Przewodnik po Francji
Francja jest największym z krajów UE z populacją liczącą blisko 66 milionów, z czego 12 mln zamieszkuje stolicę – Paryż. Francja graniczy z ośmioma krajami: Hiszpanią, Niemcami, Belgią, Luksemburgiem, Szwajcarią, Włochami, Andorą i Księstwem Monako. Z powodu swojego położenia jest popularnym centrum tranzytowym, a Kanał La Manche jest najbardziej ruchliwym szlakiem wodnym na świecie.
Podróż do Francji drogą promową jest dość łatwa. Oprócz najbardziej znanej trasy z Francji do Wielkiej Brytanii – z Calais do Dover, obsługiwanej przez trzech armatorów (DFDS, P&O i MyFerryLink), dotarcie do Wielkiej Brytanii możliwe jest również: z Dunkierki do Dover (DFDS), z Dieppe do Newhaven, z Hawru do Portsmouth (LD Lines), z Caen/St. Malo do Portsmouth, z Cherbourga do Poole, z Roscoff do Plymouth (Brittany Ferries). Dostępny jest również szybki tranzyt dzięki Eurotunnelowi biegnącemu pomiędzy Calais a Folkestone. Możliwe są też trasy promowe między północną Francją a Irlandią i Wyspami Normandzkimi oraz na Morzu Śródziemnym: między Francją a Hiszpanią, Tunezją, Korsyką lub Sardynią.
Francja, jako jeden z sześciu oryginalnych sygnatariuszy Traktatu Paryskiego z 1951 roku, jest krajem założycielskim Unii Europejskiej oraz należy do strefy euro.
Podczas jazdy po Francji kurierzy, kierowcy ciężarówek i tirów muszą posiadać takie dokumenty jak: paszport/dowód osobisty, prawo jazdy i dokument rejestracyjny właściciela pojazdu oraz odpowiedni list potwierdzający prawo do kierowania pojazdem jeżeli prowadzący nie jest właścicielem. Obowiązują przepisy rozliczania godzin pracy kierowcy według przepisów zgodnych z postanowieniami Unii Europejskiej oraz wymóg posiadania zaświadczenia firmowego, w językach krajów, po jakich kierowca będzie się poruszał, o danych kontaktowych instytucji, które udostępnią poprzednie zapisy tachograficzne. Wymagane jest posiadanie w pojeździe: kamizelki odblaskowej dla wszystkich podróżujących pojazdem, trójkąt ostrzegawczy, zapasowy zestaw żarówek, zestaw do badań alkomatowych. Obowiązkowe jest stosowanie łańcuchów śnieżnych w momencie pojawienia się znaku drogowego informującego o tym wymogu: Equipments Speciaux Obligatories. Jeśli kierowca zażywa lekarstwa, powinien mieć przy sobie kopię recepty lub szczegółową listę składu leków. Korzystanie z telefonów komórkowych podczas prowadzenia pojazdu jest nielegalne, za wyjątkiem korzystania z zestawu głośnomówiącego.
Kurierom, kierowcom ciężarówek oraz tirów zaleca się wykup ubezpieczenia – zielonej karty i posiadanie oryginałów dokumentów pojazdu. Jeśli jest to pojazd wypożyczony, oprócz standardowych dokumentów, wymagane jest posiadanie VE103. Jeżeli kierowca nie jest właścicielem pojazdu wymagane jest pełnomocnictwo.
W całej Francji autostrady są płatne. Pełna lista opłat dostępna jest na www.autoroutes.fr. Opłaty obowiązują również przy korzystaniu z tunelu Mont Blanc (www.tunnelmb.com) oraz tunelu Frejus (www.tunneldufrejus.com). Na pokładzie znajdują się elektroniczne czytniki opłat wielu dostawców, dzięki czemu nie ma konieczności zatrzymywania się przy stacjach płatniczych. Kierowcy ciężarówek i pojazdów ważących powyżej 3,5 t powinni mieć świadomość, że w 2014 roku planowane jest wprowadzenie francuskiego podatku Ecotaxe obejmującego ponad 15 tys. km dróg i autostrad, zgodnie z którym wszystkie pojazdy będą musiały być wyposażone w urządzenia pokładowe (OBU). Dozwolone jest posiadanie innych przystosowanych urządzeń pokładowych, inna możliwość to zakup urządzeń ECO TAX OBU udostępnionych w prawie 400 punktach w całej Francji. Ecotaxe nie dotyczy kurierów, ponieważ ładowność ich pojazdów nie przekracza 3,5 t.
W odniesieniu do wymiarów pojazdów, nie ma we Francji przepisów mówiących o maksymalnej wysokości. Jeśli pojazd ma ponad 4 metry, na niektórych trasach wymagane jest przyjęcie wszelkiej odpowiedzialności za spowodowanie szkód, w tym za uszkodzenia mostu. Wysokość ponad 4,3 metra należy do rzadkości, jeśli pojazd przekracza tę wartość, nie będzie zaakceptowany przez tunel Frejus. Od 2014 roku obowiązuje konfiguracja 6-osiowa dla nowych pojazdów o ładowności 44 ton. 44 tony są dozwolone przy zawieszeniu pneumatycznemu, w pozostałych przypadkach limit to 40 ton. Każdy pojazd przekraczający szerokość 2,5 metra ma obowiązek skontaktować się z Departmente Directorate of Equipment.
Przepisy mówiące o transporcie materiałów niebezpiecznych przez terytorium Francji i o ograniczeniach z tym związanych dotyczą przejazdu tunelem alpejskim (oddzielna deklaracja), nakazując ograniczenie prędkości do 60km/h oraz zachowanie bezpiecznego 200-stu metrowego dystansu między pojazdami w ruchu. Więcej szczegółowych informacji można uzyskać kontaktując się z instytucją zajmującą się regulacjami przewozów ADR - Mission des Transports des matieres dangereuses pod numerem telefonu 00 33 1 408 11738.
Pojazdy ciężarowe LGV oraz HGV obowiązuje zakaz podróży we Francji od godziny 22:00 w sobotę do 22:00 w niedzielę oraz w święta państwowe: Nowy Rok, Poniedziałek Wielkanocny, 1, 8, 9 i 20 maja, 14 lipca (Dzień Bastylii), 15 sierpnia, 1 i 11 listopada oraz Boże Narodzenie (25 grudnia). Dodatkowe zakazy jazdy weekendowej obowiązują w okresie letnim od połowy lipca do połowy sierpnia i zastrzegają poruszanie się po drogach w soboty (godz. 07:00-19:00) oraz niedziele (00:00-22:00). Restrykcje jazdy od południa w sobotę do północy w niedzielę dotyczą tylko pojazdów przewożących ładunki niebezpieczne – ADR-y. W tym okresie często występuje odwilż, dlatego możliwe jest zamknięcie dróg bez uprzedzenia. W takim wypadku komunikaty radiowe oraz znaki drogowe nakazują natychmiastowy postój pojazdów ważących więcej niż 6 ton.
Ograniczenia prędkości we Francji różnią się i są uzależnione od typu drogi oraz wielkości pojazdu. Ogólną zasadą obowiązującą kierowców pojazdów typu bus o wadze poniżej 3,5 tony jest zachowanie prędkości 50 km/h w mieście, 90km/h na drogach publicznych (80 km/h przy mokrej nawierzchni), 110 km/h na drogach ekspresowych (100km/h przy mokrej nawierzchni) i 130 km/h na autostradach (110 km/h przy mokrej nawierzchni).
Pojazdy o wadze od 3,5 do 12 ton obowiązują następujące ograniczenia: 50km/h w miastach, 80km/h na drogach publicznych i 90km/h na drogach ekspresowych oraz autostradach. Dla pojazdów przekraczających 12 ton limit prędkości zredukowany jest na drogach publicznych do 60 km/h, a na drogach ekspresowych do 80 km/h.
Ograniczenia są bardzo surowo przestrzegane. W całej Francji używanych jest wiele fotoradarów. Warto również mieć na uwadze, że czujniki obecności radarów prędkości (również te dostępne w nawigacjach samochodowych) są nielegalne. Restrykcje odnoszące się do prędkości są bardzo poważnie traktowane, a przekroczenie dopuszczalnych limitów o 25km/h może oznaczać natychmiastową utratę prawa jazdy.
W nagłych wypadkach zalecany jest kontakt z poniższymi organami:
- Policja: 17 lub 112
- Straż Pożarna: 18 lub 112
- Pogotowie Ratunkowe: 15 lub 112.
Więcej informacji:
Francuski Urząd Transportu: www.developpment-durable.gouv.fr Federation Nationale des Transports Routiers (FNTR) fntr@fntr.fr Association Francais du Transport Routier International (AFTRI) aftri@aftri.fr |