Przewodnik po Irlandii
Wyspa Irlandia dzieli się na 32 hrabstwa – 26 w Republice Irlandii oraz 6 w Irlandii Północnej. Dublin jest stolicą Republiki Irlandii, natomiast Belfast jest największym miastem Irlandii Północnej. Liczba ludności Republiki Irlandii wynosi ok. 4,6 miliona mieszkańców, a Irlandii Północnej – 1,8 miliona.
Połączenia promowe z wyspą obsługuje wielu armatorów, w tym Stena Line, P&O, Irish Ferries i Seatruck Ferries, kursując z takich portów na zachodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii jak Cairnryan w Szkocji, Heysham, Liverpool i Birkenhead w północno-zachodniej Anglii, Holyhead na wyspie Angelsey w północnej Walii oraz Pembroke i Fishguard w południowej Walii.
Operatorzy promowi obsługują także trasy z Cherbourga i Roscoff we Francji, z Zeebrugge w Belgii i z Rotterdamu w Holandii oraz z Gijon/Saint-Nazaire.
Republika Irlandii wstąpiła do Unii Europejskiej w 1973 roku i jest w strefie waluty Euro, natomiast Irlandia Północna, jako część Wielkiej Brytanii, używa Funta Szterlinga.
Kurierzy, kierowcy busów i ciężarówek powinni pamiętać, że w podróżując po Republice Irlandii trzeba posiadać ważny paszport/dowód osobisty, prawo jazdy, list upoważniający do prowadzenia pojazdu oraz dla kierowców spoza UE prowadzących pojazd zarejestrowany w UE – zaświadczenie dla kierowcy (licencja wspólnotowa). Dla pojazdów powyżej 3,5 ton obowiązują zapis pracy i godziny, tak jak wedle zasad Unii Europejskiej.
W odniesieniu do pojazdów, niezbędne są następujące. Wymaga się certyfikatu ubezpieczenia zielona karta, oryginalnych dokumentów rejestracyjnych pojazdu, tablicy rejestracyjnej z tyłu pojazdu oraz czasowego zezwolenia celnego na przywóz dóbr, wystawionego w widoczny sposób w przedniej szybie pojazdu.
Pojazdy zarejestrowane poza Irlandią nie są zobowiązane do opłacania żadnych podatków tranzytowych, jednak mogą pojawić się opłaty za przejazd na konkretnych autostradach, obwodnicach lub tunelach, są to na przykład: M1, M50, M3, N4-N6, obwodnica Dundalk czy tunel w Porcie Dublin. Opłata za przejazd trasą M50 wokół Dublina nie może być uiszczona gotówką – należy zapłacić wcześniej elektronicznie – na stronie www.eflow.ie lub telefonicznie pod numerem 00 353 1890 501 050. Więcej szczegółów dotyczących opłat drogowych za przejazd można znaleźć na stronie www.nra.ie.
Jeżeli chodzi o maksymalną wysokość pojazdów, Republika Irlandii zezwala na 4,65 metra – to limit wysokości tunelu portowego w Dublinie. Jakiekolwiek pojazdy przekraczające 18,75 m długości, 4,65 m wysokości, 2,55 metra szerokości oraz 44 tony wagi dla konfiguracji 5/6 osi (ograniczenie do 38 ton dla zawieszenia przyjaznego drodze, czyli 5 osi 2+3) wymagają specjalnych pozwoleń. Aplikacje o pozwolenia na przejazd pojazdów powyżej tych wymiarów muszą być złożone w każdej jednostce lokalnej, przez którą przejeżdża pojazd a także z czterodniowym wyprzedzeniem dostarczone do:
Siochana Operations (Traffic)
Garda National Traffic Bureau Phoenix Park Dublin 8 Tel. 00 353 1 666 1792/1954 Email traffic@garda.ie
Przewóz towarów niebezpiecznych jest zdefiniowany przez krajowe przepisy prawne. By dowiedzieć się więcej należy skontaktować się z N.A.O.S.H. (National Authority for Occupational Safety and Health) pod numerem telefonu 00 353 1 662 0400. Przewóz towarów niebezpiecznych przez tunel w dublińskim porcie jest ograniczony, więcej informacji dotyczących bezpieczeństwa (także w języku polskim) można znaleźć na stronie www.dublintunnel.ie.
Na wyspie obowiązuje ruch lewostronny, tak samo jak w Wielkiej Brytanii, jednak w Republice Irlandii obowiązuje miara w kilometrach – warto uważać, aby ograniczeń prędkości nie pomylić z milami (obowiązującymi w Irlandii Północnej). Ograniczenia prędkości w Irlandii wahają się w zależności od typu drogi i rozmiaru pojazdu. Na terenach zabudowanych obowiązuje ograniczenie do 50 km/h, a na lokalnych lub regionalnych trasach dwupasmowych, trasach krajowych i autostradach do 80 km/h. Na tych drogach poza terenem zabudowanym pojazdy do 3,5 ton dopuszczalnej masy całkowitej (na przykład busy) mogą jechać do 100 km/h oraz do 120 km/h na autostradach.
Pojazdy ciężkie (HGV) mają zakaz poruszania się po zewnętrznym pasie autostrady. Ograniczenia prędkości są traktowane rygorystycznie, a radarów używa się powszechnie.
Nie ma żadnych obostrzeń związanych w prowadzeniem pojazdu w weekend lub święta państwowe. Dniami ustawowo wolnymi w Irlandii są: Nowy Rok, Dzień Świętego Patryka (17 marca), Wielki Piątek, Lany Poniedziałek, święto majowe, czerwcowe i lipcowe (pierwsze poniedziałki tych miesięcy), święto listopada (ostatni poniedziałek), Boże Narodzenie oraz Dzień Świętego Stephena (26 grudnia).
Pojazdy komercyjne mają zakaz dokonywania dostaw w centrum Dublina pomiędzy 7:00 a 10:00 oraz 12:30 a 19:00 za wyjątkiem specjalnie wydzielonych zatok dostawczych. Jeżeli pojazd ma 6 lub więcej osi i dowozi towar do centrum Dublina, wymagane jest specjalne pozwolenie online. Więcej szczegółów można znaleźć tutaj. To pozwolenie jest potrzebne tylko w przypadku pojazdów ciężkich HGV. Kierowcy busów/vanów i ciężarówek nie potrzebują specjalnych pozwoleń.
Kierowcy powinni wiedzieć, że używanie telefonu komórkowego podczas jazdy jest zabronione, wyjątkiem jest używanie z wolnymi rękoma. W wyposażeniu pojazdu muszą znaleźć się trójkąty ostrzegawcze, ale nie ma obowiązku posiadania opon zimowych ani łańcucha.
W razie potrzeby kontaktu ze służbami (policja, straż, ambulans), w Irlandii obowiązują numery 999 oraz 112.
Aby dowiedzieć się więcej lub zadać pytanie, polecamy wysłać e-mail pod jeden z adresów poniżej.
Ministerstwo Transportu Irlandii / Irish Ministry of Transport info@transport.ie Irlandzka Organizacja Transportu Cargo / Irish Freight Transport Association info@ftai.ie Irlandzkie Stowarzyszenie Transportu Drogowego / Irish Road Haulage Association info@irha.ie |