Edafon
Organizmy roślinne i zwierzęce żyjące w glebie.
Edukacja przyrodniczoleśna
Kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa, właściwych postaw wobec lasów i problemów leśnictwa, zrozumienia dla codziennej pracy leśnika; edukacją leśną zajmują się leśnicy głównie w ośrodkach edukacji ekologicznej i izbach przyrodniczoleśnych na terenie całego kraju. Idea przybliżania problemów gospodarki leśnej społeczeństwu zaowocowała m.in. utworzeniem leśnych kompleksów promocyjnych, w których sposób szczególnie aktywny prowadzona jest działalność promocyjna i edukacyjna. Edukacji leśnej służą też wydawnictwa Lasów Państwowych – prasowe i nieperiodyczne – oraz strony internetowe poszczególnych jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych.
Efekt cieplarniany, efekt szklarniowy
Globalne ocieplenie klimatu spowodowane wzrostem ilości zanieczyszczeń i stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze, głównie dwutlenku węgla, co utrudnia wypromieniowanie z Ziemi promieni długofalowych (cieplnych). Wzrost zawartości CO2 w atmosferze związany jest z głównie ze zwiększającym się stale zużyciem kopalnych źródeł energii (ropy naftowej, węgla) oraz nasilającą się deforestacją Ziemi.
Egzot
Roślina uprawiana poza jej zasięgiem naturalnym.
Ekokonwersja
Zamiana części zobowiązań dłużnika, za zgodą kredytodawcy, na sfinansowanie przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska; w Polsce po raz pierwszy zastosowana w roku 1987.
Ekologia
Nauka badająca wzajemne związki między organizmami albo zespołami organizmów a otaczającym je środowiskiem; tworzy teoretyczne podstawy nauki o kształtowaniu środowiska przyrodniczego. Przedmiotem ekologii jest także wpływ działalności człowieka na środowisko, poszukiwanie metod zapobiegania dewastacji środowiska.
Ekorozwój
Rozwój społeczno-gospodarczy, który uwzględnia uwarunkowania przyrodnicze i zakłada ochronę podstawowych procesów ekologicznych. Według UNEP (Program Środowiskowy Narodów Zjednoczonych), jest to „taki przebieg nieuchronnego i pożądanego rozwoju gospodarczego, który nie narusza w sposób istotny i nieodwracalny środowiska życia człowieka, nie prowadzi do degradacji biosfery oraz godzi prawa przyrody, ekonomii i kultury”.
Ekosystem
Fragment przyrody, którą tworzy zespół współzależnych od siebie organizmów roślinnych i zwierzęcych (las, jezioro, pole uprawne), oraz przestrzeń fizyczna zajmowana przez te organizmy, wchodzące we wzajemne związki. W każdym ekosystemie zachodzi przepływ energii i obieg materii dzięki istnieniu organizmów należących do trzech głównych poziomów troficznych: producentów, konsumentów i reducentów.
Ekoton
Strefa przejściowa między dwoma lub kilkoma różnymi sąsiadującymi ekosystemami, w której współistnieją organizmy sąsiadujących biocenoz. Ekotony o charakterze naturalnym tworzą łagodne formy przejściowe między sąsiadującymi ekosystemami, np. roślinność krzewiasta między lasem i jeziorem; ekotony tworzone przez człowieka charakteryzują się przeważnie ostrym przejściem, np. pole i las.
Ekotyp, rasa ekologiczna
Utrwalona dziedzicznie forma ekologiczna gatunku uwarunkowana specyficznymi (lokalnymi) właściwościami środowiska, różniąca się od innych form np. kształtem, barwą, rozmiarem
Endemit
Gatunek rośliny lub zwierzęcia, także zbiorowisko roślinne występujące wyłącznie na niewielkim, ograniczonym obszarze. Endemity to przeważnie gatunki ginące, objęte ochroną (np. brzoza ojcowska w Polsce).
Enklawa leśna
Grunt nieleśny otoczony lasem, należący do innego właściciela.
Entomofagi
Organizmy żywiące się owadami.
Epifitoza
Epidemiczne (masowe) występowanie zachorowań roślin na określonym obszarze, spowodowane przez jeden czynnik chorobotwórczy (np. przez grzyba).
Epifity, porośla
Rośliny samożywne rosnące na innych roślinach, zwłaszcza drzewach, korzystające z nich jak z podpór, charakterystyczne dla wilgotnych lasów tropikalnych; w klimacie umiarkowanym prawie wyłącznie mchy i porosty.
Epizootia
Masowe wystąpienie choroby zakaźnej zwierząt na określonym terenie i w określonym czasie.
Erozja gleb
Proces niszczenia (zmywania, żłobienia, zwiewania) wierzchniej warstwy gleby przez różne czynniki mechaniczne, głównie przez wiatr i wodę. Erozję gleb przyspiesza działalność gospodarcza człowieka – nadmierny wyrąb lasów, niszczenie szaty roślinnej, nieprawidłowa uprawa gruntów, odwadnianie bagien.
Etat cięć
Ilość drewna do pozyskania, określona w planie urządzenia lasu lub uproszczonym planie urządzenia lasu, wynikająca z potrzeb odnowienia, pielęgnowania i ochrony lasu oraz z zasady trwałości i ciągłości użytkowania; etat cięć przedrębnych – planowany w ramach użytkowania przedrębnego; etat cięć rębnych – planowany w ramach użytkowania rębnego.
Etologia
Nauka o zachowaniu się roślin i zwierząt; zajmuje się opisem i poszukiwaniem przyczyn konkretnych zachowań oraz wyjaśnianiem ich roli biologicznej.
Eutrofizacja
Wzrost żyzności zbiorników wodnych w wyniku nadmiernej produkcji materii organicznej, związany z wtórnym ich zanieczyszczeniem; przyczyną jest wzbogacanie wód w substancje odżywcze (pierwiastki biogenne, głównie azot, fosfor, także potas i sód), co prowadzi do masowego rozwoju fitoplanktonu, roślinności wynurzonej i zanurzonej, a w konsekwencji do nagromadzenia się osadów dennych w postaci mułu gnilnego. Eutrofizacja przyczynia się do starzenia jezior.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |