Choroby ptaków
Przerośnięte pazurki i dziobek
Kiedy naczynie krwionośne w pazurku (jest widoczne) jest oddalone od jego końca o 1-3mm, jest to “normalna” długość. Powyżej 3 mm jest to niewielki przerost, a kiedy już ptakowi te pazurki mocno się zawijają, to mamy do czynienia z dużym przerostem - wtedy musimy je obciąć.
Pazurki obcinamy około 1-2 mm od końca naczynka krwionośnego. Uważajmy aby go nie uszkodzić. Najlepiej jest obcinać pazurki specjalnymi nożyczkami.
Jeżeli uszkodzimy naczynka krwionośne i poleci troszeczkę krwi, nie musimy się martwić. Rankę należy posypać mąką kukurydzianą lub inną (tylko nie żytnią) . Dobrze jest też zmienić żerdki na mniejsze, żeby ptaszek nie zdzierał sobie świeżej ranki.
Jeżeli przerośnie dziobek, należy wybrać się do weterynarza.
Biegunka u ptaków
Jej oznaką są rzadkie odchody i pobrudzony kuperek. Należy umyć ptaka z tych zabrudzeń oraz podać 1/10 tabletki węgla leczniczego (w zależności od wielkości ptaka). Można to zrobić na kilka sposobów:
- podać z ręki wprost do dzioba
- posypać nim ziarno
- rozmieszać węgiel z wodą i podać strzykawką (bez igły) do dzioba
W czasie leczenie nie podajemy ptakowi żadnych owoców i zieleniny. Jeżeli biegunka nie ustąpi w ciągu najbliższych 48 godzin, jesteśmy zmuszeni udać się do weterynarza (warto zabrać ze sobą do zbadania próbkę kału). Dłużej nie powinniśmy czekać, aby nie dopuścić u chorego ptaka do zbyt dużego odwodnienia i utraty soli mineralnych.
Wyrywanie piórek
Wyrywanie piórek może być spowodowane nudą i samotnością. Aby temu zapobiec, należy więcej czasu przebywać z ptakiem i zapewnić mu więcej zabawek. Dobrym rozwiązaniem jest utrzymywanie w klatce kilku ptaszków.
Wyrywanie piórek może również świadczyć o obecności pasożytów zewnętrznych.Czasem wyrywanie piórek mylone jest z pierzeniem.
Świerzb
Jest to narośl białego lub szarego koloru, widoczne są w niej małe kanaliki. Ptak często drapie się w chorym miejscu.
Przyczyną świerzbowca są roztocza, które żerują na nóżkach, dziobie, przy oczach. Miejsca zaatakowane przez świerzb należy przemywać przez dość długi okres (7-10 dni) wazeliną i parafiną, które kupimy w aptece. Jeżeli choroba jest zaawansowana należy udać się do weterynarza, przepisze on specjalną maść.
Zaparcie jaja
Objawami zaparcia jest to, że ptak ma lekko rozchylone nóżki, a w dolnej części brzucha widać jakby jajko, wybrzuszenie.
Ptaka należy przenieść do cieplejszego i bardziej wilgotnego pomieszczenia. Należy podać jeszcze sepie/ wapno jeżeli nie było tego w klatce. Ptaszka powinniśmy przenieść do łazienki, postawić go np.na pralce (w klatce) i do wanny nalać gorącej wody.
Francuskie pierzenie
Na tą chorobę chorują przeważnie młode ptaki. Jest to choroba zaraźliwa. Ptaszki tracą bardzo dużo piór, które nie odrastają im. Takie duże braki w upierzeniu uniemożliwiają lot. Choroba ta jest nieuleczalna.
Otłuszczenie
Kiedy nasz ptak jest za gruby należy zmienić mu dietę – nie podawać kolb i prosa senegalskiego, ograniczyć do minimum słonecznik, podawać dużo owoców, warzyw i zieleniny. Powinniśmy także zmienić mu tryb życia – zapewnić dużo ruchu, a mało siedzenia w klatce, należy zachęć go do latania i zabawy. Otłuszczony ptak traci humor, apatycznie przesiaduje na żerdce, nie ma ochoty na latanie. Może nawet przestać śpiewać, a w skrajnych wypadkach – mieć kłopoty z oddychaniem
Skaleczenia i zranienia
Jeżeli rana lub skaleczenie już nie krwawi lub gdy jest bardzo małe i po chwili na miejscu rany pojawił się strupek nie musimy interweniować.
W przypadku większych ran musimy ptaka złapać i ranę zasypać mączką kukurydzianą lub inną (nie żytnia). Jeżeli jest to rana na skrzydle, najlepiej byłoby nie wypuszczać ptaszka z klatki przez jakiś czas, ponieważ może rozerwać strupek.
Aspergiloza
Przyczyny: grzyb Aspergillus – zagrzybiony, nieświeży pokarm.
Objawy: duszność, stale otwarty dziób, wyciek z nosa. Grzyby te rozmnażają się w bardzo szybkim tempie w płucach i jelitach, przez co mogą doprowadzić nawet do śmierci.
Leczenie: choroba wcześnie rozpoznana jest uleczalna, przy postaci inwazyjnej stosuje się terapię amfoterycyną B, itrakonazolem i worikonazolem. Aby zapobiec chorobie należy zadbać o odpowiednie przechowywanie pożywienia oraz kupować karmę ze sprawdzonych źródeł.
Choroby oczu – zapalenie spojówek
Przyczyny: przeciągi
Objawy: łzawienie i sklejenie powiek
Leczenie: kilka razy dziennie przemyć ptaszkowi oczy herbatką rumiankową, jeżeli po dwóch dniach objawy się nie cofną, możemy podejrzewać infekcję wirusową lub bakteryjną; trzeba wówczas udać się po poradę do weterynarza.
Ospa ptasia
Przyczyny: wirusy. Dotyczy zwykle ptaków trzymanych w większych grupach
Objawy: biało-żółte pęcherze na głowie, brzuchu, skrzydłach i na palcach, kłopoty z oddychaniem, wykrztuszanie śluzowatej plwociny
Leczenie: choroba zwykle kończy się śmiercią
Profilaktyka: szczepienia
Obstrukcja
Przyczyny: zbyt mała ilość ruchu, niewłaściwe żywienie, połknięcie jakiegoś przedmiotu.
Objawy: apatia, ptak jest nastroszony, próbuje dziobem pomóc sobie w wypróżnieniu.
Leczenie: podajemy kilka kropel jadalnego oleju i eliminujemy z diety suchy pokarm. Jeśli to nie pomoże, należy udać się po poradę do weterynarza.
Złamania kończyn
Leczenie: polega na unieruchomieniu złamanej kończyny przy pomocy właściwie dopasowanej opaski usztywniającej. Założenie jej wymaga dużej zręczności i ostrożności (przy większych ptakach może się okazać niezbędna narkoza). Leczenie jest długotrwałe i może trwać do dwóch miesięcy. Najgorzej goją się złamania kości ramieniowej i udowej, ponieważ bardzo trudno je usztywnić. Należy wyjąć z klatki żerdki i inne przedmioty, które mogłyby spowodować dodatkowe urazy złamanej kończyny.
Leczeniem złamania powinien zająć się weterynarz lub doświadczony hodowca!
Przeziębienie
Przyczyny:
- zimna woda
- nagłe obniżenie temperatury
- przeciągi
Objawy:
- kichanie
- żółty i śluzowaty wyciek z otworów nosowych
- rzucanie lub potrząsanie głową
- wyrzucanie śluzu
- dychawica
Leczenie:
- umieścić ptaka w ciepłym i suchym pomieszczeniu
- robić napary dziegciowe
- smarujemy chore miejsca tłuszczem, a dziób i gardło roztworem nadmanganianu potasu
- po oczyszczeniu dzioba należy wpuścić po jednej kropli Sulfacetamidum. Jeśli kropla zostanie wessana to znaczy, że przewody nosowe są drożne, jeśli nie, leczenie będzie trwało dłużej
- do wody dodajemy Vibovit (torebka na pół litra wody). Podajemy go ptakowi do picia na zmianę z miodem (1 łyżeczka na szklankę wody)
JEŻELI DOMOWE LECZENIE NIE PRZYNOSI REZULTATU LUB STAN ZDROWIA PTAKA GWAŁTOWNIE SIĘ POGARSZA, W OTWORACH NOSOWYCH POJAWIA SIĘ WYDZIELINA I SĄ ONE ZATKANE, NALEŻY KONIECZNIE UDAĆ SIĘ DO WETERYNARZA, GDYŻ ŹLE LECZONE PRZEZIĘBIENIE MOŻE PRZERODZIĆ SIĘ W ZAPALENIE PŁUC I WORKÓW POWIETRZNYCH. JEST TO BARDZO GROŹNE DLA PTAKÓW. LEKARZ PRZEPISZE ODPOWIEDNIE ANTYBIOTYKI.
Choroba głodowa
Przyczyny:
- stresy w początkowym okresie życia
- występuje zwykle w pierwszych 10 tygodniach życia młodych
Objawy:
- częste ziewanie
- ptak dużo śpi
- zbytnia wrażliwość
- ptak często biegnie po jedzenie i nic nie jedząc wraca na uprzednio zajmowane miejsce
- kiedy weźmie się ptaka w rękę i rozdmucha pióra na brzuchu, można zauważyć duże rozdęcie dolnej części brzucha
Leczenie:
- leczenie trwa zwykle 4-6 tygodni
- należy zapewnić odpowiednie warunki utrzymania i dbać o higienę
- podawać wyłącznie okruszki sucharów i w dużych ilościach płatki owsiane
- podajemy świeżą, przegotowaną, chłodną wodę, z dodatkiem 1-4 kropli kwasu solnego z pepsyną. W pierwszym dniu podaje się jedną kroplę w drugim dwie, w trzecim trzy, w czwartym cztery (i przy tej dawce się już pozostaje)
- należy obserwować kał, który początkowo jest płynny, a po kilku dniach papkowaty i białawy bez innego zabarwienia. Należy podawać codziennie 4 krople wyżej wymienionego roztworu, aż kał zmieni zabarwienie na ciemno-zielone
- nie wolno podawać żadnych tłuszczów (np. ziarna) oraz pokarmów zawierających białko, gdyż w razie nieprzestrzegania diety ptak może dostać drgawek i umrzeć.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA