Przewodnik po Cyprze
Od czasu zajęcia Północnego Cypru przez Turków w roku 1974, wyspa została podzielona od Zatoki Morfou na wybrzeżu wschodnim do Famagusty na wybrzeżu zachodnim.
Stolica Cypru – Nikozja jest jedyną na świecie stolicą podzieloną. Republika Cypru, w kierunku na południe od oddzielającej ‘zielonej linii’ obejmuje 60% geograficznego obszaru wyspy, a populacja wynosi około 1.15 miliona. Cypr stał się członkiem Unii Europejskiej 01 maja 2004 roku a 01 stycznia 2008 roku wprowadzono w kraju walutę Euro. Wcześniej członek Wspólnoty Brytyjskiej, silny wpływ brytyjski jest nadal widoczny na wyspie w postaci m.in. lewostronnego ruchu drogowego.
Operator Salamis Lines świadczy usługi promowe z Lavrio (Piraeus) w Grecji do głównego portu wysp Limassol.
Przewoźnicy i kierowcy samochodów dostawczych i ciężarowych mają obowiązek posiadania paszportu, międzynarodowego lub krajowego prawa jazdy, oryginałów dokumentów rejestracyjnych pojazdów, zaświadczenia o aktualnym badaniu technicznym pojazdu, ubezpieczenia ‘zielona karta’ oraz dowodu opłacenia podatku drogowego. Wymagane jest również posiadanie 2 trójkątów ostrzegawczych oraz krajowych tablic rejestracyjnych. Instytucje ds. ruchu drogowego zalecają także posiadanie w wyposażeniu pojazdu apteczki/zestawu pierwszej pomocy, gaśnicy, żarówek zapasowych, latarki oraz kamizelki odblaskowej.
Na Cyprze obowiązują określone procedury celne. Urzędy celne czynne są w godzinach 08:00 – 13:30 (od 1 maja do 30 września) oraz w godzinach 08:00 – 14:00 (od 01 października do 30 kwietnia). Wymagane jest posiadanie karnetów TIR lub ATA jako certyfikację kraju pochodzenia, listów przewozowych oraz, ewentualnie, zaświadczenia o stanie zdrowia. Po przybyciu do portu, kierowcy wypełniają formularz C104 przedstawiający warunki na jakich pojazd wjeżdża do kraju oraz zezwolenie na wyjazd. Towary przywożone na Cypr, wywożone z Cypru lub przewożone przez teren Cypr tranzytem wymagają autoryzacji celnej którą również uzyskuje się w porcie przybycia.
Na Cyprze obowiązują określone przepisy w zakresie wysokości, długości i ciężaru pojazdów. Maksymalna dozwolona wysokość pojazdów wynosi 4,0m a maksymalna szerokość to 2,5m (2,6m w przypadku pojazdów chłodni). Pojazdy ciężarowe obowiązuje ograniczenie długości do 12m, ciężarówki z naczepą mogą mieć 16,5m a pociągi drogowe (road trains) 18,35m. Maksymalne dozwolone masy brutto pojazdów są następujące: pojazdy 2-osiowe - 16t, pojazdy 3-osiowe - 24t, pojazdy 4-osiowe – 31 ton. W zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych na Cyprze obowiązują przepisy konwencji ADR.
Przewoźnicy i kierowcy samochodów dostawczych i ciężarowych powinni również przestrzegać obowiązujących na Cyprze ograniczeń prędkości.
Na obszarze zabudowanym obowiązuje ograniczenie do 50 km/h, poza obszarem zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 65 – 80 km/h oraz do 80 – 100 na drogach szybkiego ruchu i autostradach. Kierowcy powinni pamiętać, że minimalna prędkość poruszania się pa autostradach wynosi 65 km/h. Dozwolona zawartość alkoholu wynosi 50mg w 100 mililitrach krwi oraz 22 mikrogramy alkoholu w 100 mililitrach wydychanego powietrza. Używanie telefonów komórkowych w czasie prowadzenia pojazdu jest niedozwolone, z wyjątkiem korzystania z zestawu głośnomówiącego. Używanie świateł drogowych /świateł mijania/ wymagane od zmroku do świtu.
W przypadku wykroczeń drogowych policja stosuje mandaty na miejscu zdarzenia, ale udzielający mandatu funkcjonariusze nie przyjmują zapłat za mandaty.
W nagłych sytuacjach należy łączyć się z numerami alarmowymi 112 lub 199.
Więcej informacji można uzyskać od:
British High Commission – brithc.2@cytanet.com.cy lub pod numerem
tel. 00 357 22 861 100
Transport Development Association Ltd (TDA) tdacypr@cytanet.com.cy lub pod numerem
tel. 00 357 22 59 2050 |