Żer
Naturalny pokarm zwierzyny pobierany w jej biotopie, nie podawany przez człowieka.
Żer pełny, gołożer
Całkowite pozbawienie koron drzew z listowia przez szkodliwe owady.
Żerdzie
Sortyment drewna okrągłego o średnicy 7 –14 cm z korą dla gatunków iglastych i 7 – 18 cm z korą dla gatunków liściastych, o długości od 2,5 m wzwyż.
Żerdziowina, cienka drągowina
Faza rozwoju drzewostanu w okresie dojrzewania (15 – 30 lat), kiedy to drzewa osiągają rozmiary żerdzi (średnica 7 cm z korą).
Żeremie, bobrowisko
Nadwodna budowla wznoszona przez bobry z gałęzi, liści i mułu, wylepiona od wewnątrz ziemią, do której wejście ukryte jest pod wodą.
Żerowisko
Miejsce żerowania zwierzyny.
Żłobik, nacinacz
Narzędzie żywiczarskie do wycinania żłobków i rowka ściekowego na spale w celu spowodowania wycieku żywicy.
Żywica
Wydzielina roślin iglastych, składająca się głównie z kwasów żywicznych i terpenów (żywica naturalna) bądź produkt syntezy organicznej (żywica syntetyczna); bezpostaciowa lub częściowo krystaliczna substancja rozpuszczalna w rozpuszczalnikach organicznych.
Żywica balsamiczna
Żywica pozyskiwana z drzew iglastych (sosna, jodła, świerk, modrzew), zwana balsamem żywicznym; największe znaczenie gospodarcze ma żywica balsamiczna sosnowa, używana do produkcji kalafonii i terpentyny w procesie destylacji.
Żywicowanie
Pozyskiwanie żywicy drzew iglastych, najczęściej różnych gatunków sosny, rzadziej jodły lub świerku, w celu przerobu na terpentynę, kalafonię i inne produkty. Żywicowanie polega na odpowiednim nacinaniu drzew i zbieraniu wyciekającej żywicy; w celu przyspieszenia jej wycieku stosuje się chemiczne aktywatory wycieku, np. roztwór kwasu siarkowego. Obecnie w Polsce nie prowadzi się żywicowania z przyczyn ekonomicznych, a zapotrzebowanie na ten produkt całkowicie zaspokaja import.
Żywiczność drewna, smolistość drewna
Stopień przesycenia drewna żywicą.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |