Abiotyczny
Nieożywiony, odnoszący się do materii nieożywionej, np. strefa abiotyczna w głębi Ziemi i w górnych warstwach atmosfery, czynniki abiotyczne – temperatura, wilgotność, tlen atmosferyczny itp.
Aktywatory wycieku żywicy
Środki nakładane na świeżo naciętą spałę w celu przedłużenia lub wzmożenia wypływu żywicy; takim aktywatorem jest np. kwas siarkowy.
Albinizm
Wrodzony brak barwnika; u roślin brak chlorofilu, u zwierząt brak barwnika lub jego niedobór w skórze, sierści, upierzeniu.
Ambona
Stanowisko myśliwskie umieszczone na słupach kilka metrów nad ziemią, zamaskowane, otwarte lub zabudowane, przeznaczone do czatowania na zwierzynę i jej obserwowania; zabezpiecza przed zwietrzeniem przez zwierzęta, zapewnia dobrą widoczność oraz dobre warunki strzału.
Anemochoria
Rozsiewanie roślin przy udziale wiatru.
Antropogeniczny
Powstały na skutek działalności człowieka lub przy jego udziale, np. formy i zmiany antropogeniczne, czynnik i krajobraz antropogeniczny, roślinność antropogeniczna.
Antropopresja
Bezpośrednie lub pośrednie oddziaływanie człowieka wywołujące zamierzone bądź niezamierzone zmiany w środowisku. Obecnie antropopresja ma znaczenie zdecydowanie negatywne.
Antroposfera
Termin wprowadzony współcześnie, oznaczający część biosfery, w której żyje i działa człowiek; w miarę rozwoju cywilizacji antroposfera obejmuje coraz większe obszary atmosfery, hydrosfery i litosfery, sięga nawet kosmosu.
Arboretum, dendrarium
kolekcja drzew i krzewów różnych gatunków i różnego pochodzenia, utrzymywana w celach naukowych lub dydaktycznych, a także w celu ochrony dzikich albo uprawnych gatunków i odmian. Może być jednym z działów ogrodu botanicznego bądź odrębną jednostką. Najstarsze i najbardziej znane w Polsce arboreta znajdują się w Przelewicach (w zarządzie Lasów Państwowych), Rogowie (SGGW) i Kórniku pod Poznaniem (Instytut Dendrologii PAN). Na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe jest pięć arboretów leśnych i park dendrologiczny na terenie Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.
Archiwum klonów, matecznik
Wegetatywne potomstwo roślin drzewiastych zgromadzone na wydzielonym terenie, służące do badań genetycznych oraz dostarczania materiału (zrazów i zrzezów) do mnożenia wegetatywnego.
Armilarioza, opieńkowa zgnilizna korzeni
Groźna choroba drzew i krzewów iglastych oraz liściastych, której sprawcą jest kilka gatunków grzybów z rodzaju opieńka (Armillaria).
Asymilacja
Przyswajanie, pobieranie przez organizm z otaczającego środowiska prostych związków chemicznych i przetwarzanie ich w procesach biochemicznych na składniki do budowy własnych struktur komórkowych bądź odkładanie jako substancji zapasowych.
Atraktanty
Środki wabiące m.in. owady i gryzonie, używane w ochronie roślin do zwabiania i niszczenia szkodników; jako atraktanty stosuje się np. feromony.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |