Słownik Private Equity
Badanie spółki (ang. due diligence) - Dogłębna analiza i ocena wszystkich obszarów funkcjonowania spółki, która ma się stać przedmiotem inwestycji funduszu private equity / venture capital.
Business angel (dosł. anioł biznesowy) - Inwestor indywidualny zapewniający spółce środki finansowe, wiedzę, doświadczenie i znajomości na bardzo wczesnym etapie rozwoju.
Dezinwestycja, wyjście z inwestycji (ang. exit, divestment) - Sprzedaż papierów wartościowych znajdujących się w posiadaniu funduszu private equity / venture capital. Pośród metod wyjścia z inwestycji wyróżnia się:
sprzedaż inwestorowi branżowemu,
ofertę publiczną (w tym pierwszą ofertę publiczną),
sprzedaż innemu funduszowi private equity / venture capital,
sprzedaż instytucji finansowej,
umorzenie akcji przez spółkę i wypłatę inwestorowi wynagrodzenia z tytułu umorzenia
likwidację spółki.
Etapy finansowania:
Faza ekspansji (ang. expansion capital) - Finansowanie wzrostu i rozwoju spółki, zarówno po, jak i przed osiągnięciem progu rentowności. Kapitał tego typu może zostać spożytkowany na: finansowanie zwiększenia mocy produkcyjnych, rozwój rynku lub produktu, bądź też finansowanie kapitału obrotowego.
Faza startu (ang. start-up) - Faza obejmująca finansowanie rozwoju produktu i wstępnego marketingu. Spółki korzystające z tego typu finansowania mogą być w trakcie tworzenia lub na progu działalności, jednak przed sprzedażą produktu na znaczącą skalę.
Faza zasiewu (ang. seed stage) - Finansowanie wstępnych, potencjalnie zyskownych pomysłów, jeszcze przed założeniem przedsiębiorstwa. Środki z reguły przeznaczone są na: badania, ocenę i rozwój pomysłu do fazy komercyjnej.
Firma zarządzająca - Podmiot odpowiedzialny za działania funduszu, do których zalicza się: badania i wybór rynków oraz gałęzi gospodarki do inwestycji, decyzje o zaangażowaniu kapitałowym, decyzje o czasie inwestycji i dezinwestycji etc.
Fundusz (ang. fund) - Fundusz inwestycyjny typu private equity / venture capital gromadzi środki od wielu inwestorów, a następnie inwestuje je w papiery wartościowe spółek, zwykle spółek nie notowanych na publicznym rynku papierów wartościowych.
Fundusz funduszy (ang. fund of funds) - Fundusz przeznaczający swe środki w zarządzanie funduszom private equity / venture capital. FoF, który inwestuje w nowo powstające fundusze private equity / venture capital to tzw. pierwotny (primary) fundusz funduszy. Natomiast taki, który koncentruje się na inwestycjach w już istniejące fundusze private equity / venture capital, to wtórny (secondary) fundusz funduszy.
Gromadzenie środków (ang. fundraising) - Proces, podczas którego firmy private equity / venture capital zbierają środki finansowe na utworzenie nowego funduszu. Środki te gromadzi się od inwestorów indywidualnych, korporacyjnych i instytucjonalnych, którzy zobowiązują się przekazać je spółce zarządzającej. Fundusze w momencie utworzenia nie posiadają na koncie kapitałów. Środki funduszu istnieją w postaci zobowiązania do inwestycji (commitment), które realizowane jest w momencie podjęcia decyzji o inwestycji w konkretną spółkę. Jednakże zobowiązanie ze strony inwestorów jest bezwarunkowe, a decyzja o dokonaniu konkretnych inwestycji podejmowana wyłącznie przez firmę zarządzającą.
Inwestor instytucjonalny (ang. institutional investor) - Inwestor, w postaci spółki inwestycyjnej, funduszu wzajemnego, firmy ubezpieczeniowej, funduszu emerytalnego lub fundacji, który z reguły dysponuje znacznymi aktywami i doświadczeniem w inwestowaniu.
Kapitał pod zarządem (ang. capital under management) - Suma funduszy dostępnych zarządzającym na inwestycje oraz środki już zainwestowane w spółki znajdujące się w bieżącym portfelu.
Mezzanine finance - Finansowanie o charakterze mieszanym łączące elementy długu bankowego i kapitału własnego.
Odpisanie (ang. write-down) - Obniżenie wartości inwestycji.
Pierwsza oferta publiczna (ang. IPO) - Sprzedaż akcji spółki na giełdzie po raz pierwszy. IPO jest jednym ze sposobów wyjścia funduszu z inwestycji w spółkę.
Portfel (ang. portfolio) - Grupa spółek, w których fundusz private equity / venture capital jest udziałowcem.
Późniejsze fazy (ang. later stage) - Obejmuje następujące fazy inwestycji: ekspansję, refinansowanie (ang. replacement) oraz wykup (buyout).
Private equity / venture capital - Inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym, w celu osiągnięcia średnio- i długoterminowych zysków z przyrostu wartości kapitału. Private equity / venture capital (PE/VC) może być wykorzystane na rozwój nowych produktów i technologii, zwiększenie kapitału obrotowego, przejmowanie spółek lub też na poprawę i wzmocnienie bilansu spółki. Venture capital (VC) jest jedną z odmian private equity. Są to inwestycje dokonywane we wczesnych stadiach rozwoju przedsiębiorstw, służące uruchomieniu danej spółki lub jej ekspansji.
Refinansowanie (ang. replacement capital) - Nabycie udziałów w spółce od innej instytucji oferującej kapitał typu private equity / venture capital lub od innych udziałowców.
Restrukturyzacja (ang. turnaround) - Jedna z form finansowania private equity / venture capital polegająca na pomocy spółce w kłopotach finansowych, z zamiarem przywrócenia dobrej kondycji finansowej oraz rozwoju.
Spisanie (ang. write-off) - Obniżenie wartości spółki z portfela funduszu private equity / venture capital do zera. Inwestycja jest zlikwidowana, a zwrot dla inwestorów jest zerowy lub ujemny.
Venture capital - Kapitał finansujący przedsięwzięcia we wczesnej fazie funkcjonowania (zasiew, start) lub fazie ekspansji. Podmioty zapewniające tego typu środki, akceptując wysokie ryzyko, oczekują wysokiego zwrotu z inwestycji.
Wczesne fazy (ang. early stage) - Faza zasiewu oraz rozruchu (startu) przedsiębiorstwa.
Wykup (ang. buyout) - Transakcja, podczas której spółka jest odkupowana od obecnych udziałowców.
Wykup lewarowany (ang. LBO, leveraged buyout) - Rodzaj wykupu, w którym część środków na przejęcie spółki pochodzi z kredytu bankowego.
Wykupy menedżerskie - Management buy-in (MBI) – wykup, podczas którego grupa menedżerów spoza spółki przejmuje tę spółkę. Finansowanie ze strony podmiotów private equity / venture capital pozwala na przeprowadzenie tego typu transakcji, gdyż grupa menedżerska zwykle nie dysponuje wystarczającymi środkami.
Management buyout (MBO) – wykup, na podstawie którego menedżerowie spółki przejmują kontrolę nad całą spółką lub jej częścią. Odbywa się to przy finansowej i eksperckiej pomocy funduszy private equity / venture capital.
Zobowiązanie do przekazania środków (ang. commitment) - Zobowiązanie się inwestora w funduszu do przekazania środków na konto funduszu private equity / venture capital, w momencie zażądania ich przez spółkę zarządzającą funduszem private equity. Fundusze w momencie utworzenia nie posiadają na koncie kapitałów. Środki funduszu istnieją w postaci zobowiązania do inwestycji (commitment), które realizowane jest w momencie podjęcia decyzji o inwestycji w konkretną spółkę. Jednakże zobowiązanie ze strony inwestorów jest bezwarunkowe, a decyzja o dokonaniu konkretnych inwestycji podejmowana wyłącznie przez firmę zarządzającą.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |