Nadleśnictwo
Podstawowa jednostka administracyjna Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe gospodarująca w lasach stanowiących własność skarbu państwa, poza parkami narodowymi i zasobami własności rolnej skarbu państwa oraz zasobami objętymi użytkowaniem wieczystym, sprawująca dodatkowo nadzór zlecony nad lasami innych form własności; składa się z 2 – 3 obrębów leśnych i jest podzielone na kilka do kilkunastu leśnictw, podlega regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. W połowie roku 2003 mieliśmy w Lasach Państwowych 435 nadleśnictw.
Nadleśniczy
Kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych – nadleśnictwa, sprawujący swój urząd na zasadzie jednoosobowego kierownictwa. Nadleśniczy, w myśl ustawy o lasach, prowadzi samodzielnie gospodarkę leśną na podstawie planu urządzenia lasu oraz odpowiada za stan lasu, w szczególności zaś reprezentuje skarb państwa w stosunkach cywilnoprawnych w zakresie swojego działania, bezpośrednio zarządza lasami, gruntami i innymi nieruchomościami skarbu państwa pozostającymi w zarządzie Lasów Państwowych, inicjuje, koordynuje i nadzoruje działalność wszystkich pracowników nadleśnictwa, ustala organizację nadleśnictwa, w tym podział na leśnictwa, oraz organizuje ochronę mienia i zwalczanie szkodnictwa leśnego. Nadleśniczego powołuje i odwołuje dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych
Naganka, nagonka
Zespół naganiaczy napędzających zwierzynę pod strzały myśliwych; naganka cicha – bezgłośne, ciche napędzanie zwierzyny na myśliwych.
Nalot
Młode, kilkuletnie drzewa nie przekraczające średniej wysokości runa leśnego, powstałe z samosiewu.
Namorzyny, mangrowce
Formacja roślinna składająca się z wiecznie zielonych drzew i krzewów, występująca w strefie pływów morskich na wybrzeżach i u ujścia rzek w obszarze międzyzwrotnikowym; rośliny namorzyn posiadają przystosowania do życia w warunkach wysokiej koncentracji soli mineralnych i częstych zalewów (korzenie oddechowe i podporowe, systemy filtracji wody w korzeniach, gruboszowate liście gromadzące wodę, wydzielanie soli przez tkanki, żyworodność, czyli powstawanie siewek na roślinie macierzystej).
Nasiennik
Dorodne, dojrzałe drzewa pozostawione na zrębie (średnio kilkanaście na hektar) w celu odnowienia lasu samosiewem.
Nektar
Słodka wydzielina miodników kwiatowych służąca za przynętę i pokarm dla owadów zapylających kwiaty; zawiera głównie cukry proste (glukozę, fruktozę). Z nektaru pszczoły produkują miód.
Nemrod
Zapalony myśliwy; nazwa pochodzi od imienia legendarnego władcy kraju Szinaar w Mezopotamii, Nimruda, który był słynnym myśliwym.
Niedolisek
Młody lis w wieku do sześciu miesięcy.
Nieużytki leśne
Grunty siedlisk, na których utrudnione jest lub niemożliwe prowadzenie produkcji leśnej przy obecnie dostępnych metodach i środkach; często są to obszary o wysokiej użyteczności z przyrodniczego punktu widzenia, uznane za użytki ekologiczne.
Numerator
Przyrząd do odbijania numeru ewidencyjnego na przekroju poprzecznym drewna.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |