Słownik terminów e-biznesu
ADSL – Advenced Digital Subscriber Line – Standard przesyłania danych po łączach internetowych. Jego wydajność dochodzi do 2 MB/s (megabajty na sekundę).
Administrator komputera – Osoba zarządzająca komputerem, która posiada najwyższe uprawnienia. Administrator komputera może dowolnie modyfikować środowisko systemu, instalować i usuwać programy, a także tworzyć, zmieniać i usuwać konta innych użytkowników.
Administrator sieci – Inaczej administrator systemu. Jest to osoba odpowiedzialna za projektowanie, konfigurowanie i zarządzanie siecią łączącą komputery w internecie (np. sieci typu LAN, WAN).
Adres IP – 32-bitowy adres używany do identyfikacji węzła w sieci protokołu IP. Adres jest zazwyczaj reprezentowany przez oddzielone kropkami wartości dziesiętne odpowiadające kolejnym oktetom, np. 172.16.0.1.
Adres URL – Uniform Resorce Lokator. URL jest to rodzaj ścieżki dostępu do pliku występującej np. w systemach operacyjnych MS-DOS czy Unix i pozwala wskazać dowolny dokument. W tym wypadku podaje on nie tylko katalog i nazwę danego dokumentu (zasobu), ale także adres komputera w Internecie, na którym dany zasób się znajduje.
AIDA – Attention-Interest-Desire-Action to jedna z technik tworzenia tekstów copywriterskich, która polega na wywoływaniu u odbiorcy poszczególnych reakcji: uwagi-zainteresowania-pożądania-działania oraz satysfakcji.
Anchor text – Tekst zawarty w linku.
Ban – Zjawisko wykluczenia strony z indeksu wyszukiwarki, co przekłada się na niewystępowanie danego adresu w wynikach wyszukiwania. Narażone są na niego strony, które stosują wszelkie niedozwolone techniki, mające na celu sztuczne zawyżenie pozycji w rankingu wyszukiwarek.
Banner reklamowy – Graficzne przedstawienie reklamy jakiegoś produktu lub usługi, wyświetlane np. na stronie internetowej. Najczęściej jest to animowany plik graficzny w formacie GIF lub też animacje wektorowe w formacie flash.
Cookie – jest to niewielka ilość informacji wysyłana przez serwer do komputera użytkownika, wykorzystywana przez przeglądarki internetowe. Pozwala witrynie WWW na „oznaczenie” przeglądarki użytkownika unikalnym ID. W momencie, gdy użytkownik ponownie odwiedzi tę samą witrynę serwer otrzyma od przeglądarki informacje zapisane w cookie, będzie mógł zidentyfikować użytkownika oraz przywołać poprzedni stan klienta (przechowywany np. w bazie danych).
Cross linking – Technika zdobywania linków do strony internetowej, polegająca na wzajemnym linkowaniu poszczególnych stron internetowych.
Direct linking – Technika zdobywania linków do strony internetowej, polegająca na pisaniu artykułów tematycznych i udostępniania ich w zaprzyjaźnionych serwisach. W treści artykułu umieszczone są linki do strony.
FAQ – to zbiór najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami, zamieszczany na stronie internetowej bądź w katalogu firmowym, który ma na celu dojście do najbardziej oczekiwanych informacji, o które regularnie pytają zainteresowani. Z punktu widzenia pozycjonera to doskonała okazja do zapełnienia strony unikatowym contentem oraz słowami kluczowymi.
Firewall – oprogramowanie kontrolujące przepływ strumienia danych, między siecią wewnętrzną lub komputerem osobistym. Użytkownik zapory decyduje, które programy mogą łączyć się z Internetem. Zapory wyposażone są także w filtr pakietów oraz system wykrywania ataków sieciowych IDS.
Język skryptowy – Język programowania przeznaczony najczęściej do pisania skryptów. Za pomocą takich języków tworzy się skrypty w postaci kodów źródłowych.
Newsletter – Biuletyn, który wysyłany jest za pomocą poczty elektronicznej. Po wcześniejszym wyrażeniu zgody odbiorca otrzymuje (najczęściej regularnie) mail z informacjami, linkami czy nowymi ofertami – w zależności od rodzaju newslettera i profilu nadawcy.
Portal wertykalny – specjalistyczny portal (ukierunkowany pod względem określonych zagadnień), np. finansowy, zdrowotny czy edukacyjny.
Robot wyszukiwarki – Program czytający strony internetowe. Odwiedzając daną witrynę robot analizuje jej kod pod kątem użyteczności, co ma kluczowy wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.
SEO – (ang. Search engine optimization). Jest to ogół działań, które mają na celu umożliwienie zajęcia przez dany adres URL jak najwyższego miejsca w wynikach wyszukiwarek internetowych. Algorytm wyszukiwarki sprawdza co jakiś czas stronę i nadaje jej określoną wartość. Przekłada się to na pozycję w wynikach wyszukiwania, a to znacznie wpływa na liczbę odwiedzin na danej witrynie internetowej.
SSL – Protokół umożliwiający wymianę informacji między serwerem WWW, a przeglądarką internetową za pomocą połączenia kodowanego; zapobiega możliwości podejrzenia treści wymienianych informacji przez osoby z zewnątrz.
Squeeze Page – Samodzielna, pojedyncza strona internetowa, która ma za zadanie całościowo promować jedną akcję np. zakup danego produktu, kontakt z firmą czy zapis do newslettera.
Subskrybent – Odbiorca np. newslettera, który wcześniej wyraził zgodę na jego otrzymywanie.
Tagline – (zwany także sloganem). Jest to niedługie hasło reklamowe, umieszczone na górze strony obok logotypu. Jego rola polega na krótkim i konkretnym wyjaśnieniu tego, co znajduje się na stronie, bądź jaka jest działalność danej firmy.
Wielokrotny autoresponder – Aplikacja internetowa, pozwalająca wysyłać do subskrybentów newslettery w ustalonych odstępach czasu. Jego zaletą jest to, że subskrybent, który zapisał się do newslettera później, otrzyma również wcześniejsze publikacje.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |