Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - WYBIERAMY PAPUGI
   
COUNTRY:
         
 
   
Podstawowe inf
   
Info
   
Wystawy
   
Adresy
   
Hodowla
   
Słownik
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
Moda
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 
   
 

 

 
 
 
PAPUGI - Grupa Media Informacyjne
     

Papugowate (Psittacidae) to rodzina ptaków z rzędu papugowych. Obejmuje gatunki lądowe zamieszkujące głównie międzyzwrotnikowe strefy całego świata, choć niektóre również w klimacie umiarkowanym. Najliczniej występują w Ameryce Południowej i Australii. Odżywiają się głównie pokarmem roślinnym: owocami, jagodami, orzechami, nektarem i pyłkiem. Niektóre są owadożerne, a nieliczne żywią się mięsem kręgowców.

Hodowla papużek i kanarów

Przed rozpoczęciem hodowli kanarków czy papużek każdy hodowca powinien najpierw określić, gdzie dane zwierzę zostanie ulokowane - czyli jakie możliwości posiadamy do stworzenia im odpowiedniego domu.

Dom dla kanarków czy papużek może być w postaci klatki lub woliery zewnętrznej. Oczywiście bez względu na to jaką formę wybierzemy, dom dla naszego pupila musi być wyposażony w odpowiednie elementy, które zapewnią mu komfort oraz wygodę:

poidła
karmidła
żerdki
budki lub gniazda lęgowe
baseny / wanny kąpielowe

Szczególną uwagę przy doborze gotowej klatki lub siatki w przypadku, gdy woliera/klatka będzie wykonywana samodzielnie należy zwrócić szczególną uwagę na szerokość między prętami lub inaczej mówiąc na wielkość oczka siatki wolierowej.

W przypadku budowy klatki lub woliery dla kanarków odpowiednią siatką będzie taka o drobnym oczku o wielkości ok. 10 mm. Pręty siatki mogą być zarówno powleczone warstwą PCV lub po prostu stalowe. Ta dowolność jest możliwa, dzięki temu, że kanarki nie mają skłonności do obgryzania przedmiotów. Przy doborze klatki zasada jest taka, że im klatka większa tym lepsza, jednak minimum musi być to wymiar 50 x 60 x 40 cm [wys. x szer. x gł.].

Konstruując wolierę lub klatkę dla papużek pręty siatki powinny być raczej stalowe, gdyż ptaki te mają ostre pazurki, którymi mogą zniszczyć siatkę z plastiku lub powleczoną PCV. Oczka siatki, w zależności od gatunku papużki powinny mieścić się w granicy od 10 do 20 mm. Zasadniczo udując klatkę dla papużek powinna ona być przynajmniej 5 razy większa niż długość ptaka i pozwalać mu na swobodne rozpostarcie skrzydeł.

Hodowca musi pamiętać, że jeśli odległość miedzy prętami będzie zbyt duża może to stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia ptaka - dlatego niezmiernie ważne jest aby główka papużki czy kanarka nie mieściła się między drucikami siatki uniemożliwiając mu jej wysunięcie poza klatkę!

Dobór odpowiednich karmideł i poideł z szerokiego wachlarza ofert ze strony różnych sklepów czasem nie jest sprawą prostą dla hodowcy. Najważniejszą zasadą, o której nie należy zapominać jest prawidłowość by karmideł było zawsze o jedno więcej niż ptaków w klatce (zarówno w przypadku papużek, jak i kanarków). Dobór poidła zasadniczo zależy od upodobań hodowcy, wielkości klatki/woliery, czyli możliwości rozmieszczenia poidła czy karmidła w klatce, a także od ilości ptaków w hodowli. Często spotyka sie uniwersalne zasobniki z serii dla kanarków i papużek, które stanowić mogą zarówno poidło jak i karmidełko dla ptaszków.

Bardzo korzystne jest to, że większość spotykanych na rynku poideł ma transparentny zasobnik, który pozwala na łatwą kontrolę ilości płynu jaki pozostał w zbiorniczku. Rozróżnić można w zasadzie dwa rodzaje karmideł / poideł dla kanarków i papużek:

mocowane między kratami klatki lub zwieszane na drutach
ustawiane/podwieszane w wolierze

Pierwszy rodzaj jest jednym z najbardziej popularnych i najwygodniejszych w użyciu poidełek dla kanarków trzymanych w klatach. Łatwy montaż oraz dostęp hodowcy do poidła (zbiornik na zewnątrz klatki) stanowi ich niezaprzeczalną zaletę. W przypadku ptaków hodowanych w wolierach zewnętrznych ważne jest zastosowanie poideł, które można według uznania podwiesić lub ustawić, a one zachowają odpowiednią stabilność. Z tego względu w dużych klatkach oraz wolierach umieszcza się poidła dla papug o większej pojemności, np. 1 litra. W tym względzie bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie solidnych poideł ze zbiornikiem ze szklanej butelki. Takie poidła najczęściej wyposażone są w specjalną osłonę na misę z podziałką, która wyznacza ptakom stanowiska do pobierania wody lub karmy. Dzięki takiej konstrukcji ptaki nie wchodzą do zbiorniczka, nie rozchlapując przy tym wody czy nie marnując pokarmu.

Hodowca przy wyborze większych poideł do wolier powinien zwrócić uwagę czy są one wyposażone w żerdkę w momencie, gdy zbiorniki będą podwieszane. Jeśli takowych nie mają koniecznie należy taką umieścić zaraz przy poidle.

Bardzo często zdarza się, że karmidła bądź poidła dla kanarków i papużek wyposażone są już na gotowo w żerdkę do przysiadania. Może się jednak zdarzyć, że odległość żerdki od poidła / karmidła dla papużek nie będzie dostosowana do wielkości ptaszka. Najlepiej widać to po jego zachowaniu - z tego względu hodowca musi przez kilka dni starać się obserwować czy zwierzęciu łatwo pobiera się wodę.

Niezmiernie ważną częścią każdej woliery czy klatki dla kanarków i papużek są żerdki, na których ptaki spędzają większość czasu - śpią na nich, jedzą oraz oczywiście przemieszczają się. Żerdek w klatce dla kanarków powinna być odpowiednia ilość - nie za dużo, ale też nie za mało. W standardowych klatkach umieszcza się ok. 3-4 żerdki. Hodowca w tym względzie powinien się kierować prawidłowością by żerdki nie ograniczały swobody poruszania się ptaków w wolierze. Układ żerdzi w klatce polega na odpowiednim ich umiejscowieniu - najczęściej jedna żerdź znajduje się przy poidle, kolejna przy karmidle. Bardzo ważne jest również umieszczenie żerdzi kątowej. Żerdka powinna być umieszczona w taki sposób by ptak nie dotykał głową górnych prętów, ani nie zahaczał ogonem jej dna.

Żerdzie mogą być drewniane lub plastikowe. Oczywiście łatwiejsze w dezynfekcji są żerdki z tworzywa.

Średnica żerdzi musi być dostosowana do wielkości łapek ptaszka - pazurki muszą być nałożone na żerdź, a pazurki nie mogą się stykać. Jest to bardzo ważne by dopasować odpowiednio żerdkę, gdyż dzięki temu hodowca skutecznie zapobiega chorobom nóg ptaków. Żerdki najwygodniej jest mocować za sprawą specjalnych końcówek, które można umieścić między prętami klatki.

Dużym udogodnieniem są gotowe fronty do klatek, które doskonale sprawdzają się w przypadku budowanych samodzielnie klatek. Gotowe fronty wyposażone są w klapki oraz drzwiczki rewizyjne, a także najczęściej uchwyty do mocowania. Przy doborze frontu należy zwrócić szczególną uwagę na odległość między prętami, która nie powinna być wyższa niż 11 mm. Klapki pozwalają na umieszczenie karmidła lub poidła co będzie bardzo wygodnym rozwiązaniem dla hodowcy, gdyż zbiornik będzie znajdował się poza klatką, więc by go uzupełnić niepotrzebna jest ingerencja i niepokojenie ptaszków wewnątrz. Bardzo dobrym rozwiązaniem są fronty z dwoma drzwiczkami, które pozwolą na umieszczenie w nich np. basenu lub budki lęgowej. Drzwiczki mogą się zarówno odchylać, jak i przesuwać do góry, jednak w przypadku papużek dobrze jest zastosować jakiś zatrzask, ponieważ ptaszki te dość szybko uczą się otwierać drzwiczki.

Budki lęgowe stanowią kolejny element składowy klatek dla papużek czy kanarków. Budki powinny być zawieszone w miejscu, w którym ptaszki będą czuły się komfortowo z jednej strony, a z drugiej tak by hodowca miał jednak łatwy dostęp do gniazda lęgowego.
Gniazdo lęgowe należy wyłożyć wkładem z juty lub włókna kokosowego. Wkłady z juty i włókna kokosowego są wykonane z naturalnych materiałów, które charakteryzują się chłonnością oraz bardzo dobrą termoizolacją. Ponadto wkłady z juty lub włókna kokosowego skutecznie zabezpieczają zniesione jajka przed uszkodzeniem. Oczywiście samiczce można dostarczyć także inne materiały budulcowe - np. mech, skrawki papieru lub materiału by sama mogła uzupełnić budkę lęgową . Materiał można umieścić w specjalnej drucianej "szarpance", którą zawiesza się wewnątrz klatki. Ważne by również przed budką lęgową umieścić żerdkę by ptaszek mógł się do niej łatwo dostać.

W każdej hodowli kanarków, papużek, jak również innych ptaków bardzo ważne jest zachowanie higieny. Z tego względu umieszczenie w klatce basenu kąpielowego lub w wolierze wanny kąpielowej. To, że kanarek czy papużka chce się wykąpać bardzo dobrze okazuje hodowcy poprzez bardzo intensywne czyszczenie piór czy próbę kąpieli w poidełku . Z racji, iż na piórach znajduje się warstwa tłuszczowa w momencie, gdy ptaszek ma ochotę na kąpiel specjalny sposób ustawia pióra by je dokładnie wyczyścić, w przeciwnym razie nie ma możliwości by tego dokonać. Do kąpieli dla papużek i kanarków można dodać ocet, sól kuchenną lub sole kąpielowe, jednak większość hodowców preferuje wodę bez żadnych dodatków.

W przypadku małych klatek dla kanarków dobrze jest zastosować budkę kąpielową, która ma możliwość zawieszenia na zewnątrz by dodatkowo nie zajmować miejsca w klatce. Poza tym takie baseniki są łatwo dostępne dla hodowcy. Baseny kąpielowe najczęściej są zabudowane, dzięki czemu woda nie jest rozchlapywana na boki, co pozwala na utrzymanie klatki w czystości.
Wanny kąpielowe są doskonałym rozwiązaniem dla dużych papug trzymanych przede wszystkim w wolierach lub wszędzie gdzie jest dużo miejsca dla kąpieli.

W celu oznakowania kanarków lub papużek stosowane są obrączki znaczniki o różnej średnicy dobieranej w zależności od rozmiaru hodowanego ptaszka.

Poniżej rozmiary dla najczęściej hodowanych ptaków ozdobnych:

2,7 mm - amadynki, astryldy, zeberki, mewki
3,0 mm - kanarki
3,5 mm - gołąbki diamentowe, ryżowiec
4,0 mm - papużka falista, łąkówka, liljanka, nierozłączka siwogłowa i czarnolica, (kolor zielony, pomarańczowy, srebrny)
4,5 mm - nierozłączki czerwonoczelne, Fisher, czarnogłówki, świergoty (seledynowa, wielobarwna, czerwonobrzucha)
5,0 mm - różne gatunki rudosterek, rozella żółtolica
5,5 mm - rozella białolica, bladogłowa, nimfa, aleksandretta śliwogłowa
6,0 mm - rozella królewska, słomkowa, adelaiska,, żółtobrzucha, mnich, nandanj, barnard
6,5 mm - czerwonoskrzydła, górska, barabanda, konura, jandaj, aleksandretta różowopierśna
7,0 mm - aleksandretta obroźna, patagonka, afrykanka Mayera
7,5 mm - papuga królewska, afrykanka senegalska, mniejsze gatunki amazonek
9,5 mm - aleksandretta Chińska, żako Liberyjskie, amazonka niebieskoczelna
11 mm - żako, Eklektusy, większe gatunki amazonek
12 mm - kakadu białoczba, ara żółtoskrzydła
14 mm - ara Araruna
16 mm - ara zielonoskrzydła

W przypadku małych ptaszków, takich jak mewki, zeberki i inne, u których średnica nóżki jest wyjątkowo mała wprowadzono na rynek znaczniki wyposażone w specjalny kluczyk, który rozszerza obrączkę, a tym samym ułatwia jej założenie.
Hodowanie ptaków egzotycznych jest bardzo wdzięcznym zajęciem, przysparzającym wielu radości w momencie, gdy hodowca w jak najlepszy sposób zajmuje się swoimi pupilami i dysponuje odpowiednią wiedzą z zakresu chowu danego gatunku.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 Papużka falista
  Występowanie: Australia z wyjątkiem Tasmanii

Wygląd:
  1. Rozmiary: 18cm
  2. Młode: Moga występować pasiaste wzory na główce biegnące w kierunku woskówki. Brak białej tenczówki obecnej u dojrzałych osobników.
  3. Płeć: Samiczka ma brązową woskówkę a samiec niebieską
  4. Ubarwnienie: Papużki faliste wystepują we wszystkich odmianach barwnych oprucz czerwonej, różowej i czarnej.
Usposobienie: Łatwo się oswajają i przywiązują do człowieka

Głos: Przyjemny, cichy

Zdolności naśladowcze: Bardzo duże
 Nimfa
 

Występowanie: Australia

Wygląd:

  1. Rozmiary:30-33cm
  2. Młode:Woskówka sina lub różowa, krótszy ogon, mniej barwny czubek.
  3. Płeć: Samica ma szarawe zabarwienie części twarzowej i pstrokaty ogon.
  4. Ubarwnienie: Sa nimfy całe białe, całe szare i pstrokate, szaro-białe
Usposobienie: łatwo oswioić zwłaszcza samice

Głos: Przyjemny jedynie zdenerwowany ptak wydaje przejmujące drażniace odgłosy

Zdolności naśladowcze: Duże

Ciekawostki: Czubek Nimfy może powiedzieć wiele o jej samopoczuciu.
Gdy papuga jest zadowolona, trzyma czubek położony a jedynie koniec jest uniesiony.
Zdenerwowany lub zainteresowany ptak podnosi czubek prosto do góry i koniuszki piór leżą trochę do przodu, a wystraszony kładzie i syczy by odstraszyć przeciwnika, jest gotowy by walczyć, lub odlecieć, w zależności od sytuacji.
 Aleksandretta obrożna
 

Występowanie: Północno-zachodnia Afryka poprzez część Azji aż po Brimę i część Chin

Wygląd:

  1. Rozmiary: 40,5cm
  2. Młode:mają szarawą woskówkę i bledszy kolor dzioba.
  3. Płeć:Dorosły samiec jest łatwo rozpoznawalny po różowej obwódce na karku i czarnych znaczeniach na twarzy.
  4. Ubarwnienie: lutino, odcienie niebieskiego, zielone, cynamonowe
Usposobienie: Ruchliwe ale nieufne wobec człowieka, nie przywiązuja sie do ludzi tak jak np. Nimfy, rzadko dają sie oswoić.

Głos: Przyjemny

Zdolności naśladowcze: Małe
 Kakadu
 

Występowanie: Celebes i przyległe wyspy

Wygląd:

  1. Rozmiary: 30-32cm
  2. Młode: Rozpoznawane po ciemnoszarym kolorze tęczówki.
  3. Płeć: Dorosłe samce mają czarne tęczówki.
  4. Ubarwnienie: Białe o żółtych licach i czubach, zależnie od gatunku czób moze byc biały a kolor ptaka różowo fioletowy.
Usposobienie: Bardzo szybko sie oswajają i przywiazują do człowieka

Głos: Donośny


Zdolności naśladowcze: Duże
 Żako
 

Występowanie: Afryka

Wygląd:

  1. Rozmiary: 33- 37cm
  2. Młode: Mają ciemne tęczówki
  3. Płeć: Samiec ma zazwyczaj ciemniejsze skrzydła, nie jest to jednak wzkazanie pewne bo jest to uwarunkowane miejscem z krórego ptak pochodzi.
  4. Ubarwnienie: Szare z białymi policzkami, czerwony ogon i czarny dziób
Usposobienie: Młode łatwo oswoić starsze bardzo trudno nie oswajają sie prawie nigdy.

Głos: Donośny i przenikliwy


Zdolności naśladowcze: Bardzo duże, są najlepszymi "mówcami" wśród ptaków.
 Papuga Sengalska
 

Występowanie: Afryka

Wygląd:

  1. Rozmiary:24cm
  2. Młode: Młode nie mają żółtego brzuszka a ich teczowka jest najpierw czarna, potem staje sie szara, szarozielona a wreszcie żółta.
  3. Płeć: Brak widocznych róznic miedzy osobnikami odmiennych płci.
  4. Ubarwnienie: Głowa ciemno szara, górna część piersi zielona, dolna i brzuch żółte.
Usposobienie: Młode łatwo oswoić starsze bardzo trudno nie oswajają sie prawie nigdy. Papugi Senegalskie bywają zazdrosne i mogą mocno dziobać, nie lubią towarzystwa innych papug!

Głos: Krzykliwy i gwiżdżący

Zdolności naśladowcze: Niezbyt duże.
 Rozella Białolica
 

Występowanie: Australia

Wygląd:

  1. Rozmiary: 32-34cm
  2. Młode: Mają bledsze upierzenie niz dorosłe osobniki, mają zielony kark.
  3. Płeć:Samice mają często wokół oczu czarną obwódkę a na licach szare plamki.
  4. Ubarwnienie: Glowa, boki i górna część piersi czerwona, lica białe, dolna część piersi żółta, brzuch zielonożółty. Pióra na grzbiecie czarne z zieloną obwódką.
Usposobienie:Ptaki trzymane pojedyńczo są chętne do przyjaźni i zabawy z człowiekiem, są agresywne wobec ptaków innych gatunków

Głos: fletowe gwizdy


Zdolności naśladowcze: małe.
 Nierozłączka
 

Występowanie: Afryka

Wygląd:

  1. Rozmiary: 15-16cm
  2. Młode:Bledsze upierzenie i czarny ogon.
  3. Płeć: Nie ma widocznych różnic
  4. Ubarwnienie: Zielony grzbiet, glowa i skrzydła, czoło i lica różowe, pióra ogona niebieskie. Istnieje wiele sztucznie wyhodowantch odmian barwnych.
Usposobienie: Łatwo je oswoić, nawet trzymane w parach sa ufne wobec człowieka. Trzymane pojedyńczo sa bardzo związane z właścicielem i wymagaja bardzo dużego zainteresownia.

Głos: Donośny i przenikliwy


Zdolności naśladowcze: Małe.
 Świergotka
 

Występowanie: Australia

Wygląd:

  1. Rozmiary: 25-28cm
  2. Młode:Młode samiczki mają żółty dziób a samce szary.
  3. Płeć: Ptaki różnych płci różną się ubarwnieniem.
  4. Ubarwnienie: Samiec jest zielono-niebieski z ognistoczerwonym krupem i czarnym dziobem, samica oliwkowo zielona bez czerwonej plamy na kuprze i z szarym dziobem.
Usposobienie: Bardzo szybo pozbywają się nieśmiałości ale zachowuja rezerwe.

Głos: Cichy i bardzo melodyjny

Zdolności naśladowcze: Żadne
 Amazonka Niebieskoczelna
 

Występowanie: Ameryka Południowa

Wygląd:

  1. Rozmiary: 36-38cm
  2. Młode:Bledsze upierzenie, czarne tęczówki
  3. Płeć: Samiec ma więcej żółtych piór na stawie nadgarstkowym, samica czerwonych.
  4. Ubarwnienie: Grzbiet i brzuch zielone, czoło niebieskie, okolica oka żółta.
Usposobienie: Młode bardzo szybko sie oswajają, starsze wymagają dużo cierpliwości.

Głos: Bardzo donośny


Zdolności naśladowcze: Duże, młode szybko uczą się powtarzania słów.
 
 
19 - 11.01.2017          
  O papugach

Papugowate (Psittacidae) to rodzina ptaków z rzędu papugowych. Obejmuje gatunki lądowe zamieszkujące głównie międzyzwrotnikowe strefy całego świata, choć niektóre również w klimacie umiarkowanym. Najliczniej występują w Ameryce Południowej i Australii. Odżywiają się głównie pokarmem roślinnym: owocami, jagodami, orzechami, nektarem i pyłkiem. Niektóre są owadożerne, a nieliczne żywią się mięsem kręgowców.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Przegląd najczęściej hodowanych papug

Papugowate (Psittacidae) to rodzina ptaków z rzędu papugowych. Obejmuje gatunki lądowe zamieszkujące głównie międzyzwrotnikowe strefy całego świata, choć niektóre również w klimacie umiarkowanym. Najliczniej występują w Ameryce Południowej i Australii. Odżywiają się głównie pokarmem roślinnym: owocami, jagodami, orzechami, nektarem i pyłkiem. Niektóre są owadożerne, a nieliczne żywią się mięsem kręgowców.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 Papużki faliste
 
 
17          
  Kilka słów o papużkach falistych

Papużki faliste pochodzą z Australii. Żyją tam w wielkich stadach na równinach porośniętych trawiastą roślinnością. Jest to gatunek wędrowny, przemieszczający się w celu poszukiwania nowych miejsc do żerowania. Najaktywniejsze są wczesnym rankiem i wieczorem.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
16          
  Bezpieczna klatka dla papużki falistej

Powinniśmy kupić naszej papużce największą klatkę na jaką nas stać i na jaką mamy miejsce w pokoju. Papużka musi mieć możliwość swobodnego rozprostowania skrzydeł, a najlepiej wykonania krótkiego lotu. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że nawet papużki mieszkające w ogromnej klatce muszą być wypuszczane, aby polatały sobie po mieszkaniu.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
15          
  Rozmnażanie papużek falistych

Jedna parka zwykle nie chce się rozmnażać. Papużki faliste są ptakami stadnymi, więc posiadając więcej niż jedną parkę istnieje większe prawdopodobieństwo że rozmnożą się. Do lęgów dopuszczamy papugi powyżej 1-1,5 roku, nie częściej niż 2-3 razy w roku.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   


 
14          
  Wszystko o opiece nad papużką i jej zachowaniu

Papużki są bardzo towarzyskie, mają też niezwykle żywy temperament. Są bardzo ciekawskie, ruchliwe, stale czymś zajęte. Z tego względu klatka, w której mieszka papużka musi być wyposażona w huśtawki, karuzele czy drabinki, a także lustereczka i dzwoneczki.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
13          
  Żywienie

Papugowate (Psittacidae) to rodzina ptaków z rzędu papugowych. Obejmuje gatunki lądowe zamieszkujące głównie międzyzwrotnikowe strefy całego świata, choć niektóre również w klimacie umiarkowanym. Najliczniej występują w Ameryce Południowej i Australii. Odżywiają się głównie pokarmem roślinnym: owocami, jagodami, orzechami, nektarem i pyłkiem. Niektóre są owadożerne, a nieliczne żywią się mięsem kręgowców.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
12          
  Choroby papużek

Papugowate (Psittacidae) to rodzina ptaków z rzędu papugowych. Obejmuje gatunki lądowe zamieszkujące głównie międzyzwrotnikowe strefy całego świata, choć niektóre również w klimacie umiarkowanym. Najliczniej występują w Ameryce Południowej i Australii. Odżywiają się głównie pokarmem roślinnym: owocami, jagodami, orzechami, nektarem i pyłkiem. Niektóre są owadożerne, a nieliczne żywią się mięsem kręgowców.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
11          
  Odmiany barwne - mutacje

W naturze dominuje kolor zielony, ale papużki hodowlane występują w wielu mutacjach kolorystycznych. W prawie wszystkich mutacjach pod dziobem występują dwie czarne kropki (czasem jest ich więcej) oraz ciemnoniebieskie “łezki” pod oczyma.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
10          
  Plusy i minusy papużek falistych

Papugowate (Psittacidae) to rodzina ptaków z rzędu papugowych. Obejmuje gatunki lądowe zamieszkujące głównie międzyzwrotnikowe strefy całego świata, choć niektóre również w klimacie umiarkowanym. Najliczniej występują w Ameryce Południowej i Australii. Odżywiają się głównie pokarmem roślinnym: owocami, jagodami, orzechami, nektarem i pyłkiem. Niektóre są owadożerne, a nieliczne żywią się mięsem kręgowców.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 Nimfy
 
 
9          
  Ogólnie o nimfach

Nimfa(Nymphicus hollandicus) jest ptakiem z rodziny kakadu. Papugi te zamieszkują na wolności Australijskie trawiaste stepy i sawanny. Jest to gatunek wędrowny, przemierzający wiele kilometrów w poszukiwaniu pożywienia. Ptaki te są doskonałymi lotnikami.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
8          
  Jak urządzić klatkę dla nimfy

Wymiary: generalnie istnieje zasada, że im większa klatka tym lepsza. Minimalne wymiary to 120-150 cm długości, 60 cm szerokości i 80-100 cm głębokości. Należy jednak pamiętać, że nawet ogromna klatka nie zastąpi nimfom swobodnego lotu po mieszkaniu.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
7          
  Opieka nad nimfą

Codziennie musimy poświęcić papudze trochę czasu, szczególnie jeśli jesteśmy posiadaczami jednego ptaka. Nimfy są zwierzętami stadnymi, dlatego pozostawione same sobie mogą nie radzić sobie z samotnością. Dlatego tak ważne jest codziennie wypuszczanie papugi z klatki i poświęcanie jej uwagi. Zabawki umieszczone w klatce zapewnią papudze trochę zajęcia i rozwieją nudę.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
6          
  Żywienie nimfy

Podstawą żywienia nimfy powinny być granulaty i dobrej jakości gotowe mieszanki zbóż dla papug (w stosunku 50% na 50%). Ich podstawą powinny być różne rodzaje prosa i kanar.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
5          
  Jak dogadać się z nimfą

Nimfy potrafią się z nami dość dobrze porozumiewać. Jest wiele charakterystycznych odgłosów czy zachowań, które łatwo jest zinterpretować. Przykładem może być tu tak charakterystyczne syczenie – w ten sposób papuga próbuje odstraszyć kogoś lub coś czego się obawia. Jeżeli papuga czyści Ci włosy lub brwi, oznacza to, że uważa Cię za dobrego przyjaciela i ma do Ciebie zaufanie. Również w ten sposób nimfy okazują uczucia innym papugom.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
4          
  Jak łatwo i szybko oswoić nimfę

Po przyniesieniu papugi do domu będzie ona zapewne bardzo zestresowana. Może objawiać się to zbytnim pobudzeniem – ptak będzie latał po klatce i „nawoływał” kolegów, którzy zostali w sklepie, bądź, co zdarza się częściej, będzie osowiały. Papuga może nie chcieć jeść, można wtedy rozsypiać ziarno na dnie klatki. Do weterynarza powinniśmy wybrać się wówczas, kiedy ptak nie je od dwóch dni.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
3          
  Jak nauczyć nimfę mówić

Nimfy można nauczyć mówić i gwizdać, przy czym zwykle dotyczy to samców (rzadko udaje się nauczyć samiczkę tej sztuki). Nauka gwizdania jest łatwiejsza – jest to bardziej naturalna czynność dla papugi niż wymawianie słów. Aby nauczyć naszą papugę gwizdać, należy puszczać jej daną melodię lub samemu ją gwizdać.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
Pozostałe
 
 
2          
  Żako

Występowanie: Żako zamieszkuje środkową Afrykę – od Sierra Leone na zachodzie po Kenię i Tanzanię na wschodzie. Występuje w lasach nizinnych, na sawannach z zadrzewieniami oraz zaroślach mangrowych.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Aleksandretta obrożna

Najbardziej znanym i najczęściej hodowanym gatunkiem z rodzaju Pisittacula jest aleksandretta obrożna. Do tego rodzaju należy 15 gatunków papug ( wg J.Feliks - "Papousci" - Praha 1979).

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
20          
  Kakadu

Przez jednych nazywana Ognistoczubą, przed drugich Inką. To jedna z kilku odmian papug z rodziny Kakadu. Jest to ptak średniej wielkości, osiągający zaledwie 35 cm długości, przy czym jest stosunkowo lekki, bowiem jego waga oscyluje w granicach 300-450g.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
21          
  Papuga Sengalska

Zwana jest również papugą senegalską (łac. Poicephalus senegalus). Zamieszkuje ona ogromne obszary Senegalu i częściowo Gujany. Naturalnym środowiskiem tych dużych ptaków są lasy. Afrykanki gniazdują w głębokich dziuplach drzew. Żywią się nasionami różnych krzewów i drzew oraz młodymi pędami roślin, gałązkami i jagodami. Nie lubią towarzystwa innych dużych ptaków, a w okresie lęgowym przeganiają z pobliża swego gniazda wszystkie przypadkowo przybyłe duże ptaki.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
22          
  Rozella Białolica

Zamieszkuje południowo-wschodnią cześć Australii, żyje tam w dużych stadach. Rozella jest mieszkanką terenów zadrzewionych i chętnie przebywają wśród wysokich konarów drzew. Można je tez spotkać w okolicach domostw i osad ludzkich. Ich pożywieniem są rożnego rodzaju nasiona krzewów, chwastów, traw, owoców, owadów i ich larw oraz kora młodych gałązek. Zakładają gniazda w dziuplach drzew. Odbywają dwa lęgi w ciągu roku.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
29          
  Rozella Królewska

Rozella królewska, zwana także rozellą Pennant, pochodzi z południa Nowej Walii. Miejscami jej zamieszkania są obrzeża lasów oraz sawanny. Żywi się nasionami traw, krzewów i chwastów. Podczas lęgów żywi się także owadami i ich larwami oraz owocami i młodymi pędami rośli, karmi nimi także swoje młode. Pennanty nie lubią towarzystwa innych papużek, nawet własnego gatunku, i w okresie godowym parki zakładają gniazda w znacznej odległości od gniazda innych osobników.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
23          
  Nierozłączka

Wiele cech wspólnych mają papużki nierozłączki, trzech wyżej wymienionych gatunków. Żyją ze sobą na tych samych albo graniczących ze sobą terytoriach Afryki. Gniazdują najczęściej w kopcach po termitach lub dobrze nawilgoconych dziuplach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
24          
  Świergotka

Zamieszkuje całą środkową i południową Australię, gdzie jest ptakiem pospolitym. Poza okresem lęgów żyje w gromadach i w poszukiwaniu karmy przemierza odlegle tereny, które są porośnięte różnymi trawami i chwastami. Gniazduje w dziuplach drzew i w różnych szczelinach, w okresie wychowu piskląt zjada młode pędy roślin i niektóre owady.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
25          
  Amazonka Niebieskoczelna

Czoło ptaka jest niebieskie, ciemię, boki głowy, podbródek i podgardle jest koloru żółtego. Zielonego koloru jest grzbiet i brzuch. Czerwoną barwę ma ramię skrzydła, lotki pierwszorzędowe są niebieskie, sterówki zielone. Przez zielone upierzenie, prześwieca w niektórych miejscach kolor żółty.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
26          
  Ara

Ara żółtoskrzydła (łac Ara macao) to duży, piękny ptak znany w Europie już od ponad trzystu lat. Nosi on również nazwę arakangi. Występuje w Meksyku oraz w dorzeczu Amazonki. Schronieniem ary są wierzchołki drzew nad brzegami rzek oraz gęstwiny dżungli. Można ją spotkać również wśród domostw, położonych nad rzekami.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
27          
  Pozostałe ptaki ozdobne

Papugowate (Psittacidae) to rodzina ptaków z rzędu papugowych. Obejmuje gatunki lądowe zamieszkujące głównie międzyzwrotnikowe strefy całego świata, choć niektóre również w klimacie umiarkowanym. Najliczniej występują w Ameryce Południowej i Australii. Odżywiają się głównie pokarmem roślinnym: owocami, jagodami, orzechami, nektarem i pyłkiem. Niektóre są owadożerne, a nieliczne żywią się mięsem kręgowców.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
28          
  Choroby

Kiedy naczynie krwionośne w pazurku (jest widoczne) jest oddalone od jego końca o 1-3mm, jest to “normalna” długość. Powyżej 3 mm jest to niewielki przerost, a kiedy już ptakowi te pazurki mocno się zawijają, to mamy do czynienia z dużym przerostem -  wtedy musimy je obciąć.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
30          
  Index nazw łacińskich

Papugowate (Psittacidae) to rodzina ptaków z rzędu papugowych. Obejmuje gatunki lądowe zamieszkujące głównie międzyzwrotnikowe strefy całego świata, choć niektóre również w klimacie umiarkowanym. Najliczniej występują w Ameryce Południowej i Australii. Odżywiają się głównie pokarmem roślinnym: owocami, jagodami, orzechami, nektarem i pyłkiem. Niektóre są owadożerne, a nieliczne żywią się mięsem kręgowców.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
31          
  Index nazw polskich

Papugowate (Psittacidae) to rodzina ptaków z rzędu papugowych. Obejmuje gatunki lądowe zamieszkujące głównie międzyzwrotnikowe strefy całego świata, choć niektóre również w klimacie umiarkowanym. Najliczniej występują w Ameryce Południowej i Australii. Odżywiają się głównie pokarmem roślinnym: owocami, jagodami, orzechami, nektarem i pyłkiem. Niektóre są owadożerne, a nieliczne żywią się mięsem kręgowców.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
 
 
 
News - News
 
   
News - News  
News - News  
News - News  
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.