Rozmnażanie papużek falistych
Jedna parka zwykle nie chce się rozmnażać. Papużki faliste są ptakami stadnymi, więc posiadając więcej niż jedną parkę istnieje większe prawdopodobieństwo że rozmnożą się. Do lęgów dopuszczamy papugi powyżej 1-1,5 roku, nie częściej niż 2-3 razy w roku. Poza tym ptaki nie mogą być chore lub w złej kondycji. Zabronione jest rozmnażanie spokrewnionych ze sobą osobników. Gdy ptaki są już w odpowiednim wieku, można powiesić budkę lęgową – jest ona niezbędna do rozpoczęcia lęgów. Jej wymiary to ok 20x 15x 15cm (szerokość x wysokość x głębokość) oraz otwór o średnicy 5 cm na jednym z boków (powinien znajdować się przy nim patyczek, aby ułatwić wchodzenie i wychodzenie z budki). Daszek powinien być otwierany, co ułatwia kontrolowanie lęgu oraz czyszczenie budki. W jej środku mogą być trociny.
W okresie lęgów należy podawać papugom dodatkowo codziennie jajko ugotowane na twardo. Papugi powinny mieć stały dostęp do wapnia (najlepsza będzie sepia). Zbyt mała ilość wapnia w diecie może doprowadzić do zaparcia jaja lub skorupka jaja może być zbyt miękka, co może doprowadzić do śmierci papugi.
Podczas lęgów należy zapewnić papużkom spokój i jak najmniej stresogenne środowisko. Jeżeli zdecydowaliśmy się rozmnażać ptaki w miesiącach zimowych można zapewnić im sztuczne światło. Papużka falista składa przeważnie około 5 jajek (może być ich więcej, nawet do 12, jednak wiele jest wtedy niezapłodnionych). Składa je co 2 dni, także pisklęta wylęgają się w takim odstępie czasowym. Papużka wysiaduje jajka około 18 dni. Matka pomaga podczas klucia, młode ważą 2-2,7 g. Przez pierwsze 5 dni samica karmi pisklęta specjalnym mleczkiem, potem pomaga jej w tym samiec pokarmem nadtrawionym w wolu.
W okresie wysiadywania należy podawać więcej pokarmów soczystych, kiełków prosa i kanaru. Jajko oraz ziarno można posypać mlekiem dla niemowląt.
Pisklęta wykluwają się nagie i ślepe. Po około 11 dniach zaczynają im wyrastać piórka i otwierają się oczka. Ptaszek jest wtedy pokryty puszkiem. Kiedy pisklęta mają około 17 dni, są już pokryte zaczątkami piór. Po upływie 21 dni pisklak jest już w pełni opierzony, ale niektóre piórka mogą się jeszcze nie wydostać z osłonek. Wtedy też ptaszki zaczynają wychodzić z budki. Po ok.13 dniach od wyjścia z budki papużki zaczynają jeść same.
U młodych papużek tęczówka jest całkowicie czarna (u dorosłych biała), dziób jest ciemniejszy niż u dorosłych, woskówka jaśniejsza (czasem u samic z białą otoczką) oraz brak jest prążków na masce.
Po lęgu z budki należy wyrzucić trociny i umyć ją dokładnie.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA