ISPO 2015 – modnie na stoku i podczas après-ski
ISPO, znane na całym świecie targi artykułów sportowych po raz kolejny odbyły się między 5. a 8. lutego 2015 w Monachium.
Spotkali się tam najważniejsi przedstawiciele międzynarodowego przemysłu sportowego, by połączyć swoje siły, a jednocześnie przekazać swojej publiczności techniczne i modowe nowinki w dziedzinie odzieży sportowej, sprzętu oraz akcesoriów narciarskich. SnowTrex również wziął udział w tym wydarzeniu, by móc podzielić się najnowszymi trendami.
ISPO co roku idzie do przodu, tym razem w targach udział wzięło 2585 producentów, którzy mieli do dyspozycji 104940 m² powierzchni wystawowej. Podziwiać można było od modnych kurtek zimowych po techniczne akcesoria, które przedstawione zostały w 16 halach targowych – raj dla każdego amatora sportów zimowych! Niestety – produkty nie są na sprzedaż. Targi mają na celu prezentację najnowszych trendów w sezonie zimowych 2015/2016.
Pierwsze wrażenie
Narciarska moda stawia przede wszystkim na lekkość, mobilność i jednocześnie ładny wygląd. Producenci naprawdę się postarali, prezentując nowości, które są bardzo funkcjonalne a jednocześnie równie lekkie. Producenci dopracowali i rozwinęli między innymi dotychczasowe materiały w zakresie izolacji i techniki body mapping. Mieszanka surowców i stylu nie wychodzi z mody. Znaleźć tu można duże podobieństwa do mody codziennej w kurtkach narciarskich, wełna lub filc połączone są z syntetyką. Długie kroje przypominające modne parki z dużymi kieszeniami nie są rzadkością. W końcu również po jeździe na nartach i podczas après-ski każdy chciałby dobrze wyglądać. Również spodnie narciarskie czy snowboardowe mają węższy krój i są wygodniejsze podczas aktywności fizycznej. Krój „extremer baggy” dostępny jest jedynie w kilku kolekcjach.
Atomic
Neon w modzie
Choć design może być szalony, paleta kolorów jest tutaj nieco bardziej stonowana niż w przypadku neonowych kolekcji poprzednich sezonów. Kolory są wobec tego nadal pełne, aczkolwiek przeważa tu motto „mniej znaczy więcej”. Jedno- lub dwukolorowe kurtki i spodnie połączone są ze spokojnymi odcieniami. Akcesoria takie jak kask, gogle i rękawiczki mają za cel stonowanie ubioru. Na mężczyzn czekają w tym sezonie: mocny pomarańczowy, do tego zielone odcienie, mocny granat i czerwień. Płci pięknej polecane są typowo kobiecie kolory takie jak jasny i królewski niebieski, kolor morski, święcący róż i głęboki fiolet. Neonowe kolory znaleźć można w formie detali takich jak zamki lub nadruki firmowe.
Nowe materiały
Oprócz designu na pierwszym miejscu stoi rozwój nowych materiałów. Producenci stawiają przede wszystkim na komfort noszenia i ochronę przed zimną temperaturą. Jednym z najciekawszych materiałów jest nowy Gore-Tex C-Knit, motyw przewodni marki W.L. Gore & Associates, producenta tekstyliów Gore-Tex. Technologia futerału to konstrukcja z laminatu, która jest montowana, jako ostatnia warstwa pod membraną i materiałem zwierzchnim. To czyni 3-warstwowy laminat miększym i bardziej elastycznym. Dodatkowo jest on ok. 10% lżejszy i przepuszcza do 15% więcej powietrza niż podobne materiały. Wygodna podszewka jest stosowana w produktach dużych marek takich jak Arc’teryx, Berghaus, Mammut, Salewa, The North Face i Ziener
Haglöfs
Również specjaliści od izolacji z Primaloft mogą cieszą się sukcesem. Z Primaloft Silver Insulation Active również duży wysiłek fizyczny nie będzie już problemem dla naszego stroju. Drobne syntetyczne włókna są połączone w jedną strukturę, dzięki czemu lepiej zatrzymują ciepło i przepuszczają powietrze, a jednocześnie łatwo dają się skompresować. Zwiększona została przede wszystkim funkcjonalność przy utrzymującej się wysokiej aktywnej izolacji ciepła. Materiał może być teraz połączony z różnymi warstwami wierzchnimi partnerskich marek takich jak Eider, Helly Hansen, La Sportiva, Mammut, Marmot, Montane, Norrøna, Puma lub Vaude.
Dla tych, którzy szczególną wagę przywiązują do naturalnych materiałów, czeka znana marka Merino i jej nowa kolekcja. Polartec Power Wool jest nowym włóknem hybrydowym, które łączy wełnę z poliestrem. Wewnątrz położony merino zapewnia wydostanie się potu na zewnątrz, zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu i reguluje temperaturę. Zewnętrzne włókna syntetyczne utrzymują kształt materiału i regulują wilgotność na całej powierzchni, umożliwiając jej odparowanie.
Skandynawska funkcjonalność
Duża różnorodność wysokiej jakości marek odzieżowych pochodzi z kreatywnej północy Europy. Szwedzi, Finowie czy Norwegowie od lat dostarczają nam doskonałej jakości tekstyliów do sportów górskich jak i mody codziennej. Przykładem jest choćby Fjällräven, marka, która na ulice miast wprowadziła swój prostokątny model plecaka. Podczas targów ISPO podziwiać można nawet specjalny dział Scandinavian Village, gdzie prezentowane są wszystkie produkty północy od plecaków po odzież do alpejskich wycieczek. Można tutaj podziwiać między innymi wiele produktów marki Haglöfs, która w sezonie 15/16 skierowana jest przede wszystkim do kobiet. Kolekcja Skade przewidziana jest dla miłośniczek freeride. W mitologii skandynawskiej to właśnie Skade jest boginią zimy i sportów zimowych. Zestaw składający się z kurtki i spodni z nowym Gore-Tex C-Knit wytrzyma nawet jazdę w głębokim śniegu, jest przy tym termo-aktywny, a z zewnątrz bardzo miękki. Haglöfs to także wiele modeli izolacyjnych. Ma to związek z lekką niczym puch izolacją Quad Fusion, która zapewnia dodatkowe ogrzewanie.
Nieco inne rozwiązania proponuje Norrøna. Marka z głową wikinga w logo co roku skupia się na dwóch kolekcjach, które są następnie wzbogacane o drobne zmiany. Tym razem była to kolekcja typu freeride røldal oraz kolekcja do wycieczek narciarski lyngen. W kolekcji lyngen gwoździem programu są alpha100 Vest oraz alpha100 ¾ Pants, które nosić można zarówno w pierwszej, drugiej jak i trzeciej warstwie ubioru. Materiał Polartec Alpha jest szybko schnący, szczególnie lekki i utrzymuje ciepło. Spodnie ¾ można rozpiąć bocznym zamkiem a następnie łatwo ponownie założyć, bez konieczności ściągania obuwia narciarskiego. Ta innowacja zasłużyła na miano złotej nagrody ISPO Gold Award w dziedzinie narciarstwa.
Podobną nagrodę zdobyła kolekcja Peak Performance za swoją konstrukcją. Szwedzka marka znana jest z ciepłych barw i wysokiej jakości (niestety nie najtańszych) produktów. Zestaw DryDyed składający się z kurtki i spodni narciarskich wykonany jest techniką DryDyed. Dzięki niej produkty barwione są bez użycia wody. Przez to zużywa się 50% mniej energii elektrycznej oraz chemikaliów niż w tradycyjnym procesie barwienia. Dodatkowo cały materiał, membrana, podszewka, watowanie i wiele dodatkowych szczegółów wykonane są z w pełni z nadającego się do ponownego wykorzystania poliestru.
Houdini
Choć nie na stok, to na pewno na wypad après-ski sprawdzą się modne kurtki parki Didrikson. Pochodząca ze szwedzkiego Grundsund marka ma swoje korzenie w rybołówstwie, dla którego produkowała uprzednio wodoodporną odzież ceratową – przypominającą typową pelerynę przeciwdeszczową. Guma nie jest już dziś tak pożądanym materiałem. Wodoodporne płaszcze są dziś modne, termo-aktywne i idealnie przystosowane do narciarstwa jak i wyjścia do górskich karczm. Didrikson nie stawia jedynie na stylowe kołnierze i miejski szyk. Kolekcja ekologiczna wyprodukowana została z materiałów przetworzonych oraz wolnych od PFC. Podobnie jak Didrikson czy Peak Performance, również wiele innych marek outdoor zwraca uwagę na przemyślaną produkcję ich materiałów. Wiele z nich posiada certyfikat Bluedesign, udowadniając, że dany produkt wyprodukowany został w sposób ekologiczny i w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.
Trend przemyślanych zakupów
Myślenie przyjazne naturze oraz chęć korzystania z towarów produkowanych w ekologicznych warunkach to bardzo ważny element dla konsumenta, a producentom nie jest on obojętny. Kładzie się coraz większy nacisk na recycling. Surowce z butelek PET, resztek tekstyliów lub innych materiałów są wykorzystywane ekologicznie i przy niewielkich kosztach. Wszyscy producenci z którymi rozmawialiśmy łączy motto: Produkujemy towary wolne od PFC. Przykładem jest marka Houdini – kolejny przedstawiciel Szwecji. Kurtka Corner Jacket wykonana jest z 3-warstwowego materiału typu hardshell, który wyprodukowany jest w większości z surowców wtórnych, nie zawiera również PFC. Odzież chroniona jest również przed zabrudzeniami i namoknięciem, a to za sprawą Bionic Finish Eco, membrana Atmos-Membran zapewnia również ochronę przed wiatrem i wodą. Model otrzymał nagrodę ISPO Gold Award. Na dodatek Houdini sprzedaje lub rozdaje swoje dawne produkty za pomocą systemu second hand. Trend „eco” jest tutaj na pierwszym miejscu.
Zakres alternatywnych surowców jest również coraz bardziej interesujący. Po konopi, wełnie merynosowej, bawełnie ekologicznej, włóknach bambusowych i kokosowych czas na produkcję odzieży z korka. Francuska marka Picture wyposażyła swoje kurtki i czapki w materiał korkowy. Jeszcze dalej rozwinięta jest Corkshell producenta Schoeller. To rozwiązanie jest przyjazną dla natury alternatywą, ponieważ materiał tantum pochodzi z produktu ubocznego, który powstaje przy produkcji korków do wina. Odzież wykonana w ten sposób dobrze izoluje, chroni przed wodą i wiatrem, jest również dobrze rozciągliwa. To nie koniec ekologicznych rozwiązań. Specjalista od membrany Toray wprowadził membranę Dermizzax, stworzoną na bazie roślin i wymyślił znak rozpoznawczy Haglöfs z marką „Take care“, żeby podkreślić standard Bluesign i przynależność do FairWear Foundation.
Dakine
Nagrody dla debiutantów
ISPO co roku przydziela prestiżową nagrodę Brand New Award dla innowacyjnych debiutujących marek. Największym zwycięzcą w tym roku jest nowa marka Onoo z Monachium, jest to połączenie tradycyjnego lodenu z teflonem. Żywa wełna utrzymuje ciepło jak również chroni przed wodą i wiatrem. Dla większej swobody ruchu, na plecach oraz pod pachami wszyte są ściągacze. Ten styl świetnie sprawdzi się podczas après-ski. Trzy modele męskie Lehel, Westend i Sendling – których nazwy wskazują na dzielnice Monachium – dostępne będą od jesieni, a miejmy nadzieję, że niebawem zagoszczą również w damskiej garderobie.
Co jeszcze?
W ramach ISPO po raz pierwszy zaprezentowała się inicjatywa „Twoja zima. Twój sport”. Związek Niemieckiego Związku Narciarskiego (Deutscher Skiverband DSV), Niemieckiego Związku Instruktorów Narciarstwa (Deutscher Skilehrerverband DSLV) oraz Związek Snowboardowy (Snowboard-Verband Deutschland SVD) mają w planie w przyszłości wesprzeć sporty zimowe i zdobyć nowe grono odbiorców. Aktywnie wspierana będzie również kampania wielu znanych przedstawicieli sportów zimowych, między innymi Magdaleny Nuener, Uschi Disl, Martiny Ertl-Renz, Anni Friesinger, Markusa Wasmeiera oraz Felixa Neureuthera. Oprócz tego, jak co roku na targach zorganizowanych zostało wiele rund dyskusyjnych i rozmów między znawcami poszczególnych branży.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |