zdolności wytwarzania masy drzewnej i reprodukcji; w urządzaniu lasu – drzewostan przeszłorębny, którego wiek przekroczył wiek rębności.

Straż leśna

Organ pomocniczy terenowej Służby Leśnej powołany do zwalczania przestępstw i wykroczeń zaliczanych do szkodnictwa leśnego (bezprawne korzystanie z lasu, kłusownictwo, kradzież drewna z lasu państwowego, kradzież lub zniszczenie mienia nadleśnictwa). Strażą Leśną kieruje główny inspektor SL, podporządkowany dyrektorowi generalnemu Lasów Państwowych, jednostkami zaś straży są posterunki w nadleśnictwach podporządkowane nadleśniczemu oraz grupy interwencyjne w regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych podlegające dyrektorowi RDLP.

Strażnik leśny

Pracownik Służby Leśnej nadleśnictwa zatrudniony do zwalczania przestępstw i wykroczeń zaliczanych do szkodnictwa leśnego. Strażnik leśny przy wykonywaniu swoich zadań ma prawo m.in. do: legitymowania osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia, nakładania oraz pobierania grzywien w postaci mandatu karnego, zatrzymywania i dokonywania kontroli środków transportu na obszarach leśnych oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie, przeszukiwania pomieszczeń i innych miejsc w sytuacjach uzasadnionego podejrzenia o popełnienie przestępstwa. Uprawnienia strażnika leśnego w zakresie zwalczania szkodnictwa leśnego przysługują również nadleśniczemu, jego zastępcy oraz inżynierowi nadzoru, leśniczemu i podleśniczemu.

Stroisz

Gęsto uiglone gałązki jodły lub świerku, rzadziej inne, używane do celów dekoracyjnych; jako stroisz używane są coraz częściej także gałązki drzew i krzewów liściastych z pięknymi pączkami lub kwiatami (np. rokitnika).

Strzała drzewa

Nadziemna, regularnie wykształcona część drzewa bez gałęzi, pień; strzały wykształcają głównie gatunki iglaste, zwłaszcza świerk, sosna i daglezja, spośród liściastych – olcha.

Sucha destylacja drewna, destylacja rozkładowa drewna, piroliza drewna

Rozkład drewna przez ogrzewanie w temperaturze około 500o C, bez dostępu powietrza, w różnego rodzaju retortach; produktami suchej destylacji drewna są przede wszystkim: węgiel drzewny, smoła drzewna, terpentyna, kwas octowy i gaz drzewny; najczęściej używanym surowcem do suchej destylacji drewna są gatunki liściaste, np. buk, grab, dąb, lub iglaste w wypadku destylacji drewna w celu pozyskania terpentyny i smoły iglastej.

Suchoczub

Uschnięty na skutek działania grzybów pasożytniczych lub braku wody w glebie wierzchołek drzewa.

Sukcesja ekologiczna

Uporządkowane w czasie i przestrzeni zmiany w biocenozie na danym terenie - zmiany składu gatunkowego i ilościowego; zaczynają się od momentu kolonizacji (stadium pionierskie) danego środowiska i trwają do stadium końcowego, tzw. klimaksu, poprzez stadia pośrednie (sera). Przykładem sukcesji ekologicznej jest proces starzenia się jezior, polegający na wzroście substancji odżywczych (eutrofizacji), przekształceniu się w bagno, następnie w torfowisko i ostatecznie – w las.

Sukcesja naturalna drzewostanów

Naturalne, kolejne przemiany w składzie gatunkowym drzewostanów prowadzące do coraz lepszego dostosowania do warunków siedliskowych.

Surowiec kopalniakowy

Sortyment drewna okrągłego, głównie sosnowego i świerkowego, przeznaczony na kopalniaki służące do obudowy wyrobisk górniczych.

Symbioza, współżycie

Naturalne współżycie dwóch lub więcej organizmów należących do odmiennych gatunków (symbiontów), z którego każdy odnosi korzyść; mniej lub bardziej ścisłą więzią ekologiczną łączącą organizmy jest głównie pokarm, obrona, lokomocja, ew. powiązanie ich metabolizmu, np. symbioza roślin wyższych z grzybami (mikoryza).

Synantropizacja

Przystosowywanie się organizmów do życia w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka, także przemiany zachodzące w zbiorowiskach roślin i zwierząt pod wpływem człowieka i jego gospodarki.

System informatyczny lasów państwowych (SILP)

Komputerowy system wspomagania zarządzania w PGL Lasy Państwowe, wdrażany od roku 1995, w skład którego wchodzi pięć ściśle zintegrowanych podsystemów: las, gospodarka towarowa, płace-kadry, finanse i księgowość, infrastruktura. SILP jest narzędziem informatycznym uwzględniającym zarówno złożoność opisywanych procesów gospodarczych, jak i ich integracyjne ujęcie, obrazujące spójnie stan na każdym poziomie zarządzania (leśnictwa, nadleśnictwa, zakłady, regionalne dyrekcje LP, Dyrekcja Generalna LP).

Szczapa

Drewno o długości od 0,5 m do 2,4 m otrzymane z połupania drewna okrągłego na dwie lub więcej części; szczapy opałowe – przeznaczone głównie na opał; szczapy użytkowe – przeznaczone do dalszego przerobu.

Szkodnictwo leśne

Szkody powodowane w lasach na skutek m.in.: kradzieży drewna, kradzieży oraz niszczenia mienia nadleśnictwa, kłusownictwa, bezprawnego korzystania z lasu (np. uszkadzania drzew i krzewów, zaśmiecania lasu). Zwalczanie szkodnictwa leśnego należy do podstawowych obowiązków pracowników terenowych Służby Leśnej, zwłaszcza strażników Straży Leśnej, której zadaniem jest działalność prewencyjna, wykrywanie sprawców przestępstw i wykroczeń oraz prowadzenie spraw w trybie karnosądowym.

Szkodniki pierwotne

Wśród owadów gatunki żerujące na drzewach żywych; zasiedlają przede wszystkim drzewa osłabione działaniem czynników abiotycznych – brakiem pokarmu w glebie, niedostatkiem wody, zanieczyszczeniem powietrza itp.; należą do nich m.in.: strzygonia choinówka, osnuja gwiaździsta, brudnica mniszka.

Szkodniki wtórne

Gatunki zasiedlające drzewa chore, osłabione działaniem czynników abiotycznych i szkodników pierwotnych; należą do nich m.in.: cetyniec mniejszy i większy, smolik drągowinowiec, przypłaszczek granatek.

Szkody łowieckie

Szkody wyrządzane przez zwierzynę łowną w uprawach rolnych w sąsiedztwie lasów na skutek zjadania hodowanych roślin, ich wydeptywania, łamania itp.; szkody w lasach polegają na uszkadzaniu odnowień lasu, zgryzaniu pączków, liści i pędów młodych drzewek, spałowaniu i ogryzaniu drzew starszych.

Szkółka kontenerowa

Szkółka leśna, w której produkowane są sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym (nazywane sadzonkami z bryłką lub sadzonkami kontenerowymi); cały proces produkcji lub znaczna jego część odbywa się w warunkach kontrolowanych, w namiotach foliowych bądź w szklarniach, na specjalnie przygotowanych podłożach. W połowie roku 2003 w Lasach Państwowych funkcjonowało pięć szkółek kontenerowych: w Miłkowie (Nadleśnictwo Śnieżka), Kolonii (Nadleśnictwo Oleszyce), Skierdach (Nadleśnictwo Jabłonna), Nędzy (Nadleśnictwo Rudy Raciborskie) i w Nadleśnictwie Świeradów.

Szkółka leśna

Wydzielona powierzchnia leśna, gdzie produkuje się materiał sadzeniowy (siewki i sadzonki) drzew i krzewów leśnych do odnowień i zalesień; szkółka leśna odsłonięta – zlokalizowana na otwartej przestrzeni bez drzew; szkółka leśna podokapowa – zlokalizowana pod osłoną przerzedzonego drzewostanu do hodowli gatunków cienioznośnych (jodły, buka).

Szkółkowanie

Przesadzanie jednorocznych lub starszych siewek w luźniejszej więźbie niż rosły dotychczas w celu uzyskania sadzonek proporcjonalnie wyrośniętych i dobrze ukorzenionych.

Szlak zrywkowy

Droga wyznaczona w drzewostanie, po której przemieszcza się drewno z miejsca ścinki do punktów załadowczych dostępnych dla środków transportowych.

Szyszka

Drewniejący kwiatostan drzew iglastych; składa się z osi i osadzonych na niej łusek nasiennych z nasionami i łusek okrywowych. Rozwój szyszki od zawiązku do dojrzenia nasion trwa kilka lat (np. 3 lata u sosny); po wysianiu nasion, szyszki mogą pozostawać na drzewie, opadać albo się rozsypywać, jak np. u jodły.

Szyszkojagoda

Typ szyszki powstały ze zrośnięcia zmięśniałych łusek kwiatu żeńskiego, np. jałowca.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
1          
  Encyklopedia drzew

Historia światowa to ogrom wydarzeń z historii, polityki, dziejów kultury, gospodarki. Opisanie ich wszystkich jest trudne i nie do końca wydaje się być uzasadnione. Są jednak wydarzenia, które trwale wpisały się w historię, wyznaczając kierunek rozwoju od czasów barbarzyńskich po czasy współczesne. Chronologicznie ułożone pokazują złożoność opisywanej problematyki. Pozwól, że zabierzemy Cię w przeszłość by zrozumieć teraźniejszość i przyszłość Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Parki Narodowe

Historia światowa to ogrom wydarzeń z historii, polityki, dziejów kultury, gospodarki. Opisanie ich wszystkich jest trudne i nie do końca wydaje się być uzasadnione. Są jednak wydarzenia, które trwale wpisały się w historię, wyznaczając kierunek rozwoju od czasów barbarzyńskich po czasy współczesne. Chronologicznie ułożone pokazują złożoność opisywanej problematyki. Pozwól, że zabierzemy Cię w przeszłość by zrozumieć teraźniejszość i przyszłość Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Lasy

Historia światowa to ogrom wydarzeń z historii, polityki, dziejów kultury, gospodarki. Opisanie ich wszystkich jest trudne i nie do końca wydaje się być uzasadnione. Są jednak wydarzenia, które trwale wpisały się w historię, wyznaczając kierunek rozwoju od czasów barbarzyńskich po czasy współczesne. Chronologicznie ułożone pokazują złożoność opisywanej problematyki. Pozwól, że zabierzemy Cię w przeszłość by zrozumieć teraźniejszość i przyszłość Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
   
   
   
 
 
Poland - News
 
   
News - News  
News - News  
News - News  
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 

 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
©® 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.