Ze stoku do term – zabiegi SPA na urlopie zimowym
Spa i wellness to pojęcia, które w ostatnich latach na dobre zadomowiły się wśród urlopowych trendów. Nic dziwnego, iż zabiegi relaksacyjne z powodzeniem uzupełniają też ofertę wyjazdów zimowych. Nie ma bowiem nic lepszego niż połączenie relaksu z aktywnym wypoczynkiem. Przekonać się mogą o tym turyści wybierający się do St. Moritz. Na nartostradzie „Paradiso”, na terenie narciarskim „Corvatsch” powstała pierwsza na świecie trasa, na której można uprawiać jogę. Narciarze mogą zatrzymać się przy 4 stacjach i samodzielnie lub pod okiem instruktora ze szkoły Survetta Snowssports School wykonywać ćwiczenia. Cel dyscypliny zwanej „Yoga on Snow” to przede wszystkim uwrażliwienie turystów na naturę oraz złapanie wewnętrznej równowagi z dala od zmartwień i stresów dnia codziennego, a także próba świadomego przeżywania radości z uprawiania sportów zimowych. O ile wellness na stoku należy jeszcze do nowości, wellness w kurortach narciarskich już od dawna nikogo nie dziwi. Na wielu terenach narciarskich na turystów czekają komfortowe rozwiązania, jak ośrodki SPA w centrum miejscowości, czy bezpośrednio w zarezerwowanym obiekcie noclegowym. SnowTrex prezentuje listę wartych uwagi ośrodków narciarskich z bogatą ofertą wellness:
Dolina Gastein, termy: Alpentherme i Felsentherme (Austria)
Dolina Gastein to raj dla fanów sportów zimowych oraz zwolenników SPA. W promieniu niespełna 10 km dostępne są aż 2 baseny termalne: Alpentherme w Bad Hofgastein oraz Felsentherme w Bad Gastein. Pierwsza z nich jest podzielona na 6 różnych stref – m.in. dla rodzin, relaksacyjna, tylko dla kobiet. Na dachu zaaranżowany został Ice Bar, piękne widoki odwiedzający mają zatem gratis! W Felsentherme malownicze górskie krajobrazy można podziwiać z sauny panoramicznej oraz tarasu dla nudystów na wysokoścu 1180 m. Również oferta narciarska w tym regionie jest bez zastrzeżeń: do wyboru są aż 4 tereny narciarskie i łącznie 125 km nartostrad.
Altenmark-Zauchensee, terma Amadé (Austria)
Terma, co wywnioskować można łatwo już na podstawie jej nazwy, jest położona w samym sercu regionu Ski amadé, obejmującego 760 km tras narciarskich, dokładnie w Altenmarkt-Zauchensee. Na powierzchni 30 000 m² na sportowców czeka podgrzewany basen o różnym stężeniu leczniczych soli, basen ze sztucznymi falami oraz obszerna strefa wellness z bogatą ofertą masaży.
Längenfeld/Ötztal, terma Aqua Dome (Austria)
Nietypowo urządzone zewnętrzne baseny solankowe i siarkowe termy Aqua Dome na pierwszy rzut oka przypominają latające spodki. Futurystyczny kompleks wyróżnia się na tle malowniczej Doliny Ötztal. W środku natomiast na spragniownych relaksu czekają takie atrakcje jak kompleks basenów i saun, a także alpejska wersja Arki Noego dla dzieci. Na pokładzie specjalnie zbudowanego statku najmłodsi mogą korzystać z dwóch basenów. Nie należy zapominać, że Längenfeld jest oddalone tylko o ok. 13 km od Sölden, a tym samym od doskonale przygotowanych 150 km tras narciarskich.
Merano: terma Merano (Włochy)
Uzdrowisko Meran jest znane nie tylko z terenu narciarskiego Meran 2000 (40 km nartostrad), ale również ze swojej oferty wellness i SPA. W sercu miejscowości znajduje się terma Meran. Dzięki szklanej konstrukcji projektu architekta Matteo Thuna, odwiedzający podczas pobytu na basenie mogą podziwiać górską panoramę. Kompleks obejmuje między innymi łącznie 15 basenów na zewnątrz i w środku budynku, a także SPA & Vital Center z typowymi dla Południowego Tyrolu zabiegami.
Bad Kleinkirchheim: basen termalny Römerbad, termy St. Kathrein i Karlbad (Austria)
Trudny wybór dla wszystkich, którzy spędzają urlop zimowy w Bad Kleinkirchheim: jazda na nartach na 103 km nartostrad, czy może lepiej wycieczka do jednej z 3 dużych „świątyni” wellness? Terma St. Kathrein, która spełnia funkcję basenu, uzdrowiska i ośrodka wellness doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi. Basen termalny Römerbad punktuje przestrzenią. Na 12 000 m² i 3 poziomach znajdują się baseny termalne oraz sauny w stylu rzymskim. Nie brakuje również strefy masażu i zabiegów upiększających. Karlbad stanowi doskonały kontrast do wcześniejszych ośrodków. To stary basen termalny z tradycją. Takich w dobie nowoczesnych ośrodków nie zachowało się już dużo.
Berchtesgadener Land: terma RupertusTherme i Watzmann Therme (Niemcy)
Karnet narciarski Berchtesgadener Land obejmuje 6 terenów narciarskich i 60 km tras. Również oferta wellness jest tutaj bardzo urozmaicona. Tradycyjne sole i solanki, regionalne rośliny, czy minerały stanowią podstawowe składniki podczas zabiegów oferowanych w termie Rupertus. W termie Watzmann natomiast oprócz basenów i kompleksu saun do dyspozycji odwiedzających są uzdrowiskowe sztolnie.
Białka i Bukowina Tatrzańska: termy Bania i Bukowina (Polska)
Białka i Bukowina oddalone są od siebie tylko o kilka kilometrów i stanowią spokojniejszą alternatywę dla gwarnego Zakopanego. Miejscowości mają odpowiednio 25 i 12 km tras narciarskich. Tutaj na pierwszym miejscu liczy się relaks! W obu miejscowościach powstały nowoczesne termy. W Białce warto wybrać się do Bani. Kompleks został otwarty w 2011 roku i oprócz bogatej oferty wellness charakteryzuje się przeszklonym frontem, przez który można obserwować narciarzy szalejących na stoku.
Bormio: Bagni Vecchi & Nuovi (Włochy)
W Bormio można nie tylko po mistrzowsku wypocząć na stoku, ale również doskonale się zrelaksować. Najważniejsze pod tym względem adresy w Bormio to „Bagni Vecchi” oraz „Bagni Nouvo”. W „starym” kompleksie można korzystać łącznie z 36 zbiorników termalnych. Zwolennicy wellness mogą spróbować także kąpieli rzymskich oraz kuracji oczyszczających. W „nowym” kompleksie natomiast dostępne są między innymi baseny na świeżym powietrzy, a także kuracje odmładzające.
To tylko niektóre z propozycji wellness w ośrodkach narciarskich. Oferta jest naprawdę imponująca. Mamy nadzieję, iż nasze zestawienie i opisy poszczególnych kompleksów pomogą Państwu w planowaniu kolejnego zimowego wyjazdu połączonego ze SPA. Życzymy udanego wypoczynku!
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |