Jak urządzić klatkę dla nimfy
Wymiary: generalnie istnieje zasada, że im większa klatka tym lepsza. Minimalne wymiary to 120-150 cm długości, 60 cm szerokości i 80-100 cm głębokości. Należy jednak pamiętać, że nawet ogromna klatka nie zastąpi nimfom swobodnego lotu po mieszkaniu.
Ważny jest również kształt klatki – nie może być okrągła, jak również materiał z jakiego została wykonana – cynk jest szkodliwy dla papug, pręty nie powinny być lakierowane. Najlepszym rozwiązaniem są pręty w układzie poziomym – ułatwia to papugom wspinanie. Bardzo wygodne są klatki z wysuwanym dnem – ułatwia to znacznie sprzątanie.
Dno klatki powinno być wyścielone ręcznikami papierowymi, lub niezadrukowanym białym papierem. Można je posypać specjalnym piaskiem czy żwirkiem dla papug, kupionym w sklepie zoologicznym (choć zdania na ten temat są podzielone, papuga może zjadać to podłoże, co jest dla niej szkodliwe).
Klatkę należy zaopatrzyć w drewniane żerdki oraz karmidełko i poidełko. Najlepiej jest je przyczepić do ścian klatki, w takich miejscach aby nie były zanieczyszczane odchodami.
W klatce możemy również umieścić zabawki, np. lusterko czy huśtawkę. Na początku papuga może się ich bać, ale po pewnym czasie ciekawość powinna wziąć górę i papuga zacznie z zainteresowaniem je badać. Może się oczywiście zdarzyć, że dana zabawka nie przypadnie nimfie do gustu, lub zareaguje agresją na lusterko – wtedy należy je usunąć.
Spore znaczenie ma również ustawienie klatki. Najlepiej aby była ustawiona w miejscu, w którym często przebywają domownicy (ale nie jest za głośno, nie może stać przy telewizorze, czy radiu); na podwyższeniu- aby mogła obserwować pokój, da jej to poczucie bezpieczeństwa. Najlepiej będzie jeśli klatka będzie ustawiona w kącie lub przynajmniej jedna ściana klatki będzie osłonięta. Papuga nie może być narażona na przeciągi, nadmierną wilgoć czy nasłonecznienie. Szkodliwe są również gwałtowne różnice temperatur. W lecie możemy papugę od czasu do czasu wystawiać na świeże powietrze, obserwując jej zachowanie (czy nie wpada w panikę na widok nowych bodźców i otoczenia) oraz kontrolując warunki atmosferyczne (odpowiednia temperatura, nasłonecznienie, wiatr itp.).
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA