Kilka słów o papużkach falistych
Papużki faliste pochodzą z Australii. Żyją tam w wielkich stadach na równinach porośniętych trawiastą roślinnością. Jest to gatunek wędrowny, przemieszczający się w celu poszukiwania nowych miejsc do żerowania. Najaktywniejsze są wczesnym rankiem i wieczorem.
Forma dzika papużki ma delikatniejszą budowę niż hodowlana. W naturze dominuje barwa zielona. Spód ciała ubarwiony jest jednolicie zielono, wierzch prążkowany żółto i czarno. Przednia część głowy u dorosłych jest żółta, u młodych (do 3-4 miesiąca życia) w czarno-żółte prążki. Na policzkach papużki mają ciemnopurpurowe łatki, na podgardlu czarne plamki. Ogon jest rozkładany wachlarzowato, z długimi sterówkami na środku, zielonkawoniebieski lub zielonkawopurpurowy. Na zewnętrznych sterówkach znajduje się żółta przepaska. Skrzydła są prążkowane, zielono-czarne. Nogi szaroniebieskie, czteropalczaste zakończone ostrymi pazurami. Dziób jest mały, o barwie brązowo-żółto-pomarańczowej, nad nim znajduje się 6 plamek.
Podstawowe barwy to:
zielona, żółta, niebieska, biała. Papużki są bardzo podatne na mutacje barwne.
Masa ciała – 30-40 g.
Długość życia: około 14 lat
Rozmnażanie i wychów piskląt na wolności:
Papużki faliste są monogamiczne. Gnieżdżą się w dziuplach, samica składa 4-6 jaj (w hodowli domowej zdarza się nawet 12 jaj). Dojrzałość płciową uzyskują w wieku 3-6 miesięcy, ale gotowe do rozrodu są dopiero w pierwszym roku życia.
Lęgi występują 2-3 razy w roku. Jedna kopulacja wystarczy na zapłodnienie 2-3 jajek. W trakcie zalotów samiec stawia piórka na czole i mruży oczy.
Dymorfizm płciowy: u samic woskówka (wokół dzioba) jest beżowa lub jasnobrązowa, natomiast u samców jest niebieska (nie dotyczy odmiany żółtej, albinotycznej, lutino, płowej i recesywnego szeka – woskówka jest tu różowa).
W części brzusznej tworzy się plamka lęgowa – nieopierzony, dobrze ukrwiony obszar zapewniający odpowiednią temperaturę dla rozwoju zarodków (35,8 – 36,6 stopni C).
Objawy pojawiające się przed rozpoczęciem znoszenia jajek:
- zmienia się kał ( 4-18 dni po kopulacji)
- samica jest niespokojna
- przyspieszenie oddechu
- blednięcie woskówki
- rozkładanie dzioba
- ociężałość
Wysiadywanie jaj trwa 17-21 dni.
Matka pomaga podczas klucia, młode ważą 2-2,7 g. Przez pierwsze 5 dni samica karmi pisklęta specjalnym mleczkiem, potem pomaga jej w tym samiec pokarmem nadtrawionym w wolu.
U młodych papużek tęczówka jest całkowicie czarna (u dorosłych biała), dziób jest ciemniejszy niż u dorosłych, woskówka jaśniejsza (czasem u samic z białą otoczką) oraz brak jest prążków na masce.
Poczytaj także o odpowiednim mieszkaniu dla naszej papużki:
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA