Na dobry początek
Zestaw pięciu ćwiczeń, które pozwolą ci korzystać bez wysiłku z ośnieżonych górskich tras. Większa przyjemność przy mniejszym ryzyku urazu. Przy-gotuj się do zimowego urlopu.
Narciarstwo zjazdowe czy biegowe to sporty wymagające dużego wysiłku od twojego ciała. Zwłaszcza, gdy na co dzień jesteś mało aktywna fizycznie. Jeśli przygotujesz się do zimowych wakacji, twoje ciało będzie gotowe na podjęcie wyzwania tras zjazdowych, a ty w pełni wykorzystasz szansę wypoczynku w ruchu na świeżym powietrzu. Nie będziesz się tak szybko męczyć, nie będziesz musiała zatrzymywać się, co chwila z powodu bólu mięśni, nie będziesz kompletnie wyczerpana w porze kolacji. A co najważniejsze, znacznie zmniejszy się niebezpieczeństwo wypadku. Utrzymywanie dobrej formy fizycznej to najlepszy sposób na zapobieganie urazom.
Najlepiej rozpocząć trening co najmniej na 6 tygodni przed wyjazdem na narty. Musisz wzmocnić mięśnie i stawy oraz poprawić ogólną wydolność organizmu. Wzmocnienie mięśni polecam wszystkim, nawet tym, którzy regularnie trenują, ponieważ jazda na nartach obciąża te mięśnie, z których nie korzystasz w codziennych warunkach.
Narciarze zjazdowi szczególnie potrzebują silnych mięśni nóg i pośladków, ale także mięśnie pleców i brzucha mocno pracują przy zjazdach slalomem. Praca nad utrzymaniem równowagi także powinna stanowić element treningu przygotowującego.
Przedstawione ćwiczenia pomogą ci osiągnąć potrzebną siłę. Jednocześnie musisz stopniowo poprawiać wydolność serca i układu krążenia. Szybki marsz, bieganie w spokojnym tempie, jazda na rowerze lub aerobik to formy aktywności, które doskonale spełnią tę rolę. Wybierz którąś z nich i stosuj ją na przykład jako rozgrzewkę. Szybki marsz i bieganie powinny trwać około 15 minut przez pierwsze dwa tygodnie. W czasie następnych trzech tygodni przedłużasz je do 30, a na koniec do 25 minut. Optymalnie jest wykonać trzy treningi aerobowe w tygodniu.
Opisane poniżej ćwiczenia imitują ruchy wykonywane na nartach, zwłaszcza technikę stosowaną przy skrętach. Jeśli podczas ćwiczeń będziesz wykorzystywać kijki do nart (pamiętaj o zabezpieczeniu spiczastych końców za pomocą korka lub kawałka gumy), trening będzie bardziej użyteczny. Traktuj ten program jak ogólne ramy postępowania. Sama dawkuj liczbę powtórzeń w zależności od twojej siły i wytrzymałości.
UGINANIE NÓG W KOLANACH
Stajesz w dużym wykroku i powoli uginasz w kolanie nogę wykroczną, rozciągając nogę zakroczną. Utrzymując tułów wyprostowany powoli się opuszczasz i unosisz, opierając dłonie na kijkach ustawionych przed sobą. Powtarzasz 4 razy, by następnie zmienić nogi szybkim przeskokiem. Wykonujesz 4 rozciągnięcia na drugiej nodze i znowu zmieniasz nogi. Powtarzasz po 5 razy dla każdej nogi.
SKOKI NA BOKI
W pozycji stojącej, nogi ugięte w kolanach, lewa stopa obciążona, opierasz się na kijku trzymanym w lewej ręce. Odbijasz się i skaczesz w bok, lądując na prawej stopie. Jednocześnie stawiasz kijek 20 cm przed stopą. Powtarzasz skok w lewo przenosząc cały ciężar na lewą stopę. Każdy skok wykonujesz łagodnie. Po odzyskaniu pełnej równowagi wykonujesz następny skok. Na początek powtarzasz 15 razy.
ROZCIĄGANIE I TURLANIE
Kładziesz się na plecach i delikatnie rozciągasz całe ciało i powoli przekręcasz się na lewy bok i na brzuch. Pozostajesz w tej pozycji przez trzy sekundy i powracasz do pozycji wyjściowej na plecach. Powtarzasz ćwiczenie przekręcając się drugi bok. Cały ruch musi się odbywać w spokojnym jednostajnym tempie. Na początek powta-rzasz obroty po 3 razy na każdy bok.
SKOKI ZE SKRĘTEM
W pozycji stojącej opierasz się na kijkach. Lekko uginasz nogi w kolanach i skaczesz skręcając nogi raz w lewo i raz w prawo cały czas utrzymując zgięcie w kolanach. Robisz 20 skoków z nogami lekko ugiętymi i 10 skoków z nogami mocniej ugiętymi w kolanach. Powtarzasz serię dwukrotnie. Starasz się skakać w wolnym tempie.
SKOKI SLALOMOWE
Na ziemi stawiasz przedmiot wysokości około 20 cm (na przykład kilka tomów encyklopedii). Stawiasz kijki przed sobą po obu stronach przedmiotu i opierasz się na nich. Następnie skaczesz nisko z jednej strony przedmiotu na drugą starając się lądować jak najbliżej przeszkody. Zacznij od 10-16 skoków. Gdy poprawisz zdolność utrzymywania równowagi, zwiększasz liczbę skoków od 10 do 16.
|
Ćwiczenie |
Tydzień 1 i 2 |
Tydzień 3, 4, 5 |
Tydzień 6, 7, 8 |
1. uginanie nóg w kolanach |
5 powtórzeń na każdą nogę |
10 powtórzeń |
16 powtórzeń |
2. skoki na boki |
16 powtórzeń |
20 powtórzeń |
20 powtórzeń |
3. rozciąganie i turlanie |
3 razy na każdą stronę |
5 razy |
6 razy |
4. skoki ze skrętem i 20 skoków nisko |
20 skoków wysoko |
2 serie |
2 serie |
5. skoki slalomowe |
16 razy |
20 razy |
30 razy |
|
TRENUJ 3 RAZY W TYGODNIU
Przede wszystkim musisz się nauczyć wykonywać ćwiczenia prawidłowo. Nie śpiesz się i rób przerwy. Po opanowaniu techniki wykonywania ćwiczeń możesz zwiększyć liczbę powtórzeń.
TRENING SIŁOWY
Bez treningu siłowego nie powinno się wychodzić na stok. Wzmocnienie mięśni nóg, ale nie tylko, jest konieczne, aby pewnie trzymać się na nartach i móc bezpiecznie osiągnąć podnóże góry. Wprawdzie można się również przygotować ćwicząc w domu, ale gwarancję prawdziwej gotowości daje trening w siłowni pod fachowym okiem instruktora. Trening ten powinno się stosować nie mniej niż 2 razy w tygodniu, przy zachowaniu, co najmniej jednego dnia przerwy.
NIE ZAPOMNIJ O TRENINGU UELASTYCZNIAJĄCYM!
Zdolność do wytrzymania nieustannego napięcia zależy od elastyczności stawów. Niestety bardzo często zapomina się o stosowaniu ćwiczeń rozciągających. Muszą one być nieodłączną częścią składową poważnego przygotowania do sezonu narciarskiego. Ważne jest, aby ćwiczenia te były stosowane regularnie, najlepiej tuż po rozgrzewce na początku każdego treningu. Powinny koncentrować się głównie na dolnych partiach ciała, ale nie wolno ograniczać się jedynie do nich. Aby umieć zachować równowagę i harmonię, trzeba poświecić również wiele czasu rozciąganiu górnych partii ciała, ze szczególnym uwzględnieniem okolic lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Kluczem do sukcesu jest tu konsekwencja i wytrwałość. Nie wystarczy stosować ćwiczenia rozciągające przed wyjazdem na narty. Należy rozciągać się przed każdym wyjściem na stok. Bardzo często dzięki temu można uniknąć urazu.
Oto kilka przykładowych ćwiczeń, które można wykonać nawet stojąc w ko-lejce do wyciągu.
ROZCIĄGANIE WEWNĘTRZNYCH CZĘŚCI UD
Stań w dużym rozkroku. Ugnij jedno kolano i przenoś ciężar ciała na ugiętą nogę do momentu, aż poczujesz rozciąganie mięśni wewnętrznej części uda nogi wyprostowanej.
ROZCIĄGANIE TYLNEJ GRUPY MIĘŚNI UD
Stań w niewielkim wykroku i ugnij nogę zakroczną, tak, aby w kolanie utworzył się kąt ok. 45° i drugą nogę pozostaw wyprostowaną. Oprzyj dłonie na udzie ugiętej nogi i wolno pochylaj się do przodu nie zaokrąglając kręgosłupa. Powinnaś odczuwać ciągnięcie mięśni uda wyprostowanej nogi.
ROZCIĄGANIE BOCZNYCH CZĘŚCI TUŁOWIA
Stań w niewielkim rozkroku i nieznacznie ugnij kolana. Jedną rękę oprzyj na udzie, a druga unieś nad głowę, a następnie staraj się sięgnąć jak najwyżej i w bok, w kierunku opartej na udzie ręki. Nie pochylaj się do przodu. Klatka piersiowa powinna być uniesiona wysoko.
MIĘŚNI ŁYDEK
Stań w wykroku i cały ciężar ciała oprzyj na nodze znajdującej się z przodu. Noga za-kroczna powinna pozostawać wyprostowana. Im bardziej ugniesz drugą nogę i pochylisz się do przodu, tym mocniej rozciągniesz mięśnie drugiej łydki.
ROZCIĄGANIE MIĘSNI CZWOROGŁOWYCH UDA
Chwyć kostkę jednej nogi i przyciągnij ją jak najbliżej pośladka. Użyj kijka narciarskiego jako podpórki. Noga, na której stoisz, powinna być nieznacznie ugięta. Aby zwiększyć stopień rozciągania, możesz wypchnąć nieco biodra do przodu.
ROZCIĄGANIE GRZBIETU
Stań w niewielkim rozkroku, ugnij kolona i oprzyj dłonie na udach. Zaokrąglij plecy i rozchyl łopatki - spróbuj zrobić „koci grzbiet" na stojąco.
Przypnij narty i nie bój się stoku
Poprawa umiejętności zjazdowych związana jest z koniecznością pokonania pewnych przeszkód i oporów, począwszy od lęku przed wsiadaniem na krzeseł-ko wyciągu, a kończąc na strachu przed stromym zboczem. Jeśli dotychczas strach i brak doświadczenia powodowały, że jeździłaś nieporadnie i nie robiłaś postępów, rady zamieszczone w tym tekście pozwolą ci zmienić sposób myślenia i zachowania na stoku. Znajdziesz tu 10 najbardziej popularnych przeszkód, stojących zarówno przed początkującymi, jak i bardziej doświadczonymi narciarzami oraz dowiesz się jak je zwalczyć.
HAMOWANIE
Przeszkoda: Jeśli jesteś zdecydowana na jazdę na nartach w tym sezonie i przygotowałaś się do tego teoretycznie (czytając fachowe książki i obserwując wytrawnych narciarzy), najwyższy czas, abyś wyszła na stok i pokonała lęk gnębiący wszystkich początkujących - strach przed niemożliwością zatrzymania się. Nie można się nauczyć jeździć na nartach, jeśli wcześniej nie opanuje się umiejętności hamowania. W innym przypadku przez cały czas zjazdu będziesz myślała o tym, czy uda ci się bez szwanku dojechać do podnóża góry. Istnieją dwa podstawowe sposoby hamowania: pług, kiedy to układa się narty w kształt litery V oraz skręt i krawędziowanie, powodujące lekkie obrócenie czubów nart w kierunku przeciwnym do zjazdu. Powinnaś opanować kolejno obydwa sposoby, a będziesz się czuła na stoku znacznie pewniej.
Jak pokonać przeszkodę: Ucz się płużenia na stosunkowo łagodnym zboczu z płaską polanką u podnóża. Ustaw się skosem do linii zjazdu. Czuby nart skieruj do siebie, ich końce zaś rozstaw stosunkowo szeroko. Złagodź nacisk na wewnętrzne krawędzie nart i zacznij wolno jechać. Naciskając piętami spraw, by końce nart rozchodziły się. Powtarzaj tę czynność tak długo, aż uda ci się całkowicie zatrzymać.
NIE BÓJ SIĘ KRZESEŁKA
Przeszkoda: Osoby początkujące bardzo często obawiają się wyciągu. Uważają, że nie zdążą usiąść na czas lub zostaną uderzone przez którąś z metalowych części. Zdarza się również, że bardziej boją się śmieszności niż upadku. Kiedy poznają dobrze działanie wyciągu, okaże się, że korzystanie z niego wcale nie jest trudne. Dobrze jest spędzić chwilę na obserwacji doświadczonych narciarzy. Przyjrzeć się ich ruchom, a także posłuchać wskazówek udzielanych innym początkującym przez obsługę wyciągu. Nie spiesz się. W domu możesz spróbować naśladować wsiadanie na krzesełko. Kiedy przyjdzie twój dzień, nie wstydź się, gdy zdarzy ci się przepuścić jedno lub dwa krzesełka. Każdy przecież kiedyś zaczynał. Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze.
Jak pokonać przeszkodę: Nie czekaj zbyt długo, aby ustawić się w pozycji oczekiwania na krzesełko. Kiedy tylko osoba przed tobą odjedzie, odepchnij się kijkami (zabezpieczające rzemienie powinny być już zdjęte z dłoni) i ustaw się na linii przejazdu krzesełek, najlepiej w miejscu wskazanym ci przez obsługującego wyciąg. Weź oba kijki w jedną rękę, a drugą sięgnij do tyłu po drążek. Usiądź na krzesełku, kiedy tylko go chwycisz. Nie wymachuj kijkami, a czubki nart trzymaj uniesione do góry.
STRACH PRZED UPADKIEM
Przeszkoda: Umiesz już się dostać na szczyt góry, wiesz, że potrafisz się zatrzymać w razie potrzeby. Czy nie chciałabyś spróbować szybkiej jazdy? Czyż-byś bała się upadku? A może obawiasz się, że mogłabyś się skompromitować przy tych wszystkich wspaniale jeżdżących, świetnie ubranych narciarzach? Nie bój się. Powinnaś nawet ćwiczyć upadki. Nie zalecam oczywiście padania na twarz w największym pędzie, ale kontrolowane upadki mogą cię wybawić z niebezpiecznych sytuacji.
Jak pokonać przeszkodę: Jeśli czujesz, że zaraz upadniesz, nie broń się, ugnij kolana i staraj się przybliżyć tułów do ziemi. Przewracaj się zawsze w stronę zbocza. Jeśli kijek wypadnie ci z ręki, staraj się go podnieść jak najszybciej.
Dobrze jest stosować odpowiednie zabezpieczenia, aby nie dopuścić, by narty same zjechały w dół.
SKRĘTY
Przeszkoda: Narty zbudowane są tak, by mogły skręcać. Narciarze powinni umieć to wykorzystać. Jazda na nartach polega na wykonaniu jak największej liczby skrętów raz w jedną, raz w drugą stronę, chociaż niektórzy preferują szybką jazdę na wprost, czyli tzw. krechę.
Skręty to wspaniały sposób kontrolowania szybkości. Większość ludzi się ich nie obawia, ale po prostu nie wie jak je wykonywać. Wbrew pozorom łatwiej jest skręcać na stromym terenie.
Jak pokonać przeszkody: Stań prosto, balansując ciężarem ciała nad środko-wym punktem nart. Wyciągnij rozłożone ręce przed siebie. Ustaw czubki nart w kierunku zjazdu. Kiedy zaczniesz jechać, naciśnij lekko piętami, jednocześnie kierując czubki nart w wybraną stronę. Przejedź kawałek prosto, a następnie powtórz tę czynność jadąc w drugą stronę. Pamiętaj, że skręty wykonuje się łatwiej przy większej szybkości.
TWARZĄ W DÓŁ
Przeszkoda: Adepci narciarstwa często popełniają błąd wynikający ze strachu przed upadkiem, a polegający na zbytnim odchylaniu się do tyłu. Każde naciśnięcie na tylną część nart w najlepszym wypadku powoduje jednak zwiększenie szybkości, a u niedoświadczonych narciarzy może się skończyć upadkiem na plecy. Należy porzucić błędne przekonanie, że im bliżej stoku, tym bezpieczniej. Lekkie pochylenie do przodu warunkuje lepszą kontrolę nad nartami, a zatem zmniejsza prawdopodobieństwo upadku. Ważne jest również, aby wzrok skierować przed siebie, nie patrzeć na czubki nart. Z pewnością pomaga to spokojnie dotrzeć do celu.
Jak pokonać przeszkodę: Ćwicz jazdę na niezbyt stromym stoku. Da ci to poczucie bezpieczeństwa. Podczas zjazdu zawsze pamiętaj o lekkim pochyleniu się do przodu i patrzeniu przed siebie.
POŁĄCZ SKRĘTY
Przeszkoda: Pewnie myślisz, że nie będziesz mogła opanować umiejętności częstego, naprzemiennego skręcania. Tymczasem taki sposób jazdy to w wielu przypadkach nie tylko wyszukana umiejętność, lecz wręcz konieczność, zwłaszcza, jeśli teren jest nierówny lub urozmaicony. Chodzi jedynie o częste wykonywanie skrętów, których już się nauczyłaś!
Jak pokonać przeszkodę: Zacznij od przejechania w poprzek stoku, wykonania skrętu i przebycia podobnego dystansu przed skrętem w drugą stronę. Stopniowo staraj się skracać odległość między skrętami. Następnie wybierz miejsce, gdzie mogłabyś zjeżdżać nieco po skosie. Wykonaj skręt, zdejmij nacisk z narty znajdującej się niżej, wyprostuj się nieco, następnie pochyl do przodu, przenieś ciężar ciała na drugą nartę, ugnij kolana, naciśnij piętami na narty i skręć w drugą stronę. Lekkie uniesienie się na nartach pomiędzy skrętami sprawi, że twoja jazda nabierze płynności. Postaraj się narzucić sobie stały rytm, skręty wykonuj dokładnie i kontroluj szybkość.
PRACA KIJKAMI
Przeszkoda: Widok doświadczonych narciarzy, w chwili skrętu muskających śnieg kijkami, wprawia w głęboki podziw. Praca kijkami wyznacza rytm skrętów, czyniąc je płynnymi, a cały zjazd pełny gracji, i jest to prosta technika, ale w momencie jej przyswojenia większość ludzi nie wyobraża sobie, jak mogła jeździć dotychczas. Aby dobrze ją opanować, należy poczekać, aż wykonywanie płynnych skrętów nie będzie stanowiło problemu.
Jak pokonać przeszkodę: Sekretem prawidłowej pracy kijkami jest poznanie powtarzających się reakcji mięśniowych. Najlepiej ćwiczyć na umiarkowanie stromym zboczu, dającym poczucie bezpieczeństwa. Warto głośno nazywać wszystkie wykonywane czynności (wybicie, kijek, skręt itd.). Ręce powinny być lekko rozłożone przed tułowiem, pracują głównie nadgarstki. Nie należy wbijać kijka zbyt mocno, gdyż może to spowodować upadek. Wystarczy lekko uderzyć kijkiem o powierzchnię zbocza.
KRAWĘDZIOWANIE I ŚCINANIE
Przeszkoda: Krawędziowanie polega na użyciu krawędzi nart w celu kontrolowania szybkości (nie jest ono równoznaczne ze skrętem). Ścinanie to jazda na brzegach nart, zamiast płasko na ślizgach. Techniki te pozwalają na lepszy kontakt ze śniegiem i są niezastąpione na stromych, oblodzonych i pofałdowanych zboczach.
Opanowanie tych umiejętności poprawi znacznie twój wizerunek w czasie jazdy. Nie będziesz już bezładnie manewrować ramionami, kołysać biodrami, nie mówiąc już o rozpaczliwym padaniu na śnieg na widok oblodzonych fragmentów stoku.
Jak pokonać przeszkodę: Wybierz do ćwiczeń stosunkowo strome zbocze. Zacznij zjazd, unosząc nieco górną nartę i opierając cały ciężar ciała na dolnej. Spowoduje to, że największy nacisk pójdzie na wewnętrzną krawędź narty. Zmniejsz nacisk, wykonaj skręt i powtórz czynność. Ręce trzymaj przed tułowiem. Ciężar ciała powinien się znajdować nad środkową częścią nart.
MULDY
Przeszkoda: To, co dla wprawnych narciarzy jest urozmaiceniem jazdy i nie-zwykłą przyjemnością, osoby początkujące przyprawia o lęk i zwątpienie. Oczywiście nikt nikogo nie zmusza do jazdy po muldach. Tajemnica bezpiecznej jazdy po nierównym terenie leży w utrzymywaniu środka ciężkości nad centralną częścią nart w chwili przejeżdżania przez muldę. Wtedy bez trudu będziesz mogła ugiąć kolana i wykorzystać je jak amortyzatory.
Jak pokonać przeszkodę: Nie muszę chyba mówić, że aby bezpiecznie jeździć po muldach, należy mieć wyjątkowo silne nogi i giętkie stawy kolanowe. Warto przed wyjściem na stok wykonać kilka dodatkowych ćwiczeń na nogi. Na początek wybierz trasę ze stosunkowo niewielkimi i oddalonymi od siebie mulda-mi. Przed najazdem na muldę nieco się wyprostuj, wbij kijek w sam jej szczyt, a przejeżdżając przez nią ugnij kolana. Pochyl się do przodu i staraj się, by czuby nart nie odrywały się od podłoża.
STROME ZBOCZE
Przeszkoda: Strach przed stromym zboczem jest całkowicie zrozumiały, zwłaszcza u początkujących narciarzy. Dlatego lepiej nie podejmować ryzyka w pojedynkę, ale poprosić instruktora lub osobę doświadczoną o towarzystwo. Zdarza się, że ludzie posiadający już pewne umiejętności, wypróbowane na łagodnych zboczach, ze strachu zapominają wszystkiego, czego się wcześniej nauczyli. Osoba towarzysząca może zatem sprawować pieczę nad ich poczynaniami.
Jak pokonać przeszkodę: Kiedy znajdziesz się na szczycie stromego stoku, będziesz musiała przypomnieć sobie wszystko, czego nauczyłaś się wcześniej. Rozluźnij się więc i skoncentruj na planowanej trasie. Wbij kijek niezbyt mocno w śnieg i szybko wykonaj skręt. Im częstsze będą twoje skręty, tym większą będziesz miała kontrolę nad szybkością jazdy. Postaraj się wykonywać wszystkie czynności rytmicznie. Nie wolno ci się jednak odchylać do tyłu, ponieważ niewątpliwie spowoduje to upadek. Powinnaś wiedzieć, że kiedy znajdziesz się u podnóża góry, twoim jedynym pragnieniem będzie pokonanie jej ponownie.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |