Słownik terminów aukcyjnych
Antykwariat – firma zajmująca się handlem starymi przedmiotami, mającymi wartość historyczną, estetyczną lub materialną; sklep oferujący antyki bądź książki.
Antykwariusz – osoba pracująca w antykwariacie, zajmująca się skupowaniem i sprzedażą dzieł sztuki m.in. antyków: mebli obrazów, książek, itp.
Aukcja – jest zorganizowaną formą sprzedaży, będąca formą przetargu prowadzonego na żywo. Punktem wyjścia jest cena minimalna, od której zaczyna się licytacja, czyli zgłaszanie przez potencjalnych nabywców coraz wyższej ceny za oferowany eksponat. Zakupu dokonuje osoba/podmiot, który w ramach licytacji zaproponuje najwyższą cenę. Aukcje stosuje się zwyczajowo przy sprzedaży wielu różnych dóbr m.in: dzieła sztuki, numizmaty, antyki, konie rasowe. Popularne są również aukcje internetowe.
Aukcja holenderska – w tej formie aukcji osoba prowadząca licytację proponuje stopniowo coraz niższą cenę za towar, a nabywcą staje się ten, kto pierwszy zaakceptuje proponowaną cenę.
Aukcja internetowa – rodzaj aukcji przeprowadzanej za pośrednictwem Internetu. Zwykle zaczyna się od podania ceny wywoławczej danego dzieła sztuki, czyli zgłaszanie przez potencjalnych nabywców coraz wyższej ceny za oferowany towar. Zakupu dokonuje podmiot, który w ramach licytacji zaproponuje najwyższą cenę. Sprzedający może wyznaczyć cenę zakupu natychmiastowego (Kup teraz, ang. Buy it now). Jest to cena, za którą kupujący może nabyć towar, nie czekając do końca aukcji.
Aukcja klasyczna tzw. angielska – jest to przypadek aukcji internetowej, który odpowiada aukcjom prowadzonym w tradycyjny sposób. W aukcji takiej licytowany jest pojedynczy przedmiot. Aukcję wygrywa osoba, która zgłosi najwyższą cenę – pod warunkiem, że jest wyższa lub równa cenie wywoławczej.
Aukcjoner – osoba prowadząca aukcję
Cena wywoławcza – to najniższa cena, za jaką można sprzedać przedmiot. Od tej ceny rozpocznie się licytacja. Z doświadczeń sprzedających wynika, że ustalenie zbyt wysokiej ceny wywoławczej może zniechęcić do licytowania. Wybierając cenę wywoławczą przedmiotu należy znaleźć równowagę między ceną, jaką chcemy uzyskać, a ceną, jaką kupujący zechcą zapłacić za przedmiot.
Dom aukcyjny – firma handlowa, która pośredniczy w obrocie dziełami sztuki. Dom aukcyjny przyjmuje komis lub kupuje przedmioty, które następnie są wyceniane przez rzeczoznawców, uzyskują certyfikaty autentyczności, są wystawiane do oglądania dla zainteresowanych kolekcjonerów lub przedstawicieli muzeów, umieszczane w katalogu i trafiają na regularnie odbywające się publiczne sesje aukcyjne.
Dom aukcyjny Christie’sa – powstał w 1766, w Londynie, posiada oddziały na całym świecie i jest obecnie spółką akcyjną. Christie’s od początku specjalizował się dziełach sztuki i m.in. w 1778 brał udział w sprzedaży kolekcji sir H. Walpole’a rosyjskiej carycy Katarzynie II
Dom aukcyjny Sotheby’s – to obok domu aukcyjnego Christie’s – jednym z dwóch największych pod względem renomy i obrotów domów aukcyjnych. W odróżnieniu do bardziej tradycjonalnego Christie’sa – dopuszcza udział w licytacji przez internet. Posiada głównie biura w Londynie i Nowym Jorku oraz wiele domów aukcyjnych na całym świecie.
Ekspert dzieł sztuki/rzeczoznawca – osoba o wysokich kwalifikacjach i odpowiednio dużym, udokumentowanym doświadczeniu w dziedzinie wyceny, handlu dziełami sztuki, doskonale zorientowana na rynku sztuki. Specjalista, który pełni funkcj doradczą, pisze opinie, poświadcza o autentyczności danego dzieła sztuki, wykonuje ekspertyzy dzieł sztuki. Możne być to ekspert-historyk sztuki, jak również ekspert-konserwator.
Ekspertyza dzieła sztuki – ekspert mający szczegółowe informacje od konserwatora, musi się odnieść do samego przedmiotu. Określa wówczas formy stylistyczne, wyraz, tematykę, odnosi konkretne dzieło to twórczości danego artysty. Po całościowym oglądzie rzeczy, ekspert pisze potwierdzenie autentyczności, ekspertyzę przedmiotu, uzupełnia całość o fotografie.
Kolekcjonerstwo – jest to gromadzenie wszelkich przedmiotów, dotyczących różnych dziedzin w celu tworzenia zbiorów, wystaw i pokazów. W obrębie kolekcjonerstwa wyróżniamy m.in: bibliofilstwo, filatelistykę, filokartystykę, numizmatykę, militarystykę itd..
Regulamin aukcji – każda aukcja ma swój regulamin, który zobowiązuje obie strony do przestrzegania określonych regulacji prawnych w nim zawartych
Wadium – to określona suma pieniędzy składana w poczet zabezpieczenia dotrzymania warunków danej umowy aukcyjnej. Wadium wpłacane jest zazwyczaj przy licytacjach na rzecz organu organizującego, gdzie oferent składa swoją propozycję cenową. Inaczej wadium jest dodatkowym zastrzeżeniem pieniężnym, które może być zawarte w warunkach aukcji na polecenie organizatora. Wysokość wadium wskazują warunki aukcji – zwykle jest to określony procent sumy pieniężnej od wartości przedmiotu licytowanego. Suma ta zazwyczaj jest uiszczona gotówką niekiedy może być ona zabezpieczona przez udzielenie poręczenia. Podmiot, który wpłacił bądź zabezpieczył wadium staje się czynnym uczestnikiem aukcji.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |