Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - LASY
   
COUNTRY:
         
 

 
Home news
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 

 
 
   
 
   
   
 
   
 
   
Drzewa i medzcyna  
   
AKACJA  
BEZ  
BRZOZA  
BUK  
CIS  
CZEREMCHA  
DĄB  
GŁÓG  
GRAB
 
JAŁOWIEC  
JARZĘBINA  
JAWOR  
KLON  
JESION  
JODŁA  
KALINKASZTANOWIECA  
KRUSZYNA  
LESZCZYNA  
LIPA  
MODRZEW  
OLCHA  
ORZECHOSIKA  
SOSNA  
ŚWIERK  
TOPOLA  
WIĄZ  
WIERZBA  
   
 
   
Drzewa egzotyczne  
   
MEDYCYNA  
   
 
   
Encyklopedia drzew  
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
   
   
   
   
 
Grupa Media Informacyjne - Wiedza  
   

Wiedza Zapraszamy do działu wiedza, w którym łączymy więdzę z przyjemnościa podróżowania, zwiedzania, poznawania ciekawych faktów, miejsc. Poznawaj świat dzięki Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy ZakupyB.html Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Encyklopedia leśna

Lasy są często nazywane płucami świata. To dzięki nim żyje wiele gatunków roślin i zwierząt, a przede wszystkim człowiek. Niewiele byśmy zrobili, gdyby nie właśnie one. Wiele cywilizacji budowane było w oparciu o las. Drzewo było i jest po dziś dzień doskonałym budulcem. Z lasu pozyskujemy wiele cennych i smacznych produktów żywnościowych. Równie ważna jest społeczna wartość jaką jest mozliwość rekreacji oraz wypoczynku. Dzisiaj nadal możemy cieszyć się z tych dobrodziejstw. Istnieją jednak liczne zagrożenia. Naturalny las zachował sie w nielicznych krajach. Dlatego staje sie niezwyle ważna właściwa gospodarka leśna. To od niej bedzie zależeć czy przyszłe pokolenia będą mogły cieszyc się z podziwiania dzikich zwierząt, spacerów po nim.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
   
 
| A | Ą | B | C | Ć | D | E | Ę | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | Ś | T | U | W | Y | Z | Ź | Ż |
 
 
 

Cechowanie

Znakowanie drzew stojących lub drewna wyrobionego ustalonymi znakami administracyjnymi, sortymentowymi lub innymi.

Cechówka

Przyrząd podobny do młotka, służący do odbijania na drewnie znaku (cechy) nadleśnictwa; cechówka odbiórcza – odbijająca znak koła na przekroju odziomkowym i wierzchołkowym odbieranego drewna, na drzewach przeznaczonych do wyrębu, pniach po drzewach usuniętych ze względów sanitarnych (użytki przygodne); cechówka kontrolna – odbijająca znak kwadratu na drewnie skontrolowanym pod względem ilości i jakości przez osobę do tego upoważnioną; cechówka defraudacyjna – odbijająca znak trójkąta na przekroju odziomkowym i wierzchołkowym odzyskanego drewna zdefraudowanego.

Celuloza

Naturalny polisacharyd, główny składnik roślinnych ścian komórkowych. Najwięcej celulozy zawiera bawełna (ok. 92%); drewno – 40–45%.

Certyfikacja gospodarki leśnej

Proces oceny gospodarki leśnej na podstawie kryteriów ekologicznych, ekonomicznych i społecznych, ustalonych przez organizację zarządzającą systemem certyfikacji. Na świecie działa kilka systemów certyfikacji lasów, do największych zaliczają się systemy FSC (Forest Stewardship Council), PEFC (The Pan European Forest Certification scheme), SFI (The Sustainable Forestry Initiative) i CSA (The Canadian Standards Association's Sustainable Forest Management Standard). Europejscy producenci drewna mogą uzyskać jedynie dwa pierwsze certyfikaty, polscy – tylko certyfikat FSC. Certyfikacji w tym systemie poddało się do połowy 2003 roku 16 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych: w Szczecinku, Gdańsku, Szczecinie, Zielonej Górze, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Białymstoku, Lublinie, Toruniu, Olsztynie, Warszawie, Poznaniu, Pile, Łodzi i Radomiu.

Cetyna

  • igliwie, łapki – gałązki sosnowe, świerkowe lub jodłowe pozyskane po obaleniu drzew, przeznaczone na stroisz albo na surowiec do produkcji olejków eterycznych, mączki paszowo-witaminowej lub pasty chlorofilowo-karotenowej
  • pędy sosnowe wydrążone przez korniki cetyńce i obłamane przez wiatr, wchodzące w skład ściółki leśnej
  • pędy świerkowe ścięte przez wiewiórkę w celu ogryzienia pączków kwiatowych, masowo zalegające niekiedy na ściółce.

Chemizacja środowiska

Proces wprowadzania do środowiska przyrodniczego substancji chemicznych związanych z działalnością gospodarczą człowieka.

Chemizacja środowiska leśnego

Wprowadzanie do środowiska leśnego chemicznych środków ochrony roślin przed owadami o występowaniu masowym, zwierzyną, grzybami i chwastami oraz nawozów mineralnych w celu intensyfikacji upraw. Nadmierne, częste stosowanie środków ochrony roślin, oprócz doraźnych efektów, może prowadzić do niekorzystnych zmian w środowisku i spowodować zachwianie równowagi biologicznej.

Chlorofil

Związek organiczny występujący w roślinach zielonych (zielony barwnik) umożliwiający przemianę energii światła w energię chemiczną, która jest wykorzystywana w procesie fotosyntezy; skupiony jest w małych organellach, zwanych chloroplastami.

Chmara

Stado żubrów, łosi, jeleni lub danieli.

Chów wsobny

  • hodowla zwierząt, w której kojarzone są osobniki blisko ze sobą spokrewnione, co prowadzi do obniżenia zmienności genetycznej populacji
  • kilkuletnie zapylanie roślin ich własnym pyłkiem (samozapylanie).

Chrapy

Nozdrza zwierzyny płowej, kozicy i muflona.

Chrust

Drewno w postaci bocznych i wierzchołkowych części drzewa wraz z gałązkami oraz małe niekrzesane drzewka i krzewy; chrust opałowy – przeznaczony na opał, chrust użytkowy – przeznaczony np. na faszynę, miotły lub do wyrobu olejków eterycznych.
Ciąg, przelot

  • gromadny przelot dzikich kaczek i gęsi w czasie wędrówek
  • wiosenny przelot słonek nad lasem w okresie godowym, przeważnie po zachodzie słońca, rzadziej o świcie.

Ciągnik nasiębierny, forwarder

Ciągnik przystosowany do prac przy zrywce drewna, wyposażony w żuraw hydrauliczny i ramę nośną z kłonicami, używany do jednoosobowej zrywki kłód.

Ciągnik wciągarkowy, skider wciągarkowy

Ciągnik zrywkowy wyposażony we wciągarkę, używany do półpodwieszonej zrywki drewna.

Ciągnik zrywkowy

Ciągnik leśny lub rolniczy przystosowany do prac przy zrywce drewna, wyposażony w niezbędne urządzenia (np. wciągarkę, żuraw, ramę nośną itp.).

Cięcia odsłaniające

Cięcia w drzewostanie odnawianym rębnią częściową lub stopniową w celu dopuszczenia większej ilości światła do nalotu lub podrostu. Pierwsze cięcie wykonuje się w 3 – 5 lat od wykiełkowania nasion, następne – co kilka lat.

Cięcia pielęgnacyjne

Cięcia stwarzające korzystne warunki wzrostu i rozwoju drzew o lepszej wartości hodowlanej; w zależności od wieku drzewostanu wyróżniamy: czyszczenia wczesne, czyszczenia późne oraz trzebież wczesną i trzebież późną.

Cięcia przygodne

Bieżące usuwanie z lasu wywrotów, złomów i drzew pułapkowych.

Cięcia sanitarne

Usuwanie drzew chorych, obumierających i obumarłych w celu utrzymania odpowiedniego stanu sanitarnego lasu.

Czarcia miotła

Krzaczaste skupienie pędów na gałęziach niektórych gatunków drzew (sosna, świerk, jodła, brzoza), powstające na skutek zniekształceń i nienormalnego rozwoju, czego powodem są zwykle grzyby chorobotwórcze. Nie zawsze jednak przyczyny powstawania czarciej miotły są znane.

Czarcie koła

Zjawisko występowania owocników niektórych grzybów wzdłuż linii kolistej, wyznaczającej granicę zasięgu grzybni.

Czochranie się

Wycieranie się jeleni i dzików o drzewa po kąpieli w błocie.

Czoło

Płaszczyzna poprzecznego przekroju drewna.

Czop

Położony nad pączkiem okulizacyjnym odcinek przyciętego pędu rośliny (dł. 10 – 15 cm), z którego chcemy wyprowadzić prosty przewodnik.

Czopy

Specjalne wcięcia na końcach drewnianych elementów konstrukcyjnych stolarki budowlanej, mebli itp., służące do łączenia tych elementów ze sobą; czopy wpustowe i wypustowe.

Czółernko

Część łamanej broni myśliwskiej łącząca lufy z tzw. baskilą.

Czub

Cieńszy koniec sztuki drewna okrągłego.

Czuszykanie

Głos koguta cietrzewia podczas tokowania.

Czynniki abiotyczne

Nieożywione elementy środowiska, które wpływają pośrednio lub bezpośrednio na organizmy żywe, na ich rozwój, przemianę materii, aktywność życiową i zachowanie; dzielą się na czynniki klimatyczne (światło, temperatura, powietrze, opady atmosferyczne) i na czynniki edaficzne (gleba, woda, sole mineralne i powietrze w glebie). Czynniki abiotyczne wraz z czynnikami biotycznymi wchodzą w skład czynników ekologicznych.

Czynniki biotyczny

Żywe elementy środowiska (rośliny, drobnoustroje, zwierzęta), które wpływają pośrednio lub bezpośrednio na organizmy żywe i nieożywioną część środowiska.

Czynniki edaficzne

Czynniki glebowe, całokształt warunków w glebie, wpływających na życie organizmów, cechujących się odpowiednimi właściwościami fizycznymi (strukturą, temperaturą, wilgotnością), chemicznymi (kwasowością, zawartością soli mineralnych i innych związków) oraz biologicznymi (zespołem organizmów zamieszkujących glebę).

Czynniki ekologiczne

Uwarunkowania i zachodzące w środowisku procesy wpływające na bytowanie i rozwój organizmów; określają tempo i efektywność procesów biologicznych. Do czynników ekologicznych zalicza się czynniki fizykochemiczne (temperatura, światło, tlen, woda, sole mineralne, dwutlenek węgla) i biologiczne.

Czyszczenie

Czynności pielęgnacyjne w uprawach i młodnikach mające na celu kształtowanie pożądanego, zgodnego z siedliskiem, składu gatunkowego, formy zmieszania, struktury odnowienia, stopnia zagęszczenia oraz poprawę jakości drzewek; czyszczenie wczesne (czyszczenie upraw) – wykonywane w uprawach do wieku ok. 10 lat, czyli przed osiągnięciem przez nie zwarcia; czyszczenie późne (czyszczenie młodników) – wykonywane w drzewostanach w wieku od ok. 10 do ok. 20 lat, w okresie od osiągnięcia zwarcia do rozpoczęcia procesu wydzielania drzew.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
1          
  Encyklopedia drzew

Historia światowa to ogrom wydarzeń z historii, polityki, dziejów kultury, gospodarki. Opisanie ich wszystkich jest trudne i nie do końca wydaje się być uzasadnione. Są jednak wydarzenia, które trwale wpisały się w historię, wyznaczając kierunek rozwoju od czasów barbarzyńskich po czasy współczesne. Chronologicznie ułożone pokazują złożoność opisywanej problematyki. Pozwól, że zabierzemy Cię w przeszłość by zrozumieć teraźniejszość i przyszłość Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Parki Narodowe

Historia światowa to ogrom wydarzeń z historii, polityki, dziejów kultury, gospodarki. Opisanie ich wszystkich jest trudne i nie do końca wydaje się być uzasadnione. Są jednak wydarzenia, które trwale wpisały się w historię, wyznaczając kierunek rozwoju od czasów barbarzyńskich po czasy współczesne. Chronologicznie ułożone pokazują złożoność opisywanej problematyki. Pozwól, że zabierzemy Cię w przeszłość by zrozumieć teraźniejszość i przyszłość Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Lasy

Historia światowa to ogrom wydarzeń z historii, polityki, dziejów kultury, gospodarki. Opisanie ich wszystkich jest trudne i nie do końca wydaje się być uzasadnione. Są jednak wydarzenia, które trwale wpisały się w historię, wyznaczając kierunek rozwoju od czasów barbarzyńskich po czasy współczesne. Chronologicznie ułożone pokazują złożoność opisywanej problematyki. Pozwól, że zabierzemy Cię w przeszłość by zrozumieć teraźniejszość i przyszłość Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
   
   
   
 
 
Poland - News
 
   
News - News  
News - News  
News - News  
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 

 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
©® 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.