Choroby papużek
Przerośnięte pazurki i dziobek
Naczynie krwionośne w pazurku (jest widoczne) powinno być oddalone od jego końca o 1-3 mm. Powyżej 3 mm jest to niewielki przerost, a kiedy już papużce pazurki mocno się zawijają, mamy do czynienia z dużym przerostem – wtedy musimy je obciąć.
Pazurki obcinamy około 1-2 mm od końca naczynka krwionośnego. Uważajmy aby go nie uszkodzić. Najlepiej jest obcinać pazurki specjalnymi nożyczkami.
Jeżeli uszkodzimy naczynka krwionośne i poleci troszeczkę krwi, nie musimy się martwić. Rankę należy posypać mąką kukurydzianą lub inną (tylko nie żytnią). Dobrze jest też zmienić żerdki na mniejsze, żeby ptaszek nie zdzierał sobie świeżej ranki.
Jeżeli przerośnie dziobek należy wybrać się do weterynarza.
Biegunka
Jej oznaką są rzadkie odchody i pobrudzony kuperek. Należy umyć papużkę z tych zabrudzeń oraz podać 1/10 tabletki węgla leczniczego. Można to zrobić na kilka sposobów:
- podać z ręki wprost do dzioba
- posypać nim ziarno
- rozmieszać węgiel z wodą i podać strzykawką (bez igły) do dzioba
W czasie leczenia nie podajemy papudze żadnych warzyw, owoców i zieleniny.
Jeżeli biegunka nie ustąpi w ciągu najbliższych 48 godzin, jesteśmy zmuszeni udać się do weterynarza (warto zabrać ze sobą do zbadania próbkę kału). Nie powinniśmy zwlekać z wizytą, aby nie dopuścić u chorego ptaka do zbyt dużego odwodnienia i utraty soli mineralnych.
Świerzb
Jest to narośl białego lub szarego koloru, widoczne są w niej małe kanaliki. Papuga często drapie się w tym miejscu.
Przyczyną świerzbowca są roztocza, które żerują na woskówce, nóżkach, dziobie, przy oczach. Miejsca zaatakowane przez świerzba należy przemywać przez dość długi okres (7-10 dni) wazeliną i parafiną – kupimy je w aptece. Jeżeli choroba jest zaawansowana należy udać się do weterynarza, przepisze on specjalną maść.
Zaparcie jaja
Objawami zaparcia jest to, że papuga ma lekko rozchylone nóżki, w dolnej części brzucha widać jakby jajko, wybrzuszenie.
Ptaka należy przenieść do cieplejszego i bardziej wilgotnego pomieszczenia. Należy podać także sepie/ wapno jeżeli nie było tego w klatce. Papugę najlepiej przenieść do łazienki, postawić ją np. na pralce (w klatce) i do wanny nalać gorącej wody.
Francuskie pierzenie
Na tą chorobę chorują przeważnie młode ptaki. Jest to choroba zaraźliwa – ptaszki tracą bardzo dużo piór, które nie odrastają im. Tak duże braki w upierzeniu uniemożliwiają lot. Choroba ta jest nieuleczalna.
Otłuszczenie
Kiedy nasza papuga jest za gruba należy zmienić jej dietę – nie podawać kolb i prosa senegalskiego, ograniczyć do minimum słonecznik, podawać dużo owoców, warzyw i zieleniny. Powinniśmy zmienić także jej tryb życia – zapewnić dużo ruchu, a ograniczyć siedzenie w klatce.
Skaleczenia i zranienia
Jeżeli rana lub skaleczenie już nie krwawi lub gdy jest bardzo małe i po chwili na miejscu rany pojawił się strupek nie musimy interweniować.
W przypadku większych ran musimy papugę złapać i ranę zasypać mączką kukurydzianą lub jakąś inną (nie żytnią). Jeżeli jest to rana na skrzydle, najlepiej nie wypuszczać papugi z klatki przez jakiś czas, ponieważ strupek może się rozerwać.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA